لوگو مای چنجرز

رمز ارز اتریوم کلاسیک

توضیحات اختصاری درباره اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک با نماد اختصاری ETC یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود دلار، در بازار معامله می شود. هر واحد از اتریوم کلاسیک در این لحظه با قیمت ریال، با احتساب نرخ سامانه سنا معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن دلار است. قیمت در 24 ساعت اخیر برابر با است.

تعداد کل کوین های استخراج شده برابر با است

لیست تبدیل‌های اتریوم کلاسیک

به سادگی در این لیست می‌توانید تبدیل کننده مورد نظر خود را بیابید

تبدیل از

به

لیست تبدیل کنندگان

اتریوم کلاسیک

ETC

ريال

IRR

ريال

IRR

اتریوم کلاسیک

ETC

اتریوم کلاسیک

ETC

پرفکت مانی

PMUSD

اتریوم کلاسیک

ETC

پی پال

PPUSD

بیت کوین

BTC

اتریوم کلاسیک

ETC

اتریوم کلاسیک

ETC

وب مانی

WMZ

اتریوم کلاسیک

ETC

تتر TRC20

USDT TRC20

اتریوم کلاسیک

ETC

دش

DASH

 

تفاوت اتریوم با اتریوم کلاسیک و داستان پیدایش آن

 

تا پیش از سال 2016، ما تنها با یک نوع اتریوم مواجه بودیم. اما در 17 ژوئن سال 2016، هک بزرگی رخ داد که منجر شد اتریوم جدیدی به وجود آید. پس از آن اتریوم را اتریوم کلاسیک نامیدند. ما قصد داریم در این مطلب به بررسی نحوه شکل گیری اتر کلاسیک و تفاوت آن را اتریوم جدید بپردازیم. 

اتریوم توسط ذهن خلاق ویتالیک بوترین، برنامه نویس روسی زاده شد. او در واقع از اولین توسعه دهنده هایی بود که به سمت تکنولوژی بلاک چین و بیت کوین رفت. ویتالیک در اواخر سال 2013 میلادی، چون بیت کوین دیگر قادر نبود از عهده کارهای مهمی بر اید، پلتفرم جدید را به دنیا معرفی نمود. که نام ان را اتریوم گذاشت. 

اتریوم کلاسیک در اصل یک پلتفرم غیر متمرکز می باشد که بر پایه قراردادهای هوشمند استوار است. تا قادر باشد به عنوان یک ابر کامپیوتر جهانی شناخته شود. این ارز با نام ETH یا اتر شناخته می شود. می توان بر روی بلاک چین و شبکه اتریوم، برنامه های غیر متمرکز بسیاری پیاده سازی نمود.تا بدون هیچ واسطه و برای همیشه به کار خود ادامه دهد. 

هیچ نوع سانسور، از کار افتادگی، دخالت افراد ثالث، یا حتی تقلب برای برنامه هایی که بر روی این رمز ارز اجرا می شود، وجود نخواهد داشت. حال بیاید بیشتر با اتریوم و اتریوم کلاسیک آشنا شویم. اجازه دهید بدانیم این دو رمز ارز با هم چه تفاوتی دارند؟ اما پیش از آن داستان به وجود آمدن یک اتر دیگر را مرور خواهیم کرد.

 

داستان هک شدن طرح DAO

 

به صراحت می توانیم بیان نماییم که تا پیش از اغاز سال 2016، همه چیز در خصوص اتریوم خوب پیش می رفت. این شبکه موفق شده بود تمام برنامه های از پیش تعیین شده خود را در زمان، مقرر کند. با وجود ان که زمانی کمتر از دو سال از راه اندازی این شبکه گذشته بود، اما قیمت هر واحد اتر رشد چند صد درصدی را تجربه کرده بود. 

به گونه ای که اتریوم کلاسیک موفق شده بود به بالای 21 دلار برسد. اختلاف زیادی با لایت کوین داشت اما موفق شد رده دوم بازار را به خود اختصاص دهند. در می سال 2016، یک طرح انقلابی با نام DAO برای اتر معرفی گردید، که منجر شد امیدواری ها برای آینده این رمز ارز بیشتر شود.

قبل از آنکه بخواهیم در مورد طرح DAO صحبت کنیم، لازم است ابتدا در خصوص مفهوم قرارداد های هوشمند اطلاعات به دست آورید. زیرا تمام اکوسیستم اتریوم کلاسیک، بر پایه قرارداد های هوشمند می باشد. 

 

منظور از قرارداد های هوشمند چیست؟

 

برای آنکه بتوانید قرارداد های هوشمند را بهتر درک نمایید، اجازه دهید ابتدا با مفهوم قرارداد آشنا شویم. قرارداد های عادی، در اصل توافق هایی هستند که دو یا چند نفر را با یکدیگر متعهد می کند تا اقدام به انجام کاری نمایند. مثلا برای خرید و فروش ملک یا ماشین و ... قرارداد منعقد می کنند. 

برای انکه قراردادی از اعتبار لازم برخوردار باشد، نیاز به شاهد است. این شاهد می تواند مشاور املاک یا دفتر ثبت اسناد و یا یکی دیگر از نهاد های معتبر باشد. حال منظور از قرارداد های هوشمند در شبکه اتریوم کلاسیک، در اصل کد برنامه نویسی است که پس از آن که آن را بر روی بلاک چین اجرا می کنیم، دیگر قابلیت متوقف شدن ندارد، و نمی توان جلوی آن را گرفت. 

هر زمان شرایط مناسب برای عقد قرارداد رخ داد، تمام مفاد قرارداد اجرا می گردد. به هیچ عنوان برای اجرای قراردادهای هوشمند نیازی به واسطه نخواهیم داشت. می توان با استفاد از این قراردادها، برنامه غیر متمرکزی ساخت. زمانی که یک برنامه غیر متمرکز بر روی بلاک چین اتریوم کلاسیک اجرا می شود، دیگر قابلیت کنترل و توقف توسط شخص خاصی را نخواهد داشت. 

 

طرح DAO چیست؟

 

این طرح در واقع مخففی از کلمه Decentralized Autonomous می باشد. که نوعی سازمان خودگردان غیر متمرکز است. این طرح یک قرارداد هوشمند پیشرفته ای بود، که میرفت برای آن که بر روی بلاک چین اتریوم کلاسیک انقلابی برپا کند. 

به زبان ساده تر باید بگوییم طرح DAO، نوعی صندوق سرمایه گذاری بود، که به شکل غیر متمرکز، به وسیله سرمایه گذارانش اداره می شد. که هدف از آن نوعی جذب سرمایه برای توسعه دادن به برنامه های غیر متمرکز بود. روند کاری این طرح به این صورت بود که مردم قادر به خرید اتریوم کلاسیک بودند و می توانستند آن را در این طرح واریز نمایند. 

در قبال اتر، DAO نیز به سرمایه گذاران خود توکن هایی را عرضه می نمود، که قادر بودند با آن در صندوق حق رای داشته باشند. برنامه نویسان قابلیت آن را داشتند که ایده های خود را ارسال نموده و از میان دارنده های توکن در این صندوق، رای دریافت کنند. 

در صورتی که تنها 20% از سرمایه گذاران، موافقت خودشان را با این طرح اعلام می کردند، صندوق DAO به صورت خودکار، این سرمایه را در اختیار توسعه دهنده قرار می داد. تا بتوانند با این میزان سرمایه، برنامه خود را ساته و سود خوبی هم برای خود و هم برای صندوق به همراه داشته باشند. 

این طرح با وجود پیچیدگی زیادی که داشت اما، از نظر روند اجرا هیچ مشکلی را برای کسی به بار نمی اورد. برنامه DAO را باید اولین سازمان خود گردان غیرمتمرکز به شمار اوریم، که به صورت گسترده ای اغاز به کار نمود. تمامی فرایند های ان نیز بر روی اتریوم کلاسیک به صورت غیرمتمرکز بود و بدون نیاز به واسطه انجام می شد. 

 

این طرح تنها 30 روز پس از معرفی، موفق شد مبلغی معادل 150 میلیون دلار سرمایه اتریوم کلاسیک را جذب کند. پس از آن سرمایه گذاران زیادی برای دستیابی به توکن های بیشتر، اقدام به خرید این رمز ارز نمودند. در آن زان 150 میلیون دلار اتریوم، 14 درصد از کل اترسوم های استخراج شده به شمار می رفت. 

در این کد تابعی تعریف شده بود، که تمام سرمایه گذاران می توانستند در هر زمان که بخواهند توکن های خود را بدهند و به جای آن اتریوم های خود را دریافت کنند. علاوه بر آن در این طرح امکان ایجاد بچه DAO نیز وجود داشت. 

به این صورت که سرمایه گذاران می توانستند در این صندوق، با توکن های خود اقدام به ساخت DAO شخصی نمایند. که در آن به برنامه های غیر متمرکز سرمایه دست می یافتند. 

 

هک کردن طرح DAO

 

همه چیز به خوبی در حال پیش رفتن بود، تا این که در تاریخ 17 ژوئن 2016، یک هکر ناشناس موفق شد با استفاده از باگ امنیتی در این کد، بیش از 50 میلیون دلار اتریوم کلاسیک را برای خود منتقل نماید. این اتفاق منجر شد تا قیمت اتر در طی چند روز، از 20 دلار به 12 دلار سقوط کند. 

هک شدن کد DAO در اصل شوک بزرگی بود که باعث شد نام اتریوم کلاسیک و پلتفرم های ان خدشه دار شوند. البته این هک، به معنای هک شدن اتر نیست. زیرا در شبکه اتر اتفاقی رخ نداد. به طور مثال باید بگوییم اتریوم اینترنت بود و کد DAO وب سایتی بر روی این اینترنت. از دست دادن 50 میلیون دلار اتریوم کلاسیک برای این شبکه تازه کار، با فاجعه ای هولناک برابر بود. 

 

توسعه دهندگان چه باید می کردند؟ 

 

بر اساس یکی از شرایط مندرج در قرارداد DAO، خریداران بعد از 28 روز می توانستند اقدام به ارسال درخواست انتقال اتریوم نمایند. یعنی هکر قادر به برداشت مبلغ هک کرده خود تا 28 روز نبود. در این حالت، توسعه دهنده ها 1 ماه زمان داشتند تا بتوانند برای این مشکل راه چاره ای بیابند. 

سه راه عمده پیش روی جامعه اتریوم کلاسیک بود:

  • انتخاب سافت فورک یا انشعاب نرم برای بازگشت دارایی ها
  • عدم انجام کاری. یعنی طبق قوانین شبکه و قاعده ای به نام" کد قانون است"، هکر می توانست اقدام به برداشت 50 میلیون دلار اتریوم نماید که امری طبیعی بود. 
  • انتخاب هارد فورک یا انشعاب سخت برای بازگشت دارایی ها 

بیشتر سرمایه گذاران و توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که اجازه ندهند اعتبار اتریوم کلاسیک زیر سوال رفته، و با استفاده از سافت فورک مبالغ را بازگرداندند. 

 

سافت فورک یا انشعاب نرم چیست؟

 

احتمالا همه می دانید که نمی توان تغییری در بلاک چین به وجود اورد. پس در صورتی که بخواهیم بر روی ان به روز رسانی انجام دهیم، یا در صورتی که برخی از افراد از قوانین بلاک چین ناراضی بودند، در این حالت باید چه کرد؟ دو راه برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد: یا هارد فورک یا سافت فورک

سافت فورک در واقع بروزرسانی بلاک چینی است که با نسخه های قدیمی ان سازگار می باشد. این سازگاری با نسخه قدیمی در واقع به این معناست که یک فایل وردی که با برنامه ورد 2016 ساخته شده است را بر روی ورد 2003 باز کنید. 

در اصل سافت فورک بروز رسانی است که بر روی بلاک چین انجام می شود، اما افرادی که نیازی به بروز رسانی ندارند نیز می توانند بر روی شبکه خود از آن استفاده نکنند. توسعه دهنده های اتریوم کلاسیک می خواستند بدون ان که قوانین بلاک چین را تغییر دهند، جلوی هکر های را بگیرند. 

با این کار می توانستند تراکنش های هکر را نادیده گرفته و مبالغ هک شده را مجددا بازگردانند. در سافت فورک شاهد بلاک چین ها و سکه های جدید نخواهید بود. همه چیز برای استفاده از این شبکه برای توسعه دهنده های اتریوم کلاسیک آماده بود. 

اما در حین اجرای این شبکه، تا مدتها اتریوم با خطر حملات DDoS مواجه بود. می توان با استفاده از تراکنش های بیش از اندازه، بدون پرداخت کارمزد، باعث شلوغی و توقف در تراکنش ها شد. این خطر بیشتر از هک برای اتریوم کلاسیک خطرناک بود. 

از سوی دیگر هکر می توانست با دادن کارمزد بالا، در روند تایید تراکنش ها اختلال به وجود آورد. که منجر به بروز بلاک های خالی از تراکنش می شد. از این رو تنها استفاده از روش هارد فورک باقی میماند.

 

هارد فورک یا انشعاب سخت  در بلاک چین اتریوم کلاسیک چیست؟

 

این سیستم به زبان ساده، نوعی تغییر در قوانین بلاک چین به شمار می رود. که با نسخه های قدیمی تر سازگار نیست. به گونه ای که نمی توان از نسخه های قدیمی به عنوان نود در شبکه استفاده نمود. از این رو برای استفاده از هارد فورک، لازم است به روز رسانی در نسخه برنامه انجام شود. 

در غیر این صورت نمی توان از ان به عنوان یک نود در شبکه استفاده نمود. همانطور که در مثال قبل بیان نمودیم تصور کنید نتوانید یک فایل ورد 2016 را بر روی ورد 2003 اجرا کنید. زیرا این دو فایل دارای ساختار های متفاوتی می باشند. 

هارد فورک ها همیشه بیت کوین جدید تولید نمی کنند. در حالی که بسیاری از کاربران بر این عقیده هستند که اگر از این سیستم بر روی نسخه های قدیمی استفاده شود، می توان شاهد یک سکه و یک بلاک چین جدید بود. 

 

اتریوم جدید پس از اتریوم کلاسیک چگونه تولید شد؟

 

با انجام هارد فورک و تغییر دادن قوانین اتر، بسیاری از توسعه دهنده گان در میان خود درگیر اختلاف شدند. مخالفان بر این عقیده بودند که " کد قانون است" و نباید در ان تغییری ایجاد کرد. این خلاف ارمان های تمرکز زدایی است. 

پیش از این بیان نمودیم که در صورت بروز اختلاف، هارد فورک بلاک چین و ارز دیجیتالی جدید را تولید خواهد کرد. از این رو چون میان هر دو جامعه اختلاف به وجود آمد، نسخه جدید از اتر تولید شد. هارد فورک موفق شد پیش از هک DAO، در بلاک 1.920.000 کار انجام دهد که پول سرمایه گذاران بازگردد. با این اتفاق یک ارز دیجیتال و بلاک چین ایجاد شد. حتی به دارنده های اتر قدیمی، اتریوم کلاسیک نیز تعلق گرفت. 

به خاطر این که از هارد فورک جدید حمایت گسترده ای صورت گرفت، و توسعه دهنده بزرگ اتریوم کلاسیک، ویتالیک بوترین نیز از ان حمایت نمود،  در صرافی ها این اتر جدید با نماد ETC معرفی شد. که امروزه با نام همان اتریوم شناخته می شود. 

معمولا اسم بلاک چین قبلی باقی می ماند و نام بلاک چین جدید بیان می شود. همچون بیت کوین و بیت کوین کش که جدیدتر از بیت کوین است. اتریوم کلاسیک نیز همچون اتریوم بر یک بلاک چین غیر متمرکز مبتنی است. از این رو صرافی ها و اپلیکیشن های مخصوص خود را داشته و بر پایه قرارداد های هوشمند فعالیت می نماید. 

زبان برنامه نویسی قرارداد های ان سالیدیتی می باشد و می توانیم بگوییم اتر جدید همان اتر قدیمی است اما بر روی بلاک چین قدیمی. از ان زمان تاکنون، دسته های مختلفی از کاربران بر روی این بلاک چین ها فعالیت انجام داده اند. اما گذشت زمان تفاوت میان این دو اتر را افزایش داده است. 

 

مهمترین تفاوت های اتریوم و اتریوم کلاسیک

 

قدرت بر ایدئولوژی درباره اتریوم و اتریوم کلاسیک پیروز گردید. عده زیادی از توسعه دهنده ها و فعالان به سراغ اتریوم رفتند. که این مسئله منجر شد قدرت و تاثیر گذاری اتر نسبت به اتریوم کلاسیک بیشتر شود. 

 

برنامه های غیر متمرکز اتریوم 

 

یکی از توسعه دهنده های اتر کلاسیک بیان نمود، پس از فورک، بیش از 90 درصد از برنامه های غیرمتمرکز و توسعه دهنده ها به اتر منتقل شدند. برنامه های غیرمتمرکز بر روی اتر نسبت به اتریوم کلاسیک بیشتر است. به گونه ای که تعداد Dapp های فعال اتر کلاسیک، به تعداد انگشتان دست نخواهد رسید. 

روی اتر کلاسیک ابزار های توسعه دهنده زیادی نیست. که همین مسئله منجر شده است تا مار برای برنامه نویسی دشوار شود. مثلا توسعه دهنده ها از متامسک و افزونه های توسعه دیگر می توانند استفاده کنند. اما توسعه دهنده های اتریوم کلاسیک به این افزونه ها دسترسی نخواهند داشت. 

 

بازار اتریوم

 

عرضه هر دو اتریوم شاید از نظر حجم معاملات و قیمت یکسان باشد، اما اتریوم کلاسیک در برابر اتریوم قادر به اعلام حضور نمی باشد. اتریوم سالهاست که در رتبه دوم قرار گرفته است. اما اتر کلاسیک، پس از فورک هر روز در حال طی کردن روند نزولی خود می باشد. 

 

ماینینگ

 

هر دوی این رمز ارزها، از یک الگوی استخراجی استفاده می کنند. که همان الگوی Ethash می باشد. از این رو هر دوی آنها از سخت افزار های استخراج استفاده میکنند. سودآوری ماینینگ نیز در هر دو به یک میزان است. زیرا زمانی که یکی از این ارزها سود آوری بیشتری به دست می آورد، ماینر ها به سمت آن یورش می برند. که این مسئله میان دو اتر عدم تعادل نسبی به وجود می آورد. 

در حالی که اتریوم درگیر آن است که از الگوریتم ProgPow استفاده نموده و جلوی استخراج ASIC ها را با دستگاه های مخصوص بگیرد، اتریوم کلاسیک از این روند استفاده نمی کند. با اجرای این الگو بر روی اتریوم، تنها با استفاده از کارت گرافیک ( GPU) می توان اقدام به استخراج بلاک چین نمود. 

اما اتریوم کلاسیک را بدون نیاز به این کارت می توان استخراج کرد. از ان مهمتر ان است که اتر درگیر ان است که با ماینینگ یا اثبات کار، به سمت اثبات سهام روند. که دیگر برای تایید تراکنش ها نیازی به استفاده از سخت افزارها و مصرف برق نباشد. 

در این حالت افراد می توانند با خرید اتریوم، آن را به شبکه اختصاص داده و از تایید تراکنش ها درآمد کسب کنند. این در حالی است که اتریوم کلاسیک از چنین برنامه ای برخوردار نیست. از آنجایی که تعداد واحد های اتریوم هنوز به سقف مشخصی نرسیده اند، برای آنها تورم سالانه در نظر گرفته شده است. 

تعداد واحد های اتریوم کلاسیک محدود می باشد و تنها می توان 210 میلیون واحد از آنها را استخراج نمود. قدرت پردازشی یا همان هش ریش شبکه، که ماینر ها برای اتر کلاسیک اختصاص داده اند، به میزان قابل توجهی از اتریوم کمتر و پایین تر است. از این رو می توان گفت که امنیت اتر کلاسیک از اتریوم کمتر می باشد. 

در طی دو سال اخیر، اتریوم کلاسیک یک شبکه خطرناک و متروک بوده است. اما در طی سالهای اخیر این رمز ارز موفق شده است توسط توسعه دهندگان ی که با شرکت های بزرگ قرارداد همکاری امضا نمودن، به روز رسانی های بسیاری را بر روی شبکه اتریوم انجام دهند. 

تازه ترین به روز رسانی این رمز ارز، مربوط به تاریخ نگارش این مقاله بوده است. که این به روز رسانی توسط هارد فورک آتلانتیس برای برقرار کردن امکان پذیری بین اتر و اتریوم کلاسیک صورت گرفته است. که پس از آن قابلیت تراکنش های ناشناس نیز به این شبکه افزوده شده است. 

تکنیکال

تاریخچه قیمت

اخبار

مای چنجرز
کانال مای چنجرز در آپارات صفحه فیسبوک مای چنجرز صفحه اینستاگرام مایچنجرز صفحه اینکداین مایچنجرز کانال تلگرام مای چنجرز صفحه توئیتر مای چنجرز کانال مایچنجرز در یوتیوب

وبلاگ تماس با ما درباره ما حریم خصوصی سئوالات متداول

© تمامی حقوق مادی و معنوی برای مای‌چنجرز محفوظ است