۷ مورد از اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال

۷ مورد از اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال

اشتباهات معاملاتی بخشی از ذات بازارهای مالی است. به فکر این نباشید که این خطاها را به صفر برسانید. چنین امری کاملاً غیرممکن است. اما با آگاهی از اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال می توانید از آنها دور بمانید و از تکرار مجدد آن‌ها بپرهیزید. شاید برخی از افراد با این تصور که اشتباهات گریزناپذیر هستند آن‌ها را به حال خود رها می‌کنند. چنین نگرشی کاملا غیرمنطقی است. درست است که نمی‌توان معاملاتی کاملا موفق و بدون اشتباه انجام داد اما این مسئله به آن معنا نیست که دست روی دست بگذاریم و هیچ‌کاری نکنیم.

تحلیل تکنیکال آسان نیست و همه این را می‌دانیم. البته شاید کسی که هنوز چیزی از این شیوه‌ی تحلیل نمی‌داند نظری متفاوت داشته باشد! اما اگر حتی زمان کوتاهی از معامله‌گری شما در بازار ارز دیجیتال گذشته باشد، خواهید فهمید که اشتباه کردن بخشی از این بازی معاملاتی و همواره اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال وجود دارد که همه دچار آنها می‌شوند. نمی‌توان از آن فرار کرد و خواه‌ناخواه اتفاق می‌افتد. در حقیقت هیچ معامله‌کننده‌ای نمی‌تواند کاری کند که اصلا ضرر نکند.

در ادامه مطالعه اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال پیشنهاد می‌دهیم مطالب آموزشی دیگر مای چنجرز مگ را مطالعه کنید

  1. تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال
  2. مهم‌ترین اصطلاحات معاملاتی ارز دیجیتال

این کار فقط با معجزه امکان‌پذیر است و بس! حتی اگر یک فرد باتجربه و حرفه‌ای هم باشید، باز هم از این اشتباهات معاملاتی گریزی نیست. باید بپذیریم که همه‌چیز در دست ما نیست و عوامل متعددی در قیمت  و روند حرکت ارزهای دیجیتال دخیل هستند. در این میان ما تنها می‌توانیم با تکیه بر تحلیل تکنیکال و بر  اساس پیش‌بینی‌های معتبر دست به دادوستد بزنیم. همین ابتدا لازم است بارها و بارها تاکید کنیم که هیچ مسئله‌ای نه در دنیای ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی قطعی نیست.

با توجه به مواردی که گفته شد، باید بگوییم که برخی از اشتباهات معاملاتی بدیهی هستند و همواره رخ می‌دهند. به ویژه افرادی که تازه به دنیای ارز دیجیتال پا گذاشته‌اند بیشتر درگیر چنین اشتباهاتی می‌شوند. بهترین معامله‌گرها افرادی منطقی و آرام هستند و با ذهنی باز به بررسی بازار می‌پردازند. آن‌ها می‌دانند که باید بر چه اساسی بازی کنند و به آسانی می‌توانند بازارخوانی کنند. شرایط بازار گویای همه‌چیز هست و نیازی به موارد دیگر نیست.

اگر می‌خواهید موفق شوید این دقیقاً همان‌چیزی است که باید انجام دهید. اگر بتوانید این مورد را در خود تقویت کنید می‌توانید مدیریت ریسک را هم انجام دهید. به این ترتیب قادر خواهید بود خطاها و اشتباهات معاملاتی خود را نیز مدیریت کنید و از نقاط قوت خود کمال استفاده را ببرید. با این کارها می‌توانید به صورت مداوم قابلیت‌های خود را بهبود ببخشید. سعی کنید آرام باشید. مخصوصا زمانی که اوضاع بغرنج به نظر می‌رسید، شما آرام‌ترین فرد باشید و اجازه دهید زمان همه‌چیز را مشخص کند. در چنین شرایطی از انجام واکنش‌های احساسی پرهیز کنید؛ چرا که دود آن به چشم خودتان خواهد رفت.

اما منظور از اشتباهات معاملاتی دقیقا چه مواردی هستند؟‌ اگر می‌خواهید با این موارد آشنا شوید و ببینید که آیا شما هم تاکنون مرتکب این خطاها شده‌اید یا خیر، کمی تامل کنید و ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید.

اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از شیوه‌هایی است که برای تحلیل بازارهای مالی بسیار کاربرد دارد. چنین شیوه‌ی تحلیلی را می‌توان در هر بازار مالی به کار برد؛ در انواع بازارها مانند بازار سهام، فارکس، بازار طلا یا بازار ارز دیجیتال می‌توان از تحلیل تکنیکال بهره برد.

اشتباهات رایج در دنیای ارز دیجیتال

اشتباهات رایج در دنیای ارز دیجیتال

در حالی‌که یادگیری مفاهیم اساسی این شیوه‌ی تحلیلی نسبتا آسان است اما خبره شدن در این امر کار هرکسی نیست. زمانی که شما مهارت‌های جدیدی  را فرامی‌گیرید طبیعی است که اشتباهات معاملاتی زیادی را در این خصوص مرتکب شوید. به ویژه زمانیکه این موارد را در هنگام معامله کردن یا سرمایه‌گذاری پیاده می‌کنید، این امر می‌تواند منجر به ضرر و زیان‌های فراوانی شود.

اگر حواس خود را جمع نکنید و از اشتباهات خود درس نگیرید، خطر از دست دادن بخش اعظم دارایی و سرمایه‌تان شما را تهدید خواهد کرد. درس گرفتن از اشتباهات معاملاتی امری فوق‌العاده مفید است اما جلوگیری از انجام آن‌ها (تا جائیکه مقدور است) چندین مرتبه ارزش‌مندتر است. پس در این راستا قدم بردارید و سعی کنید اشتباهات خود را چندباره تکرار نکنید.

بررسی اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال

در این مقاله قصد داریم چند مورد از مهم‌ترین اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال را معرفی کنیم. اگر تازه به جمع معامله‌کنندگان پیوسته‌اید باید ابتدا به سراغ مفاهیم پایه‌ی تحلیل بروید. به این ترتیب درصد خطای شما کمتر می‌شود. اما اشتباهات همواره وجود دارند. اکنون بیایید در ادامه اشتباهات افراد تازه‌کار (و حتی حرفه‌ای‌های بازار) را با هم بررسی ‌کنیم و ببینیم ما تا به حال کدام‌یک از این خطاها را مرتکب شده‌ایم.

  • بدون تعیین حد ضرر دارایی خود را از دست خواهید داد

بهتر است بحث اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال را با این جمله‌ی معروف از اد سیکوتا (Ed Seykota) این تحلیل‌گر مطرح بازار کالا شروع کنیم. او می‌گوید: «سه عنصر اصلی یک معامله‌ی خوب عبارت‌اند از: ۱- کاهش ضرر و زیان، ۲- کاهش ضرر و زیان و ۳- کاهش ضرر و زیان. اگر از این سه قانون پیروی کنید، می‌توانید شانس بردن داشته باشید.»

شاید این مورد به نظر ساده برسد، اما مهم آن است که بر اهمیت آن تاکید و تمرکز شود. زمانی که بحث بر سر معامله و سرمایه‌گذاری است، حفاظت از دارایی باید به اولویت شماره‌ی نخست شما تبدیل شود. این کار با پرهیز از اشتباهات معاملاتی خودبه‌خود انجام می‌شود.

اهمیت تعیین حد ضرر در اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال

اهمیت تعیین حد ضرر

ورود به دنیای تجارت می‌تواند یک کار دلهره‌آور و حتی ترسناک باشد. یک رویکرد مشخص که می‌توان در آغاز این مسیر آن را به کار بست می‌تواند بر چنین نگرشی استوار باشد: پیروزی نخستین گام نیست؛ بلکه نباختن است که گام اول موفقیت به شمار می‌رود. به همین دلیل است که افراد ترجیح می‌دهند با موقعیت‌های کوچک‌تری کار را آغاز کنند؛ یا حتی این کار را با دارایی‌های واقعی انجام نمی‌دهند. در غیر این صورت اشتباهات معاملاتی ممکن است زیان‌های فراوانی ر ا به دنبال داشته باشند.

به عنوان مثال Binance Futures یک شبکه‌ی آزمایشی دارد که به منظور آزمون و خطا طراحی شده است. در این شبکه شما می‌توانید استراتژي‌های معاملاتی خود را در بوته‌ی آزمایش قرار دهید؛ پیش از آن‌که این خطر را به جان بخرید که این استراتژی را بر روی دارایی‌هایی پیاده کنید که با سختی به دست آورده‌اید، آن‌ها را به صورت مجازی مورد آزمایش قرار دهید. به این صورت می‌توانید از سرمایه‌‌ی خود محافظت کنید و تنها زمانی که به صورت مداوم نتایج قابل‌قبول و مطلوبی کسب کردید استراتژی خود را به شکلی واقعی به کار ببندید. به این شیوه می‌توانید به میزان خوبی از اشتباهات معاملاتی در امان بمانید.

یکی از اقدامات منطقی برای جلوگیری از گیر افتادن در دام اشتباهات معاملاتی، تعیین حد ضرر است. باید برای معاملات خود یک نقطه‌ی فاقد اعتبار تعیین کنید. منظور نقطه‌ای است که با ورود به آن، باید دارایی مذکور را ترک کنید. این‌جا درست همان ناحیه‌ای است که شما باید سختی‌ها را به جان بخرید و با شجاعت کار درست را انجام دهید.

زمانیکه دارایی وارد چنین محدوده‌ای می‌شود باید بدانید که معامله‌ی شما دیگر فاقد اعتبار است؛ چرا که احتمال دارد ضررهای بزرگی در راه باشند. باید بپذیرید که روش شما برای معامله‌گری اشتباه بوده است. اگر چنین طرز فکری را در معاملات خود به کار نبندید، به احتمال زیاد در بلندمدت نمی‌توانید عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارید. حتی یک معامله‌ی بد هم می‌تواند موجب ضرر و زیان شما شود. نهایتاً ممکن است به فردی تبدیل شوید که با انجام اشتباهات معاملاتی، امید به بهبود بازار دارد و دارایی خود را نگه می‌دارد. شاید این اتفاق نهایتا می‌تواند منجر به از دست رفتن تمام دارایی شما شود.

  • بیش از حد معامله‌ کردن یک تله‌ی معاملاتی است، نه یک اقدام درست

این مورد را می‌توان آفت کار یک سرمایه‌گذار دانست. زمانی که شما یک معامله‌گر فعال و پویا هستید، یکی از رایج‌ترین اشتباهات معاملاتی این است که گمان می‌کنید همیشه باید معامله کنید. انگار اگر چنین کاری نکنید، بازنده خواهید شد! اما حقیقت کاملاً برعکس است. معامله‌ کردن نیازمند تجزیه‌وتحلیل‌های فراوانی است. هم‌چین باید بسیار به انتظار بنشینید و صبر کنید. با استفاده از برخی از استراتژی‌های معاملاتی، ممکن است نیاز به آن باشد که مدتی طولانی را منتظر بمانید. این انتظار برای آن است که سیگنالی قابل‌اطمینان بیابید تا بتوانید بر اساس آن دست به معامله بزنید. نگران نباشید، این‌همه صبر و انتظار ارزشش را دارد.

معضلات معاملات بیش از حد

معضلات معاملات بیش از حد

برخی از معامله‌گران شاید در سال کمتر از سه معامله انجام دهند و با این همه خروجی و بازدهی بسیار چشم‌گیری داشته باشند. تعداد معاملات، فاکتوری نیست که بتوان گفت هر چه بیشتر باشد عملکرد افراد بهتر است! هرگز به خود اجازه ندهید به آسانی و با انجام اشتباهات معاملاتی، باورهای نادرست در شما تقویت شود.

جسی لیورمور (Jesse Livermore) یک معامله‌گر موفق بود که از پیشگامان عرصه‌ی تجارت روز به شمار می‌رفت. یک نقل قول معروف از او وجود دارد که می‌گوید: «پول از طریق نشستن به دست می‌آید، نه تجارت کردن».

بر همین اساس بهترین توصیه آن است که تنها به ‌خاطر معامله کردن وارد بازارهای مالی و عرصه‌ی تجارت نشوید. این امری است که باید از آن پرهیز کنید. همیشه نباید در تمام دادوستدها و معاملات حضور داشته باشید. این یک باور غلط است و اشتباهات معاملاتی زیادی از آن به وجود می‌آیند. در حقیقت بعضی مواقع شرایط بازار به گونه‌ای است که اتفاقا بهتر است هیچ کاری انجام ندهید، یعنی هیچ‌کاری نکردن خود معادل سودآوری است.

منتظر بمانید تا فرصت خودش را نشان دهد. به این ترتیب، می‌توانید سرمایه‌ی خود را حفظ کنید و مترصد فرصت‌های معاملاتی فوق‌العاده باشید. فرصت‌های مناسب تجاری می‌توانند مجددا ایجاد شوند. به خاطر سپردن این موضوع که فرصت‌ها همیشه برمی‌گردند امری ارزش‌مند است. تنها کافی است منتظر بمانید.

یکی دیگر از اشتباهات معاملاتی مشابه، تمرکز و تاکید بیش‌ازاندازه بر تایم‌فریم‌های کوچک‌تر است. به طور کلی تجزیه و تحلیل‌هایی که در چارت‌های بالاتری انجام می‌شوند نسبت به آنالیز‌های صورت‌گرفته در چارت‌های پایین‌تر، بیشتر قابل اعتماد و استناد هستند. به همین ترتیب، چارت‌های زمانی کوچک‌تر در تحلیل تکنیکال چندان هم حرفی برای گفتن نخواهند داشت و ممکن است اغلب اوقات شما را برای ورود به یک سهم وسوسه کنند.

درست است که افراد موفق و معامله‌گرانی که سودهای کوتاه‌مدت کسب می‌کنند هم در بازار حضور دارند؛ اما معامله کردن در تایم‌فریم‌های پایین‌تر خطر نسبت سود به زیان (ریسک به ریوارد) نامطلوب را با خود به همراه دارد. به عنوان یک استراتژی خطرناک چنین امری به هیچ‌وجه به افراد تازه‌کار و تازه‌وارد به بازار ارز دیجیتال توصیه نمی‌شود.

  • با معاملات انتقام‌جویانه در حقیقت از خود انتقام می‌گیرید

دیدن معامله‌گرانی که سعی می‌کنند با شتاب زیادی ضررهای قابل‌توجه خود را جبران کنند بسیار رایج است. این همان چیزی است که به آن معامله‌ی انتقام‌جویانه می‌گوییم. چنین اقدامی یکی از مرگ‌بار ترین اشتباهات معاملاتی را با خود به دنبال دارد. تفاوتی ندارد که شما یک تحلیل‌گر تکنیکال هستید، یا یک معامله‌کننده‌ی روزانه یا حتی یک نوسان‌گیر. فارغ از این نقش‌ها پرهیز از دخالت احساسات در معاملات امری حیاتی و ضروری است. و البته نمی‌توان منکر آن شد که گفتنش آسان است و عمل‌ کردن به آن دشوار.

پرهیز از معاملات سریع و اقدامات بدون فکر

پرهیز از معاملات سریع و اقدامات بدون فکر

به واژه‌ی تحلیل‌ در تحلیل تکنیکال توجه کنید. به طور طبیعی این لغت نشان‌دهنده‌ی یک نگرش تحلیلی به بازارهای مالی است. پس چرا می‌خواهید در این بستر تحلیلی با عجله و تصمیم‌های احساسی اقدامات نادرست انجام دهید؟‌ اگر می‌خواهید در دسته‌ی بهترین معامله‌گران قرار بگیرید باید بتوانید حتی پس از سنگین‌ترین شکست‌ها هم هم‌چنان آرامش خود را حفظ کنید. از تصمیم‌های احساسی پرهیز کنید و بر حفظ یک ذهنیت منطقی و برخورداری از استدلال تمرکز کنید.

این‌که بخواهید سریعا پس از یک شکست بزرگ دست به معامله بزنید، از جمله رایج‌ترین اشتباهات معاملاتی است که منجر به ضررهای بیشتری می‌شود. قطعا هیچ‌کس چنین چیزی را نمی‌خواهد. بر همین اساس است که ممکن است برخی از معامله‌کنندگان پس از متحمل شدن ضرر و زیان‌های بزرگ، مدتی اصلا معامله نکنند. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند شروع تازه‌ای داشته باشند و با یک ذهن باز و آرام و به دور از هرگونه آشوب و استرس به معاملات برگردند.

  • پافشاری بر عقاید و عدم انعطاف کار دستتان می‌دهد

اگر قصد دارید که در امر معامله‌گری موفق عمل کنید، نباید از تغییر دادن طرز تفکر و چارچوب‌های ذهنی خود هراسی به دل راه دهید. شرایط بازار هر لحظه می‌تواند تغییر کند؛‌ آن‌هم تغییری سریع. درست است که زمان این تغییرات را نمی‌توان به طور قطعی مشخص کرد،‌ اما آن‌چه که در این میان بدیهی و قطعی است، رخ دادن این تغییرات است. این تغییرات همیشه در بازار وجود داشته‌اند و  خواهند داشت. اما در این میان وظیفه‌ی شما به عنوان یک معامله‌گر چیست؟

شما باید این تغییرات را تشخیص دهید و خود را با آن‌ها سازگار کنید و از انجام اشتباهات معاملاتی پرهیز کنید. ممکن است یک استراتژی در یک شرایط معین و مشخص نتایج بسیار خوبی داشته باشد. اما این امر به این معنا نیست که این استراتژی در تمام شرایط همین‌قدر موثر خواهد بود. چنین نتیجه‌گیری منطقی به نظر نمی‌رسد و نادرست است.

اثرات مخرب سوگیری‌های شناختی

اثرات مخرب سوگیری‌های شناختی

در همین خصوص به یک نقل قول از پل تئودور جونز (Paul Tudor Jones) که یک تاجر افسانه‌ای است، استناد می‌کنیم: «هر روز تصور من این است که تمام اقدامات و موقعیت‌های من اشتباه است!»

قطعا افرادی وجود دارند که استراتژی‌هایی مغایر با شما دارند. به منظور پرهیز از اشتباهات معاملاتی سعی کنید به استراتژی آن‌ها هم توجه کنید تا به این ترتیب نقاط ضعف احتمالی آن‌ها را شناسایی کنید. این‌گونه است که عقاید و تئوری‌های سرمایه‌گذاری و هم‌چنین تصمیم‌های شما جامع‌تر خواهند شد.

این امر هم‌چنین مورد دیگری را نیز با خود به همراه دارد. منظور سوگیری‌های شناختی هستند. این سوگیری‌ها می‌توانند تاثیرات بسیار زیادی بر قدرت تصمیم‌گیری افراد بگذارند و خود از جمله رایج‌ترین اشتباهات معاملاتی به شمار می‌روند.

این موارد می‌توانند بر قضاوت‌های معامله‌گران سایه‌ی شک را بگسترانند و محدوده‌ی احتمالاتی را که فرد می‌تواند در نظر بگیرد کم می‌کنند. مطمئن شوید که حداقل این سوگیری‌های شناختی را درک کرده و متوجه شده‌اید. چرا که اثرات مخرب آن‌ها می‌تواند برنامه‌های معاملاتی شما را مخدوش کند. به این ترتیب قادر خواهید بود که این اثرات مخرب را تا حد مطلوبی کاهش دهید.

  • توجه نکردن به شرایط بحرانی بازار آثار مخربی در پی خواهد داشت

برخی مواقع پیش می‌آید که پیش‌بینی‌هایی که بر اساس تحلیل تکنیکال انجام می‌شود چندان هم قابل اعتماد نیستند. داریم در خصوص حوادث قوی سیاه صحبت می‌کنیم. این نظریه یکی از مطرح‌ترین نظریه‌های بازارهای مالی است و به اتفاقاتی اشاره دارد که خارج از پیش‌بینی هستند.

یعنی شرایطی که هیچ‌کس انتظار وقوع آن‌ها را ندارد. این شرایط می‌توانند ناشی از احساسات معامله‌گران باشند و خود بستری برای اشتباهات معاملاتی فراهم کنند. در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که بازارهای مالی بر اساس عرضه و تقاضا پیش می‌روند. امکان دارد برخی مواقع هیچ توازنی میان این دو بال حرکتی نباشد و کفه‌ی ترازو به نفع یکی از این دو سنگینی کند.

بیایید مطابق معمول یک مثال کاربردی را بیان کنیم. فرض کنید که در حال استفاده از اندیکاتور قدرت نسبی هستید. RSI یک اندیکاتور مومنتوم (حرکت لحظه‌ای) یا پیشرو است. به طور کلی اگر منحنی نمودار در ناحیه‌ای قرار گیرد که کمتر از ۳۰ باشد، نشان از این امر دارد که در ناحیه‌ی اشباع فروش هستیم. اما آیا این امر به آن معناست که هنگام پایین رفتن RSI تا محدوده‌ی ۳۰ یک سیگنال معاملاتی خرید داریم و سریعا باید به دارایی مذکور وارد شویم؟

قطعاً که چنین تصوری از پایه اشتباه است و خود اساس اشتباهات معاملاتی را شکل می‌دهد. این امر تنها نشان‌دهنده‌ی آن است که روند و حرکت بازار بر اساس صف‌های فروش پیش می‌رود. یعنی فروشندگان بازار را در دست دارند. به عبارت دیگر این مسئله حاکی از آن است که فروشندگان از قدرت بیشتری در مقایسه با خریداران برخوردار هستند.

RSI‌ می‌تواند در طی شرایط عجیب‌وغریب بازار، وارد نواحی بحرانی شود. حتی این امکان وجود دارد که تک‌رقمی هم شود (یعنی به نواحی زیر ۱۰ وارد شود) و یا حتی به ناحیه‌ی صفر نزدیک شود که پایین‌ترین ناحیه‌ی ممکن است. حتی چنین اشباع فروش پرقدرتی هم نمی‌تواند الزاما به این معنا باشد که یک تغییر محتمل نزدیک است.

تصمیم‌گیری‌های کورکورانه تنها بر پایه‌ی ابزارهای تحلیل تکنیکال می‌تواند منجر به ضرر و زیان‌های فراوان و از دست دادن بخش قابل توجهی از دارایی شود. این امر مخصوصا در وقایع قوی سیاه که پیش‌تر در خصوص آن صحبت شد بیشتر خودنمایی می‌کند. در این شرایط آگاهی از قیمتی که روندی خارج از پیش‌بینی‌ها دارد امری دشوار است.

در طی شرایطی این‌چنین، بازارهای مالی می‌توانند در یک جهت خاص حرکت کنند. هیچ‌یک از ابزارهای تحلیل تکنیکال این توانایی و قدرت را ندارند که در مقابل این حرکت ایستادگی کنند. به همین دلیل است که معمولا توجه به سایر فاکتورها از اهمیت زیادی برخوردار است و صرفا تکیه بر یک ابزار به تنهایی امری معقول به نظر نمی‌رسد.

  • فراموش نکنید که تحلیل تکنیکال بازی احتمالات و پیش‌بینی‌هاست

هیچ چیز در تحلیل تکنیکال مطلق نیست. تنها با احتمالات و پیش‌بینی‌ها سروکار داریم. این مسئله به آن معناست که هر رویکردی که در این شیوه‌ی تجزیه و تحلیل به کار می‌گیرید و بر اساس آن معامله می‌کنید هیچ ضمانتی به شما ارائه نمی‌کند. یعنی هیچ تضمینی وجود ندارد که بازار گوش به فرمان تحلیل‌ها و انتظارات شما باشد! باید بپذیرید که بازار کاری به این مسائل ندارد و راه خودش را می‌رود.

شاید تحلیل شما حاکی از آن باشد که احتمالی بسیار قوی در خصوص حرکت صعودی یا نزولی بازار وجود دارد، اما هم‌چنان و حتی در این صورت هم هیچ قطعیتی وجود ندارد. هر لحظه ممکن است با یک اقدام نادرست، سروکله‌ی اشتباهات معاملاتی پیدا شود و دارایی شما را بر باد دهد.

ارتباط میان تحلیل تکنیکال و احتمالات در اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال

ارتباط میان تحلیل تکنیکال و احتمالات

هنگام چینش استراتژی‌های معاملاتی خود باید به دقت این مسئله را مدنظر قرار دهید تا به این ترتیب از اشتباهات معاملاتی در امان بمانید. تفاوتی ندارد که چقدر مجرب هستید و به چه میزان در معامله‌گری خبره‌ هستید؛ این تصور که بازار از تحلیل شما تبعیت می‌کند به هیچ‌وجه یک ایده‌ی منطقی و عقلانی نیست. اگر چنین نگرشی داشته باشید، در حقیقت دارید یک شرط‌بندی کلان روی یک خروجی غیرقطعی انجام می‌دهید. این امر خطر از دست دادن بخش قابل توجه یا تمام سرمایه را در پی دارد.

  • تقلید کورکورانه از سایر معامله‌گران نهایتاً به ضرر و زیان منتهی می‌شود

اگر دوست دارید که در مهارت‌های معاملاتی به تسلط بالایی برسید و تا حد امکان از اشتباهات معاملاتی پرهیز کنید، باید مهارت‌های خود را به صورت مستمر بهبود بخشید. این امر یک موضوع حیاتی و حائز اهمیت است. این مسئله به ویژه هنگامی که وارد بازارهای معاملاتی می‌شویم بیشتر خودنمایی می‌کند. در حقیقت تغییر شرایط بازار عاملی است که این امر را به یک ضرورت تبدیل می‌کند. یکی از بهترین شیوه‌ها در این خصوص، پیروی از معامله‌گران و افرادی است که بر اساس تحلیل تکنیکال عمل می‌کنند.

هرچند اگر دوست دارید که همواره عملکرد خوبی داشته باشید، نیاز به آن دارید که نقاط قوت خود را بشناسید و بر اساس آن‌ها عمل کنید. می‌توانیم این نقاط قوت را مزیت‌های معاملاتی شما بنامیم؛ عواملی که باعث می‌شوند از دیگر معامله‌کنندگان متمایز شوید و از اشتباهات معاملاتی در امان بمانید.

اگر مصاحبه‌ها و نظرات معامله‌گران موفق را خوانده باشید قطعا متوجه شده‌اید که این افراد استراتژي‌های کاملا متفاوتی با یک‌دیگر دارند. در حقیقت ممکن است یک استراتژی که برای یک معامله‌گر به خوبی جواب می‌دهد، در نظر یک معامله‌کننده‌ی دیگر کاملا بدون کاربرد و حتی غیر قابل اجرا تصور شود. روش‌های بی‌شماری برای کسب سود از بازارهای مالی وجود دارد. تنها چیزی که به آن نیاز دارید این است که شیوه‌ی شخصی خود را بیابید و بر اساس استایل و سبک معامله‌گری خود اقدام به خرید و فروش کنید. این امر خود تا حد مطلوبی می‌تواند به کاهش اشتباهات معاملاتی کمک کند.

