آموزش ارزهای دیجیتال

آموزش ارزهای دیجیتال برای تازه کارها در معاملات ارزهای دیجیتال

آموزش ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری برروی آن‌ها بسیار حساس و پر ریسک است و معاملات بدون هدف و بی‌برنامه در آن‌ها باعث ضررهای بسیار بالای سرمایه‌گذاران خواهد شد. اگر چه اکثر تحلیلگران اقتصادی بر این باور هستند که هر استراتژی ممکن است نقص هایی در بر داشته باشد ولی به هر حال ما در این مقاله سه راهکار شناخته شده و با اطمینان بالا را برای افراد تازه کار بررسی خواهیم کرد تا به عنوان بخشی از آموزش ارز های دیجیتال آن را بیاموزند.

افراد تازه کار در این بازار پر تلاطم ارز دیجیتال چه کاری باید بکنند؟

میانگین هزینه دلاری (DCA)

استراتژی میانگین گیری دلاری یا همان میانگین هزینه دلاری (Dollar Cost Averaging) یک استراتژی و راهکار مشهور است که تا کنون امتحان خود را پس داده است و بهترین نتیجه را با این راهکار در بازه های زمانی طولانی خواهید گرفت. این راهکار در آموزش ارزهای دیجیتال بسیار استفاده دارد. در این راهکار، فرد سرمایه گذار پول خود را بخش های کوچک و کم تقسیم می کند و به جای آن که تمامی سرمایه خود را یک جا برای خرید یک رمز ارز خاص خرج کند ، آن را در یک تایم خاص در بازه های زمانی برای خرید خرج می کند. برای درک بهتر آن یک مثال می زنیم:

فرشاد ۳۰ میلیون تومان دارد و می خواهد با آن اتریوم بخرد. او با بهره گرفتن از این راهکار (میانگین هزینه دلاری (DCA) به جای آن که تمام ۳۰ میلیون تومان را به یک باره اتریوم بخرد، سرمایه خود را به ۳۰ قسمت ۱ میلیون تومانی تقسیم می کند، پس از آن او یک روز در هفته یا یک زمان خاص را برای خرید اتریوم انتخاب می کند.

مثلاً این زمان برای او هر پنج شنبه ساعت ۱۳:۰۰ می باشد. بدین ترتیب فرشاد طی ۳۰ هفته بعدی هر هفته پنج شنبه ها ساعت یک بعد از ظهر هر بار به اندازه یک میلیون تومان اتریوم خریداری می کند تا در هفته سی ام تمام سرمایه گذاری خود را که بالغ بر ۳۰ میلیون تومان است، انجام داده باشد.

سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

سرمایه گذاری به این صورت در فواصل زمانی منظم و طولانی مدت موجب کاهش نوسانات بازار (همان بالا و پایین شدن شدید قیمت ها) می شود. به این صورت، فرشاد با این روش سرمایه گذاری، بیشتر از وقتی که تمام پول خود را یک جا و در یک لحظه اتریوم بخرد ، اتریوم خواهد داشت.

 البته این صرفا یک مثال به تومان بود و فرد سرمایه گذار می تواند پول خود را ابتدا تبدیل به یک ارز تجاری مانند دلار، یورو یا یوان کرده و بعد آن را در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کند. در مثال زیر به خوبی این مبحث برای آموزش ارزهای دیجیتال درک خواهد شد:

به عنوان مثال اگر شما سرمایه ای بالغ بر ۳۱۵۰ دلار داشتید و از ۳۱ م ماه مارس سال ۲۰۱۹ (مصادف با فروردین سال ۹۸) اقدام به خرید هفتگی ارز بیت کوین در روز های یکشنبه به میزان ۳۰ دلار کرده بودید در حال حاضر (۱۱ فروردین سال ۱۴۰۰) بعد از دو سال سال سرمایه گذاری  فروردین ۱۴۰۰ ، سرمایه دلاری شما به میزان ۱۶۶۸۶ دلار رسیده بود. این یعنی سرمایه دلاری شما در حال حاضر رشدی ۴۲۹ درصدی را تجربه کرده بود.

سرمایه‌گذاری به روش میانگین هزینه دلاری را می‌توان با این مثال بهتر درک کرد

پیشنهاد می شود در هنگام استفاده از راهکار DCA به شکلی به جز خرید خودکار که در آن خودتان شخصاً ارز دیجیتال را از صرافی ها خریداری می کنید این اصل را به کار ببندید : ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را در فواصل زمانی معین تنها هنگامی بخرید که به رنگ قرمز در آمده باشند و این یعنی که آن ارز در بیست و چهار ساعت گذشته قیمت آن کاهش یافته است.

راهکار تقاطع طلایی و مرگ

راهکار تقاطع طلایی و مرگ یا تقاطع طلایی تقاطع مرگ (Golden cross/ Death cross) راهکاری است که در آن از برخورد یا تقاطع دو شاخص خطی میانگین متحرک (MA) با شیب متفاوت با یکدیگر بر روی نمودار تریدینگ استفاده می شود. شاخص میانگین متحرک یا MA خطی است که میانگین قیمت متوسط یک دارایی را در مدت زمان معین به ما ارائه می کند.

ساده تر بگوییم ؛  میانگین متحرک خطی است که به وسیله آن می توانیم رفتار های قیمتی را براساس اطلاعات قبل بهتر پیش بینی کنیم.

در این راهکار استراتژیک، شما می بایست تقاطع یا همان نقاط برخورد میانگین متحرک ۵۰ (که همان میانگین داده های ۵۰ روز قبل است) با میانگین متحرک ۲۰۰ (که همان میانگین داده های ۲۰۰ روز قبل است) را پیدا کنید. باید توجه داشته باشید که این عمل مستلزم پایش و نظارت طولانی مدت قیمت ها می باشد که در ۱۸ ماه به بالاتر عملکرد واقعی خود را نشان می دهد که این مساله در آموزش ارزهای دیجیتال بسیار مهم است.

شما در این راهکار می‌بایست دو نقطه تقاطع را بیابید:

  • همگرایی (تقاطع طلایی): این تقاطع هنگامی رخ می دهد که خط میانگین متحرک ۵۰ خط میانگین متحرک ۲۰۰ را قطع کرده و به سمت بالا برود.
  • واگرایی (تقاطع مرگ): این تقاطع هنگامی رخ می دهد که میانگین متحرک ۵۰ خط میانگین متحرک ۲۰۰ را قطع کرده و به سمت پایین برود.

همگرایی به ما می گوید که مومنتوم یا اندازه حرکت کوتاه مدت در حال بالاتر زدن از اندازه حرکت بلند مدت است که به عنوان سیگنالی برای خرید محسوب می شود. این تقاطع در شرایطی ایجاد می شود که خریداران به بازار ارز بازگردند و این بازگشت موجب افزایش قیمت ها خواهد شد.

در واگرایی عملی عکس مورد قبل رخ می دهد در این نوع از رخداد، اندازه حرکت کوتاه مدت نسبت به اندازه حرکت بلند مدت پایین می آید و سقوط می کند، این امر نشانه آن است که افرادی که در بازار مشغول معامله بوده اند در حال خروج از بازار هستند و سرمایه های خود را در این بازار ( مثلا اتریوم) خارج کرده و می فروشند.

اگر که شما در حال دیدن آموزش ارزهای دیجیتال هستید ، برای استفاده از این راهکار می بایست ، یک نمودار تریدینگ ویو را انتخاب کنید . دوره های زمانی (با فلش قرمز رنگ مشخص است) را روی وضعیت روزانه یا هفتگی تنظیم کنید (مستطیل قرمز رنگ)، قسمت شاخص (فلش آبی رنگ) را انتخاب و میانگین های متحرک (MA) را جستجو کنید، سپس با دبل کلیک دو میانگین متحرک را اضافه کنید.

تنظیم‌های دوره زمانی و شاخص در تریدینگ ویو

پس ازآن با کلیک به روی نماد هر کدام از میانگین های متحرک پارامتر های طولی (فلش قرمز رنگ) را به ترتیب ۵۰ و ۲۰۰ انتخاب کنید. شما می توانید به منظور ایجاد تفاوت در رنگ خطوط روی گزینه استایل کلیک کرده تا تشخیص آن ها راحت تر شود.

ایجاد تمایز در رنگ خطوط

بزرگترین مزیت این راهکار، کارایی بالای آن در بازارهای شدیدا پر افت و خیز و بی ثبات می باشد که قیمت ها به شکلی غیر قابل پیش بینی بالا و پایین می شوند. باید توجه داشت که این راهکار و استراتژی در شرایط  خنثی که معامله گران نزولی با معامله گران صعودی در بازار با هم یکسان باشند یک مشکل دارد: این که سیگنال های زیادی را برای فروش و خرید ارز ها به ما می دهد ولی باز در این حالت هم میانگین سود های به دست آمده در این راهکار از زیان های وارده در دوره های کم نوسان بیشتر است.

این راهکار نیز معمولاً برای ۱۸ ماه به بالا استفاده می شود و در آن بازه زمانی می توان نتیجه مطلوب را از آن به دست آورد. شما برای فهم بهتر باید مثال های زیاد حول آموزش ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید که نمونه هایی از آن را در پایین آورده ایم.

