لوگو مای چنجرز

رمز ارز بیت کوین

توضیحات اختصاری درباره بیت کوین

بیت کوین با نماد اختصاری BTC یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود دلار، در رتبه 1 بازار قرار دارد. هر واحد از بیت کوین در این لحظه با قیمت ریال، با احتساب نرخ سامانه سنا معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن دلار است. قیمت در 24 ساعت اخیر برابر با است.

تعداد کل کوین های استخراج شده برابر با است

لیست تبدیل‌های بیت کوین

به سادگی در این لیست می‌توانید تبدیل کننده مورد نظر خود را بیابید

تبدیل از

به

لیست تبدیل کنندگان

بیت کوین

BTC

ریال

IRR

ریال

IRR

بیت کوین

BTC

بیت کوین

BTC

پرفکت مانی

PMUSD

بیت کوین

BTC

مونرو

XMR

بیت کوین

BTC

پی پال

PPUSD

بیت کوین

BTC

ترون

TRX

بیت کوین

BTC

اتریوم

ETH

بیت کوین

BTC

اسکریل

SKLUSD

صفر تا صد بیت کوین

بیت کوین ارز دیجیتال است که در سال 2009 ایجاد شده است. بازارهایی با نام "صرافی بیت کوین" به مردم امکان خرید و فروش BITCOIN با استفاده از ارزهای مختلف را می دهند. بیت کوین یک واحد پول جدید است که در سال 2009 توسط یک شخص ناشناس با استفاده از نام مستعارSatoshi Nakamoto  ایجاد شده است. معاملات بین کوین، اداره کردن و پشتوانه آن خود مردم می باشند و بدون واسطه یعنی بانک انجام می شود. ساتوشی ناکاموتو در اوایل راه اندازی شبکه ی بیت کوین در کنار سایر توسعه دهندگان حضور داشت و در کنار آن ها به برطرف کردن نواقص نرم افزاری و شبکه می پرداخت اما وی در سال 2011 ناپدید شد و حال با گذشت حدود 10 سال از این اتفاق از وی خبری نشده و هویتش کاملاً ناشناس مانده است. ساتوشی ناکاموتو می تواند اسم یک فرد برنامه نویس یا یک گروه خاصی از برنامه نویسان باشند که به صورت مخفیانه فعالیت دارند. در این 10 سال نیز افراد زیادی به قصد سواستفاده خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی کرده اند اما به دلیل نداشتن مدارک کافی ادعای آن ها قبول نشده است.

تاریخچه پول

بیش از هزاران سال قبل با شروع کشاورزی و دامداری غارنشینان، مشکلات و چالش های جدیدی برای آن ها به وجود آمد. انسان های اولیه برای برطرف کردن اساسی ترین نیازهای خود یعنی نیاز به غذا و خوراک به شکار حیوانات یا استفاده از میوه ها و گیاهان می پرداختند. با آغاز دامداری و کشاورزی، پرورش حیوانات و کاشت بذر گیاهان خوراکی و سایر محصولات به دست انسان ها افزایش یافت. با افزایش محصولات کشاورزی و مواد غذایی و نبودن امکانات نگهداری برای جلوگیری از فاسد شدن غذا در طولانی مدت، انسان های اولیه به مبادله کالا با کالا روز آوردند که این خود زمینه ای برای شروع پیدایش پول بود.

در مبادله کالا با کالا مشکلاتی نظیر حمل کالاهای مورد معاوضه و یا اختلاف در ارزش کالاها برای معلوضه وجود داشت. به عنوان مقال یک دامدار نمیدانست که در ازای یک گوسفند چند کیسه گندم باید از کشاورز دریافت کند و بلعکس. همه ی این مشکلات دست در دست هم دادند تا انسان ها به دنبال ابزار واسطه ای باشند که بجای معاوضه کالا از آن استفاده کنند. این ابزار واسطه که بارها در طول زمان شکل ظاهریش تغییر یافت پول نامیده شد.

در هر گوشه ی کره ی زمین مردم از پول هایی که در ناحیه اطراف خودشان بود و از طبیعت بدست می آمد استفاده می کردند. مانند سنگ ها، نمک و... به عنوان مثال در برهه ای از تاریخ مردم نمک را وسیله ای برای تعیین ارزش کالاهای مختلف، در برخی مناطق سنگ ها، صدف دریایی و حتی پنبه استفاده می کردند. اما هریک از این ابزار تاریخ مصرف داشتند و در صورت پیدا شدن منبع سرشار از هرکدام از ابزارها، آن ابزار بی ارزش شده و کنار گذاشته می شد.

این چرخه همین گونه ادامه داشت تا اینکه سکه های فلزی طلا و نقره به روی کار آمدند. سکه های فلزی طلا و نقره به دلیل دوام بالا و سخت بودن جعل آن ها بیش از هزاران سال باقی ماندند و در امپراتوری ها و حکومت های مختلف عکس پادشاهانشان بر روی سکه ها حک می شد. سکه های فلزی نیز مشکلاتی مانند حمل کردن داشتند که به دلیل بالا بودن وزن سکه ها بود. برای حل کردن این مشکل مراکزی ساخته شدند که سکه های فلزی را از مردم دریافت می کردند و در ازای آن اسنادی کاغذی مانند چک های امروزی به تجار می دادند و هر فرد در هر زمان که به سکه های خود نیاز پیدا میکرد می توانست با نشان دادن رسیدهایش به مراکز سکه های خود را دریافت کند.

سرانجام رفته رفته این کاغذها جای خود را به اسکناس هایی که هم اکنون شاهد آن ها هستیم دادند. ابتدا ارزش اسکناس ها توسط مقدار مشخصی از فلزات با ارزش و گرانبها تعیین می شد. اما امروزه به این صورت نبوده و اسکناس هایی که امروزه پس انداز می کنیم یا با آنها خرید می کنیم هیچ پشتوانه ای ندارند و به آنها پول های بدون پشتوانه یا فیات گفته می شوند. اعتبار و ارزشمندی پول های کاغذی امروزی و ارقام موجود در حساب هایتان تنها به اعتبار کشور و دولتی است که پول در آن چاپ و عرضه می شود. اما سوال اینجاست که ارزهای دیجیتال در کجای این تاریخچه ای که از پول گفتیم جای دارد؟ و دیگر اینکه چرا ارز دیجیتال را ادامه دهنده ی این چرخه می دانیم؟

حتماً برای شما هم پیش آمده است که مطالبی را در مورد ارزهای دیجیتال و قیمت های وسوسه انگیز آن خوانده یا شنیده باشید. و شروع به سرچ کردن در مورد انواع آن علی الخصوص پادشاه ارزهای دیجیتال کرده باشید. سوالاتی نظیر بیت کوین چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چطور می توان بیت کوین رایگان استخراج کرد و...

ما در این مقاله می خواهیم به معرفی ارز دیجیتال BITCOIN ، راه های استخراج آن بپردازیم و این انقلاب پولی و تکنولوژی را به طوری موشکافانه بررسی کنیم.

بیت کوین یا BITCOIN چیست؟

به پول در شکل دیجیتال بیت کوین گفته می شود. شاید این تعریف بسیار ساده و مختصر باشد و تعریفی کامل نباشد و بسیاری از جنبه های آن نادیده گرفته شود اما به عنوان یک تعریف ابتدایی کافی ی باشد.

این ارز دیجیتال غیر متمرکز بوده و توسط مردم کنترل می شود و هیچ واسطه ای ندارد. شما با داشتن این ارز به راحتی می توانید در هرجایی که مایل هستید سرمایه گذاری کنید و یا به صورت آنلاین با استفاده از آن خرید کنید یا به هر شخصی که می خواهید در هرجای دنیا پول انتقال دهید.

 چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند؟

این ارز دیجیتال برخلاف سایر پول هایی که در دسترس داریم و توسط دولت عرضه و توزیع می شوند در اختیار هیچ فرد، ارگان و سازمانی نمی باشد. برای استفاده از این ارز دیجیتال هر فرد با وارد شدن به سایت و پذیرفتن قوانین شبکه و پر کردن اطلاعات لازم می تواند وارد این چرخه شود.

گروه های بیت کوین را استخراج کنندگان، توسعه دهندگان و نودهای شبکه تشکیل داده اند که هرکدام وظیفه ی خاص و مجزای خود را بر عهده دارند. استخراج کنندگان یا ماینرها افرادی هستند که کار آن ها تایید انتقال BITCOIN ها یا همان تراکنش های شبکه می باشند. توسعه دهندگان نیز افرادی هستند که مسئولیت آن ها بهبود نرم افزارهای BITCOIN و ارتقای آن می باشد. این افراد به صورت داوطلبانه این کار را انجام می دهند. نودهای شبکه یا همان دستگاه هایی که به شبکه متصل شده اند وظیفه ی ذخیره و نگهداری تراکنش ها یا همان انتقال هایی که در شبکه انجام می شوند را دارند.

همانطور که گفتیم این ارز دیجیتال پرطرفدار توسط هیچ گروه، دولت، ارگان و افراد خاصی کنترل و مدیریت نمی شوند. تمامی قسمت های شبکه بیت کوین با همکاری گروه های گفته شده در بالا که همان کاربران حاضر در شبکه BITCOIN می باشند به صورت داوطلبانه اداره می شود و همکاری منظم این گروه هاست که سبب تداوم و بالاتر رفتن قابلیت های شبکه و حیات و رشد آن می شوند. اما سوالی که در اینجا پیش می آید این است که چرا باید به سیستمی که توسط هیچ ارگان و دولتی اداره نمی شوند اعتماد کنیم؟ این سیستم چه مزیت هایی نسبت به بانک ها و سیستم های سنتی دارد که ما جذب آن شویم؟ و... که در ادامه به آن ها می پردازیم.

بیت کوین چه هدفی دارد؟

سیستمی است که کنترل پول را به خود مردم برگردانده است و هر کاربر دارای گذرواژه محرمانه می باشد و تنها خود مالک یا همان کاربر قادر به خرج کردن یا انجام تراکنش با آن ها می باشد. طبق تعریفی که گفته شد مشخص می شود که هدف سیستم بیت کوین راه اندازی یک سیستم امن پرداخت، ذخیره یا انتقال و بانکداری دیجیتال امن می باشد. دیگر هدف راه اندازی بیت کوین حل کردن مشکل "دوبار خرج کردن" پول های دیجیتال می باشد. دو بار خرج کردن مشکلی بود که در خریدهای اینترنتی رخ میداد. به عنوان مثال شما اسکناس های کاغذی را که برای خرید یک تلفن همراه خرج کرده اید نمیتوانید مجدداً همان را برای خرید یک تلویزیون استفاده کنید. اما در دنیای دیجیتال اینگونه نبود و با یک کلیک و کپی کردن فایل می توانستید همزمان با یک پول دوبار در دو محل جداگانه خرید کنید و تا فروشندگان متوجه شوند شما خرید خود را انجام داده اید. تا قبل از ظهور ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از بوجود آمدن این اتفاق یک سازمان مرکزی برای بررسی موجودی اشخاص وجود داشت. با پیدایش ارزهای دیجیتال این سازمان نیز از میان برداشته شد و از آن پس بررسی تراکنش ها و حساب ها توسط تمام اعضای شبکه انجام می شود و بیت کوین اینگونه مشکل دوبار خرج کردن و عدم اعتماد مردم به یکدیگر را حل کرد.

چرا ساتوشی ناکاموتو هویت خود را مخفی نگه داشت؟

همانطور که تا اینجا متوجه شدید و در ادامه خواهیم گفت بیت کوین ویژگی های منحصر به فردی دارد که رقیب جدی و سرسخت برای بانک های بزرگ و موسسات مالی به حساب می آید. بنابراین طبیعی است که دشمنان زیادی داشته باشد که قصد از بین بردن و سرکوب فرد یا افراد سازنده ی این شبکه را داشته باشند. ساتوشی ناکاموتو اگر هویتش مخفی نمی ماند در معرض خطرهای زیادی از جمله دستگیری، سوء قصد و... قرار می گرفت و خطرهای بسیاری گریبان گیر این فرد یا گروه سازنده بیت کوین می شد. همچنین در ابتدا گفتیم که بیت کوین توسط هیچکس کنترل و مدیریت نمی شود و کاملاً غیر متمرکز می باشد. بنابراین اگر هویت ساتوشی ناکاموتو مخفی نمی ماند دیگر سازنده بیت کوین ناشناس نبود و عقاید و نظرات ساتوشی ناکاموتو در روند و توسعه این شبکه تاثیر زیادی می گذاشت و ممکن بود آن را از حالت غیر متمرکز بودن خارج کند.

آیا بیت کوین توسط NSA (آژانس امنیت ملی آمریکا) ساخته شده است؟

از فرضیه های بحث برانگیز امروزی که بسیار شنیده شده درباره ی هویت سازنده ارزهای دیجیتال می باشد. عده ای بر این باورند که هویت سارنده ی بیت کوین به دولت آمریکا برمی گردد. آن ها معتقدند که فرضیه ی پادشاه ارزهای دیجیتال یک پروژه ی آزمایشی می باشد که توسط آژانس امنیت ملی آمریکا بوجود آمده است تا در زمان مناسب و با آماده شدن فضای موجود، ارز دیجیتالی را بعدا روی کار آورد و کاملاً توسط خود دولت آمریکا کنترل شود. این فرضیه مجددا توسط یکی از افراد بنیانگذار شرکت امنیتی کسپرسکی تکرار شد. اما هنوز هم پاسخی قطعی در این رابطه وجود ندارد و مشخص نیست که این مساله تا چه واقعیت دارد.

هویت ساتوشی ناکاموتو هنوز نامشخص است

به دلیل استفاده از توابع طراحی شده توسط NSA در رمزنگاری بیت کوین و احتمال اینکه ساتوشی ناکاموتو کسی است که بیش از یک میلیون سکه بیت کوین داشته باشد، سبب شک در افراد شکاک و علاقه مند به تئوری های توطئه می شود. اما اگر از زاویه ی دیگر به این قضیه نگاه کنیم اگر این ارز دیجیتال توسط آژانس امنیت ملی آمریکا ساخته شده باشد کاری کاملاً بیهوده و بدترین کار ممکن می تواند باشد. زیرا ساختن یک ارز دیجیتال که کنترل آن توسط هیچکس ممکن نیست نمی تواند فایده ای داشته باشد. از یک طرف دیگر نیز اینکه ساتوشی ناکاموتو چه کسی یا چه گروهی است نیز بی اهمیت می باشد زیرا تمامی افراد می توانند کدهای نرم افزار بیت کوین را مشاهده کنند و قوانین آن برای همه آشکار است و اگر فردی بخواهد مرتکب خطا شود شبکه مانع از فعالیت آن ها می شود.

بیت کوین ناشناس نیست

برای محافظت از حریم خصوصی شما با بیت کوین ، تلاش هایی لازم است. کلیه معاملات این ارز دیجیتال بصورت عمومی و دائمی در شبکه ذخیره می شود ، به این معنی که هر کس می تواند تعادل و معاملات هر آدرس بیت کوین را ببیند. با این حال ، هویت کاربر در پشت آدرس تا زمانی که اطلاعات در حین خرید یا در شرایط دیگر فاش نشود ، ناشناخته است. این یکی از دلایلی است که باید آدرس بیت کوین فقط یک بار مورد استفاده قرار گیرد. همیشه به یاد داشته باشید که اتخاذ رویه های خوب به منظور محافظت از حریم شخصی شما وظیفه شماست.

پشتوانه آن چیست ؟

بیت کوین مانند سایر پول های رایج دنیا نظیر دلار، یورو و... یا حتی طلا و فلزات گرانبها پشتوانه ای ندارد و اعتبار آن مردم هستند. به عنوان مثال اسکناس هایی که روزانه رد و بدل می کنیم به علت همین دست به دست چرخیدن ها هویت و ارزش پیدا کرده اند. بنابراین پشتوانه ی بیت کوین مانند سایر ارزها، دلارها، طلا و جواهر و... اعتماد مردم و میزان ارزشمند بودن آن در بین مردم می باشد و هرچقدر استقبال مردم بیشتر شود پشتوانه نیز محکم تر و معتبرتر خواهد شد.

از طرف دیگر مردم از این ارز بیشتر برای سرمایه گذاری استفاده می کنند تا خرید و پرداخت هایشان و این خود دیدگاه دیگری بوجود می آورد مبنی بر اینکه بیت کوین علاوه بر اینکه نقش پول را ایفا می کند می تواند به عنوان دارایی که می تواند ارزش خود را در طول زمان حفظ کند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بیت کوین  مانند طلا که نسبت به کالاهای اساسی نظیر خوراک،پوشاک و... ارزش خود را در طول زمان به یک نسبت تقریباً ثابت حفظ کرده است می باشد. بر همین اساس می توان این ارز دیجیتال را یک دارایی و سرمایه گذاری در نظر گرفت. حال در ادامه به بررسی اینکه بیت کوین چگونه ارزش گذاری می شود و قیمت آن را چه کسی تعیین می کند؟

چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

همانطور که ارزش و قیمت طلا، یورو، دلار و... براساس عرضه و تقاضا مشخص می شود، قیمت بیت کوین و ارزش آن نیز در صرافی ها و کارگزاری ها طبق دو عامل عرضه و تقاضا تعیین می شود. به این صورت که با بیشتر شدن عرضه نسبت به تقاضا قیمت ها سیر نزولی داشته و کاهش می یابد و بالعکس با بیشتر شدن تقاضا و افزایش تمایل افراد به خرید و کمبود عرضه قیمت ها افزایش می یابد. همچنین زمانی که عرضه و تقاضا در بازار با هم برابر شوند قیمت متعادل می شود.

بیت کوین یک ارز دیجیتال با ارزش بنیادین می باشد که مقدار آن با توجه به وضعیت شبکه، هزینه ای که توسط ماینترها برای یک واحد صرف می شود و... تعیین می شود. و در نهایت طبق شیوه های ارزش گذاری مختلف قیمت نهایی بیت کوین توسط میزان عرضه استخراج کنندگان و تقاضای سرمایه گذاران مشخص می شود.

چه ویژگی‌هایی بیت کوین را متمایز می‌کند؟

مهم ترین ویژگی مثبتی که بیت کوین را نسبت به سایر پول های فیزیکی و دیجیتال و سرمایه گذاری ها در بانک ها و... متمایز می کند این است که انتقال و خرج کردن بیت کوین و مقدار آن محدودیت ندارد و برای برداشت نیازی به کسب اجازه از بانک یا نهادهای دیگر نمی باشد.

هیچکس در راس قدرت شبکه نیست

در سیستم های متمرکز کنترل پول در دست دولت ها و بانک ها می باشد و شما هنگامی که به بانک مراجعه می کنید در صورتی که سیستم پرداختی به مشکل خورده باشد کارهای شما عقب می افتد و باید ساعت ها منتظر بمانید و معطل شوید. در سیستم های متمرکز بانک ها به حساب شما دسترسی دارند و هر زمان که بخواهند می توانند حساب شما را مسدود کنند. سیستم های متمرکز نظام پولی هر کشور هروقت بخواهند می توانند یک کشور دیگر را تحریم و از چرخه انتقالات مالی خارج کنند. اما سیستم غیر متمرکز بیت کوین نه تنها  توسط هیچ فرد، گروه ها، سازمان، دولت ها و... کنترل نمی شود بلکه قدرت خلق و تولید پول را نیز از دست بانک ها خارج کرده و به مردم برمیگرداند. در سیستم غیر متمرکز قوانین به صورت شفاف در کدهای برنامه نویسی شده قرار دارد و هر فرد عضو این سیستم می تواند داوطلبانه از آن استفاده کند و در واقع تمامی افراد فعال در آن سیستم بر تراکنش ها نظارت می کنند.

محدود بودن تعداد ساخت سکه

برخلاف دولت ها و بانک های مرکزی که می توانند به صورت نامحدود پول چاپ کنند و با این کار ارزش پول ملی خود را پایین بیاورند در بیت کوین اینگونه نبوده و با اینکه اجازه ی مشارکت در خلق واحدهای پولی جدید به همه ی افراد داده شده است اما تعداد سکه هایی که می تواند ساخته شود تا 21 میلیون واحد می باشد که در قوانین شبکه نیز آورده شده است. بیت کوین ها طی فرآیند استخراج یا همان ماین کردن تولید می شود. این فرآیند را می توان در تصاویری که از معدن کاران خسته که با بیل و کلنگ در حال تخریب سنگ های معدن هستند و از دل سنگ ها سکه هایی با نشانه ی B خارج می کنند مشاهده کرد. اما فرآیند بیت کوین مانند تصاویری که وجود دارد نمی باشد و کاملاً متفاوت است. استخراج های این ارز دیجیتال رفته رفته کاهش می یابد و به همین خاطر استخراج واحدهای جدید سخت تر می شود. این محدودیت در استخراج و سخت تر شدن استخراج واحدهای جدید را می توان یکی از دلایل مهم در بالا رفتن ارزش و قیمت بیت کوین دانست.

محدودیت استخراج بیت کوین

محدودیت استخراج بیت کوین که موجب ارزشمند شدن و کیمیایی آن می شود در مقابل خاصیت تورمی پول های امروزی قرار دارند که با تعداد بیشتر خلق اسکناس ها تورم بالا رفته و ارزش پول آن کشور کمتر و کمتر می شود. همچنین این محدودیت در استخراج ابزاری است که قادر به ذخیره ارزش بیت کوین ها در طول زمان می شود به گونه ای که سرمایه گذاران علاقه شان به خرید این ارز افزایش یافته و لقب طلای دیجیتال را به آن داده اند.

قابل جعل کردن نیست

یکی دیگر از مزیت ها و نکات مثبت این ارز دیجیتال نسبت به سایر پول ها و اسکناس های کاغذی غیر قابل جعل بودن آن است. همانطور که گفتیم تعداد کل واحدهای پولی بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد می باشد و کسی قادر به ساخت و جعل ساختگی تراکنش در شبکه نمی باشد و هیچ ارز دیجیتالی نمی تواند خارج از قوانین موجود در شبکه وارد شبکه شود و یا اقدام به دزدی بیت کوین های افراد دیگر کند. و این غیرقابل جعل بودن این شبکه به علت تکنیک ها و ترفندهای خاص رمزنگاری مانند کلید خصوصی و کلید عمومی می باشد که در آن استفاده شده باعث شده است تا چیزی به نام بیت کوین تقلبی وجود نداشته باشد. توجه کنید که اگر بیت کوین یک فایل دیجیتالی قابل کپی کردن بود و به راحتی با کپی کردن می توانستید هر تعداد فایل جدید که میخواهید بسازید، این سیستم نیز قابل جعل بود.

BTC چگونه کار می کند؟

به عنوان یک کاربر جدید ، بدون درک جزئیات فنی می توانید با Bitcoin شروع به کار کنید. هنگامی که یک کیف پول بیت کوین را روی رایانه یا تلفن همراه خود نصب کردید ، اولین آدرس BITCOIN شما را تولید می کند و هر زمان که نیاز دارید می توانید تعداد بیشتری ایجاد کنید. می توانید آدرس های خود را برای دوستان خود افشا کنید تا بتوانند به شما سکه انتقال دهند یا برعکس. در واقع ، این تقریباً شبیه به نحوه کارکرد ایمیل است ، به جز اینکه آدرس های بیت کوین فقط باید یک بار استفاده شوند.

بلاک چین چیست؟

نگهداری اطلاعات تراکنش ها در بیت کوین توسط بلاک چین ممکن می شود. زنجیره بلوک یا همان بلاک چین یک دفترچه یادداشت دیجیتال است که کل شبکه بیت کوین بر روی آن متکی است. کلیه معاملات تایید شده در بلاک چین گنجانده شده است. به کیف پول های بیت کوین اجازه می دهد تا تعادل قابل خرج خود را محاسبه کنند تا معاملات جدید قابل بررسی باشد و از این طریق اطمینان حاصل شود که آنها در واقع متعلق به اسپانسر هستند. تمامیت و ترتیب زمانی بلک چین با رمزنگاری اجرا می شود. مفهوم بلاک چین گسترده تر از بیت کوین می باشد و اگر بخواهیم با یک مثال این تفاوت و پیچیدگی را نشان دهیم می توانیم بگوییم که بلاک چین مانند اینترنت است و بیت کوین نیز مانند موتور جست و جوی گوگل می باشد.

تراکنش‌ها چگونه انجام می‌شوند؟

معامله انتقال ارزش بین کیف پول بیت کوین است که در بلاک چین قرار می گیرد. کیف پول های بیت کوین یک قسمت مخفی از داده ها به نام کلید خصوصی را نگه می دارند ، که برای امضای معاملات استفاده می شود ، اثبات ریاضی را ارائه می دهد که از طرف صاحب کیف پول حاصل شده است. امضا همچنین مانع از تغییر معامله توسط هر شخصی پس از صدور آن می شود. همه معاملات به شبکه پخش می شوند و معمولاً طی 10-20 دقیقه از طریق فرآیندی به نام معدن شروع به تأیید می شوند.

پرداخت غیر قابل برگشت

معامله بیت کوین قابل برگشت نیست ، فقط توسط شخص دریافت کننده وجه می توان بازپرداخت کرد. این بدان معناست که شما باید مراقب باشید تا با افراد و سازمانهایی که می شناسید و به آنها اعتماد دارید ، تجارت کنید و یا دارای یک شهرت مستقیمی باشید. به نوبه خود ، مشاغل باید درخواست های پرداختی را که برای مشتریان خود نشان می دهند پیگیری کنند. بیت کوین می تواند علائم را تشخیص دهد و معمولاً به شما اجازه نمی دهد که به اشتباه به آدرس نامعتبر بفرستید ، اما بهتر است برای ایمنی و افزونگی اضافی ، کنترل هایی داشته باشید. خدمات اضافی ممکن است در آینده وجود داشته باشد تا انتخاب و محافظت بیشتری را هم برای مشاغل و هم برای مصرف کنندگان فراهم کند.

بیت کوین از کجا میاد؟

BITCOIN های جدید با یک فرآیند رقابتی و غیرمتمرکز به نام "ماینینگ" تولید می شوند. این فرایند شامل افرادی می شود که برای خدمات خود از شبکه پاداش می گیرند. دسته ی ماینرهای بیت کوین در حال پردازش معاملات و تأمین امنیت شبکه با استفاده از سخت افزارهای تخصصی هستند و در عوض استخراج کننده ای که زودتر از سایر استخراج کنندگان موفق به برطرف کردن بلاک و حل معمای ریاضی بلاک شود پاداشی معادل واحدهای پولی شبکه یعنی بیت کوین دریافت خواهد کرد. پاداش ماینرها از دو منبع کارمزد تراکنش ها که توسط کاربران مشخص شده است. و پاداش بلاک که پس از حل هر بلاک به استخراج کننده ی برطرف کننده ی آن بلاک داده می شود. تراکنش های بیت کوین رایگان نمی باشد و کاربران باید مبلغ مشخصی را به عنوان هزینه و کارمزد تعیین کنند تا توجه ماینرها جلب شود. هرچقدر میزان کارمزد تراکنش بالاتر باشد ماینرها علاقه بیشتری به آن نشان می دهند.

چه عواملی قیمت آن را تعیین می‌کنند؟

همانطور که گفتیم قیمت بیت کوین در حالت کلی و عادی بازار توسط میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود. اما عوامل دیگری نیز در میزان کاهش یا افزایش بیت کوین تاثیرگذار می باشند. به عنوان مثال قانون گذاری هایی مانند ممنوع اعلام کردن استخراج، خرید یا فروش بیت کوین ها در یکی از کشورها می تواند بر روی قیمت جهانی آن تاثیرگذار باشد. تصمیمات و وضعیت توسعه دهندگان، اتفاقات و رویدادهای طبیعی و غیر طبیعی و... برروی نوسانات قیمت BITCOIN تاثیرگذار می باشد.

همچنین بازار ارزهای دیجیتال به علت قرار داشتن در ابتدای راه و نداشتن بلوغ کافی دارای نوسانات زیادی هستند و از سوی دیگر گاهی اوقات با عرضه و تقاضایی که توسط نهنگ ها صورت گرفته تغییرات شدیدی صورت گرفته شود. نهنگ ها سرمایه گذاران بزرگ هستند که به علت داشتن مقدار بسیار زیادی بیت کوین فعالیت آن ها در بازار سبب بوجود آمدن نوسانات شدید قیمت ها می شود. فعالیت نهنگ ها در بازار را می توان به حرکت وال ها در اقیانوس که سبب به وجود آمدن تلاطم شدید در اطراف خود می شوند تشبیه کرد.

دلایل افزایش قیمت بیت کوین

از عوامل موثر گفته شده در بالا برخی از آن ها می توانند تاثیر مثبتی بر روی قیمت بیت کوین در بازار داشته باشند. به عنوان نمونه قراردادهای آتی و ETF ها می توانند توجه سرمایه گذاران مختلف و بزرگ را به سمت خود جلب کنند. همچنین قانون گذاری های مثبت در این زمینه نیز می تواند تاثیر مثبت بر روی قیمت بیت کوین داشته باشد. همچنین از آنجایی که پادشاه ارزهای دیجیتال در بحران های مالی 2008 به وجود آمده است، هر شرایطی که سبب به وجود آمدن بی ثباتی اقتصادی نظیر جنگ های داخلی، تورم های فزاینده و مهار نشدنی و مسائل ژئوپلیتیک در جهان شود خواه نا خواه توجهات را به سمت ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان ابزاری که توانایی ذخیره ارزش را دارد جلب می کند.

اگر بخواهیم یک نگاه کلی به قضیه بیندازیم، عوامل موثر بر کاهش عرضه و افزایش تقاضا می توانند از دلایل افزایش و رشد قیمت بیت کوین شوند. میزان تولید و آزاد شدن بیت کوین در شبکه از دست ماینرها و سایر افراد خارج است و میزان آن توسط استخراج کنندگان در قوانین شبکه نوشته شده است. طبق قوانین نوشته در شبکه نرخ استخراج در هر ده دقیقه برای یک دوره 4 ساله میزانی مشخص شده و است، بنابراین عاملی که می تواند بر عرضه ی بیت کوین تاثیر گذار باشد ورود سکه های استخراج شده به صرافی ها و محل خرید و فروش است. همین امر سبب می شود که وقتی قیمت از مقدار مشخصی کمتر شود، هزینه ی استخراج کنندگان برای بدست آوردن بیت کوین افزایش یافته و فروش آن نیز توسط استخراج کنندگان کاهش می یابد. دلایل دیگری مانند پذیرش هرچه بیشتر بیت کوین توسط مردم و کسب و کارهای مطرحی مثل آمازون، اپل و... به عنوان روش پرداخت نیز می تواند سبب افزایش تقاضا و بالا رفتن و رشد قیمت این ارز دیجیتال شود.

دلایل کاهش قیمت

در مقابل عوامل موثر بر افزایش قیمت عوامل دیگری مانند اعلام ممنوعیت های استخراج و خرید و فروش، خبر رد شدن محصولات مالی مانند ETF ها و... نیز وجود دارند که سبب کاهش قیمت این ارز دیجیتال می شوند. از طرفی دیگر به دلیل همبستگی بیت کوین با بازرهای سهام و در اختیار داشتن بخش زیادی از بیت کوین توسط سرمایه گذاران نهادی و بزرگ، با روند نزولی و نامشخص بازارهای سهام قیمت بیت کوین نیز در سرازیری قرار می گیرد.

پیش‌بینی دقیق قیمت تقریبا غیرممکن است! گول پیش‌بینی‌کنندگان را نخورید!

فورک ها یا جدایش ها که به دلیل مغایرت تصمیمات توسعه دهندگان با یکدیگر اتفاق می افتد نیز بر روی روند شبکه و قیمت ارزهای دیجیتال در بلند مدت تاثیرات بد و منفی می گذارد.

جدا از موارد گفته شده در بالا مهمترین و تاثیر گذارترین دلیل کاهش قیمت این ارز دیجیتال را می توان ترس معامله گران و سرمایه گذارانشان به دلیل جو روانی حاکم بر بازار مانند حرکت نهنگ ها و کاهش عمدی قیمت ارز توسط آن ها با هدف خارج کردن معامله گران کوچک در بازار دانست.

نمودار قیمت

اولین داده‌های نمودار قیمت بیت کوین به اواسط سال ۲۰۱۰ برمی‌گردد که با قیمت نزدیک به یک سنت (۰.۰۱ دلار) در آن زمان معامله می‌شد. این ارز دیجیتال از ابتدای پیدایش خود شاهد چرخه‌های قیمتی صعودی و

طبق نمودار زیر اولین داده های نمودار قیمت بیت کوین مربوط به اواسط سال 2010 می باشد که در آن زمان با قیمت تقریبی یک سنت که معادل با 0.01 دلار می باشد معامله می شد. BITCOIN از ابتدای پیدایش تا به امروز چرخه ی قیمتی صعودی و نزولی متعددی را داشته است. طبق همین رویه در بازه های زمانی که شاهد افزایش قیمت و روند صعودی در نمودار باشیم به آن بازار صعودی و در بازه های زمانی که حالت نزولی و کاهش قیمت را در نمودار شاهد باشیم به آن بازار نزولی گفته می شود.

طبق نمودار بالا اولین چرخه ی صعودی در بازه ی زمانی 2010 تا اواسط 2011 می باشد که قیمت بیت کوین از یک سنت تا 30 دلار افزایش داشته است و شاهد رشد 3000 برابری بوده ایم. در ادامه پس از این افزایش نجومی شاهد کاهش شدید 95 درصدی از 30 دلار به 2 دلار هستیم که به طور تقریبی از اواسط سال 2011 شروع شده و تا آخر همان سال ادامه داشته است.

از اواخر سال 2011 تا پایان سال 2013 چرخه ی دوم صعودی را از قیمت 2 دلار تا مرز 1200 دلار با رشد 600 برابری را شاهد هستیم. در ادامه ی این رشد شدید از اواخر 2013 تا اواخر 2015 شاهد افت شدید 86 درصدی قیمت تا حدود 165 دلار هستیم.

آغاز چرخه ی صعودی سوم از اوایل سال 2016 می باشد که قیمت بیت کوین را تا دسامبر 2017 به 20000 دلار رسانده است. اما این رشد قیمتی 100 برابری با ورود به سال 2018 متوقف شده و اکنون نیز با گذشت 2 سال از ثبت بالاترین قیمت در حال درجا زدن و تقلا کردن برای شکست رکورد قبلی قیمت و بوجود آوردن چرخه ی صعودی جدید می باشد.

آیا ارزش ذاتی دارد؟

ارزش ذاتی مفهومی فلسفی است و نمیتوان ارزش آن را با یک دارایی مقایسه کرد. برخی از منتقدین بر این باورند که ارز دیجیتال ارزش ذاتی نداشته و فقط از صفر و یک های باینری تشکیل شده است. طلا به عنوان یک دارایی که در طول زمان ارزش خود را حفظ کرده و از ابتدای تاریخ تا به امروز ارزشمند بوده و هست بهترین مثال به عنوان یک دارایی است. بیت کوین را نیز به علت برخی ویژگی هایی مانند محدود بودن و عدم امکان جعل پذیری می توان به عنوان ابزاری که ارزش خودش را در طول تاریخ حفظ می کند دارای ارزش ذاتی دانست و حتی آن را با ارزش ذاتی طلا مقایسه کرد. در سال 2019 190 هزارتن طلا از زیر زمین استخراج شد و چیزی حدود 54 هزار تن در زیر زمین دست نخورده باقی ماند. برای مقایسه ذخیره ارزش طلا با بیت کوین اگر کل ذخایر طلای دنیا 244 میلیون کیلوگرم باشد، با یک ارزش گذاری نسبی و تقریبی هر بیت کوین باید معادل 11.6 کیلوگرم طلا ارزش ذاتی داشته باشد. هرچند که این ارزش گذاری یک ملاک نسبی بوده و ملاک خوبی برای محاسبات نمی باشد.

چرا باید بیت کوین بخرم؟

حتماً بارها نیز برای شما اتفاق افتاده است که وقتی یکی از اطرافیانتان در مورد بیت کوین و مسائل مربوط به آن مانند سود و درآمد و... صحبت می کند، ناخودآگاه این جرقه در ذهنتان زده می شود که ایا من هم باید بیت کوین بخرم و روی سرمایه گذاری آن حساب کنم تا از قافله عقب نمانم؟

کافی است برای رسیدن به پاسخ این سوال یک نگاه کلی به نمودار همیشه صعودی ارز دیحیتال بیت کوین در چندسال اخیر بیندازید تا متوجه شوید که بیت کوین امروز بسیار ارزشمندتر از گذشته می باشد. اما این روند صعودی بسیاری از مردم را به اشتباه می اندازد. و با شنیدن افزایش روزانه قیمت بیت کوین از مردم و رسانه ها در اوج قیمت اقدام به خرید می کنند. و همین امر سبب تجربه ی ضررهای هنگفت و یا از دست دادن سرمایه های زیاد می شود.

بنابراین برای جلوگیری از ضرر کردن و از دست دادن سرمایه خود باید در زمانی که همه برای خرید بیت کوین هجوم می برند از خرید خودداری کنید. همچنین قبل از خرید و سرمایه گذاری بهتر است که ابتدا بیت کوین را خوب بشناسید و تمامی ابهامات ذهنی خود را در مورد آن برطرف کنید و با سنجیدن همه ی جوانب اگر مطمئن شدید که سرمایه گذاری بر آن پتانسیل تبدیل شدن به پول و تحقق اهدافتان را دارد آن را در زمان مناسب خریداری کنید.

با بیت کوین چه کاری می توانید انجام دهید؟

استفاده از بیت کوین در بسیاری از فروشگاه ها، رستوران ها و... در سطح جهان در حال افزایش می باشد. از مزیت های این ارز دیجیتال پرطرفدار می توان به فراهم کردن امکان خرید برای کشورهایی مانند ایران که تحریم مالی هستند بدون نیاز به پی پال یا کارت های اعتباری و... می باشد. به عنوان مثال کاربران ایرانی می توانند به راجتی دامنه های اینترنتی namecheap، بازی های ویدیویی و سایر سرویس ها را از طریق بیت کوین خریداری کنند. حال در زیر به معرفی تعدادی از این شرکت ها، هتل ها، رستوران ها و... که امکان پرداخت با بیت کوین را فراهم کرده اند می پردازیم.

سفر و گردشگری

تلفن و گردشگری. هزاران نفر روزانه در داخل و خارج از کشور مسافرت می کنند. برخی از شرکت ها یک قدم جلوتر رفتند تا بتوانند با استفاده از بیت کوین ، معاملات مسافرتی خود را معامله و پرداخت کنند.

Expedia ، یکی از بزرگترین آژانس های رزرواسیون مسافرتی است که هم اکنون می توانید پرداخت بیت کوین را به عنوان روشی برای رزرو هتل های آنلاین از طریق وب سایت آنها بپردازید. کانال پرداخت آنها از Coinbase پشتیبانی می کند و در حال حاضر بیت کوین را قبول می کند.

علاوه بر این ، شرکت هایی مانند CheapAir ، رزرو هواپیمایی را نیز از طریق بیت کوین قبول می کنند. آنها به عنوان اولین سازندگان Crypto شروع به کار کردند و آن را برای خریدهای واقع بینانه برای کاربران خود قرار دادند. اگرچه در حال حاضر تمام صندلی ها رزرو شده اند ، Virgin Galactic ، متشکل از ریچارد برانسون ، در آینده سفر به فضا را با ، پرداخت صندلی های سفر فضایی خود در بیت کوین ها را تضمین می کند. این دسته کوچک موسیقی جاز آینده نگر است که ما برای آن رونق می گیریم.

غذا و نوشیدنی

اشتیاق به پیتزا اما تغییری نکرد؟ Pizzaforcoins یک سرویس مستقر در کالیفرنیا است که به شما امکان می دهد پیتزا ها را از زنجیره های اصلی پیتزا مانند Papa John ، Pizza Hut و موارد دیگر خریداری کنید و از بیت کوین استفاده کنید. نحوه کار این بستر به این صورت است که به شما امکان می دهد موقعیت مکانی خود را وارد کنید ، و مکان های پیتزا موجود در محله خود را نشان می دهد. وقتی سفارش را انتخاب و تنظیم کنید ، پس از پرداخت مبلغی که در BTC نیز ظاهر می شود ، به رستوران مربوطه منتقل می شود. با توجه به ادغام آن با Shapeshift ، شما می توانید در حال حاضر با استفاده از حداکثر 50 رمزنگاری ارزی پرداخت کنید. می توانید پیتزا را به شما تحویل داده و یا آن را از محل انتخاب کنید.

اگر شما مستقر در ایالات متحده نیستید ، می توانید به Lieferando.de خدمات ارائه دهنده غذا آلمانی با بیش از 11000 رستوران سفارش خود را بدهید. اخیراً پرداختها را از طریق بیت کوین ها اضافه کرده است. از Bitpay برای پردازش معاملات خود استفاده می کند ، از این رو به شما امکان می دهد هزینه های غذایی خود را به صورت نقدی بیت کوین یا بیت کوین بپردازید.

یکی دیگر از خدمات تحویل غذا در روسیه ، با بیش از 90 رستوران در شرکای خود ، گزینه پرداخت رمزنگاری را به گزینه های پرداخت آن اضافه کرده است. هرچند قبل از اینکه گزینه اضافه شود ، هیچ یک از رستوران ها به طور جداگانه از کریپتو پشتیبانی نمی کردند. بنابراین ، این یک گام بزرگ در جهت درست برای دوستداران مواد غذایی و علاقه مندان به کریپتو است.

بازی و سرگرمی

در میان بازیکنان بزرگ صنعت ، فروشگاه Xbox و Windows Windows به شما امکان می دهد با استفاده از bitcoin ها به عنوان روش پرداخت ، بازی ، فیلم و موارد دیگر را خریداری کنید. شما می توانید بیت کوین را به حساب مایکروسافت خود بارگذاری کرده و از آن استفاده کنید تا هر زمان که اعلام کردید از آن به عنوان یک روش پرداخت استفاده کنید. با این حال ، یک احتیاط کوچک این است که شما نمی توانید بیت کوین هایی را که واریز می کنید بازپرداخت کنید ، بنابراین فقط نسبت به مبلغ بارگذاری شده در حساب مایکروسافت خود توجه داشته باشید.

برای بازیکنان کوچکتر طاقچه نیز می توانید از سیستم عامل های مختلفی مانند BitPlaza ، Coinmall و Zynga بازی و کارت هدیه قابل بازخرید را خریداری کنید. این سیستم عامل ها به شما امکان می دهند هزینه خرید بازی خود را با استفاده از بیت کوین به عنوان پول بپردازید.

خرید و موارد دیگر

بسیاری از فروشگاه ها با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال بطور کلی و بیت کوین ها به طور خاص گزینه های پرداخت رمزپایه را به وب سایت خود اضافه کرده اند. Etsy ، یک پلتفرم تجارت الکترونیکی مشهور در سطح جهانی به فروشندگان اجازه می دهد بیت کوین را به عنوان روشی برای دریافت پرداخت از خریداران خود تعیین کنند. علاوه بر این ، Blockonomics با وردپرس همکاری کرده است تا به آن کمک کند تا یکپارچه سازی پرداخت های بیت کوین را در وب سایت خود تنظیم کند تا افرادی که وب سایت هایی با استفاده از وردپرس دارند ، می توانند پرداخت های بیت کوین را از خریداران خود با استفاده از بیت کوین به سادگی با افزودن افزونه مربوطه به وب سایت خود بپذیرند.

Bitrefill ، سکویی که به شما امکان می دهد کوپن هایی را از زنجیره های غذایی برتر در آمریکا مانند کارخانه کیک پنیر ، چیپوتل ، دانکین دوناتس ، برگر کینگ و موارد دیگر با استفاده از بیت کوین خریداری کنید. زنجیره های غذایی مورد علاقه شما با نحوه پرداخت مورد علاقه شما. همچنین می توانید کارتهای هدیه را برای سیستم عامل های بازی مانند Steam ، Xbox و Nintendo خریداری کنید. به همین ترتیب ، سیستم عامل هایی مانند Gyft و BitPlaza به شما امکان می دهند تقریباً هر چیزی را از لوازم جانبی شخصی گرفته تا مواد غذایی و کارت های هدیه خریداری کنید و با پرداخت بیت کوین در پرداخت خود بپردازید.

رید جواهرات ، نام مشهور در صنعت جواهرات و لوازم جانبی آمریکا ، در بیش از 13 ایالت به همراه حضور آنلاین دارای فروشگاه هایی است. در هر دو فروشگاه فیزیکی و آنلاین ، ریدز بیت کوین را به عنوان نوعی پرداخت می پذیرد. می توانید ساعت ، جواهرات ، الماس و موارد دیگر را خریداری کنید.

یکی دیگر از بازیگران اصلی صنعت خرید ، Overstock است که بیت کوین را به عنوان نوعی پرداخت می پذیرد. نه تنها این ، مدیرعامل شرکت ذکر شده عمومی علاقه و اشتیاق مشترکی برای کسب و کار با شرکتهای مستقر در blockchain دارد. شرکت Overstock همچنین ICO را در سال 2018 برای بازسازی تجارت خود و انجام بیش از 250 میلیون دلار ، یکی از بالاترین بودجه جمع آوری شده از طریق ICO ، انجام داد.

خریدهای متفرقه

دیش ، ارائه دهنده خدمات تلویزیون و ماهواره ای و ارائه دهنده خدمات اینترنتی ، گزینه های پرداخت بیت کوین را از اوایل سال 2014 آغاز کرد. شما می توانید اشتراک یک بار را از طریق وب سایت آنها خریداری کنید. آنها قبلاً از ادغام Coinbase برای پذیرش پرداخت بیت کوین استفاده می کردند و اکنون به عنوان مدیر پردازش معاملات خود به Bitpay منتقل شده اند.

شرکتی بنام بیت کوین املاک و مستغلات به شما امکان می دهد با استفاده از بیت کوین املاک را خریداری و خریداری کنید. می توانید پیش بروید و خانه خود را بر روی سکوی جهانی ثبت کنید و با استفاده از ارز دیجیتال اقدام به خرید کنید. قیمت ها شامل دلار آمریکا یا یورو یا شرایط هم ارزی برای بیت کوین است.

اگر دوست دارید کارهای خوبی انجام دهید و به مردم کمک کنید ، می توانید با Bitcoin نیز به آن دست پیدا کنید. بنیاد خیریه Binance ، از جمله افراد دیگر ، کمکهای مالی در بیت کوین را نیز می پذیرد. آنها همچنین از قدرت blockchain برای ارائه شفافیت برای اهدا کنندگان استفاده می کنند تا ببینند موسسه خیریه آنها به کجا می رود.

شرکت هایی مانند APMEX و JM Bullion به کاربران خود اجازه می دهند از طریق وب سایت خود طلای ، نقره و فلزات گرانبهای مشابه را خریداری کنند و با قبول بیت کوین هزینه های آن را بپردازند. با این حال ، خریدها در حدود یک چهارم میلیون دلار محدود می شوند.

بلومبرگ و شیکاگو Sun-Times از جمله سیستم عامل های خبری آنلاین هستند که بیت کوین را به عنوان گزینه پرداخت مدل اشتراک خود ارائه می دهند. به همین ترتیب ، Treehouse ، یک بستر آموزشی ، پرداخت بیت کوین را برای دوره های خود قبول می کند.

از جمله برخی نوآوری های قابل توجه در استفاده از بیت کوین برای پرداخت ، کارت بدون تماس ارائه شده توسط BitPay ، یک شرکت پردازش پرداخت برای کریپتوها است. این کارت به عنوان کارت ویزا ارائه می شود که امکان تبدیل بیت کوین و وجه نقد بیت کوین به دلار آمریکا یا هر کدام را که فیات محلی در کشور شما می باشد فراهم می کند. با این حال ، در حال حاضر فقط در دسترس ساکنین ایالات متحده است ، این امکان را به شما می دهد تا دقیقاً مانند کارتهای اعتباری معمولی که دارای پشتوانه فیات هستند ، از کارتهای اعتباری عادی استفاده کنید.

بسیاری از وب سایت های دیگر که در حال حاضر امکان استفاده از بیت کوین را نیز دارند ، موارد زیر می باشند. اما توجه کنید که استفاده از بیت کوین محدود موارد زیر نمی باشد:

  • OKCupidسایت دوست یابی
  • CheapAir آژانس رزرواسیون مسافرتی و هتلینگ
  • PizzaForCoins تحویل پیتزا
  • Zynga برنامه ها و برنامه های تلفن همراه
  • Etsy (تجارت الکترونیکی ، برخی از فروشندگان Etsy بیت کوین را به عنوان پرداخت قبول می کنند)

موانع پذیرش بیت کوین در کسب و کارها

از مهم ترین موانع عدم پذیرش بیت کوین در کسب و کارها می توان به کند بودن تراکنش های آن که مشتریان برای تایید به آن نیاز دارند اشاره کرد. شبکه لایتنینگ یکی از راهکارهای موجود می باشد که استفاده از آن سبب تسریع تراکنش ها می شود.

افزایش تقاضای بیت کوین

از آنجا که مقدار محدودی بیت کوین وجود دارد و بعد از سال 2040 ، دیگر خلق نخواهد شد ، ورود به طبقه همکف می تواند یک ایده عالی باشد (ناگفته نماند ، این به تنوع بخشیدن به سبد خرید شما کمک می کند).

همچنین شایع شده است که این ارز دیجیتال، روزی (و حتی ممکن است به زودی) توسط دولت خریداری شود تا مانند ذخایر طلا ذخیره شود. در حالی که این می تواند بسیاری از پیامدهای منفی داشته باشد ، همچنین بدان معنی است که بیت کوین محدود به طور ناگهانی تقاضای بسیار بالایی خواهد داشت.

روش های خرید BTC

برای خرید بیت کوین روش های زیادی وجود دارد نظیر کارت های اعتباری، حساب های اینترنتی، سایت ها، افراد حقیقی و... . توجه کنید که به هر روشی که قصد خرید بیت کوین را دارید فروشنده ای معتبر باشد. همچنین در هنگام خرید BITCOIN برای جلوگیری از کلاهبرداری و پولشویی از شما درخواست احراز هویت با مدارک شناسایی خواهد شد.

چرا مردم BTC خریداری می کنند؟

قیمت بیت کوین تحت تأثیر عرضه و تقاضا است. سه دلیل اصلی خرید مردم BITCOIN وجود دارد.

  1. حدس و گمان: آنها فکر می کنند که این افزایش قیمت خواهد داشت و می خواهند بعداً آن را با سود بفروشند. این تئوری به این دلیل است که هرگز بیش از 21 میلیون BTC وجود نخواهد داشت ، بلکه باعث جمع آوری خوبی می شود.
  2. پرداخت آنها می خواهند از آن برای پرداخت استفاده كنند. بیت کوین می تواند روشی چالش برانگیز (بلکه ارزان تر و سریع تر) برای پرداخت های بین المللی نسبت به سایر پول باشد.
  3. تنوع اقتصادی آنها فکر می کنند طراحی شبکه بیت کوین به این معنی است که این ارز دیجیتال نسبت به ارزهای دولتی مانند دلار آمریکا از امنیت بیشتری برخوردار است. آنها نگران سیاستهای مالی دولت هستند و عناصر نگران کننده از قبیل بدهی ملی و تورم باعث می شوند ارزش پول دولت کاهش یابد ، در حالی که بیت کوین بی تاثیر باقی نمی ماند. این تئوری این است که با نگه داشتن مقداری پول به عنوان BITCOIN ، حتی اگر دولت آنها به هم بخورد ، می توانند پول داشته باشند. در نتیجه ، بیت کوین در کشورهایی که از ناپایداری سیاسی رنج می برند ، محبوبیت بیشتری نسبت به مناطق پایدار دارد. برخی از سرمایه گذاران همچنین بر این باورند که این یک افزودنی ارزشمند برای پرتفوی آنها در مقادیر اندک است ، زیرا بازارهای دیگر ، مانند بورس سهام ، بازارهای فارکس و کالاها همه به هم نزدیک هستند و در معرض خطر سقوط همه به یکباره هستند. با این حال ، شبکه بیت کوین جدا از سایر بازارها تلقی می شود.
 

نحوه ی کارکرد شبکه بلاک چین بیت کوین BTC

شبکه بیت کوین اولین نمونه ای از blockchain بود که امروزه آن را می شناسیم. این blockchain نامیده می شود زیرا می توان دقیقاً مانند مجموعه ای از بلوک هایی که با هم زنجیر شده اند ، تصویر کرد.

نحوه ی کارکرد BTC

معاملات بیت کوین در خود بلوک ها موجود است و از آنجا که به صورت زنجیره ای هستند ، بلوک ها را می توان به راحتی با روشی سازمان یافته پردازش کرد. این کار باعث می شود تا شبکه BTC رکورد کاملی از تمام معاملات را حفظ کند.

در مورد blockchain Bitcoin ، به طور متوسط ​​هر 10 دقیقه یک بلاک جدید ایجاد می شود. هرگاه شخصی وارد می شود ، شبکه بیت کوین بطور خودکار تمام معاملات موجود در آن را بررسی می کند ، آن پرداخت ها را به گیرندگان صحیح می فرستد و تمام جزئیات آن معاملات را در دفترچه خود ثبت می کند.

به روزترین نسخه خود دفترچه به همراه معاملات در صفحه اصلی منتقل می شود.

در پایان می توانید به شبکه بیت کوین به عنوان نوعی روبات پرداخت فکر کنید. اگر می خواهید به کسی در هر جای دنیا پول ارسال کنید ، می توانید از شبکه BTC استفاده کنید تا بجای مراجعه به بانک به آنها بیت کوین ارسال کند.

شبکه بیت کوین یک ربات است زیرا:

هیچ فرصتی برای سرقت پول شما وجود ندارد

لازم نیست که سود کسب کنید و از شما هزینه بالاتر از حد ضروری را دریافت نمی کند

شماره ها، اعداد و مبلغ ها را اشتباه نمی کند.

هرگز دروغ نخواهد گفت

این سیستم چیزی است که به بیت کوین ارزش خود را می دهد. از آنجا که کاملاً اتوماتیک است و سوابق بی عیب و نقصی را نگه می دارد ، جعل BITCOIN نیز غیرممکن است و می توانید 100٪ مطمئن باشید که فقط 21 میلیون واحد سکه در آن وجود خواهد داشت.

خرید و نگه داشتن بیت کوین

خرید بیت کوین و نگه داشتن به امید اینکه ارزش آن بالا رود ، رایج ترین شکل "سرمایه گذاری" است. مانند همه سرمایه گذاری ها ، شما هرگز نباید بیش از آنچه مایل هستید و قادر به از دست دادن هستید ، سرمایه گذاری کنید. این امر خصوصاً در مورد BITCOIN صادق است ، زیرا هنوز یک سرمایه گذاری بسیار مخاطره آمیز است.

چگونه آن را نگهداری کنیم؟

برای نگهداری، انتقال و دریافت BTC همان کیف شخصی شما بهترین گزینه می باشد. هر کاربر می تواند با توجه به شرایط و نیازهایی که دارد از کیف پول های موبایل، دسکتاپ، تحت وب و... خود استفاده کند. و برای ذخیره و یا نگهداری بیت کوین نیازی به افتتاح حساب در هیچ بانک یا موسسه ای ندارید و در این شبکه شما بانک خودتان هستید و کنترل همه چیز دست خودتان بوده و غیر از شما کسی به حسابتان دسترسی ندارد.

در بیت کوین به دلیل زیر نظر نبودن شبکه به وسیله ی سازمان یا ارگانی دیگر امکان برگرداندن تراکنش ها وجود ندارد بنابراین فراموش نکنید که برای نگهداری تراکنش های خود حتماً از کیف پول خود بکاپ تهیه کنید و کلمات بازیابی آن را در محلی مطمئن که دردسترس سایر افراد نباشد نگهداری کنید تا در صورت بوجود آمدن هرگونه مشکل برای دستگاهی که کیف پول شما بر روی آن نصب است بتوانید مبالغ و تراکنش های خود را در دستگاهی دیگر بازیابی کنید.

بیت کوین رایگان واقعیت دارد؟

درست است که به دست آوردن هر چیز رایگان لذت بخش است به خصوص اگر آن چیز مانند طلا یا هر شی دیگری با ارزش باشد. BITCOIN نیز یک شی مجازی با ارزش و گرانبها می باشد. تبلیغات زیادی در خصوص کسب بیت کوین رایگان در فضاهای مجازی دیده می شود و شما را تشویق به انجام این شیوه ها بجای سایر روش ها می باشد. اما بگذارید خیالتان را راحت کنیم که تمامی این کارها چیزی جز اتلاف وقت و کلاهبرداری توسط افراد سودجو نمی باشد که با این تبلیغات قصدی جز فریب دادن شما را ندارند.

حمله ۵۱ درصدی چیست؟

حمله ی 51 درصدی به حملاتی گفته می شود که کنترل بیش از نصف قدرت شبکه در دست فرد مهاجم می باشد. همانطور که گفتیم تایید تراکنش ها در شبکه بیت کوین به دست ماینرها یا همان دستگاه های استخراج می باشد. بنابراین اگر فرد مهاجم کنترل بیش از نصف قدرت این دستگاه ها را در دست بگیرد این احتمال وجود دارد که میزان تایید تراکنش ها و ساخت بلاک ها به دست یک نفر افزایش یابد.

هک کردن BTC

مسئله امنیت از زمان توسعه آن برای بیت کوین اساسی بوده است. از یک طرف ، هک کردن BITCOIN بسیار دشوار است ، و این عمدتا به دلیل فناوری blockchain است که از آن پشتیبانی می کند. از آنجا که blockchain به طور مداوم توسط کاربران بیت کوین مورد بررسی قرار می گیرد ، هک ها بعید نیست.

از طرف دیگر ، این واقعیت که هک شدن BTC به خودی خود دشوار است ، به معنای این نیست که لزوماً یک سرمایه گذاری ایمن است. پتانسیل خطرات امنیتی در مراحل مختلف روند معاملات وجود دارد.

استخراج بیت کوین مانند حفاری برای طلا به صورت آنلاین است - از این رو  به آن معدن گفته می شود. با پول کاغذی ، یک دولت تصمیم می گیرد چه زمان چاپ و توزیع پول را انجام دهد ، اما بیت کوین یک تنظیم کننده مرکزی ندارد ، این همان چیزی است که به هر کسی امکان می دهد تا استخراج را شروع کند.

ماینرهای BTC برای حل مشکلات ریاضی از یک نرم افزار ویژه استفاده می کنند (رایانه شما باید به درستی با 64 ترکیب صحیح مناسب را پیدا کند) و در ازای حل صحیح حل آنها تعداد مشخصی از بیت کوین ها را صادر می کند.

اما نگران نباشید ، تعداد بی پایان BITCOIN ها فقط در فضای مجازی شناور نیستند. هنگامی که 21 میلیون واحد وجود داشته باشند ، دیگر نمی تواند وجود داشته باشد.

حل این معما ها آسان نیست و همانطور که در بالا گفتم ، به یک نرم افزار ویژه نیاز دارید. این بسیار دشوار است ، که بسیاری از مردم به تنهایی نمی توانند این کار را انجام دهند. در عوض ، "استخرهای استخراج" به وجود آمده اند که گروه ها قدرت محاسباتی خود را تقسیم می کنند و پس از حل معما ، برنده ها بر اساس میزان توان محاسباتی تقسیم می شوند. فکر نکنید که استخراج بیت کوین راهی آسان برای ثروتمند شدن است. این امکان وجود دارد که شما نیاز به هزینه بیشتری برای تجهیزات تخصصی رایانه داشته باشید تا بیت کوین که می توانید از آن استفاده کنید!

آیا می توانید بیت کوین را نابود کنید؟

دولت ها به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن نمی توانند خود بیت کوین را نابود کنند. اما ، آنها می توانند استفاده از آن را در صلاحیت خود کنترل و محدود کنند. به عنوان مثال ، آنها می توانند حسابهای بانکی شرکتهای رمزنگاری شده را ببندند و می توانند از ایجاد هرگونه مشاغل مرتبط منع شوند

آیا Bitcoin یک حباب است؟

برخی به دلیل افزایش و کاهش قیمت بیت کوین ممکن است آن را یک حباب بدانند، اما واقعیت این است که این کاهش و افزایش ها به صورت دوره ای اتفاق می افتند. حال برای اثبات اینکه بیت کوین حباب نیست به مقایسه ی آن با یزرگترین حباب های اقتصادی قبلی می پردازیم.

افزایش شدید قیمت معمولا برخی اقتصاددانان و تحلیلگران را به این اشتباه می‌اندازد که آن دارایی را یک حباب بدانند، در حالیکه لزوما اینطور نیست.

400 سال قبل در اثر جنونی که برای خرید گل لاله در هلند اتفاق افتاده بود قیمت گل لاله را تا 200 برابر افزایش داد. حباب گل لاله به دلیل کوتاه بودن عمر گل ها و کم کاربرد بودن آنها در کنار فراوانی پس از مدت کوتاهی ترکید و به حالت اولیه بازگشت.

دومین حباب که در اوایل قرن 21 به دلیل تبدیل شدن اینترنت به بزرگترین پدیده به وجود آمد حباب دات کام می باشد. در آن زمان شرکت های زیادی وارد بورس شدند. این شرکت های تازه تاسیس با سرمایه گذاری های مردم رفته رفته تا میلیون ها دلار ارزش پیدا کردند. اما پس از ترکیدن این حباب بسیاری از همین شرکت ها اعلام ورشکستگی کردند و فقط برخی از آن ها مانند گوگل و آمازون جان سالم به در بردند و بعد از گذشت چندین دهه رفته رفته به غول های فناوری در حوزه ی خود تبدیل شدند.

اما با توجه به دو نمونه از حباب های اقتصادی گذشته می توان نتیجه گرفت که بیت کوین قابل مقایسه با حباب گل لاله نمی باشد. زیرا این ارز دیجیتال دوام بیشتری داشته و تعداد آن محدود و کاربرد آن روز به روز در حال افزایش می باشد. اما در مورد حباب دات کام باید بگوییم همانند شرکت های تازه تاسیس و بی خاصیتی که بیهوده بر روی کار آمدند همواره مقدار بسیار زیادی کوین و توکن نیز در حال حاضر وجود دارند که بسیاری از آن ها در آینده جایی نخواهند داشت.

پس از استخراج همه بیت کوین‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد؟

طبق دوره ی 4 ساله هاوینگ تا سال 2140 تمامی بیت کوین ها استخراج خواهند شد و دیگر بیت کوین جدیدی برای استخراج باقی نخواهد ماند. اما در پاسخ به این سوال که با این اتفاق ماینرها دیگر به چه انگیزه ای باید فعالیت داشته باشند و چرا در زمان حال باید به استخراج بیت کوین ادامه دهند؟ این است که ماینرها به جز پاداشی که در برابر استخراج دریافت می کنند پاداش های دیگری نظیر کارمزد هر تراکنش را نیز دریافت می کنند. همچنین پاداش استخراج بیت کوین حدود 20 تا 30 سال آینده به شدت کاهش می یابد به گونه ای که دیگر ارزشی در مقابل کارمزد تراکنش ها ندارد و کم کم سود حاصل از استخراج بیت کوین از کارمزد تراکنش ها حاصل می شوند. و در آخر با پایان استخراج بیت کوین ها ماینرها به عنوان تاییدکنندگان تراکنش در شبکه مشغول به فعالیت می باشند.

پرسش های متداول:

چرا باید به BITCOIN اعتماد کنم؟

بهترین بخش در مورد بیت کوین این است که، نیازی به اعتماد به کسی نیست. این نرم افزار منبع باز است ، بنابراین می توانید از طریق آن عبور کرده و همه چیز را همانطور که گفته شد تأیید کنید. کلیه معاملات از زمان آغاز آن در زمان واقعی قابل مشاهده و مشاوره است. هیچ شغلی یا فردی BTC را کنترل نمی کند ، بنابراین کسی نیست که به آن اعتماد کنید. هرگونه معامله با استفاده از بهترین روشهای رمزنگاری در بازار محافظت می شود تا از دستکاری آن جلوگیری شود.

چگونه بیت کوین بخرم؟

برای خرید BTC در مرحله ی اول باید کیف پول بیت کوین خود را نصب کنید. سپس یک سایت صرافی یا فروشنده ی معتبر پیدا کرده و پس از انجام مرحله ی احراز هویت با مدارک شناسایی با انتقال پول به کارت فروشنده بیت کوین های خود را خریداری کرده و برای ارسال آن ها توسط فروشنده آدرس کیف پولتان را به فروشنده دهید تا بیت کوین ها را به حسابتان انتقال دهد.

آیا BITCOIN قانونی است؟

در مورد قانونی بودن BITCOIN قانون ها در کشورهای مختلف متفاوت می باشد اما در حال حاضر بیت کوین در ایران به عنوان یک صنعت شناخته شده می باشد و افرادی که متقاضی ماینینگ هستند باید اقدام به اخذ مجوز کنند.

تکنیکال

تاریخچه قیمت

اخبار

مای چنجرز
کانال مای چنجرز در آپارات صفحه فیسبوک مای چنجرز صفحه اینستاگرام مایچنجرز صفحه اینکداین مایچنجرز کانال تلگرام مای چنجرز صفحه توئیتر مای چنجرز کانال مایچنجرز در یوتیوب

وبلاگ تماس با ما درباره ما حریم خصوصی سئوالات متداول

© تمامی حقوق مادی و معنوی برای مای‌چنجرز محفوظ است