لوگو مای چنجرز

رمز ارز زی کش

توضیحات اختصاری درباره زی کش

زی کش با نماد اختصاری ZEC یک ارز دیجیتال یا شکلی از دارایی دیجیتال است که با ارزش بازار حدود دلار، در بازار معامله می شود. هر واحد از زی کش در این لحظه با قیمت ریال، با احتساب نرخ سامانه سنا معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن دلار است. قیمت در 24 ساعت اخیر برابر با است.

تعداد کل کوین های استخراج شده برابر با است

لیست تبدیل‌های زی کش

به سادگی در این لیست می‌توانید تبدیل کننده مورد نظر خود را بیابید

تبدیل از

به

تبدیل کنندگان

زی کش

ZEC

ريال

IRR

ريال

IRR

زی کش

ZEC

زی کش

ZEC

بیت کوین

BTC

زی کش

ZEC

اتریوم

ETH

زی کش

ZEC

ترون

TRX

زی کش

ZEC

ایاس

EOS

زی کش

ZEC

پرفکت مانی

PMUSD

زی کش

ZEC

وب مانی

WMZ

زی کش - ZCach ، هر آنچه باید بدانید

معمولا بیشتر پروژه های بلاک چین در دنیا، کاربرد ها و ایده های شبیه به هم دارند. اما تنها برخی از آنها قابلیت های منحصر به فردی دارند که منجر می شود تا این بلاک چین ها از نمونه های دیگر مجزا شوند. یکی از آنها، ارز دیجیتال زی کش( Zcash) است. 

البته افراد محدودی هستند که در خصوص این ارز دیجیتالی اطلاعات دارند. ما قصد داریم در این مطلب به بررسی زی کش بپردازیم و بیشتر با این ارز آشنا شویم. حتی می توانید با مطالعه این مطلب در خصوص روش های خرید آن و انواع کیف پول های خرید ارز دیجیتال زی کش نیز آشنا شوید. با ما همراه باشید. 

زی کش( Zcash) چیست؟

رمز ارز زی کس در واقع یک شبکه پرداخت غیر متمرکز به شمار می رود. از این شبکه با نام شبکه پرداخت همتا به همتا نیز یاد می شود که دارای واحد اختصاری ZEC می باشد. ارز زی کش در اصل فورک یا انشعابی از بیت کوین بوده و تعداد واحد های آن نیز همچون ارز بیت کوین، 21 میلیون واحد می باشد. 

پس باید بیان کنیم که برای ساخت ارز دیجیتال زی کش لازم است از کد های بیت کوین استفاده شود. این ارز همچون بیت کوین، بلاک چین مخصوص به خود دارد. که بر استخراج( ماینینگ) مبتنی می باشد. مسئله ای که منجر شده است تا این ارز دیجیتالی نسبت به نمونه های دیگر تمایز داشته باشد، امکان انجام تراکنش های خصوصی با ان است. 

زیرا بیت کوین در اصل تراکنش های شفافی دارد. اما کاربرانی که اقدام به انجام معامله با ارز دیجیتال زی کش می نمایند، حریم خصوصی کاملی برای انجام تراکنش های خود دارند. می توانید در بیت کوین یک تراکنش را رهگیری نمایید و دارایی های خود را در یک ادرس مشاهده کنید. 

اما در شبکه زی کش این مسئله امکان پذیر نبوده و همه چیز با استفاده از قابلیت مخفی سازی، می تواند مخفی شود. افرادی که علاقه ای به فاش شدن اسرار معاملاتی خود ندارند، می توانند از این شبکه برای انجام معاملات خود استفاده نمایند. 

تاریخچه پیدایش ارز دیجیتال زی کش

اولین بار ارز زی کش دز 28 اکتبر سال 2016 فعالیت خود را به عنوان یک فورک بیت کوین آغاز نمود. در اصل خالص این ارز، برنامه نویسی با نام زوکو ویلکاس است. زوکو در ابتدا کار خود را بر روی بیت کوین آغاز کرد اما از آنجایی که این ارز دیجیتالی تراکنش های شفافی داشت، به دنبال تراکنشی رفت که مخفی باشد و اطلاعات آن را غیر از کاربران خود به دیگران نمایش ندهد.

او تغییرات گسترده ای را در کد های بیت کوین آغاز کرد و در نهایت موفق به ساخت ارز دیجیتال زی کش شد. ابتدا از این ارز با نام پروتکل زیرو کوین( Zerocoin) یاد می شد. پس از آن به (Zerocash) زیروکش تغییر نام داد و امروزه نیز با نام ارز زی کش شناخته می شود. 

برای این ارز دیجیتالی به هیچ عنوان ICO یا جمع سپاری برگزار نگردید. این ارز سرمایه اولیه خود را موفق شد از طریق سرمایه گذاران خصوصی جذب نماید. افرادی همچون فرد ارسام و راجر ور که بنیانگذاران کوین بیس بودند، عمده ترین سرمایه گذاری را بر روی این پروژه انجام دادند. 

شبکه  زی کش به چه صورت کار می کند؟

این شبکه نیز همچون بیت کوین، بلاک چین های خود را دارد که به صورت ماینینگ کار می کنند. تراکنش های مالی ارز دیجیتال زی کش توسط همه اعضای شبکه تایید شده و به وسیله ماینر ها در بلاک ها قرار گرفته می شوند. از بهم پیوستن این بلاک ها، بلاک چین ها به وجود می آیند. 

زمان تقریبی برای ایجاد بلاک های زی کش، تقریبا زمانی معادل 2.5 دقیقه و پاداش این بلاک ها نیز 12.5 واحد از ارز دیجیتال زی کش می باشد. از این رو در حال حاضر هر 2 دقیقه و نیم حدود 12 و نیم واحد ارز زی کش تولید و استخراج می گردد. 

در این ارز دیجیتالی، پس از دریافت هر 840.000 بلاک، پاداشی که برای بلاک دریافت می شود نصف می گردد. لازم به ذکر است که دستور استخراج ارز زی کش با بیت کوین متفاوت می باشد. برای استخراج بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می شود در حالی که الگوریتم استخراجی زی کش Equihash می باشد. 

اصولا بیت کوین و ارز دیجیتال زی کش شباهت بسیاری با یکدیگر دارند، اما اصلی ترین تفاوت میان این دو ارز، نوع الگوریتم استخراج و تراکنش های خصوصی در زی کش است. 

مسئله ای که باعث می شود زی کش قادر باشد تراکنش های مخفی داشته باشد، استفاده از راهکاری برای اثبات دانایی صفر است. در این روش آدرس فرستنده، گیرنده و حتی مبلغ مخفی است. zero-knowledge proof یا اثبات دانایی سفر در واقع روشی برای رمز نگاری می باشد، که در ان بدون نیاز به افشار اطلاعات به دیگر اعضای شبکه، می تواند فرایند تراکنش را انجام داد. نام این الگوریتم در ارز دیجیتال زی کش با ZK-SNARKs شناخته می شود. 

از این رو بدون اینکه نیاز به آدرس فرستنده، گیرنده و یا حتی مبلغ وجود داشته باشد، می توان با استفاده از شبکه زی کش تراکنش انجام داد. در واقع با این شبکه می توان به دو صورت تراکنش انجام داد. اولین نوع تراکنش معمولی همچون بیت کوین است و روی دیگر تراکنش خصوصی و مخفی است. 

به همین دلیل تراکنش های ارز دیجیتال زی کش می توانند شفاف یا غیرشفاف باشند. در صورتی که آدرس با حرف T آغاز گردد این تراکنش آدرس شفافی خواهد داشت. همچون آدرس بیت کوین که در آن تمام جزئیات نمایش داده می شود. اما در صورتی که تراکنشی با حرف Z آغاز شود، مخی بوده و به هیچ عنوان نمی توان به اطلاعات جزئی این تراکنش دست یافت. 

تصمیمات فنی که در خصوص شبکه ارز دیجیتال زی کش گرفته می شود، در بنیادی با نام همین شبکه صورت می پذیرد. بنیاد زی کش محلی برای اجتماع توسعه دهندگان شبکه زی کش است، که در آنجا بر روی تصمیمات مهم بحث و گفتگو انجام می شود. در نهایت نیز برای رای گیری اقدام می شود.

طبق گفته سایت رسمی ارز دیجیتال زی کش، برای کسب بودجه جهت توسعه شبکه زی کش، به مدت 4 سال، 10 درصد از پاداش استخراج این ارز به بنیاد زی کش تعلق خواهد گرفت. 

مهمترین چالش های قانونی زی کش چیست؟

می دانیم که تراکنش های زی کش کاملا خصوصی هستند. از این رو مراجع قانون و دولت ها نگران آن هستند که مبادا از طریق این شبکه جرمی صورت پذیرد که قادر به پیگیری نباشد. اما باید بگوییم با استفاده از کلیدی به نام ViewKey می توان تمام تراکنش های مخفی را شفاف سازی نمود. 

تمام دارنده های زی کش به این کلید دسترسی داشته و می توانند برای شفاف سازی تراکنش های خود آنها را به مجزی ها و نماینده های قانونی نشان دهند. علاوه بر آن تاکنون در ارز دیجیتال زی کش تنها دسکتاپ زی کش و کیف پول های رسمی قابلیت تراکنش مخفی در این شبکه را داشته اند. 

از این رو کیف پول های موبایل و تحت وب هنوز از قابلیت تراکنش مخفی برخوردار نمی باشند. مدتی پیش نماینده ویژه سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا، آقای لیلیتا اینفانته مصاحبه ای مطرح کرد که در آن بیان نموده بود ارز های دیجیتال پیگیز گریزی همچون زی کش و مونرو، قادر هستند جایگزینی عالی برای خلافکاران باشند. 

اما در حال حاضر نقدینگی و گستردگی در انها به حدی نرسیده است که چندان در دنیا مورد استقبال قرار گیرد. از سوی دیگر ایشان مدعی شده است که بازرسان سازمان مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده، روشی برای ردیابی این ارز های دیجیتالی دارد که جزئیات آن هنوز بیان نشده است. 

قیمت ارز دیجیتال زی کش چقدر است؟

قیمت زی کش در طی یک هفته پس از عرضه در سال 2016( 29 اکتبر)، به دلیل نداشتن تعداد بالایی از واحد های استخراج شده و مشکلاتی که در صرافی های پذیرنده داشت، چندین برابر قیمت بیت کوین بود. در این تاریخ هر واحد ارز زی کشی با قیمتی معادل 4.290 دلار مورد معامله قرار می گرفت.

 در حالی که در آن زمان بیت کوین حدود 680 دلار ارزش داشت. اما پس از آنکه مشکلات صرافی ارز دیجیتال زی کش برطرف شد و عرضه این ارز رونق یافت، قیمت آن به شدت سقوط نمود. باید بگویم بهترین بحث قیمتی این ارز دیجیتالی به تاریخ 8 ژانویه سال 2018 باز می گردد، که قیمت هر واحد زی کش برابر با 870 دلار مورد معامله قرار گرفت. 

بر خلاف ارزهای دیجیتالی مطرح در دنیا، زی کش جزو آن دسته از ارزهایی نیست که هزار درصد سود را برای سرمایه گذاران خود به همراه آورده باشد. اما از آنجایی که تعداد واحد های این ارز دیجیتالی پایین است، در صورتی که تقاضای مناسبی برای آن فراهم گردد می تواند با رشد شدیدی مواجه شود. 

انواع مختلف کیف پول ارز زی کش 

می توانید در سایت رسمی زی کش با انواع کیف پول های رسمی این ارز دیجیتالی روبه رو شوید. اما ما در این بخش از مطلب به بررسی برخی از معروف ترین این کیف پول ها خواهیم پرداخت. 

کیف پول رسمی ارز دیجیتال زی کش

این کیف پول تنها برای سیستم عامل های 64 بیتی لینوکس قابلیت استفاده دارد. در حال حاضر نیز نسخه ویندوز یا مک ان موجود نمی باشد. برای این که بتوان از این کیف پول استفاده کرد نیاز به حداقل 2 گیگابایت RAM و اینترنتی پرسرعت برای دانلود اطلاعات تراکنش جهت همسان سازی با بلاک چین ها لازم خواهید داشت. 

کیف پول رسمی زی کش قابلیت انجام تراکنش های مخفی را دارد. در صورتی که سیستم کامپیوتری شما قدرتمند نیست و حجم اینترنت شما برای دانلود بلاک چین ها کافی نمی باشد، بهتر است از این نرم افزار استفاده نکنند. 

 • سیستم عامل کیف پول رسمی ارز دیجیتال زی کش: لینوکس 
 • نیاز به دانلود کل بلاک چین ها: دارد 
 • قابلیت مخفی کردن تراکنش ها: دارد

بهترین نوع کیف پول زی کش برای دسکتاپ

کیف پول WinZEC با وجود آنکه نسخه ای رسمی از کیف پول زی کش است، اما نسخه ویندوزی ندارد. این نرم افزار متن باز برای کاربران ویندوز مناسب می باشد. برای استفاده از آن لازم است سیستمی با 2 گیگابایت RAM و اینترنت پر سرعت برای دانلود اطلاعات دریافتی از تراکنش ها و سپس همگام سازی آنها با بلاک چین داشت. 

لازم به ذکر است که این کیف پول ارز دیجیتال زی کش قابلیت انجام تراکنش های مخفی را نیز دارد. در صورتی که سیستم کامپیوتر شما قدرتمند نیست و یا حجم و سرعت اینترنت شما برای دانلود بلاک چین ها کافی نمی باشد، بهتر است از این نرم افزار استفاده نکنید. 

 • نیاز به دانلود کل بلاک چین ها: دارد
 • سیستم عامل قابل اجرای ان: ویندوز
 • قابلیت مخفی کردن تراکنش ها: دارد 

کیف پول zec-qt-wallet اولین نرم افزاری می باشد که توسط بنیاد زی کش توسعه یافته است. از این نرم افزار می توان بر روی مک و ویندوز استفاده کرد. لازم است جهت استفاده از کیف پول مورد نظر حداقل 2 گیگابایت RAM و اینترنت پر سرعت داشت.

 تا بتوان اقدام به دانلود اطلاعات تراکنش های ارز دیجیتال زی کش نموده و آنها را با بلاک چین همگام سازی نمود. از سوی دیگر این نرم افزار قابلیت انجام تراکنش های مخفی را نیز دارد. در صورتی که از سیستم قدرتمندی برخوردار نیستند یا این که حجم و سرعت اینترنت شما برای دانلود بلاک چین های کافی نمی باشد، بهتر است از این نرم افزار استفاده نکنید. 

 • قابلیت مخفی سازی تراکنش ها: دارد
 • سیستم عامل مورد نظر برای اجرا: مک و ویندوز
 • نیاز به دانلود کل بلاک چین ها: دارد 

کیف پول ZelCore از جمله نمونه های دیگر کیف پول ارز دیجیتال زی کش است. این کیف پول قادر است از چندین دارایی پشتیبانی نماید که یکی از آنها ارز زی کش است. می توان آن را بر روی ویندوز، مک، اندروزد، لینوکس و حتی IOS نیز نصب کرد. نیازی نیست در استفاده از این کیف پول بلاک چین دانلود نمود. علاوه بر آن نرم افزاری با حجم کم است و از تراکنش های مخفی نیز پشتیبانی نمی کند. 

 • قابلیت مخفی سازی تراکنش ها: ندارد
 • سیستم عامل مورد نظر برای اجرا: مک، اندروید، ویندوز، IOS و لینوکس
 • نیاز به دانلود کل بلاک چین ها: ندارد

علاوه بر کیف پول های بیان شده، نمونه های دیگری نیز از کیف پول وجود دارد که برای استفاده از ارز دیجیتال زی کش در دسکتاپ اجرا می شوند. از جمله نمونه هایی مانند گوادرا( Guarda)، جکس( Jaxx) و ... .

کیف پول های زی کش مناسب برای موبایل

نمونه های دیگری از کیف پول وجود دارند که بر روی گوشی های هوشمند نصب و اجرا می شوند. از جمله این کیف پول ها باید به موارد زیر اشاره نماییم: 

کیف پول کوینومی( Coinomi): 

این کیف پول در وب سایت رسمی ارز دیجیتال زی کش به عنوان کیف پول موبایل معرفی شده است. ارز زی کش تنها یکی از چندین دارایی است که این کیف پول از آن پشتیبانی می نماید. 

 • نیاز به دانلود بلاک چین ها: ندارد 
 • سیستم عامل مورد نیاز: IOS و اندروید
 • قابلیت مخفی سازی تراکنش ها: ندارد

کیف پول آی بیتکام( Ibitcome):

این کیف پول چندان از شهرت بالایی برخوردار نمی باشد. اما در وب سایت رسمی ارز دیجیتال زی کش به عنوان کیف پول معتبر معرفی شده است. 

 • قابلیت مخفی سازی تراکنش ها: ندارد
 • نیاز به دانلود بلاک چین ها: ندارد 
 • سیستم عامل مورد نیاز: IOS و اندروید

کیف پول گوادرا( Guadra):

از جدیدترین کیف پول های مناسب جهت استفاده از زی کش، کیف پول گوادرا است. البته این کیف پول از ارزهای دیجیتالی دیگری نیز پشتیبانی می کند. 

 • سیستم عامل مورد نیاز: IOS و اندروید
 • قابلیت مخفی سازی تراکنش ها: ندارد
 • نیاز به دانلود بلاک چین ها: ندارد 

به جز کیف پول های معرفی شده برای ارز دیجیتال زی کش، می توان از کیف های جکس( Jaxx) و موبی( Mobi) نیز بر روی موبایل استفاده کرد. 

کیف پول های سخت افزاری ارز دیجیتال زی کش

به صراحت می توانیم بیان کنیم که امن ترین گزینه برای محافظت و نگهداری از ارز زی کش، استفاده از کیف پول های سخت افزاری می باشد. معتبرترین کیف پول های سخت افزاری عبارتند از ترزور، لجر نانو اس و کیپ کی. که همگی از زی کش پشتیبانی می نمایند. 

این کیف پول ها از دارایی ها و کلید های خصوصی حتی به صورت افلاین نیز محافظت می نمایند. قیمت انها بین 80 تا 100 دلار متغیر است. 

نحوه خرید ارز زی کش به چه صورت است؟

برای این که این ارز را با ریال خریداری کنید، لازم است به سایت های انلاین داخلی مراجعه نمایید. اما متاسفانه در حال حاضر بیشتر سایت های ایرانی و داخلی تنها ارز های دیجیتالی همچون بیت کوین و اتریوم را عرضه و به فروش می رسانند. 

در صورت موجود بودن ارز دیجیتال زی کش در این سایت ها، بهتر است حتما از معتبر بودن صرافی فروشنده اطمینان حاصل کنید. اما باید بگوییم متداول ترین روشی که می توان از آن طریق اقدام به خرید زی کش نمود، مخصوصا برای کاربران ایرانی، خرید اتر یا بیت کوین از سایت های معتبر ایرانی است. 

پس از خرید می توانید بیت کوین و اتریوم را در صرافی خارجی معتبر به ارز دیجیتال زی کش تبدیل نمایید. می توانید به وب سایت ما مراجعه نموده و لیست معتبرترین صرافی های خارجی را مشاهده کنید. البته توجه داشته باشید که چون کشور در تحریم به سر می برد، لازم است پیش از انتخاب صرافی معتبر خارجی از مشکل نداشتن آن اطمینان حاصل نمایید.

تکنیکال

تاریخچه قیمت

اخبار

مای چنجرز
کانال مای چنجرز در آپارات صفحه فیسبوک مای چنجرز صفحه اینستاگرام مایچنجرز صفحه اینکداین مایچنجرز کانال تلگرام مای چنجرز صفحه توئیتر مای چنجرز کانال مایچنجرز در یوتیوب

وبلاگ تماس با ما درباره ما حریم خصوصی سئوالات متداول

© تمامی حقوق مادی و معنوی برای مای‌چنجرز محفوظ است