لوگو مای چنجرز

رمز ارز اتریوم

توضیحات اختصاری درباره اتریوم

اتریوم با نماد اختصاری ETH یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود دلار، در بازار معامله می شود. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ریال، با احتساب نرخ سامانه سنا معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن دلار است. قیمت در 24 ساعت اخیر برابر با است.

تعداد کل کوین های استخراج شده برابر با است

لیست تبدیل‌های اتریوم

به سادگی در این لیست می‌توانید تبدیل کننده مورد نظر خود را بیابید

تبدیل از

به

لیست تبدیل کنندگان

اتریوم

ETH

ريال

IRR

ريال

IRR

اتریوم

ETH

اتریوم

ETH

پرفکت مانی

PMUSD

اتریوم

ETH

پی پال

PPUSD

بیت کوین

BTC

اتریوم

ETH

اتریوم

ETH

وب مانی

WMZ

اتریوم

ETH

تتر TRC20

USDT TRC20

اتریوم

ETH

دش

DASH

اتریوم - Ethereum ، هر آنچه که باید بدانید

ما قصد داریم در این مقاله با ساده ترین زبان ممکن، به ماهیت و هدف از ساخت اتریوم بپردازیم. این مقاله بسیار ساده بیان شده است، تا افراد مبتدی نیز قادر باشند به راحتی آن را درک کنند. برای این که بخواهید در مورد این ارز دیجیتالی اطلاعات کلی به دست آورید، می توانید مقاله های دیگری در این زمینه را مطالعه بفرمایید.

هدف از ساخت اتریوم چیست؟

برای این که با هدف این رمز ارز آشنا شوید، بهتر است کمی در مورد چگونگی استفاده و کار با اینترنت اطلاعات بدست آورید. اگر توجه نموده باشید، زمانی که شما نام و آدرس خود و دیگر اطلاعات شخصیتان را وارد وب سایت یا شرکت خدمات آنلاین می نمایید، این اطلاعات بر روی سرور کامپیوتر شما ذخیره می گردد. حال به اطلاعاتی فکر کنید، که بر روی سرور صدها شرکت به ثبت رسیده اند. تمامی اطلاعات شما همچون نام، موجودی حساب بانکی، پیام ها، ایمیل ها، شماره تلفن، اعتبارات، سوابق، داده های پزشکی و ... همگی در این لیست وجود دارد. می توانید در اطراف خود شبکه های کامپیوتری بسیاری را ببینید که این اطلاعات را از شما دریافت نموده، و آنها را می بلعند. بیشتر این سرور ها برای غولهای فناوری دنیا هستند از جمله امازون، گوگل، مایکروسافت، فیس بوک و ... . اگر بخواهید از سرور های این شرکت ها استفاده کنید، ارسال اطلاعات می تواند به نظر خوب باشد. اما زمانی که از نظر امنیتی و خصوصی به آن توجه می کنیم، وضعیت فاجعه باری مشاهده می شود. شما مجبور هستید به صورت کورکورانه اعتماد کنید. این اطلاعات به کاربران کمک می کنند که برای ورود به سیستم یا فراموشی رمز عبور، از آنها استفاده کنند. البته لازم به ذکر است که خطر هک در این دسته از سرور ها همیشه وجود داشته است. شرکت های بزرگی هستند که تا این زمان اطلاعات خود را با هک از دست داده اند. از جمله شرکت هایی همچون، استارباکس، اوبر، دراپ باکس، فیس بوک و حتی گوگل. این شرکت ها به دنبال راهکاری افتادند، که بتوانند امنیت را به سرور های خود بازگردانند. از این رو اتریوم ساخته شد. تا برای ساختن دنیای غیر متمرکز و حریم خصوصی، امنیت به همراه آورد.

تاریخ پیدایش اتریوم

اولین بار در سال 2013، این رمز ارز توسط چند برنامه نویس جوان و ویتالیک بوترین، خلق شد. تا قادر باشد اعتماد را برای شرکت های بزرگ به ارمغان آورد. اتریوم در اصل یک شبکه انقلابی به شمار می رود. زیرا این برنامه، برای اولین بار اجرای برنامه های غیر متمرکز را عملی نمود. بدون آن که نیاز به ورود شرکت های سوم شخص همچون گوگل وجود داشته باشد. در این شبکه، داده ها با استفاده از چند نهاد متمرکز ذخیره یا کنترل نمی گردند. بلکه به صورت خودکار قابلیت آن را دارند که تا ابد کار کرده یا متوقف شوند. هزینه های این شبکه همچنان بالا می باشد. در حالی که یکی از اهداف این شبکه، ارزان تر نمودن هزینه های خود نسبت به سیستم های متمرکز بوده است. همین مسئله منجر شده است تا حریم خصوصی به معنای واقعی در شبکه اتریوم وجود داشته باشد. هدف این شبکه ان است که با پیوستن کامپیوتر های کوچک در سراسر دنیا به یکدیگر، کامپیوتر بزرگی با نام "کامپیوتر جهانی" ایجاد شود. تا این کامپیوتر قادر باشد تمامی فرایند های معاملاتی در سطح جهان را تحت پوشش خود قرار دهد. استفاده از یک کامپیوتر غیر متمرکز، به جای چندین کامپیوتر، مسلما می تواند بهتر باشد. از سوی دیگر برای فروشگاه های برنامه، لیستی طولانی از برنامه ها ارائه می نماید. همین مسئله منجر می شود تا شرکت های بزرگ برای زنده بودن و بقای خود به آن تکیه کنند. تمامی نرم افزارهای بانکی تا پزشکی، از این سرور متمرکز استفاده می نمایند. از سوی دیگر در صورتی که شرکت های بزرگی همچون اپل و گوگل از این برنامه خوششان نیاید، می توانند به راحتی از آن دوری نمایند. شبکه اتریوم در واقع فعالیتی دور از واقع دارد. این پلتفرم قصد دارد دست واسطه ها را برای رسیدن به برنامه ها کوتاه نماید. به نوعی همه قادر خواهند بود مالک یک برنامه باشند، بدون آن که از جانب آن آسیبی ببینند. ایده اتریوم بر این اساس است، که هرکس قادر باشد برای اجرای برنامه های غیر متمرکز خود، از یک شبکه بزرگ و غیر متمرکز استفاده نماید. این شبکه نیازی به اجازه یا مجوز ندارد. زیرا سلیقه واسطه ها وارد کار نخواهد شد.

پلتفرمی آزاد بدون نیاز به هیچ گونه اعتمادی

شبکه اتریوم را باید پلتفرمی در نظر بگیریم، که هر کسی در هر کجای دنیا، می تواند برای اجرای برنامه های کاربردی خود از آن استفاده نماید. فارغ از هر ملیت و قومیت یا نژادی. این برنامه به چیه عنوان از سرور های متمرکز استفاده نمی کند، از این رو آن را برنامه ای غیر متمرکز با نام دی اپ DAPP می نمایند. به  هیچ عنوان نگران این مسئله نباشید که این شبکه توسط خالق خود، ویتالیک بوترین یا دیگر اعضای تیمش کنترل شود. آنها می توانند در توسعه این شبکه فعالیت هایی انجام دهند و تاثیری داشته باشند، اما به هیچ عنوان تا زمانی که جامعه موافق تغییرات آنها نباشند، نمی توانند بر روی سیستم شبکه اتریوم تغییر به وجود آورند. نکته مهمی که باید بدانید این است که برخلاف بیت کوین، توسعه دهنده های شبکه اتریوم می توانند در آینده این شبکه نقش پررنگ تری داشته باشند. در حالی که این مسئله چندان با ارمان های غیر متمرکز سازی شبکه مطابقت ندارد. کاربران اتریوم در تمام دنیا، می توانند به صورت داوطلبانه، کامپیوتر خود را در اختیار توسعه دهنده های این شبکه قرار دهند. تمامی تراکنش های این شبکه نیز همچون بیت کوین می باشد. آن هم به صورت همتا به همتا. اما کاربران این شبکه بدون ان که یکدیگر را بشناسند، یا نیازی به شناخت یکدیگر داشته باشند، می توانند به هم اعتماد کنند. از این رو نیز به طول کاملا خودکار با هم همکاری داشته باشند. حتی کاربران می توانند بدون ان که اطلاعات شخصی خود را وارد این شبکه می کنند، از اتریوم استفاده نمایند.

شبکه اتریوم به چه صورت کار می کند؟

نحوه کار با این شبکه، دقیقا مشابه با ن است که گویی دو نفر به وسیله گوشی های هوشمند خود، با یکدیگر در تعامل هستند و پیام ارسال می کنند. ممکن است این دو نفر از نرم افزارهای مختلفی همچون اسکایپ، واتس اپ، فیس بوک و ... استفاده نمایند، که در اصل توسط غول های فناوری به اجرا در می ایند. زمانی که پیامی از طریق این شبکه ها ارسال می شود، ابتدا وارد سرور شرکت شده و پس از آن به دست گیرنده میرسد. شرکت های پیام رسان، همگی کنترل پیام رسان های نرم افزار خود را در دست دارند. از این رو قادر هستند به تمامی این پیام ها دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر این شرکت ها قادر هستند به تمامی اطلاعات شخص، تصاویر و ویدیو هایی که از طریق پیام برای دیگران ارسال می کنید نیز دسترسی داشته باشند. این اطلاعات را می توانند برای هر کاری مورد استفاده قرار دهند. اما مسئله حساس این است که سرور های این شرکت ها قابلیت هک شدن دارند. یعنی افراد دیگری می توانند با هک کردن سرور ها به اطلاعات دست یافته، و آنها را به فروش برسانند. چیزی که در اصل از رسوایی بزرگ فیس بوک در سالهای پیش شاهد آن بودیم. حال تصور کنید به جای استفاده از این سرور های متمرکز، دو نفر برای پیام رسانی از شبکه غیر متمرکز اتریوم استفاده نمایند. به هیچ عنوان سیستم اتریوم توسط یک یا چندین شرکت کنترل نمی شود. بلکه این فرایند توسط کامپیوتری که شبکه ای از تمامی کامپیوترهای دنیا می باشد صورت می پذیرد. زمانی که شخص اقدام به ارسال پیام می نماید، این پیام در میان شبکه اتریوم گردش نموده و به گیرنده ارسال می شود. نکته جالبی که استفاده از این شبکه دارد، این است که پیام شما رمزنگاری شده و هیچ کسی غیر از گیرنده قادر نخواهد بود آن را بخواند. پشت صحنه استفاده از شبکه های متمرکز، با یکدیگر متفاوت می باشد. اما با این وجود میتوان برنامه ای را طراحی نمود، که کاربران به هیچ وجه متوجه تفاوت سیستم های غیر متمرکز و متمرکز بودن آن نمی شوند. از سوی دیگر اگر از دانش فنی برخوردار نباشند، نمی توانند از حریم خصوصی آن به طور کامل بهره مند شوند. البته باید بگوییم هنوز ها سیستم های متمرکز از نظر سرعت و قدرت، بهتر از سیستم های غیر متمرکز می باشند. اما فراموش نکنید که شبکه اتریوم هنوز راه طولانی را در پیش دارد.

قرارداد های هوشمند شبکه اتریوم

معمولا تمامی برنامه های غیر متمرکز، به صورت خودکار فعالیت می کنند. بدون آن که نیاز به واسطه ای برای این کار داشته باشند. علت این مسئله نیز وجود قرارداد های هوشمند در این دسته از برنامه ها می باشد. قرارداد های هوشمند در واقع برنامه هایی هستند که برای انجام یک سری از دستورالعمل ها به وجود آمده و تنظیم می گردند. اگر بخواهیم قرارداد های هوشمند اتریوم را واضح تر توضیح دهیم، باید بگوییم این برنامه ها دقیقا شبیه به دستگاه های خرید تنقلات و نوشابه هستند. زیرا به صورت خودکار، اقدام به فروش محصولات متنوع به مشتری می نمایند. مثلا: در صورتی که خریدار 2000 تومان بپردازد، 1 نوشابه از دستگاه تحویل خواهد گرفت. زیرا قیمت هر نوشابه، 2000 تومان می باشد. اما در صورتی که خریدار کمتر از 2000 تومان بپردازد، دستگاه برای خرید نوشابه به او خطا نشان می دهد. در نهایت نیز اگر خریدار مبلغ را بپردازد، اما نوشابه ای در دستگاه نمانده باشد، پول برای خریدار برگشت داده خواهد شد. در کل مهمترین ویژگی استفاده از قرارداد های هوشمند اتریوم، این است که به دلیل داشتن بلاک چین، در صورتی که برنامه اجرا شود، نه تنها قابلیت تغییر ندارد، بلکه قابلیت متوقف شدن نیز نخواهد داشت. این دسته از قرارداد ها، بسته به شرایطی که در آن قرار می گیرند، مفاد قانونی خود را به صورت خودکار اجرا می نمایند. اگر بخواهیم استفاده از این قرارداد های هوشمند را در مثال دیگری بیان نماییم، باید بگوییم: تصور کنید برنامه نویسی قصد دارد اقدام به تنظیم قرارداد هوشمند نماید. تا در صورت فوت دارنده، تمام دارایی های آن به صورت خودکار، به موسسه های خیریه داده شود. مثلا او می تواند قرارداد هوشمند اتریوم را به سازمان ثبت احوال متصل نموده و در صورتی که مرگ دارنده محرز گردید، قرارداد را به صورت خودکار اجرا نماید. اما از آنجایی که قرارداد های هوشمند وابسته به واسطه های بیرونی می باشند، تمرکز زدایی در آن قابلیت اجرا نخواهد یافت. مثلا در مثال بیان شده، سازمان ثبت احوال متمرکز می باشد. یعنی می تواند اطلاعات فوت شخص را دستکاری نماید. در چنین حالتی مشکلی رخ می دهد، با نام مشکل اوراکل. اما در کل باید بگوییم ذات قرارداد های هوشمند اتریوم به این صورت است، نیازی نیست هیچ کدام از طرفین به یکدیگر اعتماد کنند. قرارداد های هوشمند در اصل قاضی عادلی هستند که بین طرفین عدالت برقرار می کنند. البته باید به این مسئله نیز اشاره نماییم که عدالت این برنامه بسته به آن چیزی است که در آن نوشته شده است. که این مسئله نیز از نظر اخلاقی ناعادلانه می باشد.

اتریوم یا اتر چیست؟

اصولا تمامی قراردادهای هوشمند و برنامه های اتریوم، نیاز به تبادلات مالی دارند. زیرا اتر کاملا دیجیتال می باشد و نیاز به دارایی دارد. تا در کنار یک روش پرداخت در این شبکه فعالیت نماید. در سیستم های اتر تمامی پرداختی ها، با استفاده از ارزهای دیجیتالی انجام می شود. آن هم در داخل شبکه. یکی از این ارزها، اتر نام دارد. هر زمان که لازم باشد ارزشی در یک قرارداد هوشمند منتقل شود، باید از اتریوم استفاده شود. اتر 100% دیجیتالی می باشد. دقیقا برخلاف پول های سنتی رایج در کشور ها همچون دلار و ... . از این رو قادر است به صورت مستقیم در قرارداد های هوشمند ذخیره گردد. این نکته را به خاطر داشته باشید که تنها با استفاده از اتر میتواند ارزشی را در قرارداد های هوشمند جا به جا نمود. در کنار قرارداد های هوشمند، ماینر ها نیز وجود دارند. که استفاده از آنها کمک میکند تا کامپیوتر های قدرتمند نیز بتوانند در شبکه اتریوم با امنیت بالا تراکنش انجام دهند. در کنار آن نیز از اتر پاداش دریافت کنند. حتی برای پرداخت کارمزد های شبکه های ارز دیجیتالی نیز از اتر استفاده می شود. از این رو می توانیم به اتر، عنوان سوخت شبکه اتریوم را نیز اطلاق کنیم. زیرا نبود ان مصادف است با عدم جریان شبکه.

تحلیل فاندامنتال اتریوم

سال شکوفایی ارزهای دیجیتالی را باید سال 2017 بیان نماییم. زیرا در این سال اتر موفق شد رشد 10.000 درصدی را تجربه کند. این یعنی 101 برابر شود. یعنی افرادی که در ابتدای سال 2017، 100 دلار اتریوم سرمایه گذاری نمودند، در انتهای 2017، 10.000 دلار برداشت کردند. اتفاقی که در هر قرن یک بار ممکن است رخ دهد. اولین رقیبی که می توانیم برای بیت کوین بیان نماییم، اتریوم است. از سوی دیگر این ارز اولین پروژه ای است که از بلاک چین علاوه بر روش پرداخت، کاربرد دیگری نیز مطرح نمود. حتی در بسیاری از بازه های زمانی، کاربران فضای ارز دیجیتالی بر این باور بودند که به زودی اتر می تواند از بیت کوین نیز عبور نماید و در صدر بنشیند. البته لازم به ذکر است که این اتفاق نیز در حال رخ دادن می باشد. همانطور که بیان نمودیم این ارز دیجیتالی موفق شد در سال 2017 حجم سرمایه ای نزدیک به بیت کوین را به خود اختصاص داده و با بیت کوین به رقابتی تنگاتنگ بپردازد. اتریوم قادر است زمینه را برای ساخت پروژه های موفق آماده کند. علت محبوبیت این ارز دیجیتالی نیز، ICO هایی می باشند که برای راه اندازی مورد استفاده قرار می گیرند. اتر در واقع ارز دیجیتالی شبکه اتریوم می باشد. یعنی نام ارز دیجیتالی این شبکه اتر و نام بلاک چین و شبکه ان اتریوم می باشد.

تاریخچه

سال 2011

خالق ارز اتر، ویتالیک بوترین، زمانی که یک برنامه نویس 17 ساله بود، در سال 2011 با بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین آشنا شد. او پس از مدتی مجله ای با نام بیت کوین مگزین(Bitcoin Magazine ) را تاسیس نمود.

سال 2013

در نوامبر سال 2013، بوترین که به یک جوان 19 ساله روسی تبدیل شده بود، ایده خود را گسترش داده و موفق به خلق اتریوم گردید. پس از آن پروژه خود را به صورت وایت پیپر نوشت و آن را برای تعدادی از دوستان صمیمی خود ارسال نمود. از میان تمام دوستان بوترین، 30 نفر به او مراجعه نمودند تا در خصوص این ایده بحث و گفتگو نمایند.

سال 2014

در این سال پروژه اتریوم به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود. تیم اصلی که بر روی این پروژه فعالیت می کردند، شامل ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، میهای آلیزی (Mihai Alisie)، جو لوبین (Joe Lubian)، گاوین وود (Gavin Wood) و آنتونی دی‌لوریو (Anthony Di lorio) بودند. یکی از نام های آشنایی که در لیست اعضای تیم اولیه اتریوم دیده می شود، نام چارلز هاسکینسون است.  ایشان پس از مدتی از پروژه جدا شده و خود پروژه ای با نام کاردانو را راه اندازی نمودند. در حال حاضر هاسینکسون مدیر پروژه کاردانو و بنیانگذار آن  در دنیا شناخته می شود. بوترین در کنفرانس بیت کوین در میامی در مورد پروژه خود توضیح ارائه داد. پس از این کنفرانس تیم بوترین تصمیم گرفتند تا سکه های اتر را در یک عرضه عمومی به فروش برسانند. تا با این روش سرمایه لازم را برای ادامه پروژه اتریوم به دست آورند. عرضه اولیه سکه های این ارز، از تاریخ جولای تا آگوست 2014 به طول انجامید. پس از آن اتریوم موفق شد سرمایه ای برابر با 18.4 میلیون دلار بدست آورد. در نهایت نیز در تاریخ سپتامبر سال 2014، توکن های اتر بین اعضای تیم و سرمایه گذاران توزیع گردید.

سال 2015

در ماه می 2015 اولین نسخه آزمایشی از شبکه اتریوم عرضه شد. این نسخه المپیک Olympic نام داشت. این نسخه در اصل یک شبکه آزمایشی خصوصی بود، که به توسعه دهنده های اتر این امکان را می داد تا قبل از ان که عرضه عمومی اتر آغاز شود، با شبکه ازمایشی ان به فعالیت بپردازند. تا بتوانند نقص ها و عیب های این شبکه را شناسایی و برطرف کنند. دو ماه پس از تست آزمایشی شبکه اتریوم، نسخه اولیه و اصلی آن در تاریخ 30 جولای 2015، با عنوان فرانتیر Frontier وارد بازار شد. در این نسخه کاربران می توانستند به راحتی اقدام به خرید و فروش سکه های اتر نمایند. از سوی دیگر نیز با استفاده از برنامه های غیر متمرکز و قرارداد های هوشمند، اتر ایجاد کرده و معامله نمایند.

سال 2016

تقریبا 7 ماه نسخه اولیه فرانتیر به فعالیت خود ادامه داد. تا این که در تاریخ 14 مارس 2016، شبکه اتریوم در بلاک 1.150.000 قرار گرفت. در این زمان توسعه دهنده های اتر، نسخه جدید و به روزی از این شبکه را با نام هوم استد Homestead به بازار عرضه کردند. قرارداد DAO یکی از قرارداد های هوشمند مشهوری می باشد که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است. این قرارداد مردم را قادر می ساخت تا تمامی دارایی های خود را به شکل غیر متمرکزی به اشتراک بگذارند. زمانی که این پروژه به مرحله فروش توکن رسید، موفق شد سرمایه ای معادل 15 میلیون دلار را به خود جذب کند. در آن زمان این میزان سرمایه بسیار زیاد بود. کد های قرارداد هوشمند DAO، نوعی منبع باز بودند. از این رو همه می توانستند این کد ها را مشاهده کنند. همین مسئله منجر شد تا مدتی بد گروهی موفق به هک کردن شبکه اتریوم شوند. باگی که توسط هکر ها ایجاد شده بود، سکه های اتر را از DAO به DAO کپی شده، منتقل می نمود. پیش از این که بتوان راهکاری برای جلوگیری از بروز این اتفاق اندیشیده شود، 50 میلیون دلار اتر از این طریق دزدیده شد. با این که باگ های کد منبع باز DSO منجر شدند سرمایه بسیار زیادی از این شبکه از دست رود، اما به هیچ عنوان این مسئله اعتبار و شهرت شبکه اتریوم را زیر سوال نبرد. پس از آن که این خبر در جامعه منتشر شد، بسیاری از افراد دیگر ساخت نوعی هارد فورک در اتریوم شدند، تا با این روش اعتبار از دست رفته اتر را باز گردانند. تغییرات بسیاری زیادی که بر روی یک پروژه ایجاد می شود، می تواند باعث ایجاد بلاک چینی جدیدی شود. که در اصل قوانین این بلاک چین با بلاک چین قبلی بسیار فرق دارد. در این حالت می گویند دو شاخه شدن یا هارفورک بلاک چین رخ داده است. در مورد پروژه اتریوم نیز این مشکل ایجاد شد. زیرا بوترین و طرفداران او شاخه جدیدی از اتر را به وجود آورند، که قوانین و ساختار متفاوتی با اتر اولیه داشت. شاخه جدید اتریوم که امروزه با آن آشنا هستید، یک پروژه مستقل و جدای از اتر اولیه است. امروزه از اتر اصلی با نام اتریوم کلاسیک یاد می شود.

نحوه کارکرد اتر به چه صورت است؟

برای این که بدانیم این شبکه در اصل به دنبال چه هدفی است، ساز و کار ان به چه صورت می باشد، و اصلا چرا ایجاد شده است، بهتر است ابتدا به سراغ اینترنت رویم. بدون شک برای شما هم این مسئله پیش آمده است که بخواهید در سایتی ثبت نام نموده و اطلاعات شخصی خود را وارد آن سایت نمایید. تمامی این اطلاعات، بر روی سایت و کامپیوتر آن شخص ذخیره می شود. که در اصل به محل ذخیره این اطلاعات سرور می گویند. تقریبا تمامی کامپیوترها، سرور های خود را از شرکت ها بزرگی همچون گوگل، مایکروسافت و ... دریافت می کنند. سرور هایی که توسط این شرکت ها کنترل می شوند، در اصل دو مشکل اساسی را با خود به همراه دارند. یکی آنکه هزینه های زیادی برای ارائه این سیستم ها توسط شرکت های پرداخت می شود، دوم آن که اطلاعات شخصی تمام کاربرانی که از این سرور ها استفاده می کنند، همیشه در خطر هک شدن هستند. بوترین و تیم او، در اصل شبکه ی اتریوم را طراحی و خلق نمود، تا نحوه عملکرد اینترنت را به صورت دیگری تغییر دهد. اتریوم موفق شد برای اولین بار، بدون استفاده از شرکت های مختلف همچون گوگل و ... اقدام به انجام کار خود نماید. این حرکت در واقع انقلابی در اینترنت و تکنولوژی بود. دیگری نیازی نبود از سرور های شرکت های بزرگی همچون گوگل، که شرکت های متمرکز هستند استفاده کرد. این سرور ها هم هزینه بالایی رای برای کاربران در برداشتند، و هم خطر هک شدن همیشه با آنها همراه بود. اما اتریوم این امکان را برای این سیستم ها فراهم نمود، که با استفاده از اپلیکیشن های مختلف به جای استفاده از سرور های شرکت های بزرگ، به صورت غیر متمرکز از شبکه کامپیوتر شخصی خود استفاده کنند. بسیاری از سرورس های ابری و کامپیوتر ها، دیگر قابلیت ان را به دست آورند که با استفاده از اتریوم، شبکه بزرگ غیر متمرکزی را جایگزین استفاده از کامپیوتر های کوچک تر نمایند. کامپیوترهای کوچکی که به وسیله داوطلبانی در دنیا اداره می شدند. اما اتر توسط هیچ شرکت متمرکزی اداره نمی شود. هدف بزرگ اتریوم آن بود، که هرکسی بتواند با استفاده از اپلیکیشن های مورد نظر خود، بدون نیاز به شبکه متمرکز، برنامه ای را ایجاد و اجرا نماید. از سوی دیگر چون شخص سومی در این میان وجود ندارد، پس نیازی هم به دریافت مجوز نخواهد بود. در اصل اتریوم که توسط ویتالیک طراحی شد، توسط هیچ کدام از اعضای او و حتی خود او کنترل نمی شود. بلکه این سیستم توسط کاربرانی اداره می شود، که در جامعه غیرمتمرکز حضور دارند و ممکن است این کاربر در هر نقطه ای از دنیا باشد. واقعیتی که لازم است در خصوص این شبکه بیان نماییم، این نکته است هنوز کاربران زیادی در دنیا علاقه ای به استفاده از این شبکه ندارند. علت این مسئله نیز سرعت و کارمزد پایین تراکنش های شبکه اتریوم نسبت به سرویس های دیگر است. اما با این حال استفاده از این شبکه مزایایی همچون عدم کنترل توسط نهاد مرکزی، عدم جلوگیری از سانسور، عدم کلاهبرداری و ... را در بر دارد. اما از آنجایی که هزینه ها و سرعت استفاده از اتریوم مشکل ساز است، این اهداف در اولویت قرار نمی گیرند.

هدف نهایی از ایجاد اتریوم

به طور کلی باید بیان نماییم که هدف نهایی از ایجاد این شبکه، ان است که با استفاده از اپلیکیشن های دیگری که زیر نظر سرور های شرکت های دیگر نیستند، بتواند اقدام به انجام کارهای خاص خود نمود. در اصل شبکه اتر قصد دارد تمام قدرت را از دستان شرکت های بزرگی همچون گوگل، آمازون و ... بگیرد، و آن را به دستان شما بسپارد. برای این که نسبت به اهمیت استفاده از شبکه اتریوم درک بهتری به دست آوریم، با هم مثالی را مرور می کنیم. تصور کنید در عصر حاضر که همه بر روی گوشی های هوشمند خود انواع نرم افزارهایی همچون واتس اپ، تلگرام، فیس بوک، اسکایپ و ... نصب نموده اند، بخواهند پیامی را برای دوست خود ارسال کنند. تمامی این شبکه ها توسط شرکت های بزرگ اداره می گردند. از این رو روند ارسال پیام ها در این دسته از نرم افزار ها به این صورت است، که ابتدا پیام برای سرور شرکت ارسال می شود، پس از آن از طریق سرور شرکت، پیام برای دوست شما ارسال می گردد. حال تصور کنید به جای استفاده از این نوع نرم افزارها و شبکه هایی که توسط شرکت های بزرگ اداره می شوند، از اپلیکیشنی استفاده می کردید که به صورت غیر متمرکز اقدام به ارسال پیام شما می نمود. این نرم افزار های غیر متمرکز نیز با استفاده از اتریوم ایجاد شده اند. این اپلیکیشن به هیچ عنوان توسط هیچ شرکت بزرگی اداره نمی شود. از این رو پیام ارسالی از سوی شما، مستقیما به هر نقطه ای از جهان که بخواهید ارسال می شود. بدون آن که بر روی سرور خاصی ذخیره شود. از این طریق ما وقتی پیامی را برای دوستتان ارسال می کنید، آن پیام وارد شبکه اتریوم شده و از آنجا برای دوست شما ارسال می شود. نکته جالبی که استفاده از این شبکه دارد، این است که پیام شما در شبکه پنهان خواهد شد. یعنی هیچ کس نمی تواند متوجه شود که پیام شما چه محتوایی داشته است، غیر از گیرنده. از سوی دیگر نیز پیام ارسالی شما، تنها بر روی کامپیوترهای اشخاصی نمایان می شود، که پیام برای آنها ارسال شده است. این مسئله حریم خصوصی را از امنیت بالایی برخوردار می سازد. ساختار بلاک چین بیت کوین و اتریوم تقریبا شبیه به هم است. از این رو تاریخچه تمامی تراکنش ها در این دو بلاک چین ذخیره خواهد شد. اما تفاوتی که این دو شبکه با یکدیگر دارند، در این است که نود های موجود در شبکه اتریوم، هم تاریخچه تمامی معاملات را در شبکه اتر ذخیره می نمایند، و هم اخرین وضعیت قرارداد های هوشمند را در خود ثبت می کنند. هر برنامه غیر متمرکزی که با استفاده از شبکه اتریوم اجرا شود، این شبکه موظف است آخرین وضعیت آن را به ثبت رسانده و آن را دنبال کند. تمامی این اطلاعات از جمله دارایی های هر کاربر، کد های مربوط به قرارداد های هوشمند و ... همگی در محل ذخیره می گردند. اتر نام ارز دیجیتالی شبکه اتریوم می باشد، که یکی از کاربردهای آن، انجام پرداخت های آنلاین به عنوان دارایی است. اما به طور کلی هدف از ساخت این ارز، نوعی ایجاد انگیزه برای آغاز فعالیت های شبکه به شمار می رود. همانطور که خودرو از بنزین به عنوان سوخت استفاده می کند، شبکه اتریوم نیز از اتر استفاده می نماید. در صورتی که سوخت این شبکه وجود نداشته باشد، فعالیت های این شبکه نیز بی فایده خواهد بود. از سوی دیگر تمامی هزینه های شبکه نیز با استفاده از اتر پرداخت می گردد. آن هم به صورت کارمزد تراکنش ها. از طرف دیگر ماینر ها هم برای ارسال پاداش به ازای ساخت بلاک، از شبکه اتر دریافت می کنند.

کاربرد های شبکه اتر

از جمله مهمترین کاربردهایی که باید برای اتریوم بیان کنیم، ساخت برنامه های غیر متمرکز و اجرای قرارداد های هوشمند می باشند. از ابتدا نیز این دو هدف، دلیل اصلی راه اندازی اتر بودند. که با استفاده از این هدف ها، قدرت را از شرکت های بزرگ سلب کرده و به مردم اهدا کرد. برای این که بهتر در مورد این دو کاربرد اطلاعات به دست آورید، با ما همراه باشید.

اجرای قرارداد های هوشمند اتریوم

اگر یک قرارداد معمولی را تصور کنیم، در این قرارداد ها هر دو طرف تعهد می کنند که در ازای محقق شدن شرایط ذکر شده در متن قرارداد، اقدام به انجام کاری نمایند. مثلا زمانی که فردی در شرکتی مشغول به فعالیت می باشد، طبق قرارداد، ایشان نسبت به کارفرمای خود تعهد انجام کار دارد. از این رو باید در ساعت مشخصی به شرکت رفته و وظایفی که به عهده ایشان است را به درستی انجام دهد. در مقابل نیز، کارفرما متعهد می شود که بابت انجام این نوع فعالیت ها، به کارمند خود مبلغی را بابت حقوق پرداخت نماید. پس در چنین قرارداد هایی، کارمند و کارفرما بر اساس یک قرارداد، نسبت به هم متعهد می شوند. اما نکته مهمی که در این مثال باید به آن اشاره نماییم، این است که باید حتما قرارداد نوشته شده، به صورت رسمی به ثبت رسیده باشد. با این کار قرارداد حالت رسمی به خود گرفته و در صورتی که یکی از طرفین قرارداد از انجام وظایف خود کوتاهی کند، طرف دیگر می تواند به راحتی اقدام به ثبت شکایت نماید. اما اگر قرارداد به صورت دستی نوشته شده باشد، لازم است حتما طرفین نسبت به هم اعتماد اولیه ای داشته باشند. اما در قرارداد های هوشمند اتریوم، نیازی نیست اعتماد یا واسطه ای میان طرفین باشد. نحوه کار این نوع قرارداد ها به این صورت است، که اگر احمد برای سعید در ازای دریافت 1 میلیون تومان کاری انجام دهد، تمامی شرایط انجام کار، به صورت کد نویسی در متن قرارداد هوشمند قید خواهد شد. پس از آن نیز مبلغ 1 میلیون تومان به صورت توکن های اتریوم به ادرسی که در قرارداد هوشمند قید شده است، واریز می گردد. فقط در صورتی که تمامی تمامی تعهدات از سوی احمد انجام شود، این مبلغ از کیف پول سعید کم شده و به کیف پول احمد واریز خواهد شد. اگر هم قرارداد هوشمند اتریوم به هر دلیل لغو شود، تمام مبلغ از حساب سعید برداشته شده و مجددا به حساب احمد بازخواهد گشت. بهره مندی از قرارداد های هوشمند اتریوم، کاربردهای مختلفی دارد. که از جمله مهمترین آنها باید به موارد زیر اشاره نماییم. این قرارداد ها نشان می دهند که چقدر در دنیای امروز، از اهمیت برخوردار بوده و قادر هستند آینده جهان را به بهترین شکل ممکن تغییر دهند.

بازار های پیش بینی

یکی از کاربردهای جالب قرارداد های هوشمند اتریوم، در بازارهای پیش بینی است. از جمله این بازارهای می توانیم به آگر(Augur) و جنسیس(Gnosis) اشاره نمایم. فعالیت این بازارهای پیش بینی به این صورت می باشد که هر کسی قادر است در خصوص موضوع مورد علاقه خود، پیش بینی انجام دهد. مثلا در مورد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، یا نتیجه بازی فوتبال و... . شرکت کننده ها با حدس زدن نتیجه بازی، بر روی آن در بازار های پیش بینی، شرط بندی می کنند. تمامی این پلتفرم ها بر اساس قرارداد های هوشمند انجام می شود. یعنی تیم جنوسیس یا آگر، هر یک شرایط خاصی را به صورت کد نویسی در قرارداد هوشمند اتریوم بیان نموده اند. از این رو موفق به ایجاد پلتفرم پیش بینی خود گردیده اند.

بهبود خدمات مالی و بانکی

امروزه شاهد آن هستیم که استفاده از اتریوم به صورت بی شماری در حوزه مالی و بانکی رونق گرفته است. از جمله بخش هایی که از این ارز دیجیتالی استفاده می کنند، اوراق قرضه، پرداخت و امور بیمه ای، قرارداد ها و ... می باشند. مثلا تصور کنید که فردی بدون آن که بانک اطلاع داشته باشد، در پرداخت اقساط ماهانه خود دچار مشکل می شود. در چنین موقعیتی، به جای ان که تمام حقوق فرد وام گیرنده از سوی اعطا کننده سلب شود، می توان از قرارداد هوشمند تمام وقت استفاده نمود. که در آن تمامی مقررات و شرایط پرداخت اقساط به طور کامل قید شده باشد. یعنی در صورتی که فردی اقدام به پرداخت اقساط خود نکند، چنین عملی صورت خواهد پذیرفت. یا در خصوص اوراق قرضه دولتی. برای چنین شرایطی نیز می توان از قرارداد هوشمند اتریوم استفاده کرد. این دو مورد را شاید بهترین و مهمترین موارد استفاده از قرارداد های هوشمند اتریوم در حوزه مالی و بانکی به شمار آوریم.

ایجاد توکن ها با استفاده از دارایی های واقعی

برخی بر این عقیده هستند که می توان از توکن های اوراق بهادار، یک فرصت چند تریلیون لاری ایجاد کرد. اتریوم نیز در این زمینه موفق شده است مزایای خود را ثابت کند. از این رو باید خاطر نشان کنیم که تمامی توکن های اوراق بهادار، نمایانگر املاک، سهام، فلزهای گرانبها و دیگر دارایی ها می باشد. زمانی که در بستر بلاک چین توکن هایی ایجاد شود، معامله گران بدون نیاز به کاغذ بازی می توانند به راحتی اقدام به انجام معاملات فیزیکی، معامله دارایی های خود و انتقال را انجام دهند.

دموکراسی سیاسی

با استفاده از اتریوم دیگری هیچ تحریفی در آرای انتخابات صورت نخواهد پذیرفت. زیرا هیچ کس کنترلی بر روی این شبکه ندارد. از این رو می توان از برای برقراری هر چه بیشتر مردم سالاری جهانی نیز استفاده کرد.

مدیریت هویت دیجیتالی

بهره مندی از قرارداد های هوشمند اتریوم این امکان را فراهم می کند، که هر شخصی، اطلاعات خود را در محلی مناسب ذخیره کند. که با استفاده از این اطلاعات، برای احراز هویت مشکلی به وجود نیاید. به طور کلی در این قرارداد ها تمامی سوابق و اطلاعات فردی بیان می شود. از سوی دیگر این خود افراد خواهند بود که تصمیم می گیرند کدام یک از اطلاعات آنها نمایش داده شود و کدام یک محرمانه باقی بماند. به طور کلی باید بگوییم استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم، مشکلاتی از جمله انحصار داده ها و سرقت هویت را برطرف خواهد کرد. تمامی پروژه هایی که در قرارداد های هوشمند به صورت uPort ارائه می شوند، خدمات مدیریتی این قرارداد ها را دریافت نموده و خود مسئول اطلاعات هویتی خود خواهند بود. مثلا تصور کنید که قصد دارید به یکی از کشور های خارجی سفر کنید. تمامی اطلاعات پاسپورت شما وارد سرویس uPort می شود. پس از ان شما می توانید اطلاعات انتخاب و مورد نیاز خود در بخش بررسی مدارک ارائه نمایید. در چنین حالتی هیچ فرد دیگری قادر نخواهد بود اطلاعات شما را مشاهده نموده و یا از آنها استفاده سوء کند. مگر این که خودتان اجازه ورود به uPort خود را به ایشان دهید. تمامی اطلاعات شما در بلاک چین اتریوم ذخیره شده و تنها شما قادر خواهید بود مجوز بررسی آن را توسط دیگران با استفاده از اپلیکیشن uPort، صادر کنید.

بالا بردن سطح حریم خصوصی

یکی از محبوب ترین موتور های جستجو در جهان، گوگل است. این مرورگر تمامی اطلاعات شخصی افراد را در خود ذخیره نموده و قادر است با فروختن آنها به شرکت های تبلیغاتی، میلیارد ها دلار هر ساله به جیب بزند. اما با بلاک چین اتریوم می توان به این کار پایان داد. در اصل اتریوم امنیت محافظت از اطلاعات شخصی شما را بالاتر می برند. زیرا هر بار شما از موتور جستجویی استفاده کنید، این مسئله در سوابق کاری شما در سیستم به ثبت خواهد رسید.

سوابق مالیاتی

تمامی پرداخت های خودکاری که توسط قرارداد های هوشمند انجام می شوند، جریمه های مالیاتی را از افراد دور می کنند. از سوی دیگر به دلیل ذخیره شده سوابق مالیاتی افراد در بلاک چین اتریوم، سیستم مالیات نیز شفافیت خود را بالا خواهد برد. که این مسئله هر گونه تقلبی را در سیستم از بین می برد. به طور کلی این دسته از موارد، تنها برخی از کاربردهای استفاده از قرارداد های هوشمند اتریوم در زندگی بود. پس می توانیم از این قرارداد ها در زمینه های مختلفی استفاده کنیم. مثلا برای کاهش هزینه ها، بالا بردن امنیت، شفاف سازی، افزایش سرعت انجام کار و ... .

ساخت برنامه های غیر متمرکز( dApps)

این نوع برنامه های غیر متمرکز، اپلیکیشن هایی هستند که توسط هیچ نهاد و یا اداره ای کنترل نمی شوند. زیرا بر روی بستر بلاک چین ها فعالیت دارند. اولین بلاک چینی که امکان ساخت این نوع برنامه های غیر متمرکز را ارائه نموده است، بلاک چین اتریوم است. که برنامه های مختلفی بر بستر آن ساخته شده.

راهکارها و چالش ها

همانطورکه هر پروژه ای دارای چالش ها و راهکار های خاص خود می باشد، اتریوم نیز از این قائله مستثنی نیست. بسیاری از متخصص در دنیای ارزهای دیجیتالی و بلاک چین، در مورد این رمز ارز انتقاداتی بیان کرده اند. البته برخی دیگر از این انتقادات نیز از سوی رقبا مطرح شده است، که واقعیت ندارند. اما برخی از این چالش های مطرح شده، زمانی که تراکنش های شبکه اتریوم افزایش یافت، از اهمیت بالایی برخوردار شدند. به گونه ای که تیم توسعه دهنده این ارز آن را قبول کرده و به دنبال یافتن راه حلی مناسب برای برطرف نمودن آن می باشند. از جمله:

مقیاس پذیری

اگر بخواهیم در خصوص این مشکل شبکه اتریوم صحبت کنیم، باید بگوییم هر زمان که تراکنش های اتر افزایش می یابد، سرعت تایید انها کم می شود. از سوی دیگر کارمزدی که برای انجام این دسته از تراکنش ها دریافت می شود نیز به نوبه خود افزایش می یابد. بدون شک این اتفاق ممکن است برای تمامی شبکه ای پرداختی رخ دهد، اما اصلا برای پرداخت های روزمره این مسئله مطلوب نخواهد بود. راهکارهای زیادی وجود دارد که میتوان با آن به افزایش بلاک ها کمک کرد. زیرا هرچه بلاک چین ها بزرگتر باشند، حجم تراکنش ها نیز بیشتر می شود. پس از آن نیز تعداد تراکنش ها بالا می رود. اما باید این مسئله را در نظر بگیرید، که روشی که انتخاب می کنید، نیابد به صورتی باشد که منجر به تخریب ویژگی های دیگر شبکه اتریوم گردد. مثلا اگر سایز بلاک چین ها بیش از حد استاندارد بزرگ شود، دیگر باید از سخت افزارها و تجهیزات خاص برای ان شبکه استفاده کرد. که در چنین حالتی نیز، تعداد نود های شبکه کاهش یافته و این کاهش نود ها نیز منجر به افزایش خطر حمله به شبکه می شود. سه راهی بلاک چین هایی که توسط بوترین مطرح گردید( امنیت، غیرمتمرکز بودن و مقیاس پذیری)، را نمی توان به صورت همزمان داشت. بلکه از این سه خصیصه، تنها دو خصیصه را می توان همزمان در نظر گرفت. از میان این سه راهی ها، مشکل مقیاس پذیری اتریوم را می توانیم جدی ترین چالش به شمار آوریم. این مشکل به قدری جدی است، که خالق اتریوم، ویتالیک بوترین، در سال 2019 اعلام کرد که هنوز مقیاس پذیری، بزرگترین مانع بر سر پیشرفت این ارز دیجیتالی است. بوترین در خصوص مشکل مقیاس پذیری اتر بر این باور است که: مقیاس پذیری، یک نقطه ضعف بزرگ در شبکه اتریوم به شمار می رود، زیرا این بلاک چین تقریبا کامل شده است. تصور کنید شما یک سازمان هستید، در صورتی که به بلاک چین شما افزوده شود باید چه کنید؟ در چنین حالی هم زنجیره شما بیش از پیش پر می شود، هم مجبور به رقابت با دیگران خواهید شد. این زنجیره اکنون نیز بسیار گران است، با اضافه شدن به آن نیز مسلما گران تر خواهد شد. مشکلی که منجر شده است تا بسیاری از مردم از پیوستن به بلاک چین اتریوم صرف نظر کنند. برای این که این چنین مشکلاتی بر روی شبکه اتر رخ ندهد، باید سرعت و کارمزد استفاده از این شبکه را مناسب با زندگی روزمره نماییم. راه حل های زیادی در طی این سالها برای برطرف کردن این مشکل ارائه شده است، که آنها را به دو دسته راه حل اول و راه حل دوم دسته بندی می کنیم. در روش اول راه حل شاردینگ و در روش دوم راه حل پلاسما ارائه شده است.

شاردینگ:

پیش از آنکه در خصوص این راه حل توضیحاتی بیان کنیم، بهتر است نگاهی به مشکل اتریوم بیندازیم. هر نودی که در حال حاضر به اتر متصل می شود و برای تراکنش ها استفاده می شود، باید بررسی گردد. مثلا اگر 4000 تراکنش ارسال شد، هر نود باید تک تک آنها را بررسی کند. این مسئله امنیت استفاده از شبکه اتریوم را افزایش می دهد، اما سرعتشان را کم می کند. شاردینگ این جریان را به خوبی تغییر خواهد داد. زمانی که شاردینگ به اجرا درآید، بخش های کوچکتری با نام های شارد ایجاد می شود. این شارد ها تاریخچه های متفاوتی از تراکنش ها را در خود جای می دهد. پس هر نود می تواند به صورت مجزایی بر روی این شارد ها فعالیت داشته باشد. در این روش دیگر تمامی نود ها درگیر نشده و می توانیم انتظار یک طرح خوب را داشته باشیم. برای این که بهتر راه حل شاردینگ را بررسی کنیم، این مثال را در نظر بگیرید. تصور کنید تعداد زیادی از کارگرها در حال تمیز کردن خانه هستند. به جای آنکه از یک کارگر استفاده شود. این کارگران در کنار هم خانه را تمیز می کنند. به نظر شما این روش می تواند خانه تمیزی را به همراه داشته باشد؟ بدون شک اگر هر کارگر یک اتاق را برای تمیز کردن انتخاب کند، سرعت کار افزایش یافته و تمیزی نیز بهتر انجام می شود. نحوه کار شاردینگ بر روی شبکه اتریوم دقیقا به این صورت است. بلاک چین ها به اجزای کوچکی تقسیم شده و هر نوع مسئول یک بخش خاصی می شود. که این عمل سرعت تراکنش ها را نیز در این شبکه افزایش خواهد داد. بلاک چین ها توسط شاردینگ، با دوام تر و پایدارتر برای بلند مدت خواهند بود. اولین بلاک چین عمومی که در شاردینگ یا موفقیت پیاده سازی شد، زیلیکا(Zilliqa) بود. این بلاک چین در دوره آزمایشی خود موفق به انجام تراکنش در 2.828 ثانیه گردید. اتریوم نیز موفق شد اکوسیستم این بلاک چین را توسعه داده، و هم به بروز رسانی اتر 2.0 و هم به قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز خود کمک کند. اولین بخش بروز رسانی اتریوم 2.0 در ماه ژانویه 2020 رخ داد. پروژه های دیگر بلاک چینی همچون کاردانو نیز به شاردینگ به چشم یک راه حل نگاه می کنند. اما راه حلی که خود به خود چالش هایی را نیز به همراه داشته است. به گونه ای که نمیتوان به آن به چشم یک راه حل عالی برای برطرف کردن مشکلات مقیاس پذیری اتریوم و بیت کوین نگاه کرد. چالش های شاردینگ، به برقراری امنیت و ارتباط باز می گردند. اگر بلاک چین ها را از هم جدا کنیم، هر شارد یک بلاک مجزا خواهد شد. پس از آن دیگر نمی توانیم میان کاربران، برنامه های زیر دامنه ای و شاردی ارتباط برقرار کنیم. بلاک چینی که بخش بخش شده، نمی تواند امنیت به همراه داشته باشد. زیرا هکر ها می توانند تنها با کنترل کردن یک شارد به راحتی شبکه اتریوم را هک و کنترل کنند. این حملات با نام های کنترل بر شارد واحد یا حمله 1 درصد نامیده می شوند. با حمله به شارد، می توان اطلاعات را برای همیشه پاک کرد، یا تراکنش های نامعتبر در شبکه ثبت نمود و یا از اطلاعات نامعتبر در این قسمت استفاده کرد. اما تیم توسعه دهنده شبکه اتریوم، برای برطرف کردن این مشکل تلاش می کنند. از این رو به شاردینگ نیز به عنوان یکی از راه حل ها، توجه ویژه ای دارند. می توان با نمونه گیری تصادفی، خطر امنیتی شبکه اتریوم را کاهش داد. در این روش، تراکنش های ثبت شده در شارد، به صورت تصادفی برای قسمت های مختلفی از صحت سنجی بلاک ها ارسال می شود. یعنی برای مثال کارگرانی که اتاق تمیز میکنند، اتاق ها به صورت تصادفی انتخاب شود.

پلاسما:

راه حل دومی که برای امنیت اتریوم بیشتر در نظر گرفته شده است، پلاسما می باشد. در این روش به جای ایجاد کردن تغییر در بلاک چین های اصلی، لایه دیگری برای کمک به سراغ اتر می روند. تا بتوانند تراکنش های کوچک انجام دهند و در مواقع خاص از بلاک چین اصلی برخوردار شوند. در این روش تمرکز زدایی و امنیت بالاتر است. به این روش خارج از زنجیره یا اف چین نیز می گویند. پلاسما ساختاری شبیه به شبکه لایتنینگ داشته و هم برای برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری بیت کوین و هم اتریوم استفاده می شود. این پروژه در سال 2017 به صورت رسمی توسط ویتالیک بوترین معرفی شد. تا با استفاده از آن، از انجام تراکنش های غیر ضروری و خرد خلاص شد. روش پلاسما یک راه حل جدید و عالی است، که به شبکه کمک میکند تا تراکنش های بیشتری را در واحد ثانیه انجام دهد. در این روش تراکنشها به صورت خارج از زنجیره انجام می شود و از بلاک چین اتریوم برای تامین کردن امنیت بلاک چین ها استفاده می شود. پلاسما این امکان را برای اتر فراهم می کند، که یک بلاک چین فرزند ایجاد کند. این شاخه های کوچک پلاسما، اطلاعات تراکنش ها را در بازه های زمانی مشخص شده به زنجیره اصلی منتقل می نماید. این زنجیره هم سرعت انجام تراکنش را افزایش می دهد، هم کارمزد آن را کاهش. برای این که بهتر روش پلاسما را درک کنید آن را در یک مثال توضیح می دهیم. تصور کنید مادری در خانه تمامی کارهای خانه را انجام دهد، در چنین حالتی سرعت کار پایین می آید. اما اگر مادر کارهای کوچک را به فرزندان خود محول کند و در انتهای روز نتیجه کار آنها را بررسی نماید، سرعت کارها افزایش خواهد یافت. این روش در اصل توضیح کلی روش پلاسما است. اما این راه حل نیز برای خود چالش هایی به همراه دارد. اصلی ترین نگرانی ها در خصوص طرح پلاسمای شبکه اتریوم، این است که در صورتی که تمامی افرادی که از این زنجیره استفاده می کنند به یکباره آن را ترک کنند چه می شود؟ در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، ممکن است زنجیره اصلی شبکه اتریوم قادر نباشد در یک مدت مشخصی تمامی این پردازش ها را انجام دهد. از این رو ممکن است برخی از کاربران سرمایه خود را از دست بدهند. برای برطرف کردن این مشکل، باید مدت زمان پردازش را افزایش داد. روش های پلاسما و شاردینگ زمان بر بوده و نهایتا تا سال 2020 اجرایی می شود. به همین دلیل بوترین برای انکه مشکل مقیاس پذیری شبکه اتریوم را در کوتاه مدت کاهش دهد، از بلاک چین دیگری استفاده نمود. ایشان اعلام کرد بیت کوین کش بهترین انتخاب برای این مرحله خواهد بود. زیرا این ارز دیجیتالی، توانایی آنرا دارد که 53 کیلوبایت اطلاعات را در یک ثانیه منتقل کند. در حالی که اتریوم تنها قادر است 8 کیلوبایت اطلاعات در ثانیه پردازیش نماید. یعنی بیت کوین کش 7 برابر بیشتر سرعت تراکنش دارد. از سوی دیگر بوترین دلایل دیگری نیز برای استفاده از بیت کوین کش بیان کرد. از جمله، آمادگی دستگاه ها برای پذیرا بودن و پیاده سازی بیت کوین کش جهت استفاده از بلاک چین و پایین بودن کارمزد تراکنشها. مردن قادر هستند تا زمانی که کارمزد تراکنش ها را پرداخت می کنند، از بلاک چین ها استفاده نمایند.

عدم برقراری ارتباط میان دنیای واقعی و قرارداد های هوشمند

یکی از چالش هایی که پس از عرضه شدن اتر توسط منتقدان مطرح گردید، عدم برقراری ارتباط میان دنیای واقعی و قرارداد های هوشمند در شبکه اتریوم بود. زیرا تنها زمانی می توانستید از قرارداد هوشمند استفاده کنید که اطلاعات در بلاک چین ذخیره شده باشد. پس در دنیای واقعی از این نوع قرارداد ها نمی توانستید استفاده کنید. این چالش منطقی و درست بود. به همین دلیل تیم توسعه دهنده اتریوم، در پی برطرف کردن این مشکل برآمدند. اما هنوز موفق نشده اند راه حلی برای ان بیابند. تا این که پروژه چین لینک، این مسئله را مورد بررسی قرار داد و سعی کرد با استفاده از اوراکل های غیر متمرکز، این مشکل را برطرف نماید. که تا حدودی نیز در این خصوص موفق بوده است. یعنی می توان با استفاده از اوراکل های غیر متمرکز چین لینک، اطلاعات لازم را خارج از بلاک چین، وارد بلاک چین نموده و در قرارداد های هوشمند اتریوم از آنها استفاده کرد.

اثبات انجام کار و تغییر دادن آن به اثبات دارایی

آیا تا به حال نام های « عصر یخبندان اتر» یا « بمب سختی اتریوم » را شنیده اید؟ عصر یخبندان اتر یا بمب سختی، در سال 2015 توسط توسعه دهنده ها مطرح گردید. در این طرح بیان شد که افزایش سختی استخراج اتر، ممکن است در نهایت منجر به نابود شدن شبکه اتر شود. این برنامه برای اثبات سهام توسعه دهنده های اتریوم طراحی گردید. در این شبکه، اتر به صورت نمایی افزایش یافته، و نیاز به زمان بیشتر برای حل معادلات بلاک مطرح شد. این فرایند تا زمانی که اتر متوقف شود یا فریز شود ادامه پیدا خواهد کرد. از سوی دیگر نیز هیچ تراکنشی در این شبکه به خاطر سختی بالا انجام نمی شود. به همین دلیل، آن را عصر یخبندان اتر نامیدند. در نهایت نیز باید منتظر رخ دادن این اتفاق باشیم. تنها راهی که برای نجات آن باید در نظر بگیرید، اقدام به اثبات سهام می باشد. ما می دانیم که این اتفاق رخ  خواهد داد اما زمان دقیق آن مشخص نیست. پس لازم است تیم توسعه دهنده به دنبال تغییر این رویکرد باشند. با وجود تمامی این دلایلی که مطرح شد، باز هم انتقاداتی بر روی این تغییر مطرح گردیده است. این تغییر لازم است ابتدا فعالیت خود را با یک سیستم ترکیبی آغاز نماید. یعنی هم اثبات دارایی و هم اثبات انجام کار، به صورت همزمان در شبکه اتریوم فعالیت کنند. یکی از آنها توسط اثبات انجام کار و دیگری نیز توسط مکانیسم اثبات دارایی تایید خواهند شد. نیازی نیست که ماینر ها از سخت افزارهای قدرتمندی در ماینینگ برخوردار باشند. کافیست برای اثبات سهام، فقط اتریوم خریداری نمایند. افرادی که مایل هستند به یک اعتبار سنج در شبکه اتریوم تبدیل شوند، از ان کسب درامد نمایند، باید مقداری اتر داشته و ان را به شبکه اختصاص دهند. در این صورت حق رای بر روی بلاک چین های جدید را خواهند داشت. اما منتقدان نیز دلایلی خاصی برای نگرانی و مخالفت خود دارند. تمامی این فرایند ها می تواند در مصرف انرژی صرفه جویی نموده، و از بیهود هدر رفتن توان دستگاه ها نیز جلوگیری نمایند. اما انتقادی که بر روی این سیستم مطرح است، آن می باشد که اثبات انجام کار، نسبت به اثبات دارایی، از تمرکز زدایی کمتری برخوردار است. که همین ویژگی می تواند اتریوم را هدف قرار داده و آن را با مشکل مواجه سازد.

رویداد ها و برنامه های پیش رو

پروژه اتریوم برای این که سیر تکاملی خود را طی کند، به 4 مرحله اصلی تقسیم شده است. هر یک از این فاز ها نیز، دوره خاصی را مشخص میکنند. این دوره ها عبارتند از:
  • هوم‌استد (Homestead)
  • متروپلیس (Metropolis)
  • فرانتیر (Frontier)
  • سرِنیتی (Serenity)
در حال حاضر، شبکه اتریوم موفق شده است که مرحله سوم خود را که شامل دو هاردفورک با نام های قسطنطنیه و بیزانس است را پشت سر بگذارد. پس از آن نیز به مرحله اخر نسخه اتریوم یعنی سرنیتی خواهیم رسید. که با اجرا کردن آن، به طور کلی پروژه تکمیل خواهد گردید. زمان دقیق آن اما هنوز مشخص نشده است. هارد فورک سرنیتی همان اتریوم 2.0 است، که با استفاده از کاسپر (Casper) از الگوریتم اثبات انجام کار به اثبات سهام منتقل خواهد شد. پس از آن نیز با استفاده از روش های پلاسما و شاردینگ، مشکل مقیاس پذیری آن تا حدودی حل خواهد شد. که ماشین مجازی با نام eWASM را با خود بهمراه می آورد. البته لازم به ذکر است که این به روز رسانی به صورت مرحله به مرحله عرضه خواهد شد نه به صورت یکباره. توسعه دهنده های اتر بیان نموده اند که فعلا 8 گروه مجزا، توسعه کلاینت ها را بر عهده گرفته اند، که نسبت به بلاک چین های پیشین، هزاران برابر کارآمدتر هستند.

6 فاز مهم برای بروز رسانی اتریوم عبارتند از:

فاز صفر: زنجیر بیکن

این فاز در اصل نامی است که به زنجیره بیکن اختصاص داده شده است. زنجیره بیکن را باید پروتکلی از اثبات سهام کسپر به شمار آوریم که زنجیره های شارد را مورد کنترل و مدیریت قرار می دهند. آنگونه که در خبرها بیان شده است، فاز صفر در اوایل ماه ژانویه 2020 قرار است راه اندازی شود. در این فاز توکن ETH2 نیز معرفی خواهد شد. این توکن به عنوان پاداش صحت سنجی تراکنش ها به شمار رفته و دارایی جدید سهامداران خواهد بود. پس از تکمیل شدن فاز صفر، دیگر بلاک چین های شبکه اتریوم نیز فعال خواهند شد. زنجیره بیکن قرار است بر مبناس اثبات سهام طراحی شود، و کاربران نیز بتوانند اترهای خود را از زنجیره سابق به زنجیره جدید منتقل نمایند. پس از آن نیز با سهامگذاری 32 اتر، تبدیل به یکی از تایید کننده ها خواهند شد. این نکته را بهتر است در نظر داشته باشید که پس از اتریوم های سابق به بلاک چین جدید، دیگر قادر نخواهید بود آنها را مجددا به زنجیره های قبلی باز گردانید. تمامی تراکنش های کاربران و محاسبات قرارداد های هوشمند، که بر روی زنجیره اولیه اتریوم، یعنی همان ETH1 وجود دارند، به بلاک چین جدید منتقل خواهند شد.

فاز یک: زنجیره های شارد

این زنجیره ها کلید مقیاس پذیری در آینده خواهند بود. فاز یک در اصل مربوط به اعتبار سنجی، ساخت و اجماع داده های زنجیره شارد می باشد. که نوع ازمایشی شاردینگ است. در فاز صفر، یک و دو، همانطور که به صورت همزمان انتقال به بلاک چین های جدید رخ خواهد داد، فعالیت بلاک چین 1 نیز به موازات بلاک چین 2 آغاز خواهد گردید.

فاز دو:

در این مرحله تمامی عملکرد های فاز های قبلی، به یکدیگر وارد عمل خواهند شد. پس از آن نیز زنجیره های شارد به زنجیره های اصلی انتقال یافته و مجددا قرارداد های هوشمند بر روی شبکه تعریف خواهند شد. هر شارد را نیز یک ماشین مجازی با نام eWASM مدیریت خواهد کرد. این ماشین ها، قرارداد ها، حساب ها، استیت ها و بخش های دیگر را پشتیبانی می کنند. در این فاز با انتخاب برنامه های غیر متمرکز، تعیین می شود که بر روی کدام شارد قرار گیرد. هنوز در خصوص فاز های دیگر اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما آنگونه که بوترین در کنفرانس دکانمی بیان نموده است، این بروز رسانی ها پس از اجماع مقیاس پذیری و اثبات سهام صورت خواهند پذیرفت. اما زمان دقیق اجرای آنها توسط تیم اتریوم هنوز اعلام نشده است. حتی ممکن است این به روز رسانی شبکه اتریوم با تاخیر نیز مواجه شود. برنامه ریزی که توسط تیم شبکه اتریوم ارائه شده است:

ژانویه 2020

در اواسط ماه ژوئن، تیم اتریوم اعلام نمودند که مرحله اول انتقال اطلاعات از اتریوم به اتریوم 2.0، در تاریخ 3 ژانویه 2020 احتمالا صورت خواهد پذیرفت. آنگونه که بیان شده است، تیم توسعه دهنده در حال نوشتن جزئیات کد فاز صفر می باشند. یکی از اعضای تیم، جاستین دریک، اعلام نمود که به دلایلی همچون مصادف شدن با سالگرد راه اندازی بلاک جنسیس بیت کوین در 3 ژانویه 2009 و دلایل دیگر این رو برای راه اندازی انتخاب شده است. احتمال این راه اندازی در بازه زمانی 8 تا 11 اکتبر صورت خواهد پذیرفت. در حال حاضر برخی از کلاینت ها، به صورت آزمایشی مشغول به فعالیت هستند. فاز صفر را باید همان مرحله اولیه انتقال اتریوم به شمار آوریم. که در آن به جای ماینر ها، اعتبارسنجی ها تایید بلاک ها را بر عهده می گیرند.

ژوئن 2020

تاریخ آماده سازی لایت کلاینت اتریوم 2.0

نوامبر 2020

نهایی سازی اتریوم یا فورک اول اتر 1

مارس 2021

اجرای فورک دوم اتر 1، برای کاهش پاداش اتر به میزان 10 برابر

سال 2021

توسعه دهنده های شبکه اتریوم پیش بینی کرده اند که تا سال 2021، در این تاریخ شاردینگ به طور کامل صورت خواهد پذیرفت. اما انتقال کامل الگوریتم ها زمان خواهد برد. از سوی دیگر در این سال پاداش اتریوم 10 برابر کاهش خواهد یافت.

پذیرندگان و همکاری ها

شاید اولین بودن همیشه بهترین نباشد، اما بهترین ماندن همیشه برای اولین هاست. شبکه اتریوم بیش از سه سال است که فعالیت خود را آغاز نموده است. هر چند از نظر امنیتی و اجرایی کمی کند است. با این حال بسیاری از پروژه ها و شرکت ها برای این که از قراردادهای هوشمند استفاده کنند، اولین انتخابشان بلاک چین اتر بوده است. ما قصد داریم در این مطلب به معرفی برخی از مهمترین پروژه های که با اتر همکاری می کنند بپردازیم. اتریوم از تیم قوی برخوردار است. همین مسئله نیز منجر شده است تا آن را به عنوان گزینه ای مناسب نسبت به رقبای دیگر در نظر بگیریم. غول های تکنولوژی مدتی است که از ارزهای دیجیتالی به خوبی استقبال و حمایت می کنند. از میان این ارزها، بیشتر آنها اتر را ترجیح می دهند. به صراحت می توانیم بیان کنیم که اتریوم موفق شده است جایگاه خود را به عنوان ستون و پایه پروژه های میلیارد دلاری در دنیا تثبیت کند. از میان 50 شرکت بزرگی که از این تکنولوژی استفاده می کنند 32 شرکت از بلاک چین اتریوم استفاده می کنند. که این خبر منتشر شده در سایت فوربس، برای اتر خبر خوبی است. شرکت ها و دولت های مختلف، قرار است در سال آینده بیش از 2.9 میلیارد دلار بر روی این تکنولوژی هزینه کنند. این خبر منتشر شده از سوی، بخش تخمین داده های بین المللی فوربز است. که به نوعی افزایش 89 درصدی حمایت از این ارز دیجیتالی نسبت به سال 2018 را در پی دارد. در پیش بینی دیگری نیز آنها بیان کرده اند که در سال 2022 حجم سرمایه گذاری ها به 12.4 میلیارد دلار خواهد رسید. اما در میان این سرمایه گذاران بزرگ، فعلا نام سه شرکت در راس شرکت های دیگر است. مایکروسافت، آمازون و بانک جهانی جی پی مورگان.

بانک جی پی مورگان:

بانک جی پی مورگان برای آنکه ارز دیجیتالی باثباتی را برای خود ایجاد کند، از بلاک چین اتریوم استفاده نمود. این بانک به دنبال آن است که بتواند توکن های انحصاری شبکه خود را با امنیت بالا و سرعت بالا انتقال دهد. از این رو به سراغ اتریوم امده است تا تمامی نقل و انتقالات خود را در بستر این بلاک چین انجام دهد.

شرکت آمازون:

شرکت آمازون نیز، پس از آنکه تصمیم گرفت از بلاک چین استفاده کند، اولین انتخاب خود را اتریوم معرفی کرد. این شرکت قصد دارد برای رونق کسب و کار خود، از بلاک چین اتر استفاده نماید. اما قصد ندارند یا این که نمی توانند خود بلاک چینی جدید را توسعه دهند. تمامی سرویس های بلاک چین، به این منظور طراحی شدند، که قادر باشند بدون نیاز داشتن به بخش نظارتی، تراکنش های میلیونی انجام دهند. این شرکت ها حتی می توانند با استفاده از بلاک چین، در بخش های مختلف خود همچون سرویس های مالی، خرده فروشی و ... از قرارداد های هوشمند بهره مند شوند. تا اقدام به انجام معامله بین نهاد های مختلف نمایند. شرکت آمازون بلاک چین اتریوم را به دلیل انعطاف پذیری بالایی که داشت، و تیم توسعه دهنده فعال و گسترده ای که دارد انتخاب نمود. این دو عامل کلیدی هستند که باعث شده اند افراد زیادی این ارز دیجیتالی را برای انجام پروژه های خود انتخاب نمایند.

مایکروسافت:

یکی از غول های بزرگ بازار نرم افزار و تکنولوژی به شمار می رود. این شرکت مدتی قبل اعلام نمود که حافظه ابری خود را بر روی بستر اتریوم ساخته است. سرویس هایی که به توسعه دهنده های این شبکه کمک می کند، که به ابزار های مختلفی دست یابند. این روش مزایای بسیاری را برای کسب و کار های جهانی به همراه خواهد داشت. در میان شرکت هایی که از همکاری اتریوم با مایکروسافت سود خوبی بدست می آورند، باید به استارباکس اشاره کنیم. استارباکس هم قادر است از این طریق با استفاده از ارزهای دیجیتالی پرداخت های ایمنی انجام دهد، هم می تواند برای افرادی که نیاز دارند اطلاعات کامل در هر زمینه ای را به دست آورند، در اختیار آنها قرار دهند. مثلا فنجان قهوه ای که می نوشند را از زمانی که از مزرعه چیده می شود تا به قهوه تبدیل شده و آن را می نوشند، پیگیری نمایند.

اصلی ترین رقبای اتریوم

اگر کمی با دقت به بازار ارزهای دیجیتالی بنگرید، می توانید شاهد آن دسته از پروژه هایی باشید که به مرور زمان موفق شده اند از قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز استفاده کرده، و حجم زیادی از سرمایه بازار را به خود اختصاص دهند. حجم بالای سرمایه ای که به این پروژه ها اختصاص داده شده است، نشانگر اهمیت بیش از حد آنها می باشد. البته اتریوم از جمله قدیمی ترین نمونه های ارز دیجیتالی به شمار می رود، که سبک خاص خود را در خصوص برنامه های غیر متمرکز و قرارداد های هوشمند دارد. محبوبیت شبکه اتریوم بود که باعث شد پروژه های مشابه بسیار زیاد دیگری نیز همچون ترون و ایاس ایجاد شوند. که این پروژه ها در حال حاضر با اتر، از نظر آمار و تعداد قرارداد های هوشمند رقابت می کنند. البته پروژه های دیگری نیز وجود دارند که در میان 100 ارز دیجیتالی به چشم می خورند. اما هنوز موفق نشده اند به عنوان رقیبی برای شبکه اتریوم شناخته شوند. در حالی که پتانسیل رشد داشته و شاید در آینده رقبای جدی برای این ارز دیجیتالی به شمار روند. از جمله مهمترین این پروژه ها، کیوتوم، نئو، اتریوم کلاسیک، استلار، کیسک، کاردانو، زئوس و ... می باشند. در کنار این ارزهای دیجیتالی، باید نام بیت کوین را نیز بیان کنیم. زیرا بیت کوین نیز یکی از رقبای اصلی اتریوم به شمار می رود. اتر در ابتدا برای برطرف کردن مشکلات بیت کوین به وجود آمد. اما موفق شد به رقیب این ارز دیجیتالی تبدیل شود. اتریوم در سال 2017 زمانی که ICO های ان در بستر بلاک چین رونق یافتند، موفق شد حجم زیادی از سرمایه مردم را به خود اختصاص دهد. که این عمل فاصله او را با پادشاه ارزهای دیجیتالی بسیار کم کرد. اما هنوز نتوانسته است جایگاه رقیب سرسخت بیت کوین را به خود اختصاص دهد.

ارز بیت کوین و اتریوم

برای بسیاری از ما این سوال مطرح است، که چگونه با وجود بیت کوین، اتر موفق شد ایجاد شده و چنین با استقبال شدیدی روبرو شود؟ درست است که این دو ارز دیجیتالی از ساختار اولیه بسیار مشابهی برخوردار می باشند، اما تفاوت های زیادی در میان آنها وجود دارد. به همین دلیل نمی توانیم بگوییم بیت کوین بهتر است یا اتریوم. زیرا هر دوی آنها کاربرد ها و اهداف متفاوتی با هم دارند.

ترون، ایاس و اتریوم

پس از ان که پروژه اتر موفقیت های بسیاری را به دست آورد، پروژه های دیگری که مشابه آن بودند ایجاد شدند. در میان این پروژه ها، ایاس و ترون موفق تر دیده شدند. هر دوی آنها هدف و کاربردی همچون اتر را در پیش گرفتند. که همین مسئله نیز منجر به موفق شدن آنها در میان ده ها ارز دیجیتالی دیگر گردید. اگر بخواهیم تعداد کاربران فعال در حوزه قرارداد های هوشمند بر بستر این بلاک چین ها را با هم مقایسه نماییم، متوجه این مسئله خواهیم شد که هر سه این پروژه ها رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند. از سوی دیگر اختلاف میان آنها بسیار کم است. کاربران فعالی این سه پروژه آنگونه که در سایت DappReview منتشر شده است، چیزی بین 2 الی 6 هزار می باشد. یکی از مهمترین مزایای ترون و ایاس نسبت به اتریوم، زبان برنامه نویسی قرارداد های هوشمند ان است. زیرا در اتر لازم است زبان برنامه نویسی سالیدیتی را یاد بگیرید. در حالی که این دو ارز دیجیتالی چنین نیستند. از سوی دیگر نیز در زمینه مقیاس پذیری، بهتر از دیگر ارز ها عمل کرده اند.

نئو (اتریوم چینی) و اتر

یکی دیگر از پروژه های ارائه دهنده برنامه های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند، پروژه نئو است. این پروژه یک سال بعد از اتر فعالیت خود را آغاز نمود. چون بنیانگذار اصلی این رمز ارز چینی بود، از سوی دیگر نیز به اتر شباهت زیادی داشت، با نام اتریوم چینی نیز شناخته شد. پروتکل اجماع اثبات سهام که در بلاک چین نئو وجود دارد، منجر شده است تا تراکنش ها در این شبکه رایگان صورت پذیرد. از دیگر مزایای نئو نسبت به اتر، تعداد TPS تراکنش های آنها در ثانیه است. زیرا این سیستم زبان برنامه ریزی ساده ای همچون جاوا دارد و زمان کمتری برای انجام تراکنش به خود اختصاص می دهد.

کاردانو (اتریوم ژاپنی) و اتر

چارلز هاسیکینسون بنیانگذار شبکه کاردانو است. ایشان ابتدا یکی از اعضای اصلی تیم اتر بود. به همین دلیل تقریبا شباهت های این دو شبکه نسبت به هم زیاد هستند. اما در حال حاضر با یکدیگر رقیب به شمار می روند. هر دوی این پروژه ها با هدف ارائه برنامه های غیر متمرکز و قرارداد های هوشمند راه اندازی شدند. از این رو موفق شده اند با استقبال بسیار خوبی نیز در دنیای ارزهای دیجیتالی روبه رو شوند. اما مقیاس پذیری بهتر کاردانو، در کنار کمتر بودن زمان بلاک های آن، مزایایی است که این شبکه را نسبت به اتریوم برتر نموده است.

اخبار و رویداد های تاثیر گذار بر روی قیمت

یکی از مناسب ترین و بهترین روش هایی که به ما کمک می کند تا سرمایه گذاری موفقی را تجربه کنیم، بررسی کردن تاریخچه قیمت ها و رخدادهایی است که منجر به تغییر در قیمت ارزها شده است. باید این مسئله را بدانید که برخی مواقع، اتفاقات یکسان، می توانند تاثیرات متفاوتی بر روی ارزهای دیجیتالی داشته باشند. از این رو باید هر اتفاقی را به صورت مجزا بر روی ارز ها بررسی نماییم. به هیچ عنوان نمی توان یک اتفاق را و تاثیری که بر روی قیمت ارز دیجیتالی دارد، به دیگر ارزها تعمیم دهیم. اتریوم دومین ارز دیجیتالی است که به ملکه رمز ارزها شهرت دارد. پس از انفجار قیمتی که در سال 2017 تجربه نمود، منجر شد تا این ارز دیجیتالی به شکوفایی دست یابد. پس از آن نیز پروژه های و ای سی اوهای زیادی بر روی این بلاک چین راه اندازی شد. بیشتر مردم و سرمایه گذاران بر این عقیده هستند که اتریوم هنوز جای رشد دارد. برای این که دید مناسب تری از این پیش بینی داشته باشیم، به بررسی الگوهای قیمتی این ارز دیجیتالی خواهیم پرداخت.

آگوست 2019

در اواخر روز 16 آگوست، توسعه دهنده های اتریوم، لیستی از تغییر 6 کد و ارتقاء آن بر روی هاردفورک استانبول را ارائه نمودند. این بروز رسانی در دو بخش اجرا گردید. بخش اول با نام طرح پیشنهادی بهبود اتر( EIP) که شامل 6 تغییر در کد بود به صورت آزمایشی در تاریخ اکتبر 2019 اجرا گردید. طبق برنامه ریزی در سه ماهه اول سال 2020، قرار است EIP های ارائه شده از سوی توسعه دهنده ها، به صورت آزمایشی بررسی شود. که در واقع این مسئله مربوط به تغییر الگوریتم های استخراج از اثبات کا به اثبات سهام می باشد. منتشر شدن این خبر، تاثیر مثبتی بر روی بازار اتریوم گذاشت، و افزایش قیمت این ارز دیجیتالی را به اندازه 11 درصد در طی سه روز شامل شد.

جولای 2019

در تاریخ 2 جولای، خبری منتشر شد مبنی بر جذب سرمایه بیشتر اتریوم. که این خبر در اصل شاهزادگان و سرمایه گذاران حاشیه خلیج فارس را مورد هدف قرار داده بود. بسیاری از رهبران اتر، درگیر آن هستند که در خاورمیانه به هدف های جسورانه و جاه طلبانه ای دست یابند. رئیس پروژه های خاص اتریوم، ویرجیل گریفیث اعلام کرده است که این سازمان قصد دارد با متخصصان مالی در حوزه خلیج فارس به همکاری پرداخته، و دومین بلاک چین جهان را با احکام اسلامی سازگار سازد. انتشار این خبر چندان تاثیر مثبتی بر روی این ارز نگذاشت. اما نمودار قیمتی آن به صورت نوسانی رو به جلو ادامه یافت. در 5 جولاس، یکی از فعالان اتریوم 2.0 با نام جاستین دریک، بیان نمود که احتمال پاداش این ارز دیجیتالی در سال 2021، ده برابر کاهش را تجربه خواهد کرد. این خبر منجر شد که اتر با افزایش قیمت 5 درصدی مواجه شود. موسس اتریوم، ویتالیک بوترین استفاده از بلاک چین بیت کوین کش را برای برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری این شبکه اعلام نمود. می توانید در سایت Ethereum Research خلاصه این ایده را مشاهده نمایید. از تاریخ 9 جولای شاهد روند نزولی نمودار قیمتی اتر بودیم. این خبر نیز نتوانست روند نزولی این ارز دیجیتالی را متوقف نماید. در تاریخ 31 جولای، گروهی از برنامه نویسان بیان کردند که قصد دارند اتریوم را به شبکه لایتنینگ بیت کوین متصل نمایند. از سوی دیگر نیز شرکت بازی سازی بلاکید گیمر، در وبلاگ خود اعلام کرد که موفق شده است به وسیله لایتنینگ یک تراکنش بیت کوین را ارسال نماید، و با فعال کردن قرارداد هوشمند اتر، این دو شبکه را به یکدیگر متصل نماید. این خبر منجر شد تا روند نزولی اتریوم پایان یافته و پس از آن این رمز ارز افزایش 5 درصدی نمودار قیمتی خود را در پیش گیرد.

ژوئن 2019

از طرف کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده( SEC)، اتریوم یک ارز قانونی شناخته شده است. این کمیسیون طبق اسناد رسمی دادگاه، در تاریخ 5 ژوئن اتر را ارز قانونی معرفی کرد. انتشار این خبر در طی یک روز، قیمت اتر را بیش از 5 درصد افزایش داد. در تاریخ 15 ژوئن نیز، تیم توسعه دهنده اتریوم، زمان دقیق عرضه اتر 2 و 3 را ژانویه سال 2020 اعلام نمودند. که این خبر نیز منجر به ایجاد روند صعودی در این رمز ارز گردید. به گونه ای که در طی 11 روز، اتر افزایش 40 درصدی قیمت خود را تجربه کرد. اما این مسئله تنها مربوط به انتشار این خبر نبود. زیرا عوامل و اخبار دیگری نیز در طی تاریخ 15 تا 26 ژوئن، منجر شد این رمز ارز به افزایش قیمت دست یابد. پس لازم است تمامی اتفاقات مثبت این دوره را بررسی کنید. در تاریخ 19 ژوئن شرکت کلودفلر، تامین کننده امنیت اینترنت، اعلام نمود که قصد دارد درگاه اتریوم را به درگاه وب خود متصل نماید. تا از این طریق کاربران بدون نیاز به هیچ نرم افزاری، یا شبکه اتر تعامل برقرار کنند. انتشار این خبر نیز در رشد 40 درصدی قیمت اتریوم بی تاثیر نبود. پس از آن نیز در تاریخ 23 ژوئن، شرکت یوبی سافت که سازنده بازی اساسینز و غول بزرگ بازی سازی است، بیان نمود که تصمیم دارد در بازی های خود که مبتنی بر بلاک چین می باشند، از اتر استفاده کند. این خبر نیز به نوبه خود در رشد 40 درصدی قیمت این رمز ارز تاثیر گذار بود.

می 2019

جاستین دریک در گردهمایی مجازی ای که توسعه دهنده های اتریوم در 2 می برگزار نمودند، اعلام کرد، که در تاریخ 30 ژوئن مرحله اول انتقال اتر به شبکه سهام با تمام جزئیات به پایان خواهد رسید. در این ماه انتشار این خبر رشد 8 درصدی قیمت این ارز دیجیتالی را در پی داشت. مایکروسافت نیز در 4 می همکاری خود را با بانک جی پی مورگان اعلام نمود. برای این که پلتفرمی مبتنی بر اتر راه اندازی نمایند. هدف اصلی این پلتفرم، سرعت بخشیدن به پرداخت های بانکی است. پرداخت های ساده و سریع در میان تمامی شرکت های تجاری. انتشار این خبر تاثیر خاصی بر روی افزایش قیمت اتریوم نداشت. حتی پس از انتشار این خبر، قیمت اتر با 8 درصد کاهش مواجه گردید. اینگونه اخبار گاهی به دلایل مختلف، پیش از ان که در رسانه ها یا شبکه های اجتماعی شرکت منتشر شد، به بیرون درز می کند. زمانی که این اخبار به صورت شایعه منتشر می شود، منجر می شود قیمت ارزهای دیجیتالی با رشد مواجه شود. اما زمانی که خبر اصلی منتشر می شود، قیمت اصلاح شده و با کاهش روبرو خواهد شد. در خصوص این خبر، دقیقا چنین اتفاقی رخ داد. یکی از مقامات ارشد در تاریخ 6 می با کوین دسک گفتگویی داشت. که بیان نمود کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده، درگیر آن است که با اتریوم قراردادی امضا نماید. چنین اخباری فارغ از آن که منجر به نتیجه شود یا خیر، به دلیل هیجان، نوید و امیدی که به بازار تزریق می کند، منجر به افزایش قیمت ارزهای دیجیتالی می شود. این کمیسیون پی از این نیز در اواخر سال 2017، به دو بازار مرتبط با قراردادهای آتی بیت کوین، یعنی بورس اختیار معامله شیکاگو و بورس بازرگانی و کالای شیکاگو در زمینه قراردادهای اتی اختیاراتی اعطا نموده بود. طبق بیانات یکی از مقامات رسمی، این نهاد محصول مالی مشابهی برای اتریوم در بازار در نظر گرفته است. خبر دیگری که در این روز در مورد اتر منتشر گردید، این بود که مایکروسافت، کیت بلاک چین جدید را برای بلاک چین اژور عرضه نمود. این بلاک چین مبتنی بر اتریوم بود. از سوی دیگر نیز در خبر سومی اعلام شد که حجم تراکنش های اتر، موفق شده است رکورد جدیدی را بر روی برنامه غیر متمرکز خود ثبت کند. این سه خبر با افزایش قیمت 13 درصدی اتر مواجه کردید. در طرحی که ETF در تاریخ 10 می منتشر کرد، اعلام نمود که قصد دارد از بیت کوین و اتر پشتیبانی کند. اما چون این روند پشتیبانی طولانی شد، اخبار دیگر تاثیر چندانی بر روی قیمت رمز ارز اتر نگذاشتند. اما با این وجود انتشار این خبر منجر به رشد 5 درصدی قیمت اتریوم گردید. پس از آن که یکی از بزرگترین شرکت های فعال برقی، خبر استفاده از ارز اتر را منتشر کرد، در طی یک روز قیمت این رمز از 18 درصد افزایش را تجربه کرد. در تاریخ 17 می نیز گزارشی مبتنی بر نواقص موجود در کلاینت های اتر منتشر گردید. طبق این گزارش، هنوز کلاینت های اتر، آخرین به روز رسانی را برای رفع آسیب ها دریافت نکرده اند. به همین دلیل کل شبکه در خطر است. حتی محبوب ترین کلاینت های اتریوم نیز با خطر امنیتی مواجه می باشند. از جمله گث و پریتی. انتشار این خبر تاثیر منفی بر روی قیمت این ارز دیجیتالی داشت و منجر شد در طی یک روز، 8 درصد افت قیمت را تجربه کند. بوترین برای این که حریم خصوصی اتر را افزایش دهد، پیشنهاد کرد یکم اتر میکسر ایجاد شود که مبتنی بر قرارداد های هوشمند درون زنجیره ای باشد. بوترین این خبر را در 24 ماه می در پلتفرم توسعه مشارکتی هک ام دی منتشر کرد. میکسر اتریوم در اصل سرویسی است، که از افراد اتر دریافت می کند و با آدرس های متفاوتی به آنها اتر ارسال می کند. این کار نوعی رد گم کنی است که هویت اصلی افراد را مخفی می کند. این خبر پس از انتشار با رشد 5 درصدی قیمت اتر روبه رو شد.

آوریل 2019

در تاریخ 6 آوریل مدیر عامل ترون، در گفتگویی که با برنامه پادکست انجام داد، بیان نمود که امسال ترون با اتریوم وارد یک همکاری رسمی خواهد شد. اما با وجود اینکه صحبت های جاستین سان، چندان از اعتبار خاصی در میان جامعه ارزهای دیجیتالی نداشت، اما منجر به رشد 8 درصدی قیمت اتر گردید. این رشد همچنان نیز ادامه دارد و روند صعودی خود را طی می کند. از سوی دیگر در این تاریخ، اپرا نیز نسخه جدید دسکتاپ مرورگر خود را به کیف پول ارزهای دیجیتالی مجهز نمود. این شرکت همچنین اعلام کرد که نام این مرورگر جدید را ریبون 3 گذاشته است. که در سیستم های های ویندوز، مک و لینوکس در دسترسی می باشد. این مرورگر هم اکنون از توکن هایی همچون اتریوم و دیگر توکن ها که از استاندارد ERC-20 برخوردار هستند، پشتیبانی می کند. شاید اپرا در حال حاضر مرورگر محبوبی به شمار نرود، اما طرفدارانی دارد که این مسئله برای آنها مهم بود و رشد قیمت اتر را به همراه داشت. در تاریخ 12 آوریل نیز توسعه دهنده ها طی اخباری اعلام کردند که قصد دارند هاردفورک های کوچک در بازه زمانی کمتر را در این ارز دیجیتالی منتشر نمایند. این خبر به هیچ عنوان نتوانست روند افقی قیمت اتریوم را تغییر دهد. این ارز همچنان رو به جلو در حرکت است. لازم به ذکر است که تا زمانی که اخبار مربوط به هاردفورک قطعی نشده و به اجرا در نیاید، نمی توانیم تاثیر مثبت آن را بر روی قیمت اتریوم مشاهده کنیم. بوترین برای پیاده سازی الگوریتم اثبات سهام، پاداش سهام بالاتری را بر روی بلاک چین اتر در گیت هاب پیشنهاد کرد. انتشار این خبر نیز تاثیری بر روی قیمت اتر نداشت. زیرا این خبر و تغییر الگوریتم پیش از این مطرح شده بود. اما تا زمانی که به اجرا در نیاید، نمی تواند تاثیری بر روی قیمت ارزهای دیجیتالی بگذارد. توسعه دهنده های این رمز ارز در 26 آوریل بیان کردند که بودجه لازم برای تغییر کد اثبات کار تامین شده است. که در اصل این خبر موفق شد نتیجه مثبتی بر روی ارز اتر بگذارد، و در طی 2 روز، قیمت اتریوم بیش از 10 درصد رشد را تجربه کرد. ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا و کارآفرین حوزه فناوری نیز در تاریخ 29 آوریل، مکالمه ای را با بوترین آغاز نمود. این مکالمه را در توییت با یک کلمه اتریوم اعلام نمود. ماسک با اضافه کردن کلمه «jk » به این توییت خود، آن را یک شوخی اعلام کرد. این حرکت منجر شد تا ویتالیک بوترین، ماسک را برای کنفرانس توسعه دهنده های اتر در ماه اکتبر دعوت نماید. با این که این توییت در فضای مجازی جنجال به پا کرد، اما موفق نشد در قیمت اتر چندان تاثیر گذار باشد. حتی پس از سه روز، قیمت اتریوم با 3 درصد کاهش مواجه شد. اما فردای آن 5 درصد رشد را تجربه نمود و به حرکت خود ادامه داد.

خلاصه ای از اخبار 5 ماه اخیر

همانگونه که در اخبار 5 ماه اخیر اتر مشاهده نمودیم، هر خبر تاثیر خاصی را بر روی قیمت اتر داشت. از این رو می توانیم آینده این ارز دیجیتالی را بهتر پیش بینی کنیم. اجازه دهید خلاصه ای از این اتفاقات و اخبار را با هم مرور نماییم:
  1. بدقولی هایی که توسعه دهنده های اتریوم در خصوص قسطنطنیه( هاردفورک قبلی) نسان دادند، منجر شده است که اخبار مربوط به هاردفورک بعدی( استانبول) چندان تاثیری بر روی قیمت اتر نداشته باشد. تنها زمانی می توانیم شاهد تغییر قیمت این رمز ارز باشیم، که تاریخ دقیق استفاده از این هاردفورک، توسط تیم اتر منتشر گردد.
  2. چون روند ETF بیت کوین و اتریوم به مدت طولانی ادامه یافته است و بارها در این خصوص اخباری ثبت و رد شده است، دیگر انتشار این خبر نمی تواند بر روی قیمت اتر تاثیر گذار باشد.
  3. شرکت های بزرگی که اقدام به استفاده از اتر نمودند، باعث ایجاد نقطه مثبت میان سرمایه گذاران و طرفداران این ارز دیجیتالی شده است. که این مسئله در بیشتر موارد منجر به بروز جهش در قیمت اتریوم گردید.
  4. پیشنهاد استفاده کردن ای بیت کوین کش برای برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری اتر، نه تنها تاثیر مثبتی بر ریو قیمت این ارز دیجیتالی نگذاشت، بلکه منجر به کاهش قیمت این ارز دیجیتالی نیز گردید.
اما خبر مهمی که موفق شد بر روی قیمت اتریوم تاثیر بسیار زیادی بگذارد، خبر مربوط به استفاده از هاردفورک قسطنطنیه بود. که البته چندین بار نیز به تاخیر افتاد. در ادامه به این مسئله خواهیم پرداخت. تاثیر این خبر در گذشته موفق شده است رشد قیمت اتر را به همراه داشته باشد. اما از آنجایی که توسعه دهنده های اتریوم این مسئله را به تعویق انداختند، منجر شد که قیمت اتر روند کاهش خود را آغاز کند. اتفاقات مربوط به این هاردفورک، باعث  شده بتوانیم در خصوص هاردفورک های بعدی اتر هوشمندانه تر عمل نماییم. هادسون جیمسون در تاریخ 14 سپتامبر 2018 بیان کردم که ماه دسامبر یا نوامبر، انجام هاردفورک قسطنطنیه آغاز خواهد شد. زمان آزمایش این هاردفورک نیز به حولای سال 2018 باز می گردد. اما در ماه جولای توسعه دهنده های اتریوم با مشکلاتی مواجه شدند، که اجرای این هاردفورک را با تاخیر مواجه ساخت. تاریخی بعدی که آنها اعلام نمودند، اواخر اکتبر 2018 بود. اما هنوز زمان دوم اعلام شده به اتمام نرسیده بود، که تیم اعلام کرد به زمان بیشتری برای برطرف کردن مشکلات هارد فورک نیاز دارند. پس اجرای هاردفورک را به ژانویه 2019 موکول نمودند. از سوی دیگر تیم توسعه دهنده اتریوم در تاریخ دسامبر 2018 بیان کردند، که شماره بلاک این هاردفورک، 7.280.000 خواهد بود. اما دقیقا یک هفته مانده به زمان اجرای هارد فورک، در تاریخ 11  ژانویه 2019، تیم توسعه دهنده العام نمودند که نسبت به استفاده از این هاردفورک خوشبین نیستند. در تاریخ 15 ژانویه 2019، که تمامی مشکلات هارد فورک برطرف شده بود و همه منتظر انجام آن بودند، تیم توسعه دهنده با یک مشکل امنیتی در کد های هاردفورک مواجه شدند. پس از آن در تاریخ 18 ژانویه تیم به این نتیجه رسید که این مشکل جدی است و مجددا اجرای هاردفورک را به تاخیر انداختند. تا شماره جدید بلاک برای آن پیشنهاد کنند. در 12 فوریه 2019 نسخه نهایی هاردفورک قسطنطنیه منتشر شد. که از کلاینت های اصلی اتریوم همچون پریتی و گث نشات می گرفت. از این رو اولین تاریخ برای اجرای این هاردفورک، به تاریخ دسامبر 2018 باز می گردد. در آن زمان قیمت اتر در طی 21 روز، موفق به رشد 93 درصدی شد. به گونه ای که قیمت اتر از 85 دلار به 158 دلار رسید. اما پس از به تعویق افتادن انتشار هاردفورک، این قیمت روند نزولی خود را آغاز نمود. به گونه ای که با افت 36 درصدی مواجه شد. پس از آن که هاردفورک در تاریخ 12 فوریه انجام شد، این حرکت مجددا صعودی شد و تا 138 روز پس از آن نیز، موفق شد 245 درصد رشد قیمت برای اتریوم به همراه داشته باشد. در تاریخ 26 ژوئن 2019 ما با بالاترین مقدار رشد اتر یعنی برابر با 366 دلار روبه رو شدیم. آنگونه که مشخص است، مشکلاتی که در این هاردفورک ایجاد شد، در هاردفورک بعدی تجربه نخواهد شد. زیرا طرفداران اتر دیگر به بد قولی های تیم توسعه دهنده اتر عادت کرده اند، و تا زمان اجرای دقیق هاردفورک بعدی منتظر خواهند ماند. پس رشد قیمتی پس از انتشار اخباری در این خصوص را شاهد نخواهیم بود. تنها 376 نفر مالک یک سوم از کل اتریوم ها می باشند. از این رو دستکاری کردن قیمت این ارز دیجیتالی توسط آنها کار دشواری نخواهد بود. در چنین حالتی تمامی معادلات و پیش بینی های ما که طبق الگوریتم های قبلی صورت پذیرفته است، بهم خواهد ریخت.

تیم اجرایی و فنی ارز دیجیتالی اتریوم

ویتالیک بوترین که از سال 2013 استارت پروژه اتر را زد تا کنون، در اعضای اصلی این تیم تغییراتی ایجاد شده است. ابتدا تیم اصلی پروژه افرادی چون ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، آنتونی دی‌لوریو (Anthony Di lorio)، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، میهای آلیزی (Mihai Alisie)، گاوین وود (Gavin Wood) و جو لوبین (Joe Lubian) بودند. در این میان افرادی همچون چارلز هاسکینسون شخص آشنایی به نظر می رسد. ایشان پس از یک سال، از اصلی اتریوم خارج شد. زیرا با بوترین اختلاف نظرهایی داشت. پس از آن ایشان سه سال به تحقیق و بررسی پرداخت و موفق شد در تاریخ 2017 پروژه کاردانو خود را راه اندازی نماید. با وجود این که تمامی اعضای تیم اتر افراد درخشانی هستند، اما بهتر است کمی در مورد آنها اطلاعات بدست آوریم.

بنیانگذار اولیه و اصلی اتریوم، ویتالیک بوترین

اصلی ترین و موثرترین عضو تیم، بوترین است. ایشان در برنامه نویسی توانایی فوق العاده ای دارد و از سوی شرکت های بزرگی همچون گوگل پیشنهاد همکاری داشته است. اما ایشان نپذیرفته است.

از بنیانگذاران اصلی و اولیه اتر، جوزف لوبین

ایشان کارآفرینی کانادایی است، که موفق به راه اندازی استارتاپ های زیادی شده است. در سال 2018، ارزش ثروت لوبین بین 1 تا 5 میلیارد دلار توسط مجله فوربز تخمین زده شد. ایشان از ابتدا کنار بوترین بوده است و همچنان نیز به فعالیت خود در تیم ادامه می دهد.

بنیانگذار اصلی و اولیه اتریوم، میهای آلیزی

میهای در اصل دوست نزدیک ویتالیک بوده و از زمان تاسیس مجله کوین مگزین در کنار او است. ایشان از اولین اعضای تیم اتر است و هنوز به همکاری با این تیم می پردازد.

عضو اصلی تیم توسعه دهنده اتر، جاستین دریک

دریک از تاریخ دسامبر 2017 به تیم توسعه دهنده های اتریوم پیوست. ایشان به عنوان محقق فعالیت خود را آغاز کرد. او در رشته ریاضی از دانشگاه کمبریج فارغ التحصیل شده است و بر روی تکنولوژی شاردینگ جهت برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری اتر تحقیق می کند. افراد دیگری نیز هستند که در تیم فعالیت دارند. اما ما به معرفی همین افراد بسنده می کنیم.

شبکه های اجتماعی طرفدار اتریوم

برای این که بتوانید فعالی بدن تیم اتر را بهتر مشاهده کنید و ارتباط آنها با کاربران را ببینید، بهتر است به شبکه های اجتماعی این پروژه توجه نمایید.
  • توییتر: تعداد دنبال کنندگان، 448 هزار نفر
  • فیس بوک: تعداد دنبال کنندگان، 155 هزار نفر
اما مسلما پلتفرم، نسبت به شبکه های اجتماعی اهمیت بیشتری دارد. گیت هاب را باید پروژه ای بیان کنیم که تمامی اطلاعات لازم همچون تعداد برنامه نویسان، توسعه دهندگان و تعداد دانلود های فوم ورک در آن بیان می شود. فریم ورک های توسعه اتریوم، تاکنون بیش از 600 هزار بار دانلود شده اند. از سوی دیگر نیز تعداد افرادی که اقدام به یادگیری زبان برنامه نویسی سالیدیتی می پردازند افزوده می شود. این زبان اختصاصی برنامه نویسی قرارداد های هوشمند اتر است. در ادامه به پارامتر های عددی همچون ROI، مارکت کپ،  NVT، حجم معاملات روزانه و تاثیر آنها بر روی اتر خواهیم پرداخت.

ارزش کل بازار یا مارکت کپ

اتریوم را باید ملکه ارزهای دیجیتالی به شمار آوریم. زیرا این ارز بعد از بیت کوین، موفق شده است حجم سرمایه بالایی از بازار را به خود اختصاص دهد. مارکت کپ، در اصل نشان دهنده کل سرمایه ای می باشد که در بازار وجود دارد. از این رو متداول ترین و محبوب ترین روشی که با استفاده از آن به رتبه بندی ارزهای دیجیتالی می پردازند، استفاده از این معیار برای سنجش ارزش بازار است. اتریوم موفق شده است در حال حاضر 7.5 درصد از کل سرمایه موجود در بازار رمز ارزها را به خود اختصاص دهد. در حالی که سهم بیت کوین 68.9 درصد و ریپل 4.3 درصد در بازار می باشد. میان بیت کوین و اتر اختلاف زیادی وجود دارد. به همین دلیل برای این که این ارز دیجیتالی موفق شود به آن جایگاه برسد، باید راه زیادی را طی کند. از طرف دیگر نیز ریپل چندان اختلافی با اتریوم ندارد و ممکن است موفق شود جایگاه دوم را به دست آورد. اما مسئله ای که لازم است به آن توجه کنیم، این است که تعداد پروژه هایی که در زمینه قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز در طی چند سال اخیر فعالیت داشتند، رشد چشمگیری را تجربه نموده اند. اگر اکثریت جامعه توافق به استفاده از یکی از پروژه ها نمایند، شاهد سرازیر شدن حجم سرمایه ها به سمت آن خواهیم بود.

ارزش تراکنش هایی که در شبکه اتریوم انجام شده است

پارامتر های بسیاری ارزش تراکنش ها را در شبکه اتر تعیین می کنند، اگر به تاریخچه حجم تراکنش هایی که در شبکه اتر انجام می شوند مراجعه نمایید، می توانید ارزش دلاری این تراکنش ها را که درگیر نوسانات بسیاری در طی چند ماه اخیر بوده اند را مشاهده کنید. برای این که بتوانید ارزش تراکنش های شبکه اتریوم و ارتباط بین آنها را بهتر درک کنید، باید از دو نمودار استفاده کنید. در این نمودار ها می توانید روند کلی قیمت اتر و ارز تراکنش های انجام شده توسط آن را بررسی نمایید. از سوی دیگر می توانید با این کار تا حدودی روند قیمتی آینده این رمز ارز را پیش بینی کنید.

حجم معاملات

یکی از مهمترین پارامترهایی که برای بررسی پروژه اتریوم به صورت روزانه استفاده می شود، حجم معاملات است. در این پارامتر میزان فعالیت فروشندگان و خریداران به طور کلی نشان داده شده است. اگر آن را در کنار مارکت کپ و دیگر پارامتر ها استفاده کنیم، می توانید دید خوبی از روند اینده پروژه اتر داشته باشیم. اصولا برای پروژه هایی مثل اتریوم علاوه بر حجم معاملات روزانه ای که بسته به خرید و فروش اتر محاسبه می شود، می توان حجم معاملات در برنامه های غیر متمرکز و قرارداد های هوشمند را نیز بررسی کرد. از سوی دیگر نیز آنها را با دیگر پروژه ها همچون ایاس و ترون مقایسه نمود. در مورد حجم معاملات، باید بگوییم اگر در طی چند روز به صورت متوالی حجم معاملات افزایش داشته باشد، اما مارکت کپ هیچ تغییری در نتیجه قیمت مشاهده نکند، به این معنا است که در ناحیه انباشتگی یا accumulation قرار گرفته ایم. اما احتمال دارد در آینده با افزایش قیمت مواجه شویم.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، به بررسی ارزش یک شبکه نسبت به میزان تراکنش های انجام داده در یک زمان مشخص، می پردازد. برای به دست آوردن این پارامتر، باید اقدام به تقسیم حجم سرمایه در پروژه، بر تراکنش روزانه بپردازیم. نحوه محاسبه این پارامتر، شبیه به پارامتر PE می باشد که در بازار سهام انجام می شود. عددی که از این پارامتر به دست می آید، به زبان ساده معنا می شود. از کل ارزش دلاری پروژه اتریوم در طی یک روز، تنها 2 درصد آن مبادله می شود و 98 درصد از ان باقی می ماند. این میزان 98 درصد تقریبا 21’344’924’157 دلار است، که در کیف پول ها بدون تغییر باقی می ماند. اما چون پارامتر NVT پارامتری نسبی است، زمانی که تغییرات آن در بازه ای مشخص بررسی می شود، به تنهایی می تواند مفید باشد. اما در طی یک روز قادر نیست اطلاعات لازم را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد. برای این که نسبت به این پارامتر دید بهتری داشته باشید، و این که بدانید چگونه می توانید شاهد تغییرات در این پارامتر باشید، تا رفتار قیمتی اتریوم را پیش بینی کنید، بهتر است نمودار قیمتی و NVT را در کنار هم قرار دهید. اما معمولا پارامتر NVT با تغییر قیمت رابطه مستقیمی ندارد. از این رو نمی توان با استفاده از آن به طور مستقیم اینده قیمت اتریوم را پیش بینی نمود.

میزان به صرفه بودن استخراج اتریوم

تا چند سال پیش، برای این که بتوان اقدام به استخراج به صرفه اتر نمود، نیاز به کارتهای گرافیک بود. مردم با استفاده از این کارت ها اتر استخراج می کردند، که این مسئله باعث شد حجم وسیعی از تمرکززدایی در شبکه اتر شکل گیرد. اما مسلما ای سیک ها(  ASICs) از کارت های گرافیک قوی تر هستند. ای سیک( ASIC) در اصل مخففی از جمله Application-specific integrated circuit می باشد. که به معنی مدار های مجتمع با کاربرد خاص می باشد. هر تراشه ای سیک، برای هدف خاصی طراحی شده و استفاده می شود. این تراشه نسبت به کارت های گرافیک قدرت چندین برابری دارد. از سوی دیگر نیز برای مصرف برق، گرمایش و فضا کارامد تر می باشد. از این رو سرمایه داران می توانند با استفاده از این تراشه، اقدام به استخراج انبوه اتریوم نمایند. تا سود خوبی به دست آورند. البته این مسئله نگرانی هایی را نیز برای توسعه دهنده های ارز اتر به همراه داشته است. از آنجایی که قیمت دستگاه های استخراج اتر در مناطق مختلف کشور متفاوت است، سود به دست آمده از استخراج اتریوم نیز در این مناطق فرق می کند. اما به طور کلی می توانیم به این واقعیت دست یابیم، که امروزه شاید استخراج ارزهای دیجیتالی یکی از پر سود ترین روش ها نباشد. اما بدون شک استخراج این ارز ها ارزش خواهد داشت.

نرخ بازگشت سرمایه ( ROI)

پارامتر ROI یکی دیگر از پارامتر هایی می باشد، که میزان رشد قیمت ارز دیجیتالی را نشان می دهد. آن هم از زمان ابتدای راه اندازی تا زمان بررسی این پارامتر. از آنجایی که اولین قیمت ثبت شده برای ارز اتریوم در سایت کوین مارکت کپ به ثبت رسیده است، و بررسی قیمت فعلی ان، می توانیم نرخ بازگشت سرمایه این ارز را برابر با 5.937% بیان کنیم. یعنی اگر شخصی در سال 2015، یک میلیون تومان بر روی رمز ارزها سرمایه گذاری کرده بود، الان سرمایه او برابر با 60 میلیون شده بود. یعنی در طول 4 سال، 60 برابر شدن سرمایه. اما اگر در خصوص بازار اتریوم کمی شناخت داشته باشیم، می دانیم که می توانیم سرمایه خود را با قیمت بالایی به فروش برسانیم. حتی اگر در سال 2015 اقدام به خرید اتر نموده بودید، در سال 2018 قیمت آن به 1400 دلار می رسد و می توانستید آن را به فروش برسانید. که در اصل نرخ بازگشت سرمایه آن برابر با 49.369% می شد. این بدان معنا است که یک میلیون سرمایه گذاری بر روی اتریوم در سال 2015، سرمایه شما را در سال 2018 به 490 میلیون تبدیل می کرد. در طی سه سال، 490 برابر شدن سرمایه.

جمع بندی مطالب

اتریوم که در اصل دومین ارز دیجیتالی در دنیا به شمار می رود، موفق شده است توجه افراد بسیاری را به خود معطوف کند. داشتن تیم متخصص و برنامه نویسان به نام همچون ویتالیک بوترین نیز در این زمینه بی تاثیر نبوده است. پس از آن نیز همکاری این ارز دیجیتالی با شرکت های بزرگی همچون آمازون و مایکروسافت، همگی منجر شدند تا رمز ارز اتر در دنیا طرفداران و سرمایه گذاران بسیاری را به سمت خود جذب کند. از این رو برای این ارز آینده روشنی را پیش بینی می کنیم. اما یکی از مهمترین چالش هایی که پیش روی این رمز ارز است، مسئله مقیاس پذیری آن است. زیرا اگر تعداد کاربرانی که وارد این شبکه می شوند افزایش یابد، متاسفانه با کند شدن سرعت تراکنش ها مواجه خواهیم شد. از سوی دیگر نیز کارمزد آنها افزایش می یابد. بیشتر شدن کارمزد برای  اتریوم که هم اکنون نیز گران است، مخرب خواهد بود. به همین دلیل، تیم توسعه دهنده اتر، در طی چند سال اخیر راهکارهایی همچون پلاسما، شاردینگ و ... را برای برطرف کردن این مشکل پیشنهاد نموده اند. اما این راهکارها هنوز نهایی نشده اند. هر ماه شاهد انتشار وایت پیپر هایی هستیم که مدعی هستند از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می نمایند. اما این وایت پیپر ها مشکلات مقیاس پذیری اتریوم را ندارند.  این بلاک چین ها مدعی هستند که نسبت به اتر از سرعت بیشتر و هوشمندی بالاتری برخوردار هستند. از این رو قادر هستند هزاران و حتی میلیون ها تراکنش را در ثانیه، بدون کارمزد انجام دهند. که تایید آنها نیز به صورت آنی باشد. این پروژه ها با این که به صورت ازمایشی، نسبت به اتریوم مقیاس پذیرتر بوده اند، اما برای این که هر کدام از آنها بتوانند جای اتر را بگیرند، تا چند سال آتی بعید به نظر می رسد. زیرا اتر از سال 2013 فعالیت خود را آغاز نموده است و اولین پروژه ای بود که از برنامه های غیر متمرکز و قرارداد های هوشمند با استفاده از بلاک چین استفاده کرد.

تکنیکال

تاریخچه قیمت

اخبار

مای چنجرز
کانال مای چنجرز در آپارات صفحه فیسبوک مای چنجرز صفحه اینستاگرام مایچنجرز صفحه اینکداین مایچنجرز کانال تلگرام مای چنجرز صفحه توئیتر مای چنجرز کانال مایچنجرز در یوتیوب

وبلاگ تماس با ما درباره ما حریم خصوصی سئوالات متداول

© تمامی حقوق مادی و معنوی برای مای‌چنجرز محفوظ است