در شکل ذیل می توانید مشاهده کنید که آخرین تقاطع طلایی نمودار در ارز بیت کوین نزدیک به ۸۲۰۰ دلار بوده که بدین منزله است که در صورت استفاده از این راهکار به عنوان استراتژی سرمایه گذاری، شما می توانستید در این قیمت با دریافت سیگنال خرید به سود ۶ تا ۷ برابری تا امروز برسید. (البته این به شرطی است که بیت کوین خود را حفظ کرده باشید).

تقاطع‌های طلایی در شکل بالا مشخص شده‌اند

راهکار معامله با اصل واگرایی RSI

راهکار واگرایی RSI یک استراتژی بسیار تخصصی تر از سایر موارد می باشد. کاربرد بسیار مهم این راهکار، پیش بینی زمان وارونگی روند جاری یعنی صعودی شدن روند نزولی یا بالعکس. یادگیری این راهکار بخش مهمی از آموزش ارزهای دیجیتال می باشد.

RSI یا Relative Strength Index یکی از شاخص هایی می باشد که مومنتوم یا اندازه حرکت را به وسیله اندازه گیری متوسط تعداد سود و زیان در یک دوره دو هفته ای حساب می کند. شما می توانید در نمودار تریدینگ ویو این شاخص را به از قسمت indicators انتخاب نمایید.

شما می‌توانید اندیکاتور و راهکار (استراتژی) خود را انتخاب کنید

کار این شاخص جلب توجه شما نسبت به “خرید های بیش از حد” و “فروش های بیش از حد” است. میزان این شاخص عددی میان صفر تا صد می باشد و در صورت عبور شاخص از ۷۰ سرمایه شما در وضعیت خرید بیش از حد قرار گرفته است و این احتمال می رود که ارزش آن دوباره کاهش یابد و عکس آن هنگامی است که شاخص از ۳۰ پایین تر بیاید که در این حالت سرمایه شما در فروش بیش از حد قرار گرفته و قیمت آن به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت.

هنگام فراگیری آموزش ارز های دیجیتال توجه داشته باشید با وجود آن که این راهکار را می توان به شکلی مجزا به منزله یک راهکار برای بازار ارز دیجیتال در نظر گرفت ولی بعضی اوقات نیز گمراه کننده می باشد مثلا ممکن است RSI به شما بگوید که یک ارز بیش از حد در معرض خریداری قرار گرفته است و این یک سیگنال خرید است ولی ممکن است پس از آن قیمت باز هم به روند نزولی خود ادامه دهد که این امر مطلوب نیست.

واگرایی RSI

البته راهکار واگرایی RSI که راهکاری بسیار موثر است را می توان به منظور تعیین زمان تغییر در حرکت قیمت ها به کار گرفت. شما با دانستن زمان احتمالی تغییر قیمت ها می توانید بهترین زمان برای خرید و فروش ارز دیجیتال خود را متوجه بشوید. زمان تغییر قیمت ها را با یافتن عدم تناسب میان قیمت و شاخص RSI می توانید متوجه شوید.

در اکثر مواقع RSI  و نرخ ارز به یک سو حرکت می کنند یا این حال در برخی مواقع در حالی که RSI در حال کاهش است قیمت ها روندی افزایشی از خود نشان می دهند (برعکس این حالت هم می تواند رخ دهد). این وضعیت در زمانی قابل مشاهده است که خرید و فروش نوسان بسیار کمی داشته باشند و این علامت مراحل اولیه تغییر روند مومنتوم است.

معمولاً پیشنهاد می شود که واگرایی را در یک قالب زمانی به شکل روزانه یا چهار ساعته جستجو کنیم. این دوره های زمانی یک نمونه کوچک تر از تغییرات بزرگتری می باشد که در آینده در روند میان مدت و بلند مدت رخ خواهد داد.

در نمودار زیر سه واگرایی عمده RSI در نمودار بیت کوین / دلار وجود دارد که با توجه به آن می توان روند کلی تغییرات آتی را پیش بینی کرد. در واقع هنگامی که قیمت ها در بخش فروش بیش از حد یا خرید بیش از حد باشد بهترین وقت برای یافتن واگرایی ها است. خطوط ترسیم شده به رنگ زرد در نمودار زیر نیز اختلاف RSI و قیمت ارز را نشان می دهد. هنگامی که قیمت در بخش فروش یا خرید بیش از حد باشد، مناسب ترین زمان برای یافتن واگرایی ها است.

راهکار واگرایی RSI را می توان به منظور جستجوی نوسانات کوچک تر مانند عقب نشینی ها در روند های کاهشی به کار برد. به عنوان نمونه می توانید در این نمودار نیم ساعته آن قسمتی که دایره سفید به دور آن کشیده شده است را نگاه کنید در این حالت متوجه یک حرکت به سوی روند صعودی خواهید شد.

امیدوار هستیم که این متن به عنوان بخشی از آموزش ارزهای دیجیتال برای شما مفید واقع شود.

حرکت به سمت روند صعودی را مشاهده می‌کنید!

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *