اندیکاتور ایچیموکو

هر آنچه که باید در مورد اندیکاتور ایچیموکو بدانید

هر آنچه که باید در مورد اندیکاتور ایچیموکو بدانید

قبل از اینکه به نحوه کارکرد ایچیموکو بپردازیم، قصد داریم این برنامه بورس را برایتان توصیف کنیم. به طور مختصر ایچیموکو یک نمودار تحلیلی تکنیکی است که اطلاعاتی از جمله نمایش حرکت، روند رشد یا کاهشی یا مقاومت یک نماد ارزی را در اختیار معامله گر قرار می دهد. این اندیکاتور متحرک بوده و روابط بین نمادها را تجزیه و تحلیل می کند و اطلاعات موثق را نشان می دهد. اما آیا تا به حال به چیستی اندیکاتور ایچیموکو فکر کرده اید؟ اینکه این اندیکاتور از کجا می آید و تاریخچه آن چیست؟ در ادامه به طور ساده و روان شما را با این سیستم معاملاتی آشنا می کنیم.

 

اندیکاتور ایچیموکو

 

اندیکاتور ایچیموکو چیست؟

اندیکاتور ایچیموکو به فارسی یعنی تعادل در یک نگاه یا به انگلیسی Ichimoku، یک فضای تجزیه و تحلیل تکنیکال است که بر اساس نمودار شمعی ساخته می شود و در این راستا صحت حرکت قیمت پیش بینی شده را به نمایش می گذارد. ایچیموکو، در اواخر دهه ۱۹۳۰ توسط گویچی هوسودا، روزنامه نگار ژاپنی طراحی شد. جالب است بدانید وی ۳۰ سال از زندگی خود را به تکمیل این برنامه سیستم معاملاتی اختصاص داد و در آخر سال ۱۹۶۰ یافته های خود را عمومیت بخشید. این سیستم قوی معاملاتی به گونه ای طراحی شده است که معامله گران می توانند در بازار ارزهای دیجیتال، سهام، ارزها و اوراق قرضه و کالا از آن بهره ببرند. یکی از مهمترین مشخصه های این برنامه معاملاتی که همه آن را با این مشخصه می شناسند، در نظر گرفتن زمان است. اندیکاتور ایچیموکو چارچوب زمانی متفاوتی دارد که حتی در لحظه تمامی جزئیات صعودی یا نزولی پروسه ارزهای دیجیتال را ارائه می دهد. اگرچه کار کردن با ایچیموکو در نگاه اول پیچیده به نظر می رسد، اما افرادی که با چگونگی خواندن نمودار آشنا هستند، معمولاً درک خوبی از سیگنال های معاملاتی خواهند داشت.

 

 

ابر ایچیموکو

 

 

ابر ایچیموکو به شما چه می گوید؟

این شاخص فنی با استفاده از میانگین ها اطلاعات مربوطه را به طور اجمالی نشان می دهد. روند کلی زمانی افزایش می یابد که قیمت بالاتر از ابر ایچیموکو باشد، یا وقتی که قیمت زیر ابر است ترند پایین است و وقتی ترندی وجود ندارد و در حال نقل و انتقالات است قیمت در ابر قرار دارد. وقتی Leading Span A بالاتر و بالاتر از Leading Span B است، این امر به تأیید روند صعودی کمک می کند و فضای بین خطوط معمولاً سبز رنگ است. هنگامی که Leading Span A در حال سقوط و زیر Leading Span B است، این امر به تایید روند نزولی کمک می کند. در این حالت فضای بین خطوط معمولاً قرمز رنگ است. معامله گران معمولاً بسته به موقعیت نسبی قیمت از Cloud به عنوان منطقه پشتیبانی و مقاومت استفاده می کنند. Cloud سطح پشتیبانی و مقاومت را فراهم می کند که می تواند در آینده قابل پیش بینی باشد.

 

آموزش اندیکاتور ایچیموکو  | نمودار ابری ایچیموکو چیست؟

در مطلب گذشته در مورد اندیکاتور ایچیموکو صحبت کردیم و نکات مهم این شاخص را بیان کردیم. همانطور که می دانید اندیکاتورهای ایچیموکو مدل های مختلفی دارند که در این بخش می خواهیم شما را با قسمت دوم  اندیکاتور ایچیموکو یعنی نمودار ابری ایچیموکو یا به انگلیسی Ichimoku Cloud Chart آشنا کنیم. نمودار ابری ایچیموکو که به عنوان Ichimoku Kinko Hyo محبوب است، یک اندیکاتور چندکاره است که در اصل ساپورت و رزیستنس را نشان می دهد. این اندیکاتور، جهت ترند را مشخص می کند و علامت های تجاری را به شما ارائه می کند. کسانی که در شناخت این دسته نمودارها حرفه ای هستند، می توانند از طریق آن ترند را شناسایی کرده و سیگنال های بالقوه را تحلیل کنند.

 

نمودار ابری ایچیموکو

 

قصد و هدف اندیکاتور ایچیموکو در نوع نمودار ابری چیست؟

شاخص ابری توسط روزنامه نگاری به نام گویچی هوسودا طراحی شد و در کتاب خودش سال ۱۹۶۹ منتشر شد. گرچه اندیکاتور Ichimoku Cloud در نمودار قیمت چالشی به نظر می رسد اما در واقع یک اندیکاتور بسیار ساده می باشد. این اندیکاتور ایچیموکو به گونه ای تهیه شده است که مفاهیم به راحتی قابل فهم هستند و سیگنال ها به خوبی شفاف سازی شده اند.

اغلب مواقع معامله گران از نمودار ابری ایچیموکو به عنوان پشتیبانی و مقاومت یک منطقه بسته به موقعیت و قیمت بهره می برند. ابر ایچیموکو سطح پشتیبانی و مقاومت را ایجاد کرده که به نوبه خود در آینده قابل پیش بینی خواهد بود. شایان ذکر است که در برخی موارد Ichimoku Cloud را از دیگر اندیکاتورهای فنی جدا می کنند؛ زیرا سطح پشتیبانی و مقاومت را مختص به تاریخ و زمان فعلی مهیا می کند.

 

اما این امر در مورد بازرگانان صدق نمی کند. زیرا آنها باید از این نوع  اندیکاتور ایچیموکو همراه با سایر شاخص های فنی دیگر استفاده کنند تا بازده تنظیم شده توسط خود را به حداکثر برسانند. به عنوان مثال، این شاخص اغلب با شاخص مقاومت نسبی (RSI) هماهنگ می شود و در همین راستا می تواند برای تایید حرکت در جهت خاصی از آن بهره برد. همچنین مهم است که ترندهای بزرگتر را مشاهده کنید تا ببینید چطور ترندهای کوچکتر در آن ها قرار می گیرند. برای نمونه، در یک ترند نزولی که شیب بسیار شدیدی را تجربه می کند، ممکن است قیمت موقتی قبل از سقوط دوباره به ابر یا به آرامی بالاتر از آن حرکت کند. تمرکز روی اندیکاتور به این معناست که، از دست دادن تصویر بزرگتر خبر از قیمتی می دهد که تحت فشار فروش طولانی مدت بوده است.

کراس اوورها یا به انگلیسی Crossovers نوعی دیگر است که از اندیکاتور استفاده  می کند. فقط باید مراقب باشید که خط تبدیل به بالای خط پایه حرکت کند، بخصوص وقتی که قیمت بالاتر از ابر قرار دارد. شایان ذکر است که این یک سیگنال قدرتمند برای خرید خواهد بود. به یاد داشته باشید شما باید تا زمانی که خط تبدیل به زیر خط پایه برمی گردد، معامله را نگه دارید. علاوه بر این، می توانید از هر خطوط دیگر به عنوان نقاط خروج هم استفاده کنید.

 

ابر ایچیموکو

 

نحوه محاسبه ابر ایچیموکو چگونه است؟

ابر ایچیموکو، همان پستی و بلندی ها یا بالاترین و کمترین قیمت هایی است که در طول دوره مشاهده می شود. برای مثال، بالاترین و کمترین قیمتی که در طی ۹ روز گذشته نشان داده می شود، نشانگر ابر ایچیموکو می باشد. اگر می خواهید یک نمونه از اندیکاتور ایچیموکو نمونه اندیکاتور ابر را محاسبه کنید به نکات زیر توجه کنید.

 

۱٫در قدم اول باید خط تبدیل و خط پایه را محاسبه کنید.

۲٫بر اساس محاسباتی که در گذشته داشته اید، Leading Span A را حساب کنید. پس از محاسبه، این نقطه داده در ۲۶ دوره آینده نشان داده می شود.

۳٫محاسبه Leading Span B را انجام دهید و این داده را برای ۲۶ دوره در آینده ترسیم کنید.

۴٫برای Lagging Span، قیمت پایانی ۲۶ دوره گذشته را در نمودار بکشید.

۵٫به یاد داشته باشید تفاوتی که بین Leading Span A و Leading Span B وجود دارد تنها برای ایجاد ابرهای رنگی و مجزا است.

۶٫اگر Leading Span A بالاتر از Leading Span B بود، ابر را به رنگ سبز درآورید.

۷٫همچنین اگر Leading Span A پایین از Leading Span B است، ابر را قرمز کنید.

 

فرمول های اندیکاتور ابر ایچیموکو

در زیر پنج فرمول برای خطوطی که نشانگر ابر ایچیموکو است را مشاهده می کنید:

 

محاسبه ابر ایچیموکو

 

محدودیت های استفاده از نمودار ابری ایچیموکو

یکی از نقطه ضعف هایی که این نمودار دارد، این است که به خاطر ازدحام خطوط فضای اندیکاتور ایچیموکو را بسیار شلوغ می کند. برای رفع این مشکل، باید از نرم افزارهای نمودار سازی که برخی خطوط را پنهان می کنند استفاده شود. برای نمونه، در نمودار ابر ایچیموکو می توان همه خطوط را پنهان کرد، اما Leading Span A و Leading Span B را در نمودار نگه داشت. معامله گران به نوبه خود باید بدانند کدام خطوط بیشترین اطلاعات را به آنها می دهد و همان را نگه دارند.

محدودیت دیگری که ابر Ichimoku ایجاد می کند این است که داده های تاریخی نقش مهمی دارد. این در حال است که، تنها دو مورد از داده ها در آینده ترسیم شده اند و تنها میانگین ها بر اساس داده های آینده ایجاد می شوند. لازم به ذکر است، ابر می تواند برای مدت طولانی بی اساس باشد. به این دلیل که  قیمت بالاتر یا پایین تر از آن باقی می ماند. اگر به عنوان یک معامله گر در این شرایط قرار گرفتید، بدانید خط تبدیل، خط پایه و کراس اوورهای از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند؛ چرا که به قیمت نزدیک تر می شوند.

 

آموزش اندیکاتور ایچیموکو  | چیکو اسپن چیست؟

محدوده چیکو (نمودار خطی قیمتی) یا به انگلیسی Chikou span یکی از مهمترین اجزای اندیکاتور ایچیموکو است که در ابر ایچیموکو هم کاربرد دارد. این محدوده به گونه ای روی اندیکاتور ترسیم می شود که قیمت بیست و شش دوره قبل که یک دارای ایجاد کرده نشان می دهد. این نوع اجزای اندیکاتور ایچیموکو طوری روی شاخص نقش می بندد که معامله گر، می تواند روابط بین ترندهای قبلی و کنونی را بررسی کند و همچنین به ترندی که به طور بالقوه فعال است دسترسی داشته باشد. به یاد داشته باشید، زمانیکه محدوده چیکو بیشتر از قیمت ایجاد شده و شاخص زیر قیمت را نمایان شود، ترند به شکل نزولی خواهد شد. بسیاری از معامله گران محدوده چیکو را زیر نظر دارند تا از قیمت های گذشته عبور کنند تا به تغییر ترند بالقوه دسترسی پیدا کنند.

 

چیکو اسپن در اندیکاتور ایچیموکو

 

نحوه درک بهتر چیکو اسپن در اندیکاتور ایچیموکو

چیکو اسپن در واقع نمونه ای از پنج خط اصلی است که در اندیکاتور ایچیموکو قرار دارد. یکی از روش هایی که می توان قیمت های قبلی و فعلی را بررسی کرد، استفاده از چیکو اسپن می باشد. خطوطی که به نام چیکو اسپن ظاهر می شود، اگر بالای خط باشند نشان دهنده افت و ضعف در قیمت است. اگر قیمت پایین تر از محدوده چیکو باشد، از قدرت در قیمت خبر می دهد. اما لازم به ذکر است که اگر قیمت در محدوده چیکو عقب و جلو برود، نشانه خوبی نخواهد بود. یا حتی دیده شده در برخی موارد قیمت به شکل متغیر ظاهر می شود؛ اما عناصر ابر ایچیموکو بینش بهتری را برای ترند مهیا کرده است. با توجه به مواردی که گفتیم، هنگامی که محدوده چیکو از قیمت عبور کند، گاهی اوقات نشان دهنده تغییر ترند است.

 

شایان ذکر است که وقتی محدوده چیکو از قیمت به بالا صعود می کند، نشان از افزایش قیمت خواهد بود. برعکس، اگر قیمت به سمت زیر حرکت کند، می تواند نشان دهنده کاهش قیمت و نزول شدید باشد. اغلب استراتژی های اندیکاتور ایچیموکو، از محدوده چیکو به عنوان یک شاخص حرکتی و ابزار ثانویه در جهت ارتباط گیری با ۴ خط ایچیموکو بهره می برد. دیگر مواردی که از محدوده چیکو می توان استفاده کرد، یاری دادن به نقاط رزیستنس و ساپور است. این امر بیش از یک تاییدیه تصویری معنا دارد؛ به این دلیل که محدوده چیکو با بالاترین و پایین ترین قیمت بسته شده مطابقت خواهد داشت و در ادامه فرایند جبران می شود.

 

 

 

۴ نکته مهم در مورد Chikou span

۱٫محدوده چیکو یکی از پنج اندیکاتورهای ایچیموکو می باشد.

۲٫چیکو با ترسیم قیمتی که در ۲۶ دوره بسته شده است، در پشت آخرین کندل ایجاد می شود.

۳٫از این ابزار برای اندازه گیری حرکت و تغییرات یک دارایی استفاده می شود و به شناسایی تغییرات بالقوه ترند کمک بسزایی می کند.

۴٫Chikou span را نمی توان به تنهایی استفاده کرد و باید در کنار دیگر اندیکاتور ایچیموکو قرار گیرد.

 

 

آموزش اندیکاتور ایچیموکو  | روند صعودی در چیکو اسپن

در ادامه این بخش از اندیکاتور ایچیموکو می خواهیم شما را با موقعیتی که باعث می شود چیکو اسپن ترند صعودی را تجربه کند، آشنا کنیم. همانطور که قبلا گفته ایم، برای اینکه تحلیل درستی از بازار ارزهای دیجیتالی داشته باشید، باید تمام شرایط و اجزای نمودار ایچیموکو بررسی شود. بدون بررسی و تحلیل تمام اجزای نمودارهای ابری، معامله گر دید درستی از قیمت و ترند نخواهد داشت. ما بحث چیکو اسپن را ادامه داده ایم تا شما نحوه کارکرد آن را بهتر درک کنید.

 

چگونگی روند صعودی در چیکو اسپن زیر سایه اندیکاتور ایچیموکو

در نمودار زیر خط سبزی را مشاهده می کنید که نشان دهنده نمودار خطی است که بیست و شش شمع را به سمت چپ منتقل کرده و به اصطلاح به آن Chikou Span می گویند. اولیم نمودار شرایطی را نشان می دهد که چیکو اسپن به اوج اندیکاتور قیمتی رسیده و همین امر از یک روند صعودی خبر می دهد که این موضوع تغییرات بازار را نمایان می کند. اگر به دایره زرد رنگ نگاه کنید، متوجه می شوید که نه تنها چیکو اسپن به سمت بالا حرکت کرده، بلکه قیمت قبلی خود را نیز شکسته است.

 

 

اوج هایی که در قیمت و در چیکو اسپن ایجاد می شود، در اکثر مواقع برای بازار مقاومتی قوی به حساب می آید.  به یاد داشته باشید، وقتی مقاومت یا همان رزیستنس از بین برود، احتمال اینکه مارکت یک ترند صعودی جدید ایجاد کند یا اینکه روند صعودی قبلی را مجدد فراهم کند، زیاد خواهد بود. به این معنی است که در این شرایط اوج قیمت جدید و بیشتری را ایجاد می کند. همچنین، مسیر چیکو برای صعود به بالاترین نقطه هموارتر می شود و دیگر کندلی بر فراز چیکو اسپن مشاهده نمی شود. لازم به ذکر است که در این راستا، تقاضا و قدرت خرید بیشتر می شود و تمام موانع برای خریداران از میان برداشته خواهد شد.

 

دومین نمودار ایچیموکو

اندیکاتور دوم نشان می دهد که USDJPY بعد از اینکه اوج قیمت شکسته شد، چیکو اسپن مجدد با خط قهوه ای مواجه شده و این خط نقش حمایتی را ایفا کرده است. همانطور که مشاهده می کنید، چیکو اسپن در بالای اندیکاتور ایچیموکو قرار دارد و مارکت به وسیله خریداران احاطه شده است. در صعودی که می بینید، شمع قیمتی مشاهده نمی شود و همین امر موجب شده مسیر صعود صاف تر باشد و خرید بیشتری صورت گیرد.

 

نمودار ایچیموکو

 

مرحله سوم به گونه ای ترسیم شده که در بالای نمودار ۶ شمع ۴ ساعته، از دوران شکسته شدن اوج قیمت چیکو اسپن و گذر از خط سبز به بالای اندیکاتور قیمتی می گذرد. شایان ذکر است که مارکت بیش از صد پیپ به حرکت درآمده است.

 

روند صعودی در چیکو اسپن

 

در اندیکاتور چهارم میبینید که چهار ساعته که حدود ۱۰۷٫۶۸ سیگنال خرید مهیا کرده بود، با دسترسی به ۱۰۹٫۴۵ اوج قیمتی دیگری را به ثبت رساند. به این معنی که چیکو اسپن بعد از ۱۶۰ پیپ صعود ایستاد و اوج قیمتی جدیدی را ایجاد کرد.

نمودار قیمتی

آموزش اندیکاتور ایچیموکو  | چیکو اسپن در بازار نزولی چگونه است؟

یک نمودار چهار ساعته در این مطلب برای شما به نمایش گذاشته ایم تا روند چیکو اسپن را در بازار ارزهای دیجیتال به شکل نزولی ارائه دهیم. در این اندیکاتور ایچیموکو واضح است که روند بازار به شکل صعودی است. اما چیکو اسپن یک پیک را تجربه کرده و به سمت پایین سرازیر شده است. لازم به ذکر است که چیکو اسپن در اوج نمودار قیمتی جای گرفته و همین امر نشان می دهد که خریداران قدرت را در دست گرفته اند. حال سوال اینجاست که اگر چیکو در شرایط بازگشت نزولی بماند، در موقعیت حمایتی کدام رنگ قرار می گیرد؟ جواب این سوال دایره زرد رنگ است.

 

مسیر نزولی بازار در چیکو اسپن

این دایره زرد رنگ مکانی است که چیکو اسپن با نمودار قیمتی برخورد می کند. در این راستا برای اینکه ترند صعودی ادامه داشته باشد، باید اوج قیمت قبلی یا همان خط افقی قهوه ای به طور شکسته درآید. این در حالی است که اگر می خواهند بازار از کنترل خریداران مهار شود، شمع های داخل دایره باید از بین بروند و چیکو اسپن از زیر آنها تغییر مسیر دهد.

 

مسیر نزولی چیکو اسپن

 

در مرحله دوم نمودار، می توان مشاهده کرد که نرخ برابری GBPUSD در بازار ارزهای دیجیتال سقوط شوکه کننده ای را تجربه کرده و چیکو (خط سبز) به Support اصابت کرده است. ناگفته نماند که Support یا همان حمایت نمودار قیمتی است. اگر به نمودار نگاه کنید، متوجه میشوید که قدرت خریداران دچار اختلال و چالش شده و چیکو اسپن از پیک قبلی نیز فاصله بیشتری را تجربه می کند. به هر حال، واضح است که چیکو اسپن در این اندیکاتور ایچیموکو قادر نبوده به زیر نمودار قیمتی برسد و دستخوش یک سقوط عظیم شود.

 

آموزش اندیکاتور ایچیموکو

 

در نمودار سوم کاملا بدیهی است که خریداران برای حمایت از بازار ارزهای دیجیتال قدم برداشته اند. به این روش که وقتی چیکو اسپن به نمودار قیمتی برخورد می کند، GBPUSD پیشرفت کرده و به درجات بالایی برمی گردد. اما این صعود یک واکنش کوتاه مدت به حمایت خواهد بود و هیچ ارزش دیگری ندارد. حال در صورتی که چیکو اسپن از سمت بالا با نمودار قیمتی مواجه شود، واکنش های نخست مثبت می باشد. به این دلیل که، شمع های ۲۶ دوره گذشته، برای چیکو اسپن در جایگاه حمایتی ایفای نقش کرده اند. لازم است بدانید که اگر از انتهای کف قیمتی چیکو اسپن خطی افقی بکشید، این خطی که رسم کرده اید برای بازار یک خط افقی حمایت به حساب می آید. به این معنی که فقط می توان حرکات نزولی را انتظار داشت که در ادامه به عنوان یک حمایت پیش پا افتاده از بین می رود و شکسته می شود.

 

چیکو اسپن

 

نمودار چهارم نشان می دهد که این چارت مجدد حرکات نزولی را تجربه کرده و از حمایت جزئی برخوردار شده است. ولی مارکت با دو بار مواجه ای که با حمایت داشته توانست از آن عبور کند. اما نکته مهم در این نمودار، نوساناتی است که چیکو اسپن در دایره زرد ایجاد کرده؛ به این معنی که زرد درگیری چیکو با نمودار قیمتی را فاش می کند. همانطور که مشاهده می کنید، در این  اندیکاتور ایچیموکو چیکو اسپن با نمودار قیمتی اصابت کرده و سپس اوج گرفته و در ادامه آن شمع ها شکسته و به زیر آن نقل مکان کرده است. با توجه به این محدوده می توان دریافت که اسپن بعد نزولی که داشته مجدد جهشی را در واکنش به خط حمایتی ایجاد کرده است. در این راستا، به زیر نمودار قیمتی رفته و سپس سقوط می کند. جالب است بدانید در این میان که خط حمایتی را شکسته، مقاومت به وجود آورده است که در پی آن می توان شاهد افزایش قدرت فروشندگان بود.

 

حمایت جزئی نمودار ایچیموکو

 

در پنجمین نمودار GBPUSD حدود ۲۰۰ پیپ از مکان شکست حمایت دور شده است. از سمت چپ، دو کف قیمتی در این چیکو اسپن قابل رویت است که نشان دهنده قیمت های قبلی بازار هستند. خبر خوب این است که GPBUSD با ورود به این مکان نتایج مثبتی را ارائه می دهد. در مسیری که چیکو اسپن نزول کرده شرایط عالی و هموار بوده و مقاومت ۲۰۰ پیپ بالاتر رفته است.

 

واکنش چیکو اسپن

 

ششمین نمودار در اندیکاتور ایچیموکو فضایی را آشکار می کند که اولین واکنش چیکو اسپن به قیمت های قبلی موجب شده GBPUSD محدوده حمایتی را در هم بشکند و با ایجاد قیمت های جدید و کمتر به محدوده حمایتی عکس العمل نشان دهد. کاملا واضح است که چیکو اسپن در حال حرکت در زیر نمودار قیمتی است و به همین خاطر ترند همواره نزولی می باشد. البته لازم به ذکر است که در مسیر نزول شمع قیمتی قابلیت دیدن ندارد و در همین راستا قدرت فروشندگان پراهمیت است. اما ناگفته نماند که مقاومت یا همان نمودار قیمتی در نزدیکی چیکو اسپن قرار گرفته است.

 

نمودار چیکو اسپن

 

در مرحله آخر نمودار نوسانات سطوح حمایت و مقاومت را در چیکو اسپن نشان می دهد. در اصل این نوسانات کف های قیمتی گذشته هستند که در GBPUSD دچار افت و سقوط شدند و با شکست حمایت جزئی به نزولی شدن ادامه اند. مثالی که در این مطلب برای شما آورده ایم نشان می دهد که، زمانیکه چیکو اسپن به سمت زیر نمودار قیمتی حرکت می کند ترند به شکل نزولی در می آید و فروشندگان دارای قدرت خواهند بود. همچنین وقتی که جهت نزولی چیکو اسپن هموار باشد، قدرت نمایی از سوی فروشندگان در بازار نمایان می شود.

 

ایچیموکو بازار ارزهای دیجیتال

 

 

آموزش اندیکاتور ایچیموکو  | معرفی چیکو اسپن خنثی

در مطالب قبلی شما را با اندیکاتور ایچیموکو و چیکو اسپن های صعودی و نزولی آشنا کردیم. در این قسمت می خواهیم در خصوص چیو اسپن بدون ترند یا خنثی صحبت کنیم و نحوه ایجاد آن را توضیح دهیم. به طور خلاصه و به زبان ساده تر روندی که خنثی می شود و نزولی یا صعودی ندارد، بازار در یک سطح هموار و یکنواخت قرار می گیرد و بر اساس آن تصمیم گیری می شود.

 

چیکو اسپن بدون ترند در ایچیموکو

در مرحله اول و در نمودار چهار ساعته زیر اگر مشاهده کنید، پس از نزولی طولانی مدت که USDCAD تجربه کرده، مارکت سمت و سوی صعودی داشته است. خط سبز رنگی که به بالای نمودار قیمتی حرکت کرده نشان از صعود بازار می باشد. البته که روندی که طی کرده هموار بوده و هیچ نشانی از پیچیدگی دیده نمی شود. تمامی این نشانه ها، از افزایش قدرت خریداران خبر می دهد. شایان ذکر است که اگر به فاصله ها نیز نگاهی اندازید، فاصله ای که بین چیکو اسپن و نمودار قیمتی بسیار ناچیز است. این بدان معناست که چیکو اسپن به نقطه حمایت نزدیک است.

 

نمودار قیمتی خنثی

 

در نمودار دوم مشخص است که بازار بعد از چند روز نوسانات، هنوز از پیکی و کف قیمتی که تجربه کرده بیرون نیامده است. این شرایط برای هر معامله گری نگران کننده خواهد بود و شرایط آنها را برای خرید و فروش وخیم می کند. در این نمودار قابل رویت است که مارکت در یک نقطه محدودی در حال نوسان است و شکست های متوالی را در بالا و پایین نمودار تجربه می کند. در این حالت است که اندیکاتور ایچیموکو موقعیت خنثی دارد و نمودار قیمتی باعث چالش هایی می شود. این چالش و درگیری هایی که بین چیکو اسپن و نمودار قیمتی پیش می آید، یک روند خنثی را نشان می دهد و در این راستا معامله گران در جنگ خواهند بود. بنابراین، در پی این موقعیت (خنثی بودن ترند) تجزیه و تحلیل صعودی یا نزولی بودن چیکو اسپن امری بیهوده است.

 

چیکو اسپن خنثی

 

در مرحله سوم کاملا واضح است که نوسان چندین روزه در قسمت خنثی، USDCAD را مجاب کرده تا کندل کاملی در چهار ساعت و در قسمت سقف نوساناتی ثبت شود. اگر به تصویر سوم مشاهده کنید، خط سبز پس از نوسان ها پیک قیمتی را شکسته است که نشانه خوبی برای بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود. همچنین در ادامه مشخص است که چیکو مجدد بر فراز نمودار قیمتی قرار گرفته و در فاصله زیادی از آن نیز قرار دارد. علاوه بر این، در بالای چیکو شمع قیمتی وجود ندارد و به همین دلیل قدرت خریداران رو به افزایش است.

حرکات صعودی و نزولی در اندیکاتور ایچیموکو

 

نمودار چهارم ممکن است نگرانی را برای خریداران ایجاد کند. چیکو اسپن پیک مهمی را در این بخش تجربه می کند. به گونه ای که حرکات صعودی از کار افتاده و هیچ حمایتی از سوی خریداران اعمال نمی شود.

اندیکاتور ایچیموکو، چیکو اسپن

 

اندیکاتور ایچیکومو پنجم نشان می دهد که پیک قیمت در USDCAD سقوط شدید را متحمل شده است. در این راستا، روند صعودی که در حال رخ دادن بوده از میان رفته و چیکو اسپن به قسمت زیرین نمودار قیمتی سقوط کرده است. اگر به نمودار نگاه کنید، اکنون چیکو اسپن به سمت پایین نمودار قیمتی سقوط کرده و این نول به این معناست که مسیر نزولی شرایط همواری را برای چیکو اسپن به وجود آورده است. صرف نظر از این امر، قدرت فروشندگان کاملا دیده می شود.

 

کف قیمتی ابر ایچیموکو

 

در بخش ششم نمودار با اینکه حرکات نزولی دیده می شود، اما بازار با ایجاد کف قیمتی مجدد صعود کرده است. چیکو اسپن دوباره چالش هایی را با نمودار قیمتی تجربه می کند و مارکت بین پیک و کف نوسان دارد.

 

نمودار چیکو اسپن ارزهای دیجیتال

 

شرایطی که نمودار آخر نمایان می کند این است که نوساناتی در حال رخ دادن است. با این نوسان هایی که به وجود آمده، چیکو همواره به زیر یا بالای نمودار قیمتی در حال گذر است. هر بار که به پیک یا کف قیمتی می رسد، مجدد حالت خنثی می گیرد. اگر معامله گر هستید، باید بدانید که این شرایط برای شما سردرگمی ایجاد می کند؛ مگر اینکه در جستجوی معامله های کوتاه مدت باشید. اگر در این موقعیت هستید، بهتر است نمودار ابری ایچیموکو را امتحان کنید زیرا در بازارهای روندی این اندیکاتور بهتر جوابگو است. احتمال اینکه بازارهای خنثی را بتوانید روی نمودار ابری پیاده سازی کنید خواهد بود اما مهمترین کاربرد اندیکاتور ایچیموکو در بازارهای نزولی یا صعودی است. برای اینکه نتیجه ای که می خواهید را از اندیکاتور بگیرید، بهترین راهکار این است که در روندهای خنثی از نمودار ابری یا ایچیموکو استفاده نکنید.

کف قیمیتی ارزهای دیجیتال

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *