لوگو مای چنجرز

رمز ارز تزوس

توضیحات اختصاری درباره این کوین

تزوس با نماد اختصاری XTZ یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود دلار، در بازار معامله می شود. هر واحد از تزوس در این لحظه با قیمت ریال، با احتساب نرخ سامانه سنا معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن دلار است. قیمت در 24 ساعت اخیر برابر با است.

تعداد کل کوین های استخراج شده برابر با است

لیست تبدیل‌های این رمز ارز

به سادگی در این لیست می‌توانید تبدیل کننده مورد نظر خود را بیابید

تبدیل از

به

لیست تبدیل کنندگان

تزوس

XTZ

ريال

IRR

ريال

IRR

تزوس

XTZ

تزوس

XTZ

بیت کوین

BTC

تزوس

XTZ

اتریوم

ETH

تزوس

XTZ

لایت کوین

LTC

تزوس

XTZ

ریپل

XRP

تزوس

XTZ

زد کش

ZEC

تزوس

XTZ

ترون

TRX

صفر تا صد تزوس

در این مقاله قصد داریم تزوس یکی از پر سروصداترین ارزهای دیجیتال را معرفی و بررسی نماییم. همچنین در حین بررسی، معرفی و آموزش به تاریخچه این ارز دیجیتال پر حاشیه و نحوه ی کار کردن بلاک چین آن خواهیم پرداخت.

 

 

تزوس چیست؟

تزوس با جمع آوری 232 میلیون دلار در ICO که در آن زمان رکورددار بود ، وارد فضای رمزنگاری شد

از زمان ICO آنها ، تاریخ پرتاب آنها به دلیل درام پشت صحنه و درگیری های دیگر دائماً به تعویق می افتد. تزوس به طور رسمی در سپتامبر 2018 راه اندازی شد و اکنون زمان خوبی برای بررسی این پروژه مهیج است. خوب تزوس چیست؟

سکه تزوس چیست؟

       طبق وب سایت Tezos ،

     " تزوس یک بلاکچین غیر متمرکز جدید است

       که با ایجاد یک مشترک المنافع    دیجیتالی واقعی خود را اداره می کند."

Tezos (XTZ) یک شبکه بلاکچین است که به یک توکن دیجیتال متصل است که به آن tez یا tezzie می گویند. تزوس مبتنی بر استخراج tez نیست. در عوض ، دارندگان رمز به دلیل مشارکت در سازوکار اجماع اثبات سهام ، پاداش دریافت می کنند.

مشترک المنافع گروهی است که به دلیل اهداف و علایق مشترکشان ، اتصال به یکدیگر را انتخاب می کند. هدف اصلی تزوس این است که دارندگان توکن آنها با هم کار کنند تا تصمیماتی بگیرند که پروتکل آنها را با گذشت زمان بهبود بخشد. رمز محلی Tezos XTZ است

ویژگی های زیادی در تزوس وجود دارد که آن را منحصر به فرد می کند. بعداً در راهنما به آنها خواهیم پرداخت. در حال حاضر ، با ما همراه باشید تا مختصری از پروژه را به شما ارائه دهیم.

تاریخچه مختصری از تزوس

بنیانگذاران آرتور بریتمن و کاتلین بریتمن از سال 2014 با گروه اصلی توسعه دهندگان در حال توسعه تزوس هستند. دفتر مرکزی این شرکت در سوئیس است. همانطور که قبلاً گفتیم ، آنها فقط با گذشت 2 هفته 232 میلیون دلار در یک ICO بدون محدودیت جمع کردند و سهم تزوس و اتر را پذیرفتند. اندکی پس از ICO تاریخی خود ، تزوس ابتدا با بسیاری از مسائل مدیریتی روبرو شد. برای درک این مسائل مدیریتی ، باید بدانید که شرکت موسس Tezos DLS (راه حل های داینامیک لجر) و شرکتی که کلیه وجوه جمع آوری شده در طول ICO را نگهداری می کند "بنیاد تزوس" نامگذاری شده است.

آرتور و کاتلین بریتمن با رئیس بنیاد تزوس ، یوهان گوررس درگیری عمومی داشتند. ظاهراً ، گورس که کنترل وجوه را در دست داشت ، از پرداخت وجه به بریتمن ها خودداری کرد. این اختلاف منجر به ضرب وشتم در جامعه شد و نرخ ارز تخمینی سقوط کرد. Breitmans بیانیه ای تند درباره Geverrs منتشر کرد که شامل کلماتی مانند "معامله با خود ، ارتقا self خود و تعارض منافع" بود.

سرانجام ، پس از بسیاری از درام ها و توجهات نامطلوب رسانه ها ، گورس پس از دریافت بیش از 400،000 دلار از شرکت ، شرکت را ترک کرد. اکنون سرانجام اوضاع به آرامی در حال قایقرانی است. بنابراین ، با توجه به این یادداشت ، بیایید وارد جزئیات جزئی شویم.

معماری تزوس

نمی توانید به درستی به سوال ” "تزوس چیست؟" پاسخ دهید. بلک چین تزوس از یک میان افزار بومی و سخت گیرانه به نام ‘Network Shell استفاده می کند.” این امر به آنها امکان می دهد تا یک سبک مدولار را با یک دفتر اصلاح خود تغییر دهند. یک پروتکل بلاکچین عمومی به سه لایه تقسیم می شود:

 • پروتکل شبکه: این پروتکل شایعات است که وظیفه گوش دادن به همتا و پخش بین نودها را بر عهده دارد.
 • پروتکل معامله: این لایه معاملاتی است که مدل حسابداری را که توسط بلاکچین اجرا می شود تعریف می کند.
 • پروتکل اجماع: کاملاً قابل توصیف است. این پروتکل اجماعی را تعریف می کند که به بلاکچین ما کمک می کند تا در مورد وضعیت معاملات ما به توافق برسد.

در تزوس ، دو پروتکل آخر ، معامله و اجماع ، با هم ترکیب شده و به عنوان پروتکل Blockchain شناخته می شوند. Network Shell به ارتباط بین پروتکل شبکه و پروتکل بلاکچین کمک می کند. پوسته شبکه از نظر پروتکل تراکنش و پروتکل اجماع مورد توجه قرار می گیرد.

دو حساب تزوس

حساب های تزوس

دو نوع حسابی که می توانید در تزوس استفاده کنید:

 • حسابهای ضمنی
 • حسابهای مبدا

حساب های ضمنی

این ها رایج ترین حساب ها در تزوس هستند. آنها با tz1 آغاز می شوند (به عنوان مثال: tz1cJywnhho2iGwfrs5gHCQs7stAVFMnRHc1). این یک حساب ساده است که از یک جفت کلید عمومی / خصوصی ایجاد می شود. آدرس عمومی tz1 از کلید عمومی گرفته شده است و هر حساب tz1 کلید خصوصی خود را دارد. این حساب ها صاحب حساب و مانده حساب هستند.

حسابهای ضمنی نمی توانند نماینده داشته باشند. برای تفویض وجوه ، آنها باید وجوه را به یک حساب مبدا منتقل کنند و سپس باید نماینده تعیین شود.

حساب های مبدا

همراه با حسابهای ضمنی ، حسابهایی برای قراردادهای هوشمند خود دارید که به آنها حسابهای مبدا گفته می شود. اینها با KT1 شروع می شوند (به عنوان مثال: KT1Wv8Ted4b6raZDMoepkCPT8MkNFxyT2Ddo). این حساب ها دارای زمینه های زیر هستند:

 • مدیر - این کلید خصوصی حساب است
 • مقدار - مقدار Tz در این حساب
 • قابل تفویض - اگر بودجه این حساب را می توان برای BAKING اختصاص داد
 • قسمتهای نمایندگی - اطلاعاتی راجع به اینکه این حساب برای BAKING به چه کسی تفویض کرده است.

یک حساب مبدأ می تواند وجوه خود را به حساب ضمنی بیکر اختصاص دهد. بعداً در مورد بیکرها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تزوس سه قابلیت منحصر به فرد دارد:

 • حاکمیت زنجیره ای و اصلاح خود.
 • سازوکار اجماع سیال اثبات سهام
 • قراردادهای هوشمند با راستی آزمایی رسمی.

حال به توضیح تک تک موارد بالا می پردازیم:

حاکمیت زنجیره ای و اصلاح خود

برای درک اهمیت حاکمیت درون زنجیره ای و اصلاح خود ، ابتدا باید "کلمه F" را در انجمن رمزنگاری ها ، فورک ها درک کنید.

فورک شرایطی است که به موجب آن وضعیت زنجیره بلوک به زنجیره هایی تقسیم می شود که بخشی از شبکه نسبت به قسمت دیگری از شبکه از تاریخ معاملات دید متفاوتی دارند. این اساساً همان چیزی است که یک فورک است ، یک واگرایی در چشم انداز وضعیت بلاکچین است. یک فورک را می توان با یک سافت فورک یا یک هارد فورک به دست آورد.

سافت فورک چیست؟

هر زمان که یک زنجیره به روز شود ، دو روش برای انجام آن وجود دارد: یک سافت فورک یا یک هارد فورک. سافت فورک را به عنوان یک بروزرسانی در نرم افزار در نظر بگیرید که با گذشته سازگار است. معنی آن چیست؟ فرض کنید MS Excel 2005 را در لپ تاپ خود اجرا می کنید و می خواهید یک صفحه گسترده ساخته شده در MS Excel 2015 باز کنید ، همچنان می توانید آن را باز کنید زیرا MS Excel 2015 با گذشته سازگار است.

اما ، گفت که یک تفاوت وجود دارد. تمام به روزرسانی هایی که می توانید در نسخه جدیدتر از آن لذت ببرید در نسخه قدیمی برای شما قابل مشاهده نخواهد بود. دوباره به قیاس MS excel خود برگردیم ، فرض کنید یک ویژگی وجود دارد که اجازه می دهد GIF را در صفحه گسترده در نسخه 2015 قرار دهید ، آن GIF را در نسخه 2005 نمی بینید. بنابراین اساساً ، همه متن ها را خواهید دید اما GIF را نخواهید دید.

هارد فورک چیست؟

تفاوت اصلی بین هارو فورک و سافت فورک در این است که سازگار با عقب نیست. پس از استفاده از آن ، دیگر هیچ بازگشتی وجود ندارد. اگر به نسخه ارتقا یافته بلاکچین ملحق نشوید ، دیگر به هیچ یک از به روزرسانی های جدید دسترسی پیدا نمی کنید یا با کاربران سیستم جدید ارتباط برقرار نمی کنید. به پلی استیشن 3 و پلی استیشن 4 فکر کنید. شما نمی توانید بازی های PS3 را در PS4 بازی کنید و همچنین نمی توانید بازی های PS4 را بر روی PS3 بازی کنید.

هارد فورک و سافت فورک

آندریاس آنتونوپولوس تفاوت بین فورک سخت و نرم را اینگونه توصیف می کند: اگر یک رستوران گیاه خوار ترجیح دهد گوشت خوک را به فهرست غذای خود اضافه کند ، یک هارد فورک محسوب می شود. اگر آنها تصمیم بگیرند غذاهای وگان اضافه کنند ، همه افرادی که گیاه خوار هستند می توانند وگان بخورند ، برای خوردن غذا در آنجا نیازی به وگان بودن نیستید ، اما می توانید در آنجا غذا بخورید و گوشت خواران نیز می توانند در آنجا غذا بخورند بنابراین این یک سافت فورک است.

اکنون ، یک چیز باید در اینجا روشن باشد. فورک چیز بدی نیست. یک پلت فرم با کیفیت بالا همیشه باید خود را به طور مداوم متحول و به روز کند. برای انجام این کار ، کاملاً لازم است که یک سیستم فورک های ثابت ، سخت و نرم را طی کند. مشکل اصلی مربوط به هارد فورک های مشاجره است که جامعه را شکافته می کند.

بارزترین مثال در این مورد همه سخت فورک های تزوس و تزوس کش است. تزوس به Bitcoin و Bitcoin Cash تقسیم شد در حالی که Bitcoin Cash بعداً به Bitcoin Cash و Bitcoin SV تقسیم شد. تقسیم Bitcoin Cash و Bitcoin SV به خصوص زشت بوده است. این باعث به اصطلاح "جنگ های هش" شد.

جنگ هش در واقع این دو زنجیره با استفاده از قدرت هش خود برای استخراج طولانی ترین زنجیره بود. ظاهراً یکی با طولانی ترین زنجیره به زنجیره تزوس کش تبدیل می شود. با پایین آمدن ارزش کل بازار ، این وضعیت بیهوده کل جامعه رمزنگاری ها را فرو برد. از این بدتر ، جامعه Bitcoin Cash را به دو قسمت تقسیم کرد.

این دقیقاً همان چیزی است که تزوس می خواست از آن اجتناب کند.

همانطور که کاتلین بریتمن می گوید ، "طنز بزرگ تزوس این است که در نهایت ابزاری برای اجماع جامعه است ، اما خصومت فوق العاده ای را به همراه دارد. تزوس اجازه می دهد تا نوآوری به شکلی سیستماتیک و برخلاف آنچه در سیاست به وجود آمده ، اتفاق بیفتد. شما دو نفر را پیدا نمی کنید که بیش از من و آرتور متنفر باشند. این ایده پشت تزوس است: بیایید این روند غیررسمی را رسمی کنیم.

چگونه تزوس فورک ها را کاهش می دهد؟

تزوس از طریق اصلاحات خود و حاکمیت زنجیره ای ، هارد فورک های مشاجره را کاهش می دهد. اصلاح خود به خود در به روزرسانی بلاکچین بدون گذر از یک فورک سخت کمک می کند. حاکمیت زنجیره ای صرفاً به معنای رأی دادن روی سکوی اصلاحیه پیشنهادی است. با ترکیبی از حاکمیت بر روی زنجیره و رویداد اصلاح خود ، می توان روند رأی گیری را اصلاح کرد یا در صورت لزوم اصلاح کرد. ذینفعان سیستم (که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد) از رأی گیری مراقبت می کنند. طراحی این سیستم به جای نیاز به هارد فورک ، امکان ایجاد تکامل نرم بلاکچین را فراهم می کند.

بسیار خوب ، پس این دقیقاً چگونه کار می کند

 • توسعه دهندگان به طور مستقل پیشنهادهایی را برای ارتقا پروتکل و درخواست غرامت برای کار خود ارائه می دهند.
 • درخواست جبران خسارت ، اطمینان می دهد که توسعه دهندگان انگیزه اقتصادی زیادی برای کمک به اکوسیستم دارند.
 • این پیشنهاد یک دوره آزمایش را طی می کند که در آن جامعه پروتکل را آزمایش می کند و از آن برای بهبودهای احتمالی انتقاد می کند.
 • پس از آزمایش های مکرر ، دارندگان توکن تزوس می توانند در مورد تصویب این پیشنهاد رأی دهند یا خیر.

هنگامی که در مورد بروزرسانی قانونی تصمیم گیری شد ، "مبادله داغ" روی پروتکل رخ می دهد که نسخه جدید پروتکل را آغاز می کند.

به دلیل وجود این سیستم ، پروتکل بصورت غیرمتمرکز بصورت منفعل ارتقا می یابد. هر نسخه ارتقا protocol یافته پروتکل چندین دوره آزمایش را پشت سر می گذارد و از جامعه بازخورد مربوطه را دریافت می کند. این اطمینان می دهد که هر پیشرفتی مهر تأیید اکثریت جامعه را داشته باشد. این مانع از هرگونه هارد فورک تقسیم جامعه می شود.

اثبات سهام سیال[Liquid Proof of Stake]

سازوکار اجماع جامعه قلب و روح یک شبکه غیرمتمرکز است. اگر روش های مشخصی برای برقراری ارتباط با یکدیگر و تصمیم گیری وجود نداشته باشد ، اتصال چندین نود در یک شبکه گسترده وجود ندارد. وقتی Satoshi Nakamoto تزوس ایجاد کرد ، سازوکار اجماع اثبات کار را در آن ادغام کرد. ایده مکانیسم POW بسیار ساده است:

 • از ماینرها بخواهید از قدرت محاسباتی خود برای حل معماهای سخت رمزنگاری شده استفاده کنند.
 • به ماینرهایی که توانستند آن معما ها را حل کنند پاداش دهید.

حل این معماها به همین سادگی نمی باشد. این معماها به قدری سخت هستند که معمولاً بسیاری از قدرتهای محاسباتی شما را به خود اختصاص می دهند. گرچه POW هنگام شروع کار قطعاً موثر بوده است ، اما مسائل زیادی دارد:

 • اول و مهمترین ، اثبات کار یک فرآیند بسیار ناکارآمد است به دلیل مقدار زیادی از انرژی و انرژی که می خورد.
 • افراد و سازمانهایی که توانایی خرید سریعتر و قدرتمندتر ASIC ها را دارند معمولاً شانس استخراج بیشتری نسبت به سایرین دارند.
 • POW منجر به تمرکز می شود.

برای مقابله با مشکلات POW ، پروتکل اجماع جدیدی به نام "Proof of Stake" یا POS ایجاد شد.

اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام کل فرآیند استخراج را مجازی می کند و اعتبار سنجها را جایگزین ماینرها می کند.

این روند چگونه کار خواهد کرد:

اعتبارسنج ها باید برخی از سکه های خود را به عنوان سهام قفل کنند.

پس از آن ، آنها اعتبار سنجی بلوک ها را شروع می کنند. به این معنی که وقتی آنها بلوکی را کشف می کنند که فکر می کنند می تواند به زنجیره اضافه شود ، با قرار دادن شرط بندی روی آن اعتبار سنجی می کنند.

اگر بلوک اضافه شود ، اعتبار سنجان متناسب با شرط بندی خود پاداش دریافت می کنند.

با این حال ، این می تواند یک مسئله باشد زیرا همچنان کل جامعه را شامل می شود و ممکن است مقیاس پذیرترین روش ها نباشد. به همین دلیل است که بسیاری از بلاک چین های مدرن مانند EOS ، Cardano ، Lisk ، NEO و غیره با استفاده از یک پروتکل تفویض شده ساخته می شوند. EOS و Lisk از یک پروتکل اثبات منافع سهام استفاده می کنند که در آن مقدار مشخصی از نمایندگان از قبل انتخاب می شوند. این نمایندگان مسئول اجماع و رفاه عمومی شبکه هستند.

سازوکار اجماع تزوس مشابه این است اما با کمی تفاوت. به جای هیئت مدیره سخت ، Tezos از الگوی دموکراسی سیال در اجماع خود استفاده می کند.

دموکراسی سیال چگونه کار می کند؟

 

دموکراسی سیال

این سیستمی است که بین دموکراسی مستقیم و دموکراسی نمایندگی جابجا می شود.

این فرایند دارای ویژگی های زیر است:

 • مردم می توانند مستقیماً در مورد سیاست های خود رای دهند.
 • افراد می توانند مسئولیت های رای گیری خود را به نماینده ای که می تواند در مورد سیاست های آنها رای دهد ، تفویض کنند.
 • نمایندگان خود می توانند مسئولیت های رای گیری خود را به نماینده دیگری که می تواند از طرف آنها رأی دهد ، تفویض کنند. این ویژگی که در آن نماینده می تواند نماینده خود را منصوب کند ، انتقال پذیری نامیده می شود.
 • اگر شخصی که رأی خود را واگذار کرده رأیی را که نمایندگانش انتخاب کرده اند دوست ندارد ، پس می تواند به راحتی رأی خود را پس گرفته و در مورد سیاست رأی دهد.

مزایای دموکراسی سیال چیست؟

 • نظر هر فرد در ایجاد خط مشی نهایی اهمیت دارد و نقشی در آن دارد.
 • برای تبدیل شدن به نماینده ، همه آنچه که باید انجام دهد جلب اعتماد شخص است. آنها نیازی به صرف میلیونها دلار برای مبارزات انتخاباتی گران قیمت ندارند. به همین دلیل ، مانع ورود نسبتاً کم است.
 • به دلیل گزینه نوسان بین دموکراسی مستقیم و تفویض شده ، گروه های اقلیت می توانند با انصاف بیشتری نمایندگی شوند.
 • در آخر ، یک مدل مقیاس پذیر دارد. هر کسی که وقت رأی دادن به سیاست های خود را ندارد ، می تواند مسئولیت های رأی خود را به سادگی واگذار کند.

اثبات سیال از سهام چیست؟

برخلاف DPoS (سند تفویض اختیار) ، هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد که نمایندگان کاملاً باید انتخاب شوند. این که شرکت می خواهد چه کاری انجام دهد کاملاً به عهده شرکت کننده است. بسیار خوب ، بنابراین بیایید با LPoS شروع کنیم.

تزوس یک سیستم اثبات سیال از سهام است که برای مشارکت در اجماع در مورد بلاکچین نیاز به تعداد زیادی از رمزهای تزوس دارد. به فرآیند قرار دادن توکن های Tezos (XTZ) بیکینگ گفته می شود.

دارندگان توکن با نام مستعار "بیکرها" می توانند حقوق اعتبار خود را بدون انتقال مالکیت به دارندگان دیگر رمز اختصاص دهند. برخلاف EOS ، تفویض اختیار اختیاری است.

بلوک های بیکینگ

از طریق فرایندی به نام "BAKING" بلاک چین تزوس را پیدا کرده و به آن اضافه می کنید. به صورت زیر کار می کند:

 • بیکرها براساس سهم خود از حقوق انتشار بلوک برخوردار می شوند.
 • هر بلوک توسط یک بیکر تصادفی پخته می شود و سپس توسط 32 بیکر تصادفی دیگر محضری می شود.
 • اگر بلوک خوب است ، بلوک به بلاک چین اضافه می شود.
 • بیکینگ موفق پاداش بلوک می گیرد و می تواند هزینه معاملات را برای تمام معاملات داخل بلوک دریافت کند.

همانطور که قبلاً گفتیم ، دارندگان توکن این اختیار را دارند که حق بیکینگ خود را به دارندگان دیگر تفویض کنند بدون اینکه مالکیت توکن آنها را رها کنند. پس از اتمام مراحل بیکینگ ، بیکر جوایز خود را با بقیه نمایندگان تقسیم می کند.

قراردادهای هوشمند و تأیید رسمی

تزوس با استفاده از OCaml کدگذاری شده است. قرارداد هوشمندی که در Tezos اجرا خواهد شد با استفاده از Michelson ایجاد می شود. بنابراین ، این زبانها چه ویژگی خاصی دارند؟ اتفاقاً هر دو زبان کاربردی هستند.

وقتی صحبت از زبان می شود ، آنها به دو خانواده تعلق دارند:

 • ضروری
 • عملکردی

زبانهای برنامه نویسی ضروری

 

در یک رویکرد ضروری ، رمزگذار باید تمام مراحلی را که کامپیوتر برای رسیدن به یک هدف انجام می دهد ، قرار دهد. تمام زبان های برنامه نویسی سنتی ما مانند C ++ ، Java و حتی Solidid زبان های برنامه نویسی ضروری هستند. به این نوع رویکرد برنامه نویسی ، برنامه نویسی الگوریتمی نیز گفته می شود.

به مثال زیر توجه کنید. در این مثال زبان برنامه نویسی + C را بررسی میکنیم. فرض کنید می خواهیم 5 و 3 را اضافه کنیم.

int a = 5؛

int b = 3؛

int c؛

c = a + b ؛

بنابراین ، همانطور که مشاهده می کنید ، فرآیند جمع آوری چندین مرحله را طی می کند و هر مرحله دائماً در حال تغییر وضعیت برنامه است زیرا همه آنها به صورت جداگانه اجرا می شوند.

یک فرآیند جمع آوری چهار مرحله انجام داد و مراحل آن عبارتند از:

اعلام عدد صحیح a و اختصاص مقدار 5 به آن.

اعلان عدد صحیح b و اختصاص مقدار 3 به آن.

اعلام عدد صحیح c.

افزودن مقادیر b و ذخیره آنها در c.

زبان های برنامه نویسی کاربردی

خانواده دوم زبان های برنامه نویسی زبان های عملکردی است. این سبک برنامه نویسی برای ایجاد یک رویکرد کاربردی برای حل مسئله ایجاد شده است. این نوع رویکرد را برنامه نویسی اعلامی می نامند.

بنابراین ، برنامه نویسی عملکردی چگونه کار می کند؟

فرض کنید تابعی f (x) وجود دارد که می خواهیم از آن برای محاسبه یک تابع g (x) استفاده کنیم و سپس می خواهیم از آن برای کار با یک تابع h (x) استفاده کنیم. به جای حل همه موارد در یک توالی ، می توانیم همه آنها را در یک عملکرد واحد مانند این جمع کنیم:

h (g (f (x)))

این روش کارکردی را آسان تر می کند تا از نظر ریاضی استدلال کند. به همین دلیل است که قرار است برنامه های کاربردی رویکرد مطمئن تری برای ایجاد قرارداد هوشمند باشد. این امر همچنین به ساده تر شدن تأیید رسمی کمک می کند که تقریباً به این معنی است که اثبات ریاضیات کار یک برنامه و عملکرد آن راحت تر است.

بیایید یک مثال واقعی از این مثال بزنیم و ببینیم چرا در برخی شرایط ممکن است بسیار حیاتی و حتی نجات دهنده زندگی شود.

فرض کنید ، ما در حال برنامه نویسی هستیم که ترافیک هوا را کنترل می کند.

همانطور که می توانید تصور کنید ، کدگذاری چنین سیستمی به دقت و دقت بالایی نیاز دارد. ما نمی توانیم کورکورانه چیزی را رمزگذاری کنیم و وقتی زندگی مردم در معرض خطر است بهترین ها را امیدوار کنیم. در شرایطی از این قبیل ، ما به کدی نیاز داریم که بتوان اثبات کرد در درجه بالایی از اطمینان ریاضی کار می کند.

دقیقاً به همین دلیل است که رویکرد عملکردی بسیار مطلوب است. به همین دلیل Tezos از OCaml و قراردادهای هوشمند آنها از Michelson استفاده می کنند.

جدول زیر رویکرد Imperative را با رویکرد عملکردی مقایسه می کند.

تزوس چیست؟ راهنمای نهایی Docs.Microsoft.com

بنابراین ، بیایید به مزایای رویکرد عملکردی نگاهی بیندازیم:

 • به ایجاد کد اطمینان بالا کمک می کند زیرا اثبات نحوه رفتار کد از نظر ریاضی آسان تر است.
 • قابلیت خوانایی و قابلیت نگهداری را افزایش می دهد زیرا هر عملکرد برای انجام یک کار خاص طراحی شده است. توابع نیز مستقل از دولت هستند.
 • شکستن کد آسانتر است و اجرای هرگونه تغییر در کد ساده تر است. این امر توسعه تکراری را آسان تر می کند.
 • عملکردهای فردی را می توان به راحتی جدا کرد که آزمایش و اشکال زدایی آنها را آسان تر می کند.

اطلاعات بیشتر در مورد مایکلسون

Michelson یک زبان کاملاً تایپ شده و مبتنی بر پشته است.

در Ethereum ، قراردادهای هوشمند با Solidity یا Viper نوشته می شوند و به کد بایت EVM وارد می شوند ، سپس در ماشین مجازی Ethereum (EVM) اجرا می شوند. در Tezos ، هیچ مرحله اضافی غیرضروری وجود ندارد و کد Michelson خود در Tezos VM اجرا می شود.

مزیت این روش چیست؟ به راحتی توسط انسان قابل خواندن است که به شما کمک می کند تا صحت اثبات را ایجاد کرده و از اشکالات جلوگیری کند.

در زیر نمونه ای از قرارداد مایکلسون آورده شده است

 

parameter (pair (lambda int int) (list int));

return (list int);

storage unit;

code {DIP {NIL int};

CAR;

DUP;

DIP {CAR; PAIR}; # Unpack data and setup accumulator

CDR;

LAMBDA (pair int (pair (lambda int int) (list int)))

(pair (lambda int int) (list int))

# Apply the lambda and add the new element to the list

{DUP; CDAR;

DIP {DUP; DIP{CDAR}; DUP;

CAR; DIP {CDDR; SWAP}; EXEC; CONS};

PAIR};

REDUCE; CDR; DIP {NIL int}; # First reduce

LAMBDA (pair int (list int))

(list int)

{DUP; CAR; DIP{CDR}; CONS};

REDUCE; # Correct list order

UNIT; SWAP; PAIR} # Calling convention

 

نتیجه گیری

خب! حالا شما مالک آن هستید. تزوس یک پروژه فوق العاده جذاب است که متأسفانه تحت الشعاع همه درام های پشت صحنه قرار گرفت. این پروژه مستلزم تجزیه و تحلیل دقیق تر است ، زیرا ابزار جالبی را به فضای بلاکچین وارد می کند. حال باید منتظر بمانیم و دریابیم که آیا آنها می توانند تبلیغات اعتیاد آور پس از ICO خود را توجیه کنند.

 

هر آنچه در مورد TEZOS DAPP PLATFORM باید بدانید

تزوس پلتفرم

 

از استارتاپ ها گرفته تا شرکت ها و شرکت های Fortune 500 ، بسیاری از سازمان ها از زمان ورود فناوری بلاکچین همیشه به آن علاقه نشان داده اند. کاربردهای بلاکچین در طیف گسترده ای از صنایع از جمله زنجیره تأمین ، امور مالی ، املاک و مستغلات و بسیاری دیگر کشف شده است.

بلاکچین دیگر محدود به ارزهای رمزپایه نیست. در عوض ، این مبنایی برای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است. dApp ها در یک شبکه غیرمتمرکز اجرا می شوند و از پروتکل هایی استفاده می کنند که نیازی به اعتماد بین دو طرف ندارند. چندین سیستم عامل بلاکچین در دسترس است که امکان توسعه بی وقفه و سریع dApp ها را فراهم می کند. در میان تمام سیستم عامل های بلاکچین ، تزوس یکی از سیستم عامل های منبع باز بلاکچین برای برنامه ها و دارایی های پشتیبانی شده توسط یک جامعه جهانی از محققان ، سازندگان و اعتبارسنج ها است.

تزوس که برای تأمین ایمنی و درستی کد طراحی شده است ، به موانعی که در قبال پذیرش بلاکچین وجود دارد ، به عنوان مثال مشارکت باز ، قابلیت ارتقا طولانی مدت و ایمنی قرارداد هوشمند. معماری مدولار و مکانیزم ارتقا Its آن به شبکه امکان می دهد تا با ظهور نوآوری های جدید فن آوری را پیاده سازی کند. در تزوس ، همه ذینفعان می توانند با پیشنهاد ، تأیید یا ارزیابی اصلاحات در به روزرسانی شبکه مشارکت کنند.

Tezos dApp Platform شامل چهار سرویس زیر است:

 • نود
 • مشتری
 • نانوا
 • حمله کننده

ما هر یک از خدمات را به روشی ساده توضیح خواهیم داد.

 1. نود تزوس

تزوسNude  برنامه اصلی پلتفرمی است که به شبکه متصل است. این کلیه معاملات و پیوندها با دفتر توزیع شده عمومی را تأیید می کند.

گره دارای لایه نظیر به نظیر ، پوسته شبکه و پایگاه داده زمینه است. هر لایه P2P با یک کلید خصوصی همراه با مهر اثبات خطر وجود دارد. این بدان معناست که اگر همتایان جامعه بخواهند هویت جدیدی در سیستم عامل پیدا کنند ، هزینه کمتری دریافت می کنند.

پلت فرم Tezos dApp امکان تبادل همسان خوب شناخته شده را فراهم می کند. تبادل راهی برای دستیابی به بهترین اتصال در سراسر سیستم عامل است.

لایه P2P تأیید می کند که ارتباط بین گره ها برای امنیت ، ایمنی و قابلیت اطمینان رمزگذاری شده و معتبر است.

مولفه نود کل داده های مربوط به دفتر توزیع شده را تغذیه می کند. پلتفرم تزوس از Irmin به عنوان پشتیبان استفاده می کند که نمای عملکردی ذخیره سازی را فراهم می کند و دفتر توزیع شده عمومی را رمزگذاری می کند.

 

تزوس برای نظارت بر عملکرد آن در معاملات کلان ، مقیاس پذیری را بر روی Irmin اجرا می کند. پایگاه داده زمینه شامل بلوک ها و عملیات است.

رابطی که بین پروتکل و شبکه قرار دارد پوسته شبکه نامیده می شود. با در اختیار گرفتن بلوک های ارسال شده توسط همتایان و تأیید اعتبار آن در برابر پروتکل فعلی ، نقش مهمی در سیستم عامل دارد.

Tezos Updater منبع یک پروتکل جدید را گرفته ، آنها را مطابقت داده و testnet را با پروتکل جدید جایگزین می کند. پس از یک دوره خاص ، می تواند پروتکل آزمون را جایگزین پروتکل اصلی کند.

 1. 2. بیکر

نانوایی بلوک ها را توسعه و اعتبار می بخشد ، سپرده های پیوند آن را کنترل می کند و بلوک های دیگری را که توسط الگوریتم اثبات سهام فراخوانده می شوند ، ثبت می کند. اصطلاح "پخت" برای کاری که یک معدنچی اثبات سهام انجام می دهد استفاده می شود.

 1. 3. مشتری تزوس

Tezos Client در مقایسه با RPC یک رابط سطح بالا برای گره و پروتکل فراهم می کند. مشتری می تواند کلیدها را ذخیره کند ، قراردادها را ردیابی کند ، قراردادهای هوشمند مستقر کند ، معاملات را بفرستد و اجرای قرارداد را با داده ها آغاز کند.

 1. 4. مهاجم (حمله کننده)

مهاجم به طور عمده با ارسال اطلاعات خراب و تلاش برای فریب گره ها برای انجام مقادیر زیادی تأیید بی فایده ، حملات انکار سرویس را متمرکز می کند.

بیایید در مورد برخی از مزایا و ویژگی هایی که پلتفرم Tezos dApp را از سایر سیستم عامل ها متمایز می کند بحث کنیم.

ویژگی های Tezos dApp Platform

حاکمیت زنجیره ای

اگر سهمی در تزوس دارید ، می توانید در اداره پروتکل نیز مشارکت داشته باشید. این فرایند به عنوان حاکمیت زنجیره ای شناخته می شود. دارندگان سکه را برای رای دادن به عملکرد آینده تسهیل می کند.

این یک سیستم برای به روزرسانی زنجیره های بلوکی است که در آن تغییرات کد در پروتکل رمزگذاری می شوند و با رأی دادن سهامداران تعریف می شوند. اگرچه هرکسی می تواند تغییراتی در کد را پیشنهاد کند ، توسعه دهندگان اصلی و دارندگان توکن تصمیم می گیرند که آیا این تغییرات باید در پروتکل ادغام شوند یا خیر.

حاکمیت On-Chain طیف گسترده ای از مزایا را ارائه می دهد ، از جمله:

 • تغییرات کد اتصال
 • اجماع سریعتر
 • فرآیند تصمیم گیری غیرمتمرکز
 • کمتر هارد فورک مخرب
 • شفافیت

مزایای حاکمیت درون زنجیره ای

Tezos Blockchain Platform می تواند بدون سخت افزاری ارتقا دهد زیرا انجمن Tezos این نسخه را به قوانین روشن اصلاح می کند. این کمک می کند تا از بی تحرکی جلوگیری کرده و به پیشرفت خود ادامه دهید.

Tezos به هر ذینفع اجازه می دهد تا بخشی از سازوکار اجماع باشد و برای کمک به ثبات و امنیت شبکه پاداش دریافت کند.

دقیقاً مانند سایر سیستم عامل های بلاکچین ، Tezos به توسعه دهندگان بلاکچین اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند بنویسند و برنامه بسازند. زبان قراردادهای هوشمند بومی Tezos ، Michelson ، راستی آزمایی رسمی را امکان پذیر می کند که به طور گسترده در محیط های مهم ماموریت مانند هسته ای ، هوا فضا و غیره استفاده می شود.

Tezos دارای معماری مدولار و مکانیزم ارتقا formal رسمی است. سازوکار خود اصلاح آن به شبکه اجازه می دهد تا هر از گاهی نوآوری های جدید فن آوری را پیاده سازی و اتخاذ کند.

پلت فرم Tezos dApp روشهای منظم و رسمی را برای دستیابی به توافق در مورد اصلاحات پیشنهادی پروتکل فراهم می کند.

پلت فرم Tezos ایمنی و درستی کد را برای موارد استفاده با ارزش بالا تضمین می کند.

نتیجه

Tezos یک پلت فرم منبع رمزنگاری متن باز و خود اصلاح کننده است که امکان توسعه dApps و نوشتن قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. ما توصیه می کنیم از پلتفرم Tezos برای برنامه های دفتر توزیع شده عمومی استفاده کنید زیرا دارای یک مکانیسم حاکم بر زنجیره ای منحصر به فرد است. برخلاف سایر سیستم عامل های بلاکچین ، Tezos از سخت چنگال جلوگیری می کند و در نتیجه کل جامعه را بهم پیوند می دهد.

اگر به دنبال ساخت Tezos dApp یا تلفیق برنامه موجود خود با پلتفرم Tezos هستید ، تیم توسعه دهندگان بلاکچین ما می توانند به شما کمک کنند. با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کرده و ژورنال خود را در زمینه ساخت Tezos Apps آغاز کنید.

 

تکنیکال

تاریخچه قیمت

اخبار

مای چنجرز
کانال مای چنجرز در آپارات صفحه فیسبوک مای چنجرز صفحه اینستاگرام مایچنجرز صفحه اینکداین مایچنجرز کانال تلگرام مای چنجرز صفحه توئیتر مای چنجرز کانال مایچنجرز در یوتیوب

وبلاگ تماس با ما درباره ما حریم خصوصی سئوالات متداول

© تمامی حقوق مادی و معنوی برای مای‌چنجرز محفوظ است