لوگو مای چنجرز

رمز ارز بیت کوین کش

توضیحات اختصاری درباره بیت کوین کش

بیت کوین کش با نماد اختصاری BCH یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود دلار، در بازار معامله می شود. هر واحد از بیت کوین کش در این لحظه با قیمت ریال، با احتساب نرخ سامانه سنا معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن دلار است. قیمت در 24 ساعت اخیر برابر با است.

تعداد کل کوین های استخراج شده برابر با است

لیست تبدیل‌های بیت کوین کش

به سادگی در این لیست می‌توانید تبدیل کننده مورد نظر خود را بیابید

تبدیل از

به

لیست تبدیل کنندگان

بیت کوین کش

BCH

ریال

IRR

ریال

IRR

بیت کوین کش

BCH

بیت کوین کش

BCH

بیت کوین

BTC

بیت کوین کش

BCH

اتریوم

ETH

بیت کوین کش

BCH

ریپل

XRP

بیت کوین کش

BCH

ترون

TRX

بیت کوین کش

BCH

پرفکت مانی

PMUSD

بیت کوین کش

BCH

مونرو

XMR

از صفر تا صد بیت کوین کش

یکی از ارز های دیجیتالی مناسب که پرداخت های آن مبتنی بر بلاک چین ها می باشند، ارز دیجیتالی بیت کوین کش است. در اصل باید بگوییم این ارز دیجیتالی، انشعابی از بیت کوین اصلی می باشد که در سال 2017، به دلیل اختلافی که بین فعالان بیت کوین رخ داد، به وجود آمد. ما قصد داریم در این مطلب به بررسی اطلاعاتی در خصوص تاریخ این ارز دیجیتالی، و نحوه پیدایش آن بپردازیم. تا در این حین با مفهوم فورک نیز بیشتر آشنا شویم. پس از آن می توانیم به بررسی تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش پرداخته و در نهایت تعداد کیف پول های این ارز دیجیتالی و نحوه خرید آن را با بررسی تاریخچه قیمتی ان معرفی کنیم. در روزهای ابتدایی ظهور بیت کوین، تا به امروز که از این ارز دیجیتالی در بخش های مختلف دنیا استفاده می شود، مسائل بسیاری از این ارز در نظر گرفته شده است. مهمترین این مسائل نیز کارمزد و سرعت انجام تراکنش های بیت کوین بوده است. در اصل بیت کوین قادر نیست در هر ثانیه بیش از هفت تراکنش را انجام دهد. همین امر منجر شده است تا بسیاری از کاربران برای انجام تراکنش های خود با مشکل مواجه شوند. در پی بروز این مشکل، برخی بر این عقیده رسیدند که بهتر است به جای تغییر دادن بیت کوین، راه حل دیگری را بیابیم. راه حلی همچون لایتنینگ. که در پی این راه حل بیت کوین کش ایجاد شد. اما برخی دیگر بر این باور بودند که هدف اصلی بیت کوین، نوعی روش پرداخت به عنوان پول است و نیازی به راه حل جایگزین نخواهد داشت. پس با این تفاسیر گروه دوم اقدام به تغییر برخی قوانین محدود کننده بیت کوین نمودند، تا مشکل سرعت کم و کارمزد بالای این ارز دیجیتالی برطرف شود. از سوی دیگر نیز در پی این ماجرا، بیت کوین کش را از دل بیت کوین خارج نمودند.

ارز دیجیتالی بیت کوین کش چیست؟

Bitcoin Cash نوعی ارز دیجیتالی می باشد، که به عنوان" پول نقد الکترونیکی همتا به همتا" در دنیا شناخته می شود. کش در اصل به زبان انگلیسی پول نقد معنا می شود. پس منظور از ی بیت کوین کش عنی سرعت بالا برای انتقال پول نقد. این ارز دیجیتالی در 1 اوت سال 2017، به عنوان انشعابی یا همان فورکی از ارز دیجیتالی بیت کوین خارج شد. زمانی که بلاک چینی با شماره 478.559 در بیت کوین ایجاد گردید، بلاک چین جدید به وجود آمد. که این بلاک چین جدید همان بیت کوین کش می باشد. ما قصد داریم در ادامه به آشنایی بیشتر با فورک یا همان انشعاب بپردازیم. تا دریابیم چگونه می توان از دل یک ارز دیجیتالی، ارز دیگری متولد کرد. یکی از مهمترین دلایلی که منجر به ایجاد بیت کوین کش گردید، مسئله بنیادی مقیاس پذیری شبکه بیت کوین بود. این ارز دیجیتالی جدید موفق شد حجم بلاک های خود را تا 32 مگابایت افزایش داده و در برابر بیت کوین این محدوده بسیار بالاتر بود. پس کاربران می توانستند تراکنش های بیشتری را از این طریق انجام دهند. البته باید بگوییم با وجود تمامی تفاوت های این دو ارز دیجیتالی، شباهت های زیادی نیز بین آنها دیده می شود. مثلا هر دو ارز بیت کوین و بیت کوین کش نیاز به مکانیسم اثبات کار یا ماینینگ برای تولید سکه های جدید دارند. از سوی دیگر نیز تعداد واحد های هر دوی این ارز های دیجیتالی به 21 میلیون محدود می شود. این ارز دیجیتالی جدید، خود در سال 2018 فورگ شد و ارز دیگری با نام بیت کوین اس وی را به وجود آورد. که در ادامه به آن نیز اشاره خواهیم کرد.

پیدایش فورک بیت کوین چگونه بود؟

کاربرانی که به عنوان حامی بیت کوین کش شناخته می شدند، بر این عقیده بودند که هدف این ارز دیجیتالی نیز، همچون هدف بیت کوین است. به گفته آنها ساتوشی ناکاموتو که در واقع خالق اصلی و ناشناس بیت کوین می باشد، برای تبادلات مالی به دنبال شبکه ای بود که همتا به همتا باشد. پنج سال بعد از خلق بیت کوین، این ارز دیجیتالی موفق شد در میان مردم به محبوبیت بالایی دست یابد. اما پس از آن که این ارز با قیمت بسیار زیادی روبرو شد، افراد از آن برای ذخیره ارزش استفاده کردند. در سال 2015 تراکنش های بسیاری با این ارز انجام شد. که این مسئله باعث شلوغ شدن بلاک چین بیت کوین گردید و کاربران با مشکل مقیاس پذیری مواجه شدند. محدودیتی که در اندازه بلاک چین های بیت کوین به وجود آمد، باعث شد تا تراکنش های بسیار زیادی در صف انتظار برای تایید بمانند. زیرا بلاک ها قادر نبودند به صورت همزمان با رشد تراکنش ها، حجم آنها را نیز ارتقا بخشند. حج بلاک ها در بیت کوین تنها 1 مگابایت بود. از این رو هر بلاک در این ارز دیجیتالی، می توانست تنها 4 هزار تراکنش را در خود جای دهد. از سوی دیگر هر ده دقیقه بک بلاک جدید ساخته می شد که برای بیت کوین دشوار بود در هر ثانیه بیش از 7 تراکنش را پردازش نماید. پس از آن برخی از افراد با نفوذ در زمینه ارزهای دیجیتالی، پیشنهاد کردند که اندازه بلاک ها را به 8 الی 32 مگابایت برسانند. تا این مشکل در بیت کوین برطرف شده و بیت کوین موفق شود تراکنش های بیشتری را در ثانیه انجام دهد. طبق میانگینی که از تراکنش های این ارز گرفته شده است، در هر بلاک بیت کوین، تعداد تراکنش ها بیت 1000 تا 1500 تا می باشد. اما در سال 2018 آزمایشی بر روی بلاک چین بیت کوین کش انجام شد، که نتایج نشان داد هر بلاک در این ارز قادر است در هر ثانیه بیش از 25000 تراکنش را پردازش نماید.

منظور از فورک یا انشعاب چیست؟

احتمالا می دانید که پروتکل های مبتنی بر بلاک چین را به هیچ عنوان نمی توان تغییر داد. پس اگر بخواهیم به روز رسانی بر روی بلاک چین انجام دهیم، یا این که کاربران از کار شبکه راضی نباشند، باید چه کار کنیم؟ دو راه برای برطرف کردن اختلاف نظرها در مورد بلاک چین ها وجود دارد. هارد فورک و سافت فورک. اما آیا می دانید فورک ها در اصل چه هستند؟ با ما همراه باشید.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک ها قوانین بلاک چین هایی که با نسخه های قدیمی سازگار نیستند را تغییر می دهند. به گونه ای که دیگر نسخه های قدیمی، قادر به انجام فعالیت در شبکه نمی باشند. از این رو برای این که مشکلات را در شبکه برطرف کنیم، نیاز است که نسخه خود را ارتقا بخشیم. تصور کنید که نتوانید فایل متنی را که با ورد 2016 ساخته اید را بر روی ورد 2013 اجرا کنید. دلیل این مسئله نیز تغییر کامل ساختار این دو برنامه است.  بهتر است این نکته را به خاطر داشته باشید که هارد فورک ها همیشه ارز دیجیتالی جدیدی تولید نمی کنند. اگر بین کاربران اختلاف نظر وجود داشته باشد، یعنی برخی بخواهند همچنان از نسخه قدیمی این شبکه استفاده کنند، می توانیم شاهد یک سکه و بلاک چین جدید باشیم. بیت کوین کش را نمی توانیم تنها هارد فورک ارز بیت کوین به شمار آوریم. زیرا این ارز هارد فورک های دیگری نیز دارد. همچون  بیت کوین گلد. حتی باید خاطر نشان نماییم که این ارز دیجیتالی تاکنون بیش از 100 بار فورک شده، و بیشتر ارزهای دیجیتالی جدید آن همچنان گمنام می باشند.

سافت فورک چیست؟

سافت فورک را باید یک به روز رسانی در بلاک چین معرفی کنیم، که سازگاری زیادی با نسخه های قدیمی دارد. مثلا فایلی را در ورد 2016 ساخته اید، که قابلیت اجرا در ورد 2013 را نیز دارد. به بیان ساده تر باید بگوییم که سافت فورک نوعی به روز رسانی بر روی بلاک چین می باشد، که اگر کاربرانی قصد به روز رسانی شبکه خود را نداشته باشند، می توانند از آن استفاده نکنند.

حامیان فورک چه کسانی هستند؟

از جمله ابتدایی ترین حامیان فورک بیت کوین کش باید به افرادی همچون هیپو یانگ (Hypo Yang)، راجر ور (Roger Ver) و وو جیهان (Wu Jihan) اشاره نماییم. این افراد کسانی بودند که به تمامی ارمانی های ساتوشی ناکاموتو پایبند بودند، و در کنار آن به افزایش اندازه بلاک ها توجه کردند. اما متاسفانه آنها موفق نشدند تمامی کاربران شبکه بیت کوین را با خود همراه نمایند. زیرا بیشتر طرفداران بیت کوین، عقیده داشتند که اگر سایز بلاک های این ارز دیجیتالی افزایش یابد، حجم بلاک چین ها نیز با افزایش مواجه خواهد شد. از این رو بسیاری از کاربران دیگر قادر نبودن به ذخیره تراکنش ها بپردازند. که در اصل این مسئله برای آنها خطرناک به شمار می رفت. اما در نهایت با تمام اختلاف نظر ها، در سال 2017 هارد فورک معروف ارز بیت کوین اتفاق افتاد. پس از آن این ارز به دو بخش بیت کوین کش و بیت کوین تبدیل گردید. پس از انجام فرایند هارد فورک، تمامی کاربرانی که دارای این ارز دیجیتالی بودند، به همان میزان نیز بیت کوین کش دریافت نموند. دیگر تصمیم با آنها بود که کدام یک از این دو شبکه را برای ادامه فعالیت های خود انتخاب کنند. اجازه دهید داستان پیدایش بیت کوین کش را بخوانیم تا بیشتر با این ارز دیجیتالی آشنا شویم.

ایجاد فورک در فورک دیگر 

یک سال پس از آن که بیت کوین کش متولد شد، بر سر اهداف و اندازه بلاک های این ارز اختلافاتی به وجود آمد. که همین اختلافات منجر شد تا این ارز دیجیتالی نیز خود دچار هارد فورک شود. به اصطلاح فورک در فورک رخ داد. پس از تاریخ 15 نوامبر 2018، بیت کوین کش به دو نسخه Bitcoin SV و Bitcoin Cash ABC تبدیل شد. این تجزیه در واقع به دلیل اختلافاتی که دو چهره مرتبط با بیت کوین به نام های کریگ رایت و راجر ور داشتند، اتفاق افتاد. در Bitcoin Cash ABC منظور از عبارت ABC در واقع خلاصه ای از عبارت «Adjustable Block Size Cap» بود. که مورد حمایت جیهان وو و راجر ور بود. اندازه این فورک بیت کوین کش تا 32 مگابایت می باشد. از سوی دیگر نیز فورک دیگری برای این این بیت کوین به وجود آمد که به معنای ارمان ساتوشی بود. Bitcoin SV تحت رهبری کریگ رایت است و او مدتی است که خود را ساتوشی ناکاموتو یا همان خالق اولیه بیت کوین معرفی می کند. البته ایشان همچنین مدعی است که توسعه دهنده های بیت کوین، از هدف اصلی این ارز دیجیتالی خارج شده اند. بیت کوین اس وی دارای اندازه و محدودیت بلاک تا 128 مگابایت می باشد. بیت کوین کش مورد نظر ما در حال حاضر، Bitcoin Cash ABD  است. که این بیت کوین کلاینت های اصلی بیت کوین کش را مورد استفاده قرار می دهد.

نحوه عملکرد بیت کوین کش به چه صورت است؟ 

این ارز دیجیتالی نیز همچون بیت کوین، دارای بلاک چین مخصوص خود است. از سوی دیگر نیز الگوریتم امنیتی ان ماینینگ یا همان اثبات کار می باشد. پس زمانی که مقاله مربوط به نحوه عملکرد بیت کوین را مطالعه نمایید، می توانید درک درستی نسبت به عملکرد بیت کوین کش نیز بیابید. زیرا این ارز دیجیتالی، در نتیجه هارد فورکی از بیت کوین ایجاد شد. پس به صراحت می توانیم بیان نماییم که هر دوی این ارزهای دیجیتالی دارای پایگاه داده و تراکنش های شبیه به هم هستند. از آنجایی که زمان ایجاد یک بلاک در بلاک چین بیت کوین کش 10 دقیقه می باشد، پاداش آن نیز به 6.25 واحد BCH میرسد. می توانیم در حال حاضر شاهد آن باشیم که در هر 10 دقیقه، 6.25 واحد از این ارز دیجیتالی تولید می شود. که پاداش استخراج آنها نیز همچون بیت کوین، هر 4 سال یکبار در طی رخداد هاوکینگ نصف می شود. زمانی که برای ایجاد و محاسبه بلاک چین جدید در بیت کوین کش نیاز داریم، تحت تاثیر پارامتری با نام سختی استخراج قرار دارد. اگر توان محاسباتی ماینر ها افزایش یابد، تناسب سختی استخراج نیز افزایش می یابد. که در چنین حالتی می توانیم بگوییم که زمان ایجاد بلاک ثابت نگه داشته می شود. در ابتدا بیت کوین کش نیز همچون ارز بیت کوین، نیاز به ده دقیقه زمان برای استخراج واحد داشت. زیرا این ارز دیجیتالی نیز از الگوریتم تنظیم سخی با نام DAA استفاده می نمود. طبق این الگوریتم، میزان سختی استخراج دو هفته ای تنظیم شده و متناسب با 2.016 بلاک بود. مثلا اگر به طور ناگهانی با افزایش قدرت پردازش ماینر ها در شبکه مواجه می شدیم، این واحد ها می توانستند به جای 10 دقیقه، در عرض 8 دقیقه استخراج شوند. پس از دو هفته نیز سختی استخراج افزایش می یافت. تا این میانگین زمانی بر روی ده دقیقه باقی بماند. اما پس از مدت زمان کوتاهی، تمامی توسعه دهنده ها دریافتند که لازم است سازوکار در ماینرهای زنجیره ای تغییر کند تا ایجاد انگیزه در آنها نماید. به همین دلیل آنها به جای استفاده از الگوریتم DDA، از الگوریتم دیگری با نام EDA استفاده نمودند. این الگوریتم قادر بود سختی استخراج را در صورتی که فاصله زمانی آن بین استخراج 6 بلاک در طی 12 ساعت باشد، 20% کاهش دهد. تنظیمات سختی استخراج بر اساس الگوریتم EDA، منجر به بروز اختلاف شد. که این اختلاف منجر گردید تا بلاک چین بیت کوین کش موفق شود هزاران بلاک از بیت کوین پیشی بگیرد. توسعه دهنده های بیت کوین کش برای این که این مشکل را برطرف نمایند، در الگوریتم DDA تغییری را به وجود آورند. به این صورت که این الگوریتم می توانست پس از هر بلاک، سختی استخراج را تنظیم نماید. نه فقط پس از آن که 2.016 بلاک استخراج می شد. پس از آن نیز الگوریتم EDA به طور کامل از این ارز دیجیتالی حذف گردید.

انجام تراکنش بدون نیاز به تایید

تراکنش هایی که نیازی به تایید ندارند، معمولا به تراکنش هایی گفته می شود که بر روی بلاک چین ها به ثبت نمی رسند. اما می توانند فروشنده خدمات و کالا را به عنوان دریافت کننده ارز موردشناسایی قرار دهند و خدمات به ایشان ارائه نمایند. بیشتر افرادی که در زمینه ارزهای دیجیتالی فعالیت می کنند، از این نوع تراکنش ها استقبال می نمایند. زیرا تراکنش های بیت کوین کش بدون نیاز به تایید، برای هر دو طرف معامله بهتر بوده و با سرعت بیشتری نیز انجام می شوند. اما از سوی دیگر باید بگوییم که این روش تراکنش ها بحث برانگیز هستند. زیرا عده ای بر این عقیده می باشند که چون ممکن است حمله دو بار خرج کردن بر روی ارز دیجیتالی رخ دهد، این روش خطرناک خواهد بود. با این فرض، چنین نشان داده می شود که شخصی اقدام به ارسال تراکنش به فروشنده کالا یا خدمات می نماید. پس از ان که خدمات مربوطه را دریافت نمود، از سوی شبکه یک تراکنش بازگشت برای او ارسال می شود. عملا می توان بیت کوین کش مورد استفاده برای این تراکنش را مجددا خرج نمود. البته با این تفاسیر، کسب و کار هایی که از ارز دیجیتالی بیت کوین کش استفاده می کنند، می توانند برای جلوگیری از استفاده دوباره این ارز، تراکنش بدون تایید را به عنوان مزیتی عالی به شمار آورند. با این کار، زمانی که تراکنش ارسال می شود، مشتری قادر خواهد بود کالا یا خدمات مناسب خود را دریافت نماید. سه دلیل اصلی وجود دارد که بیت کوین کش می تواند گزینه ای مناسب برای ارائه تراکنش های بدون نیاز به تایید به شمار رود:

 • زمان تایید تراکنش های در این ارز همیشه ثابت است.
 • ارز بیت کوین کش امکان جایگزینی تراکنش را حذف نموده است.
 • فضای زیادی وجود دارد که تراکنش ها را با کارمزد کم انجام داد.

قابلیت ساخت توکن مجزا 

ارز دیجیتالی بیت کوین کش قابلیتی را در اختیار کاربران خود قرار داده است، که به وسیله این قابلیت، هر کسی قادر است با استفاده از ورم هول لانچد یا یک پروتکل دفتر کل ساده( SPL)، بر روی شبکه BCH توکن به وجود آورد. دفتر کل ساده پروژه ای است که ایجاد توکن، خرید و فروش و حتی مدیریت توکن ها را بر روی ارز بیت کوین کش با هزینه کم و در عرض چند ثانیه، فراهم می نماید. شاید تصور کنید که ساختن توکن بر روی این ارز دیجیتالی هم ساده و هم سرگرم کننده است، اما مسئله ای که مهم است، ارزش بخشیدن به این توکن های تولید شده می باشد.

حذف کردن ویژگی جایگزینی تراکنش در بیت کوین

از زمانی که این ارز فعالیت خود را آغاز نموده است تاکنون، از ویژگی های بسیاری همچون اصلاح شبکه عرضه و تراکنش های تایید نشده پشتیبانی نموده است. از این رو تراکنش های جدید موفق شده اند جایگزین تراکنش های قدیمی شوند. اما چون تراکنش های جدید به جای تراکنش های قبلی آمده اند، دیگر نیازی به پرداخت کارمزد نخواهد بود، و همین امر خطر حمله دیداس را افزایش داده است. مهاجمان قادر هستند هر چقدر که بخواهند تراکنش های جدید ایجاد نمایند. اما تنها برای تراکنش نهایی کارمزد پرداخت خواهند نمود. پس از این حملات، شبکه با بسیاری از تراکنش های شلوغ شده، و به سرعت از کار خواهد افتاد. توسعه دهنده های شبکه بیت کوین، برای این که این مشکل را رفع کنند مفهوم جایگزینی با کارمزد را مطرح نمودند. که در این طرح کاربر لازم است علاوه بر کارمزد جایگزین، کارمزد دیگری برای تراکنش های جایگزین شده نیز بپردازد. حتی با این قابلیت نیز، انتقاداتی بر بیت کوین کش وارد شد. زیرا با این اوصاف هرکسی می توانست مجددا تراکنش های خود را با کارمزد بالاتری به شبکه مخابره نماید. از سوی دیگر نیز شبکه این تراکنش های مشابه را با کارمزد بیشتر، به عنوان تراکنش اصلی شناسایی کند. مثلا تصور کنید شما قصد دارد هزینه قهوه خودتان را با ارز دیجیتالی بیت کوین بپردازید. پس از ان که از کافه خارج شدید، پیش از آنکه بخواهید تراکنش خود را تایید نمایید، قادر هستید این تراکنش را با کارمزد بالاتری به شبکه مخابره نمایید. تا با این کار پولی را که برای قهوه می پردازید، مجددا به کیف پول خود بازگردانید. این کار عملا چنین است که شما می توانید پول قهوه ای که نوشیده اید را پس بگیرید. بیت کوین کش که نوعی ارز دیجیتالی به شمار می رود، ابزاری برای ذخیره ارزش به شمار نمی رود. زیرا این ارز این ویژگی را از کد خود حذف نموده است. از این رو بیت کوین کش را با نام کافی کوین که به معنای سکه قهوه است نیز، معرفی می کنند. زیرا با ان قادر خواهید بود تمامی پرداخت های روزمره خود را که بیشتر مصرف قهوه در میان عموم است را، انجام دهید. تایید فوری تراکنش بیت کوین کش این ارز دیجیتالی را به یک روش سریع و ایمن تبدیل کرده است.

تاریخچه قیمت ارز دیجیتالی بیت کوین کش

پس از اواخر سال 2017 که این ارز دیجیتالی ایجاد شد، تاکنون موفق شده است به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتالی در دنیا شناخته شود. در زمانی که این مقاله نگارش میشد، ارزش این ارز در بازار بیش از 4.3 میلیارد دلار بود. حتی می توانیم بگوییم این ارز چهارمین ارز دیجیتالی برتر در سطح دنیا شناخته می شود. البته با وجود این که در بازار ارزهای دیجیتالی نوسانات بسیاری وجود دارد اما، قیمت بیت کوین کش بیش از میانگین بازار نوسان دارد. می توانید در نمودار شاهد این نوسان قیمت باشید. قیمت بیت کوین کش در اولین روزی که در صرافی ها عرضه گردید، برابر با 360 دلار بود. یعنی در ماه اوت 2017. اما پس از پنج ماه بعد، این ارز به بالاترین قیمت خود یعنی معادل 4000 دلار رسید. رشد چشمگیر این ارز منجر شد تا بسیاری از سرمایه گذاران بر روی آن تمرکز نمایند. خریداران اولیه نیز موفق شدند در طی 6 ماه، سود 1000 درصدی را از خرید این ارز دیجیتالی کسب کنند. در سال 2018 که به سال زمستان ارزهای دیجیتالی شهرت دارد، ما با روند نزولی قیمت این ارز ها مواجه شدیم. به گونه ای که ارزش بیت کوین کش نیز همچون دیگر ارزها با کاهش مواجه شد. پس از آن دیگر این ارز موفق نشد خود را احیا نماید، و در تاریخ ژوئیه 2020، قیمت هر واحد BCH 50% کاهش قیمت از زمان عرضه در صرافی ها را تجربه کردند. از جمله مهمترین عواملی که می تواند در بلند مدت منجر به افزایش قیمت بیت کوین کش شود، باید به موارد زیر اشاره نماییم:

 • کاربردی شدن بیشتر این ارز دیجیتالی نسبت به بیت کوین
 • حرکت استخراج کننده به سوی بیت کوین کش به جای استخراج بیت کوین
 • مشکلات مقیاس پذیری ار بیت کوین

به طور کلی اگر بخواهیم رشد قیمت بیت کوین کش را شاهد باشیم، باید افول و ناکامی بیت کوین را نظاره گر باشیم. از این رو اگر به آینده بیت کوین دیدگاه خوشبینانه ای ندارید، می توانید در فورک های دیگر این ارز دیجیتالی همچون بیت کوین کش سرمایه گذاری نمایید.

بهترین کیف پول های ارز Bitcoin Cash

این ارز دیجیتالی نیز همچون ارزهای دیگر از ده ها کیف پول برخوردار می باشد، که از نام های مختلفی برخوردار هستند. از سوی دیگر این نرم افزارها رایگان بوده و می توان به راحتی این ارز های دیجیتالی را بر روی گوشی تلفن، سیستم شخصی و  حتی بر روی اینترنت دریافت و ذخیره نمود. برای این که کیف پول خود را از خطر سرقت و بد افزاری دور نمایید، بهتر است از منابع معتبری آن را تهیه نمایید. از سوی دیگر اگر سرمایه گذاری بسیار زیادی در ارزهای دیجیتالی نموده اید، بهتر است از کیف پول های سخت افزاری استفاده نمایید. از جمله بهترین نمونه های کیف پول بیت کوین کش باید به کیف پول تراست والت، کویتومی، اتمیک، کیف پول لجر ( سخت افزاری)، و کیف پول ترزور اشاره کنیم. این نکته را در نظر داشته باشید که پیش از استفاده از کیف پول ارز های دیجیتالی، بهتر است از نسخه پشتیبانی ان بک اپی تهیه نمایید. در کیف پول ها برای این که بک آپ بگیرید، 12 کلمه انگلیسی نمایش داده می شود که حتما باید آنها را در محلی امنت مورد محافظت قرار دهید. تا اگر کیف پول حذف شد یا هر مشکل دیگری برای آن پیش آمد، کاربر قادر باشد دارایی های خود را مجددا بازیابی کند. اما اگر از کیف پول خود بک آپ تهیه نکنید، اگر کیف پول شما حذف شود، یا مورد سرقت و خرابی قرار گیرد، دیگر موفق نخواهید شد دارایی های خود را بازیابی نمایید. کیف پول های بیت کوین کش از نرم افزار های معتبری که دارای ایمنی بالایی می باشند ساخته می شوند. اما اگر از سرمایه بسیار زیادی در این ارز ها برخوردار هستند، بهتر است به دنبال روش دیگری باشید که از آنها با امنیت بیشتری مراقبت نمایید. بهترین نمونه های کیف پول سخت افزاری که می توانیم برای بیت کوین کش معرفی نمایید، کیف پول های ترزور و لجر می باشند.

نحوه خرید ارز دیجیتالی بیت کوین کش

برای این که بتوانید اقدام به خرید فورک بیت کوین نمایید، بهتر است به سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه نمایید. معمولا مردم کشور ما به دو روش اقدام به خرید این ارز دیجیتالی می نمایند:

 • مراجعه به سایت های ایرانی برای خرید تتر یا بیت کوین و پس از آن تبدیل نمودن آنها به بیت کوین کش در صرافی های خارجی همچون بایننس
 • خرید مستقیم بیت کوین از صرافی های ایران با کارت بانکی

برای آنکه وب سایت های معتبر برای خرید بیت کوین کش را بشناسید، می توانید در گوگل جستجو کنید. پس از ثبت نام به صورت مستقیم با کارت بانکی خود ارزهای دیجیتالی خریداری نمایید. البته باید بگوییم بیشتر سایت های ایرانی این ارز دیجیتالی را در فهرست ارزهای خود نداشته و یا هزینه خرید آنها بالا بوده و نقدینگی آنها پایین. به همین دلیل سرمایه گذاران به سراغ روش اول می ورند و ابتدا اقدام به خرید تتر یا بیت کوین از این سایت ها نموده، و سپس آنها را به ارز بیت کوین کش در صرافی هایی همچون بایننس تبدیل می کنند. صرافی های بین المللی که معاملات ارز های دیجیتالی انجام می دهند، بسیار زیاد می باشند. اما می دانیم که کشور ما در تحریم به سر می برد، از این رو ممکن است حساب ها با خطر مسدود شدن مواجه باشند. اما کاربران بسیاری در کشور وجود دارند که اقدام به استفاده از صرافی بایننس می نمایند. برای این کار لازم است با استفاده از نرم افزار خاصی، اقدام به تغییر ای پی نمود.

سوالات متداول 

 1. مهمترین تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش در چیست؟

از جمله مهمترین تفاوت بین این دو ارز دیجیتالی، اندازه بلاک های آن ها می باشد. فورک بیت کوین در واقع زنجیره ای جدا شده از بیت کوین می باشد، و همین مسئله باعث شده است که این دو ارز دیجیتالی شباهت های بسیار زیادی داشته باشند.

 1. بیت کوین کش به چه صورتی ایجاد شد؟

میان توسعه دهنده ها بیت کوین اختلاف نظری به وجود آمد، که این اختلاف نظر منجر شد تا فورک بیت کوین ایجاد شود. به طور کلی باید بگوییم بیت کوین کش انشعابی از بیت کوین می باشد. اختلافات نظرها بیشتر بر سر کاهش کارمزد ها و افزایش سرعت تراکنش ها در بیت کوین بود. از سوی دیگر نیز ایجاد کننده های بیت کوین کش به دنبال رسیدن به مقیاس پذیری مناسب بودند که برای این کار لازم بود در حجم بلاک ها تغییرات زیادی به وجود آورد.

 1. چگونه می توانیم بیت کوین کش خریداری کنیم؟

برای خرید این ارز دیجیتالی بهتر است به سایت های صرافی ایرانی مراجعه نموده، و ابتدا اقدام به خرید بیت کوین یا تتر نماید. پس از آن می توانید این ارز های خود را از طریق صرافی های بین المللی به بیت کوین کش تبدیل کنید. نحوه پیدایش ارز دیجیتالی بیت کوین کش تقریبا 2 سال از اول آگوست 2017 می گذرد. روزی که این ارز دیجیتالی به صورت رسمی از بیت کوین فورگ گردید. یکی از تاثیرگذارترین افراد در استخراج این ارز، هایپو یانگ بنیانگذار و مدیر عامل استخراج ViaBTC و صرافی CoinEx بود. یانگ نحوه پیدایش بیت کوین کش را در پستی با عنوان " پشت پرده فورک بیت کوین" منتشر نمود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگر نگاهی به گذشته این ارز دیجیتالی بیندازیم، می توانیم پیدایش آن را هم یک نوع موفقیت و هم نوعی شکست به شمار آوریم. موفقیت ان استحکام و ثبات در بازار و ریشه دواندن در جامعه است. از سوی دیگر نیز عدم موفقیت آن نیز باز می گردد به مسئله عدم پیشی گرفتن از بیت کوین طبق انتظار طرفداران آن. البته باید بگوییم بیت کوین کش به هیچ عنوان درگیر چالش هایی که بیت کوین گردید نشد.

خاستگاه پیدایش ارز دیجیتالی 

محلی که باعث شد بیت کوین از بیت کوین کش جدا شود، مشکل و مسئله مقیاس پذیری این ارز دیجیتالی بود. مقیاس پذیری در اصل به توانایی شبکه های بلاک چین برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها با کارمزد ارزان اشاره می نماید. که متاسفانه بیت کوین همیشه با این مشکل مواجه بود. علت بروز مشکل مقیاس پذیری بیت کوین، مشکل در خط کدی بود که ناکاموتو در ساخت کد بیت کوین به وجود آورده بود. باید بگوییم بیت کوین سیستم حسابداری است، و بلاک آن را می توانیم کوچکترین واحد حسابداری آن در نظر بگیریم. هر یک از این بلاک ها در بیت کوین می توانند تراکنش های انجام شده در 10 دقیقه اخیر را ثبت نمایند. مسئله که منجر به ایجاد محدودیت در این شبکه شده است، سایز بلاک ها می باشد. از آنجایی که این بلاک ها دارای سایز مشخص و ثابتی هستند، تنها قادر به تایید تراکنش در 10 دقیقه اول می باشند. اما در صورتی که بخواهید تراکنش های بیشتری را انجام دهید، نیاز به زمان بیشتر و در نتیجه کارمزد بالاتر خواهید داشت. این محدودیت بلاک ها در بیت کوین، در واقع برای جلوگیری نمودن از حملات به شبکه و ساخت بلاک جعلی در سال 2010 توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد. روزهای نخستین استفاده از این ارز دیجیتالی، که قیمت بیت کوین بسیار پایین بود؛ افراد بسیاری به دنبال آن بودند تا این با استفاده از تراکنش های جعلی و هزینه های کم، حجم حافظه نود ها را پر کنند. هدف انها نیز از انجام این کار، حمله کردن به شبکه بیت کوین بود. تا این نوآوری و سیستم انقلابی را در نطفه خفه کنند. همین مسئله منجر به ایجاد نگرانی هایی برای توسعه دهنده های شبکه رمز ارز، در آینده گردید. ناکاموتو به این منتقدان یک پاسخ ساده داد: " زمانی که آن روز رسید، آنها قادر خواهند بود به راحتی این محدودیت را تغییر دهند." توسعه دهنده ای به دنبال افزایش سایز بلاک بیت کوین بود و ساتوشی به آن گفت: "فعلا دست نگه دارید...، ما می توانیم زمانی این تغییر را به وجود آوریم که به آن نیاز داشته باشیم." در واقع هیچ کس نمی دانست که مقیاس پذیری می تواند منجر به ورک یا منشعب شدن این ارز دیجیتالی شود. اولین بار در سال 2014 مسئله مقیاس پذیری بیت کوین مطرح گردید. در این زمان میانگین اندازه بلام، تقریبا 300 کیلوبایت بود و در حال رشد. طبق پیش بینی ها، اندازه بلاک های بیت کوین، در اوایل سال 2016 به 1 مگابایت می رسید. شبکه بیت کوین، در واقع به مجموعه ای پروتکل های اجماع متکی بود، که برای رسیدن به توافق یا مان اجماع قوانین و تراکنش ها است. در صورت  بروز هر گونه مخالفتی در قوانین بیت کوین، فورک و انشعاب ایجاد می شد. از این رو لازم بود در این پروتکل ها تغییرات با احتیاط انجام شوند تا از فورک شدن کلی شبکه جلوگیری گردد. در صورتی که لازم باشد پروتکل درگیر تغییرات محدودی شود، به این تغییرات سافت فورک گفته می شود، و نود های قدیمی نیاز به ارتقای نرم افزار های خود نخواهند داشت. اما در صورتی که تغییرات کمی شل تر و سست تر باشند، هارد فورک اتفاق می افتد. که در چنین حالتی نود های قدیمی باید ارتقا یابند. به طور کلی باید بگوییم هاردفورک با نسخه جدید و سافت فورک با نسخه پیشین سازگار می باشد. برای این که بهتر با این دو سیستم مهم در تولید بیت کوین کش آشنا شویم، یک مثال ساده بیان می کنیم. تصور کنید شما فایلی را در برنامه ورد 2003 ساخته اید. اگر بتوانید این فایل را در نسخه ورد 2016 اجرا کنید، سافت فورک رخ می دهد، و اگر موفق نشوید این فایل را در ورد 2022 باز کنید، یک هارد فورک رخ داده است. مثلا تصور کنید تغییر دادن ظرفیت بلاک از 2 به 1 را سافت فورک و از 1 به 2 را هارد فورک می نامند. علت این مسئله نیز آن می باشد که بلاک هایی که بزرگتر از 1 مگابایت هستند، بر روی نود های قدیمی غیر مجاز می باشند. بیت کوین به روز رسانی های بسیاری را در گذشته پشت سر گذاشت. اما هیچ اتفاقی برای هارد فورک ان نیفتاد. بیشتر توسعه دهنده های بیت کوین این مسئله را باور داشتند که ممکن است ارتقای هارد فورک، منجر به دو دسته شدن شبکه شود که مسئله ای خطرناک به شمار می رفت. اما مقیاس پذیری با اندازه و سایز بلاک که یک هاردفورک به شمار می رود، مشکلات بسیاری را پیش روی خود داشت.

اولین بخش: مقیاس پذیری

برای اولین بار در سال 2011 با بیت کوین آشنا شدم و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این مورد رفتم. اما در سال 2014 مسئله مقیاس پذیری بیت کوین مطرح گردید. تصور کردیم که این مسئله حل شدنی است و نیازی به نگرانی نیست. در آن زمان بیشتر صحبت ها در خصوص ارزهای دیجیتالی، در انجمنی با نام "Bikeji" صورت می گرفت. گاهی به این دسته از بحث ها و صحبت های انجمن نگاهی می انداختم تا اطلاعاتی در خصوص ارزهای دیجیتالی به دست آورم. البته من معتقدم در خصوص توسعه ارز بیت کوین دو مسئله مطرح است. یکی توسعه آن در خصوص مقیاس پذیری بیشتر ظرفیت بیت کوین، و دیگر استاندارد سازی نمودن این پروتکل. پیش از این نیز بیان نمودیم که این ارز دیجیتالی، در اصل مجموعه ای از پروتکل ها می باشد نه نرم افزارها. همچون پروتکل های ایمیل. در تاریخ اینترنت، تمامی زبان های برنامه نویسی و پروتکل ها، در نهایت موفق به استاندارد سازی شدند. من در سال 2018 تلاش کردم به استاندارد سازی شبکه بیت کوین بپردازیم اما موفق نشدم نتیجه مطلوبی از این تلاش کسب کنم. تا سال 2016، بیشتر از این که به مسئله مقیاس پذیری آن ارز بپردازیم، درگیر خرید و فروش آن بودم. از طرف دیگر نیز تصور نمی کردم که بتوان بر روی این ارز تغییری ایجاد کرد که تاثیر گذار باشد. همچنین تصور می کردم که جامعه بیت کوین، راهکار بهتری را در نظر دارد. تا این که اندازه بلاک بیت کوین در سال 2016 به 1 مگابایت رسید. اما هنوز این ارز موفق به افزایش مقیاس خود نشده بود. زمانی مسئله مقیاس پذیری بیت کوین توجه من را به خود جلب نمود، که دریافتم سوال " چگونه می توانیم ظرفیت ارز بیت کوین را افزایش دهیم" به سوال" آیا لازم است ظرفیت را افزایش دهیم یا خیر؟" تغییر نمود. از سال 2015 تا 2016، این شبکه تغییرات بسیاری را تجربه کرد. از جمله این تغییرات تولد کلاینت بیت کوین اکس تی، توسعه کلاینت بیت کوین کلاسیک، آغاز به کار اوکاموتو و کناره گیری جانشین ناکاموتو با نام گوین اندرسون، کنفرانس مقیاس پذیری در هنگ کنگ و رهبری گروهی مشخص برای حل مسئله مقیاس پذیری بودند. جامعه این ارز دیجیتالی به دو دسته تقسیم شد. در یک دسته افرادی قرار داشتند که طرفدار بلاک بزرگ بودند. اما در طرف دیگر افرادی حضور داشتند که بلاک با سایز کوچک را تایید می کردند. آن دو جناح آغاز به مشاجره نمودند و در نهایت از هم جدا شدند. پیروزی در نهایت به گروهی که طرفدار بلاک کوچک بودند رسید. که این اتفاق منجر شد تا تمامی توسعه دهنده های بلاک بزرگ، از جامعه این ارز دیجیتالی بیرون رانده شوند. حتی اختیار عرضه کد بیت کوین کور را نیز در اختیار گرفتند. بیت کوین کور را باید یکی از مهمترین کلاینت های نرم افزاری بیت کوین به شمار آوریم. که کد اصلی خود را از ورژن اصلی ارز دیجیتالی ناکاموتو به دست آورده است. اما این پروتکل استاندارد سازی شده نیست. از این رو چیزی که امروزه بیت کوین را مشخص می کند، در واقع بیت کوین کور است. در سال 2016، این رمز ارز استخراج خود را با نام و یا بی تی سی راه انداز نمود. از آن پس من درگیر مسئله مقیاس پذیری بیت کوین شدم. سنگ بنا و تضمین این پروتکل، استخراج بیت کوین می باشد. که در نهایت این ارز از دل یک شبکه گسترده، غیر قابل ویرایش و فناناپذیر سر برآورد. از طرف دیگر وایت پیپر، اقدام به مقرر نمودن بیت کوین قانونی نمود، که با توجه به این قانون، ماینر ها می توانستند در ادامه زنجیر از بلاک های بعدی استفاده کنند. این زنجیر نیز طولانی تر شده و در ادامه زنجیر اصلی به مسیر خود ادامه خواهد داد. پس از عدم موفقیت توسعه دهنده های مقیاس پذیری، بسیاری از ماینر ها به سراغ افزایش سایز رفتند. در صورتی که تمامی ماینر ها موافقت خود را در خصوص تغییر و اصلاح اندازه بیت کوین اعلام نمایند، این مشکل برطرف خواهد گردید. استخر استخراج بیت کوین را در واقع باید نوعی پیوند بین ماینرها و شبکه بیت کوین به شمار آوریم. از این رو این مبحث بسیار گسترده می باشد. زیرا دهه ا استخر استخراج در اطراف بیت کوین ها وجود دارد که اگر ماینرها با هم متحد می شدند، این مسئله می تواند اوضاع را به وخامت بکشاند. اما ماینرهای این ارز دیجیتالی، دیگران شیفته های تکنولوژی و کامپیوتر قبل نبودند. بلکه گروهی بودند که نسبت به این ارز دیجیتالی درک عمیقی نداشتند، و تنها به آن به چشم کسب و کاری سودآور نگاه می کردند. حال تصور کنید متقاعد کردن چنین افرادی چقدر می تواند پر خطر و دشوار باشد. اما من تا زمانی که یک روزنه امید برای این کار وجود داشته باشد، دست از تلاش بر نخواهم داشت. از طرف دیگر ماینرها برای مقیاس پذیری بیت کوین و این شبکه نیاز به نرم افزار مناسبی خواهند داشت. همین مسئله ریسک جایگزین نمودن بیت کوین کش را نیز افزایش داده بود. در سال 2015 برنامه ای برای توسعه بیت کوین وجود داشت. برنامه هایی همچون بیت کوین کلاسیک، بیت کوین آنلیمیتد، بیت کوین ایکس تی و ... . بیت کوین آنلیمیتد اقدام به مطرح نمودن طرحی کرد که در ان با استفاده از آرای ماینرها، سایز بلاک ها را می توانست به صورت دینامیکی تعیین کرد. این اقدام از گسترش هاردفورک ها نیز جلوگیری می نمود. زمانی که من در حال ترویش استخر استخراج بیت کوین خود بودم، از من در توییتر پرسیده شد که آیا از بیت کوین آنلیمیتد پشتیبانی می نمایم؟ پاسخ من در این خصوص منجر شد که دوستان و فالوورهای بسیاری را به سمت من جذب کند. وو جیهان مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران دستگاه های ماینینگ، اولین سرمایه گذار بیت کوین در چین، در اصل معلم و مشاور من در این زمینه بود. راجر ور در واقع اولین سرمایه گذار بیت کوین در جهان به شمار می رود، که در بیت کوین رقم بسیار قابل توجهی را سرمایه گذاری نموده است. بسیاری از مردم او را با نام عیسی مسیح بیت کوین میشناسند. البته او یک مبارز لیبرال معروف نیز می باشد. این دو شخص طرفداران افزایش سایز بلاک در بیت کوین بودند و من را بسیار در این زمینه تشویق نمودند. من در کنفرانسی که در سال 2016 در میلان برگزار شده بود، شرکت کردم. اما در آنجا مجاز نبود در خصوص گسترش بیت کوین بحثی مطرح کنم. برای من این مسئله بسیار نا امید کننده بود که می دیدم ایم گفتار کنترل باید در چین اتفاق افتد. از این رو پس از بازگشت از کنفرانس، بیت کوین آن لیمید را نیز به بلاک های استخراجی خود افزودم. از ان پس حمایت رسمی من در مورد این ارز دیجیتالی مطرح شد و اشوب بسیار زیادی به وجود اورد. اگر بخواهم درست و صادقانه بیان کنم، من از شلوغ بودن ترافیک شبکه سود به دست می اوردم. زیرا درامد استخراج بیت کوین از دو بخش تشکیل می شود. بخش اول مربوط به کارمزد تراکنش ها و دیگری استخراج بلاک است. از انجایی که پاداش استخراج بیت کاهش یافته و به تدریج نسف می شود، انتظار می رود که قیمت کارمزد تراکنش ها در اثر محبوبیت بیت کوین افزایش یابد. پیش از سال 2016، کارمزد تراکنش ها مبلغ ناچیزی بود. حتی در ان زمان طبق یک قانون نانوشته، کارمزد تراکنش ها به استخر تعلق می گرفت نه به ماینرها. اما از اوایل سال 2016 که تراکم و ترافیک در شبکه افزایش یافت، کارمزد ها به عدد قابل توجهی تبدیل شدند. پس از ان من طرح توزیع درامد را مطرح نمودم. پس از ان برای اولین بار کارمزد تراکنش ها بین ماینرها تقسیم گردید و همین امر باعث شد اعتماد مشتریان بیشتر به این ارز دیجیتالی جلب شده و درآمد بیشتری از آن به دست آورند. از طرف دیگر سایر استخرهای استخراج همچون بیت کوین کش نیز از این مدل پیروی نمودند و این مسئله تبدیل به یک استاندارد دفاکتو گردید. علاوه بر تمامی این موارد، من اولین شتاب دهنده تراکنش های بیت کوین را راه اندازی نمودم. که کاربران در ان می توانستند با سرعت بالایی تراکنش های ای دی تراکنش را ارسال نموده و استخراج تراکنش های آنها در اولویت قرار می داد. از طرف دیگر نیز مقرر شده بود که در هر ساعت 100 تراکنش اولیه به صورت رایگان انجام شود. پس از این که ترافیک این شبکه افزایش یافت، این ارز رونق بیشتری نیز به دست آورد. هر زمان افراد از انتظار طولانی برای انجام تراکنش خود اعتراض می کرد، کسی پیدا می شد که لینک شتاب دهنده تراکنش ما را برای او ارسال کند. مزیت 100 تراکنش رایگان در ابتدای هر ساعت، منجر شده بود که کاربران علاقه مند به انجام تراکنش با استفاده از این شتاب دهنده ترافیک شوند. که این مسئله منجر به محبوبیت بیشتر آن گردید. بسیاری از سرمایه گذاران اولیه بیت کوین، دلشان نمی خواست هیچ وقت شاهد استفاده دشوار از این ارز باشند. غول هایی همچون مایکروسافت و دل، در سالهای پیش آغازگر پشتیبانی از این پرداخت ها بودند. اما پس از آن که این شبکه شلوغ شده و اعتبار بیت کوین کاهش یافت، حمایت خود را از این ارز دیجیتالی پس گرفتند. البته اگر بخواهیم از نظر هوش پشتیبانی از فورک بیت کوین کش و مقیاس پذیری را بررسی نماییم، باید بگوییم این روش نه تنها سود آور نیست بلکه می تواند منجر به بد نامی ارز دیجیتالی نیز شود. اما اگر باور و ایمان وجود نداشت، چه کسی حاضر می شد از این ارز برای پرداخت استفاده کند؟ من همیشه با افرادی که مخالف تئوری های من بودند نیز به بهترین شکل رفتار کرده ام. ما تنها بر عقاید متفاوتی پایبند هستیم. چیزی که درست یا غلط بودن تفکرات ما را مشخص می کند زمان است. من با دیگر بیت کوین ها نیز به دلیل این که شاید بتوان آنها را نیز در استخر های استخراج بزرگ حمایت کرد، ارتباط برقرار نمودم. در حالی که ماینر ها موضع خاصی نداشتند. به نوعی افراد بی طرف، تنها نظرات گردانندگان و متصدیان این استخرها را تایید می نمودند. اما من باید برای یافتن یک کور سوی امید تلاش می کردم. گذشت زمان منجر به متقاعد شدن برخی از استخر های استخراج بیت کوین گردید. که آنها نیز حمایت خود در مورد بیت کوین آنلیمیتد را مطرح کردند. من به راجر ور نیز کمک کردم تا اقدام به ساخت بیت کوین دات کام نماید. این بیت کوین به طور کامل از بیت کوین آنلیمیتد پشتیبانی می کند. ژیانگ ژو ئرئر که یکی از حاملان بزرگ بلاک بود نیز، خود اقدام به تاسیس استخر استخراج بیت کوین نمود. پس از آن نیز اعلام کرد که بیت مین از بیت کوین آنلیمیتد حمایت می کند و بیش از 50 درصد از نرخ هش خود را به سمت این ارز کشانده است. با تمام این تفاسیر باید بیان نماییم که موفقیت در همین نزدیکی است. اما BU در همین لحظه درگیر مشکل چند باگ جدی شد. که این مشکل منجر شد تا بسیاری از نودهای بزرگ به حالت آفلاین در بیایند. که این اتفاق خوشحالی حامیان کور را در پی داشت و اقدام به ایراد گرفتن و انتقاد از آن نمودند. پس از آن نیز بی طرف ها همگی به سمت کور رفتند و نسبت به فناوری BU درگیر تردید شدند.

بخش دوم: در مسیر توسعه 

طرفداران افزایش سایز بیت کوین، بر این عقیده هستند که ارزش این شبکه بسته به پرداخت ها و تراکنش های آن تعیین می شود. هر چه میزان تراکنش ها بیشتر باشد، ارزش این شبکه نیز بیشتر می شود. هیپو یانگ معتقد است که سخت افزارها در آینده به قدری با پیشرفت مواجه خواهند شد که دیگر افزایش دادن سایز بلاک ها برای نود ها مشکلی به همراه نداشته باشد. اما طرفداران بلاک کوچک بر این عقیده هستند که بیت کوین نیازی به تراکنش های زیادی ندارد. زیرا این ارز، در اصل یک شبکه ذخیره ارزش می باشد. از این رو اندازه بلاک فعلی آن مناسب است. گروه اول بر این عقیده هستند که هر چه میزان مقیاس پذیری بیت کوین بیشتر شود، غیر متمرکز تر خواهد بود. از این رو اگر اندازه بلاک ها بزرگتر شوند، افرادی هستند که هزینه های اجرای نود ها را تقبل نمایند. اما در گروه دیگر بر این باور هستند که اگر بلاک بزرگتر شود، هزینه اجرای نود ها نیز افزایش خواهد یافت. که این مسئله باعث متمرکز شدن بیت کوین خواهد گردید. آنها فکر میکنند که پرداخت 100 دلار برای انتقال 1 واحد بیت کوین مسئله ای منطقی است. اما اگر بیش از 100 دلار برای سخت افزار ها جهت اجرای نود ها خرج شود، غیر معقول خواهد بود. بیشتر سرمایه گذارانی که به صورت همزمان وارد این بازار شدند، آشنایی چندانی با ان نداشتند. از این رو بیشتر به دنبال آن بودند که سرمایه گذاری پایدار و کم ریسکی داشته باشند. تیم توسعه بیت کوین کور در گذشته شهرت بسیاری داشت. که با ورود این دسته از حامیان، و پیوستن آنها به بیت کوین آنلیمیتد، منجر شد تا عرصه را ببازند. علت این مسئله که 3 سال است حامیان بر سر افزایش مقیاس پذیری با یکدیگر اختلاف دارند و هیچ فورکی در این ارز رخ نداده است، این مسئله است که هیچ کس این تغییر را نمی خواهد. زیرا همه می ترسند از سقوط قیمتی که ممکن است در اثر ایجاد فورک بیت کوین به وجود آید. حتی برخی به این مسئله نیز اشاره نمودند که نرخ هش را برای از بین بردن زنجیره های کوچک استفاده نمایند. تا از عدم وقوع فورک این شبکه اطمینان حاصل نمایند. آنها تصور میکنند که اگر زنجیره را از بین ببرند، می توانند این ایدئولوژی را در نطفه خفه کنند. در حالی که تصور اشتباهی دارند. در پشت پرده فورک بیت کوین، ما با تضاد ایدئولوژی ها مواجه هستی. زیرا تا وقتی ارز دیجیتالی حامیان خود را دارد، قادر است زنده بماند و به حیات خود ادامه دهد. من دریافتم که متقاعد نمودن همه برای رسیدن به یک نظر واحد ممکن نیست. برخی از حامیان فورک نرخ هس کوچک را پیشنهاد می کنند. در حالی که من تمایل به حمایت از توسعه این ارز داشتم. از این رو نظر خود را با دیگران به اشتراک گذاشتم. تا این که دریافتم بسیاری از افراد خواهان فورک بیت کوین نیستند. اما تمایل داشتند که مشکلات مقیاس پذیری این ارز را برطرف کنند. آن هم با افزایش نرخ هش. که به این طریق از منشعب شدن بیت کوین جلوگیری نمایند. خوشبختانه فورکی که باعث کاهش نرخ هش بود، بدون نیاز به حمایت دیگران قابلیت اجرا دارد و به نظر میرسد این فعلا تنها راه برای حامیان بلاک می باشد. حتی در حال حاضر بسیاری از طرفداران این بلاک به برنامه SegWit+2MB چشم دوخته اند که در کنفرانس نیویورک حاصل گردید. اما آنگونه که مشخص است این ره به ترکستان می رود. با وجود این که بیش از 90 درصد از صاحبان نرخ هش، صرافی ها و ارائه کننده های کیف پول به رسمیت شناخته شده اند، اما ماینر هایی که به توافق نمی رسیدند، در این کنفرانس حضور نداشتند. بیانه ای که آنها در این کنفرانس مطرح کردند، به این مسئله اشاره داشت که چه کسانی تضمین می نمایند که نسخه جدید اجرا شود؟ ماینرها می دانند که در معرض خسارت بزرگی قرار دارند، از این رو برای آنها نسخه قدیمی این شبکه بهترین انتخاب است. علاوه بر آن باید بیان نماییم که نسخه جدید تنها یک کد بر روی گیت هاب داشته و هیچ آدرس و وب سایت رسمی برای دانلود کردن آن وجود ندارد. از این رو مردم به چه صورت می توانند به ان اعتماد کنند؟ وو جیهان یک راه حل دیگر را در ذهن می پروراند. او علاوه بر این که از جماع نیویورک حمایت می نمود، فورک نرخ هش کمتر را یک راهکار جایگزین در نظر گرفته بود. در ابتدا منتظر بودیم BU نسخه ای کاربردی را توسعه دهد. توسعه دهنده هایی که بر روی BU فعالیت می کردند، به یک تیم برای خلق کاینت ABC پیوستند. این تیم توسعه در زمان کوتاهی نسخه ای با کیفیت را طراحی نمودند. در این تاریخ اعضای بیت کوین کور نیز سافت فورکی را راه اندازی کردند که برای فعال سازی تحمیلی سگویت در سال 2017 برنامه ریزی شده بود. ما نیز از همان رو پاسخ به کمپین هاردفورک را آغاز نمودیم. ما محدودیت های اندازه بلاک را به 8 مگابایت افزایش دادیم و آن را با استفاده از الگوریتم های تطبیقی استخراج، اصلاح نمودیم. قانون سختی بلاک بیت کوین در سال 2016 برای هر بلاک در هر دو هفته تنظیم شده. اگر زنجیره جدید از این قانون پیروی نماید، ماینر ها باید هزینه بالایی را بپردازند. که این مسئله نیز منجر می شد تا زنجیره جدید متولد نشود. زمانی که سرعت استخراج با کاهش مواجه میشد، با وجود EDA، جهت جذب ماینرها باید سختی استخراج به سرعت کاهش می یافت. ما برای این زنجیره جدید نام بیت کوین کش را مطرح کردیم. بیت کوین کش از عنوان وایت پیتر بیت کوین گرفته شد که بیان نمود بیت کوین در اصل یک سیستم همتا به همتا برای انتقال پول نقد الکترونیکی است. پس باید بگوییم بیت کوین کش دقیقا بیت کوین را به بعنوان یک سیستم پرداخت مناسب معرفی می نماید.

بخش سوم: پیاده سازی فورک

زمانی که فورک بیت کوین کش در حال رخ دادن بود، ViaBTC چیزی فراتر از یک استخر استخراج به شمار می رود. ما دو ماه پیش تر این صرافی را راه اندازی نمودیم. تا از تبادل واحد پول رسمی کشور چین و بیت کوین حمایت و پشتیبانی کند. از طرف دیگر ما پیش از این حق استخراج بیت کوین و امتیاز آن را در اختیار داشتیم، و به صورت خودکار از 1 آگوست استخراج بیت کوین را آغاز نمودیم. در این زمان ما از جفت ارز های آتی بیت کوین نیز در صرافی خود پشتیبانی نمودیم. تا کاربران قادر باشند با سپردن بیت کوین های خود به صرافی، بیت کوین کش ازاد نمایند. پیش از عرضه رسمی بیت کوین کش نیز، پشتیبانی ما از قیمت ها و نرخ هش ها، منجر شد که این ارز دیجیتالی توجه بسیاری از مردم دنیا را به سمت خود جلب نماید. آنگونه که ما متوجه شدیم، پیش از فورک داستان دیگری در این باره وجود داشت. به گونه ای که فرایند صد بازپخش در اجرای بیت کوین ای بی سی به هیچ عنوان مورد لحاظ قرار نگرفته بود. با این مسئله کاربران پس از فورک و در زمان پرداخت بیت کوین کش، ممکن بود اقدام به خرج بیت کوین نمایند. که امری خطرناک به شمار می رود و می توانست برای کاربران خسارت زیادی را به بار آورد. پس از برقراری ارتباط با توسعه دهنده های بیت کوین کش، آنها این فرایند ضد حمله به بلاک چین را نیز به این ارز افزودند. تنها انتخابی که می توانست منجر به بقای بیت کوین کش شود، سازگاری آن با زیر ساخت ها بود. این فورک در تاریخ 1 آگوست 2017، ساعت 8 به وقت پکن اجرا شد. از آنجایی که طبق قوانین فورک بیت کوین کش اولین بلاک باید بزرگتر از 1 مگابایت می بود، من خود اقدام به پر کردن بلاک اول با تراکنش های زیادی نمودم. از طرف دیگر نیز جمله ای با این عنوان" به جهان خوش آمدی شویا یانگ" اماده کردم. در این تاریخ من همزمان تولد دخترم و بیت کوین کش را با یکدیگر جشن گرفتم. در ساعت 8 عصر نرخ هش های بسیاری به سمت بیت کوین کش سرازیر شدند. اما هنوز هیچ بلاکی تولید نشده بود. این روند استخراج تقریبا شبیه به انداختن تاس بود. گویی یک بازی احتمالی در میان بود. که بردن سود یا ضرر کردن شما، بسته به انتظار و شانس شما تعیین می شد. من برای این که خطایی در این سیستم رخ ندهد، به صورت مداوم سیستم را چک می کردم. اما هنوز هیچ خبری از اولین بلاک نبود. ناراحت منتظر نشسته بودم که در ساعت 2 نیمه شب، تقریبا پس از 6 ساعت انتظار اولین بلاک به وسیله ViaBTC استخراج گردید. این مسئله نشان از تولد ارز دیجیتالی بیت کوین کش داشت. چند دقیقه گذشت و بلاک بعدی به وسیله استخر استخراج دیگری تولید شد. افراد زیادی بودند که از بیت کوین کش در سکوت حمایت کردند. استخراج اولین بلاک نشان از خوش شانسی ما داشت. موفقیت فورک بیت کوین کش در میان علاقه مندان ارزهای دیجیتالی، احساسات زیادی به وجود آورد. فردای هاردفورک، افراد بسیاری در صرافی اقدام به ثبت نام این ارز دیجیتالی نمودند. که این افراد از 10.000 پیشی گرفته بودند و در طی 2 ماه اول به بیش از 10 هزار نفر رسیدند. از آنجایی که سیستم ما برای ارائه خدمات به تعداد زیادی از کاربران آماده شده بود، پس به هیچ عنوان غافلگیر نشدیم و موفق شدیم مدیریت شبکه بیت کوین کش را به خوبی در دست بگیریم. در این تاریخ اعضای تیم ما به اندازه انگشتان یک دست هم نمی رسیدند. کسب و کار ما با رشد بسیاری رو به رو شد، که این امر به بخش امور مالی ما و کنترل واریز و برداشت ارز فیات فشار زیادی وارد کرد. اما موفق شد توجه بانک های بسیاری را نیز به خود جلب نماید. رشد تراکنش های بیت کوین کش به گونه ای با رشد مواجه شد، که در روز به بیش از ده ها میلیون دلار نیز رسید. اگر ممنوعیت صرافی های ارز دیجیتالی در دولت چین در تاریخ 4 دسامبر رخ نمی داد، و صرافی ما نیز به دنبال ان با تعطیلی رو به رو نمی شد، بیت کوین کش می توانست به یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتالی در دنیا و صرافی ما نیز بزرگترین صرافی شناخته شود.

بخش چهارم: بیت کوین کش

با ظهور ارز بیت کوین کش به عنوان یکی از بازیگران اصلی بازار ارز های دیجیتال، کاربران از صرافی ها تقاضا نمودند که پشتیبانی از این ارز را در میان لیست دیگر ارزهای خود قرار دهند. همین امر منجر شد تا در زمانی کوتاه، بیت کوین کش در لیست بسیاری از صرافی ها قرار گیرد. پس از آن نیز این ارز با رونق چشمگیری، تعداد طرفداران خود را افزایش داد. حتی در ماین همان افرادی که مخالف شدید افزایش سایز بلاک بودند. توافق نیویورک و فروپاشی آن بین طرفداران بلاک چین و راجر ور، منجر به پیدایش بیت کوین کش گردید. فورک بیت کوین رخ داد و برخلاف تصور مردم، این ارز با سقوط قیمتی مواجه نشد. بلکه پس از یک دوره کاهش قیمت، مجددا پس از فورک با روند صعودی مناسبی رو به رو گردید. ما اشهد موفقیت آمیز بودن الگوریتم ولیه EDA بودیم. این الگوریتم به شبکه ما کمک کرد تا بدون نیاز به حمایت ماینرها، پابرجا و زنده بمانیم. البته این امر یک اثر جانبی نیز به همراه داشت. وجود EDA در زمانی که سرعت استخراج بلاک کاهش یافت، منجر به کاهش سختی استخراج نیز گردید. اما راهی برای تنظیم مجدد و بازگرداندن این وضعیت نیز در دست نبود. همین امر باعث شد بلاک ناپایدار در شبکه با فواصل کم رخ دهد. هر چند کاهش سختی استخراج بیت کوین کش باعث شد افراد بیشتری موفق به استخراج این ارز شوند و سودآوری به همراه داشته باشد، که همین مسئله محبوبیت این ارز را بیشتر نمود. ما برای بروز این اتفاق، یک قابلیت هوشمند معرفی نمودیم. که این قابلیت به ماینرها اجازه می داد برای کسب درآمد بیشتر، بین ارزهای دیجیتالی مختلف، جابه جا گردند. برای این که مشکل EDA برطرف شود، بیت کوین کش فورک دیگری را در تاریخ نوامبر ترتیب داد. که منجر به تغییر EDA به DDA گردید. این الگوریتم جدید با هدف فعال سازی عملکرد شبکه با استفاده از تنظیم بلاک به بلاک صورت پذیرفت.

سخن پایانی 

با وجود این که بیت کوین کش یک نسخه مقیاس پذیر از بیت کوین بود، اما همه فرایندهای استخراج را از ابتدا آغاز نمود. زیر ساخت جدید، نام جدید و ... . آنگونه که انتظار می رفت، سگویتی که به وسیله بیت کوین ساخته شده بود، موفق نشد ترافیک این شبکه را کنترل نماید. از این رو در زمان اوج ترافیک این شبکه، کاربران باید برای هر تراکنش مبلغی معادل 1000 دلار به عنوان هزینه پرداخت می کردند. این مسئله منجر شد تا بسیاری از برنامه های کاربردی به دیگر زنجیره ها منتقل گردد. اما با این حال باز هم نام بیت کوین با نامی خوش در ذهن تجسم می شود. ارزش واقعی این ارز دیجیتالی در واقع به خاطر آن است که بیت کوین را بیشتر کاربران به عنوان یک ابزار ذخیره ارزشی می شناسند. نه ارزی برای انتقال و خرج کردن پول. پس از آن نیز بیت کوین کش وارد عرصه بازار گردید. این ارز جوان زمانی که به ارز 0.5 BTC رسید، روند نزولی خود را آغاز نمود. اما با این حال به عنوان بزرگترین اجماع جامعه ارزی همچنان باقی است و به فعالیت خود ادامه میدهد. تمامی این اختلافات در اصل به دلیل مقیاس پذیری و فورک بیت کوین رخ داد. البته این مسئله نشان داد که زمام تمام امور ارز های دیجیتالی در دست توسعه دهنده می باشد نه ماینرها. با وجود این که بیت کوین ارزی غیر متمرکز می باشد، اما همچون بیت کوین کش تمامی تصمیمات و سازماندهی های آن ها متمرکز است. از این رو ماینرها چندان تاثیری بر روی این ارز دیجیتالی ندارند. البته تیم بیت کوین ABC این مسئله را انکار می کنند. زیرا آنها در اصل رهبران بیت کوین کش به شمار می روند، و در برابر تمامی هاردفورک هایی که هر 6 ماه یک بار بر روی این ارز دیجیتالی رخ میدهد، مسئولیت دارند. مدیریتی غیر متمرکز که مبتنی بر مدل اجماع اثبات کار بود، بر روی این ارز  با شکست مواجه شد. اما ممکن است مدل اجماع اثبات سهام بر روی این ارز محقق شود. شکافی که در ارز بیت کوین کش رخ داد، نشات گرفته از تفاوت دیدگاه و عقاید بود. که متاسفانه جامعه این ارز در این مسئله تاوان پرداخت کردند. از یک سو قاطی کردن مسائل، از سوی دیگی چالشی بودن بیت مین به عنوان حامی اصلی بیت کوین کش، منجر شد تا قیمت این ارز به کمترین میزان خود برسد. اما با تمام این تفاسیر هنوز هم بیت کوین کش بزرگترین رقیب برای ارز بیت کوین به شمار می رود. زیرا این ارز پتانسیل آنرا دارد که به عنوان یکی از ارزهای دیجیتالی اصلی رشد کند. این مسئله را می توانیم در طی دو سال گذشته شاهد باشیم. زیرا هزاران برنامه بر روی این ارز ایجاد شد، تا آن را به یک اکوسیستم سالم و مناسب تبدیل نماید. هنوز هم مقیاس پذیری یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که بیت کوین درگیر آن می باشد. حتی شبکه لایتنینگ نیز موفق نشد این مشکل را به طور کامل برطرف نماید. هر زمان بازار حالت صعودی می یابد، می توانیم شاهد ایجاد ترافیک سنگین و فشرده بر روی این ارز دیجیتالی باشیم. اما بیت کوین کش که در اصل یک نسخه مقیاس پذیر از بیت کوین می باشد، توانایی های مناسب تر و بیشتری دارد. هنوز برای پیش داوری در خصوص این ارز راه زیادی در پیش است. دقیقا از زمانی که بیت کوین وارد عرصه بازار ارزهای دیجیتالی شد، این سوال در مورد آن مطرح بود که آیا این ارز قابلیت گسترش و مقیاس پذیری دارد؟ همه ما می دانیم که بیت کوین کش و بیت کوین در یک غالب شبکه ای بر روی رایانه ها فعالیت دارند. شبکه ای که از ان با نام بلاک چین یاد می شود. بلاک چین ها نیز خود فناوری خاصی هستند که می توانیم از آنها با عنوان دفتر کل توزیع ارز یاد کنیم. به گونه ای که این بلاک چین ها از تقلب و دستکاری اطلاعاتی که کاربران ثبت می کنند، جلوگیری می کند. زیرا بیشتر تغییرات در بلاک چین ها به وسیله افراد صورت نمی پذیرد. برای ایجاد تغییرات نیاز به تایید اکثریت می باشد. بلاک چین در واقع یک شبکه غیر متمرکز می باشد، که می توان ان را بر روی تمامی سیستم های رایانه ای اجرا کرد. مشکل فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتالی بیت کوین کش و بیت کوین، سرعت کند آنها در انجام تراکنش می باشد. حتی زمانی که این مسئله را با سیستم بانکداری سنتی مقایسه نماییم، می توانیم بزرگتر بودن این مشکل را بیشتر باور کنیم. مثلا " ویزا" در طی یک روز قادر است 150 میلیون تراکنش را پردازش نماید. یعنی در هر ثانیه 1700 تراکنش. این در حالی است که شبکه ویزا، قادر است در هر ثانیه 24.000 تراکنش را نیز انجام دهد. حال به تعداد تراکنش های بیت کوین توجه کنید، 7 تراکنش در هر ثانیه. هر تراکنشی در بیت کوین، نیاز به ده دقیقه زمان برای پردازش دارد. از طرف دیگر زمانی که تعداد کاربران بیت کوین افزایش می یابند، زمان تراکنش های این ارز بیشتر نیز می شود. زیرا حجم تراکنش ها در حال افزایش است اما هیچ بستر تکنولوژی برای بهبود عملکرد این شبکه وجود ندارد. یکی از مباحث اخیر در خصوص بیت کوین کش و بیت کوین، مسئله سرعت و مقیاس پذیری پایین بیت کوین است. برای این که بتوان این مشکل بیت کوین را برطرف نمود، دو راه حل اساسی را می توان پیشنهاد کرد: اولین راهکار: کمتر کردن داده های یک بلاک، برای کمتر شدن زمان پردازش دومین راهکار: افزایش سایز بلاک ها

مهمترین تفاوت بیت کوین کش و بیت کوین در چیست؟

در اواسط ماه جولای 2017، تمامی شرکت های پردازش کننده تراکنش های بیت کوین، که تقریبا 80 تا 90 درصد از این پردازش ها بر عهده آنها بود، در کنار استخرهای استخراج بیت کوین، تصمیم گرفتند یک فناوری جدید با عنوان SegWit2x بر روی بیت کوین ایجاد کنند. این فناوری در واقع با کم کردن اطلاعاتی که جهت تایید یک تراکنش در بلاک نیاز بود، منجر به سرعت بخشیدن به پردازش تراکنش ها با کارمزد کم می شد. از طرف دیگری نیز صحبتی در مورد افزایش سایز بلاک ها از یک به دو مگابایت در طرف دیگر مطرح بود. این کار می توانست به خوبی مشکلات مقیاس پذیری بیت کوین را برطرف نموده و یا این که تا حدودی این مشکلات را کم کنند. توسعه دهنده بیت کوین، در اواسط ماه اکتبر اعلام نمود که بیت کوین انلیمیتد موفق شده است، اولین بلاک چین یک مگابایتی خود را استخراج کند. این در اصل به معنای آن بود که بلاک هزار برابر بزرگتر از بلاک های معمولی بود. اما داستان در خصوص بیت کوین کش و بیت کوین یکسان نیست. بیت کوین کش در واقع به وسیله عده ای از ماینر ها و توسعه دهنده به وجود آمد. افرادی که نگران مقیاس پذیری و آینده ارز دیجیتالی بیت کوین بودند. این افراد استفاده از فناوری SegWit2x را مغایر با اهداف خود می دانستند، اهدافی که ساتوشی ناکاموتو به آن اشاره نموده بود. از سوی دیگر ماینرها و توسعه دهنده ها عقیده داشتند که استفاده از این روش، یک راهکار مناسب برای برطرف کردن مشکلات بیت کوین به شمار نمی رفت. علاوه بر این نیز تمامی مراحل معرفی و استفاده از فناوری SegWit2x نیز به صورت شفاف بیان نمی شد. زیرا برخی عقیده داشتند که استفاده از این فناوری، یعنی زیر پا گذاشتن مفهوم اصلی بلاک چین، که در واقع نوعی دموکراسی سازی و غیر متمرکز سازی می باشد. در آغاز ماه آگوست سال 2017، ترتیب هارد فورکی توسط توسعه دهنده ها و ماینرها صورت پذیرفت، که باعث به وجود آمدن ارز جدید بیت کوین کش گردید. بیت کوین کش و بیت کوین هر دو ارزهای دیجیتالی هستند که در عصر حاضر بسیار طرفدار دارند. بیت کوین کش از سایز بلاک هایی با 8 مگابایت استفاده می کند که این مسئله منجر شده است تا سرعت تراکنش ها بسیار افزایش یابد. از طرف دیگر نیز، معادلات بدن توجه به ماینر هایی که از آنها پشتیبانی می کنند، و سخت بودن آن انجام می شود. این مسئله باعث شد تا بسیاری از کاربران نگران امنیت بیت کوین کش و بیت کوین شوند. بیت کوین کش اولین هاردفورک بیت کوین بود، و پس از آن نیز فورک بیت کوین کولد استخراج شد. البته این ارز هنوز موفق نشده است به موفقیت زیادی دست یابد. در کنار این هاردفورک ها، فورک های دیگری نیز برای بیت کوین به وجود آمد.

آینده ارزهای دیجیتالی

این دسته از توسعه ها، برای آینده ارزهای دیجیتالی، جنبه های مختلفی ایجاد کرده است. البته شرایط فعلی بازار و قیمت گذاری زیاد بر روی این ارزها نیز، منجر شده است تا مردم درگیر نگرانی های تازه ای شوند. اجرای هارد فورک بیت کوین کش و بیت کوین و بازخوردی که نسبت به فناوری SegWit2x از سوی کاربران مطرح شد، رسیدن به فهم و تصور درست در خصوص این وضعیت را کمی دشوار نمود. پروفسور " اسوات دامودران" استاد دانشگاه نیویورک، اخیرا در خصوص رابطه ارزهای دیجیتالی بیت کوین کش و بیت کوین به عنوان یک واحد ارزی، بیان نموده است که این فناوری بستگی به تفکر توسعه دهنده های و تصور آنها از این تکنولوژی به عنوان یک بستر مناسب برای انجام تراکنش دارد. بیت کوین کش و بیت کوین هر دو به دنبال آن هستند که تکنولوژی پشت ارزهای دیجیتالی را به عنوان یک بستر مناسب تبادلاتی بهبود بخشند. بهبود این ارزها یک روش ساده برای انجام تراکنش ها در یک سطح ایمن است. که می توانیم بیت کوین را همیشه در صدر این لیست ارزهای دیجیتالی بیان نماییم. البته این ارز باید به فکر توسعه سرعت تراکنش های خود باشد. در صورتی که بیت کوین کش و بیت کوین بتواند به افزایش امنیت خود ادامه دهد، چقدر می تواند به بهتر شدن سرعت تراکنش هی خود کمک کند؟ آن در حالی است که سرعت انجام تراکنش ها در بیت کوین کش بالا می باشد، اما امنیت آن هنوز در ابهام به سر می برد. علاوه بر آن دستیابی به این مسئله، مستلزم نظر کاربران بیت کوین کش و بیت کوین نیز می باشد. در صورتی که بیت کوین به دنبال آن باشد که اصول تمرکز زدایی و دموکراسی سازی را زیر پا بگذارد، احتمالا کاربران به دنبال دیگر ارزهای دیجیتالی خواهند رفت تا این مشکلات را در بر نداشته باشد.

تکنیکال

تاریخچه قیمت

اخبار

مای چنجرز
کانال مای چنجرز در آپارات صفحه فیسبوک مای چنجرز صفحه اینستاگرام مایچنجرز صفحه اینکداین مایچنجرز کانال تلگرام مای چنجرز صفحه توئیتر مای چنجرز کانال مایچنجرز در یوتیوب

وبلاگ تماس با ما درباره ما حریم خصوصی سئوالات متداول

© تمامی حقوق مادی و معنوی برای مای‌چنجرز محفوظ است