ممکن است چند باری که بر پایه‌ی تحلیل افراد دیگر اقدام به ورود به یک سهم کرده باشید بازخورد خوبی هم دریافت کرده باشید. اما حقیقت آن است که اگر بدون درک ساختار اساسی تصمیم‌ها تنها کورکورانه از استراتژی دیگران پیروی کنید، در بلندمدت هرگز نتیجه نخواهید گرفت. آن‌چه برای‌تان باقی خواهد ماند ضرر است و ضرر. البته این حرف به آن معنا نیست که شما نباید از دیگران پیروی کنید و یا از آن‌ها نیاموزید.

نکته‌ی مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که به این امر فکر کنید که آیا شما با استراتژی معاملاتی یک فرد دیگر موافق هستید یا به زور و اجبار می‌خواهید آن را در سیستم معاملاتی خود وارد کنید؟ هرگز نباید کورکورانه و بدون عقل و تفکر از سایر معامله‌گران پیروی کنید. حتی اگر این معامله‌گران بسیار مجرب باشند و از شهرت و اعتبار خوبی برخوردار باشند. شما که قصد ندارید به این سادگی در گرداب اشتباهات معاملاتی فرو بروید؟

در این مسیر می‌توانید استراتژی‌های افراد مجرب را درک کنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید. اما زمانی که دلیل اقدامات آن‌ها را نمی‌دانید نباید از آن‌ها تبعیت کنید. این مورد نیز یکی دیگر از سوگیری‌های شناختی است که روان‌شناسان آن را با نام رفتار قبیله‌ای، گله‌ای یا توده‌ای می‌شناسند. به طور کلی از جمله مرگ‌بارترین اشتباهاتی که در تحلیل تکنیکال می‌تواند رخ دهد، همین سوگیری‌ها و تعصبات شناختی است که نتایج زیان‌بار فراوانی به دنبال دارد.

کلام پایانی اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال

در این مقاله کوشیدیم به هفت مورد از اشتباهات معاملاتی رایج در تحلیل تکنیکال سرمایه‌گذاران و فعالان بازارهای مالی در تحلیل تکنیکال بپردازیم. هرگز فراموش نکنید که معامله کردن کار آسانی نیست. این امر زمانی میسر می‌شود که با رویکردهای بلندمدت وارد دنیای ارز دیجیتال و یا بازار سهام شوید.

آشنایی با اشتباهات معاملاتی

آشنایی با اشتباهات معاملاتی

این مسئله که دائما نتایج خوبی در معاملات خود بگیرید، محال نیست اما زمان‌بر است. تنها باید صبر کنید و از تجربیات خود و دیگران استفاده کنید. این امر نیازمند تمرین و تکرار است و باید استراتژی‌های معاملاتی خود را پالایش کنید و زواید آن را کاملا حذف نمایید.

باید یاد بگیرید که چطور می‌توانید ایده‌های معاملاتی خود را فرمول‌بندی کنید و از آن‌ها در معاملات خود استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید نقاط قوت خود را بشناسید و بر اساس آن‌ها معامله کنید. نتیجه‌ی این امر آن است که می‌توانید کنترل دارایی خود را به شکلی مطلوب در دست بگیرید و در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی به شیوه‌ای کاملا موثر عمل کنید.

اشتراک‌گذاری

پنج سالی است که بطور تخصصی در زمینه رمز ارزها و حواشی مرتبط با آن بصورت تخصصی مشغول به فعالیت هستم و علاقه زیادی به یادگیری و به اشتراک گذاشتن اون با دیگران دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *