الگوهای قیمتی هارمونیک یا پترن های هارمونیک چیست؟

الگوهای قیمتی هارمونیک یا به انگلیسی Harmonic price patterns الگویی هستند که پترن های هندسی قیمت را با استفاده از اعداد فیبوناچی برای تعریف نقاط عطف دقیق، به سطح بعدی می رسانند. برخلاف سایر روش های رایج تر معاملات ، تجارت هارمونیک سعی در پیش بینی حرکت های آینده دارد. برای اینکه با این الگو بیشتر آشنا شوید، لازم است انواع الگوهای هارمونیک در بازار ارزهای دیجیتال را به شما ارائه کنیم تا در این تجارت فعالیت بالفعل و هوشمندانه ای داشته باشید.

 

الگوهای قیمتی هارمونیک

 

انواع الگوهای قیمتی هارمونیک

 

مجموعه ای از انواع الگوهای هارمونیک وجود دارد، اگرچه چهار مورد از الگوهای قیمتی هارمونیک به نام های الگوهای گارتلی، پروانه، خفاش و خرچنگ از همه معروف تر هستند.

 

۱٫الگوی هارمونیک گارتلی Gartley

 

الگوی هارمونیک گارتلی توسط اچ ام گارتلی در کتاب “سود در بورس اوراق بهادار ۲” و سطح فیبوناچی بعدها توسط اسکات کارنی در کتاب “تاجر هارمونیک” اضافه شد. در طول سال ها، برخی دیگر از بازرگانان با ایده های جدیدی در مورد نسبت های دیگر به روی صحنه آمدند. اگر به تصویر زیر نگاه کنید، الگوی صعودی اغلب در اوایل ترند قابل مشاهده است و این نشانه ای است که امواج اصلاحی به پایان میرسند و در زیر نقطه D یک حرکت رو به بالا انجام می شود. ممکن است همه الگوها، در ترند یا دامنه وسیع تری باشد و معامله گران باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند.

 

این الگو اطلاعات زیادی را ارائه می کند اما برای خواندن الگوی هارمونیک گارتلی، باید به روشی که در ادامه توضیح می دهیم، چارت را بخوانید:

در نمونه Bullish، قیمت به سمت A بالا می رود، سپس تصحیح می شود و نقطه B یک ۰٫۶۱۸ Retracement موج A است. قیمت از طریق BC افزایش می یابد و از ۰٫۳۸۲ تا ۰٫۸۸۶  Retracement  در AB می باشد. حرکت بعدی از طریق CD شاهد کاهش می شود و گسترش آن ۱٫۱۳ به ۱٫۶۱۸ AB است. نقطه D یک Retracement 0.786 از XA است. بسیاری از معامله گران به دنبال CD برای گسترش ۱٫۲۷ تا ۱٫۶۱۸ AB هستند. شایان ذکر است که منطقه D به عنوان منطقه معکوس شناخته می شود. D جایی است که می توان پوزیشن های دراز مدت را وارد کرد، گرچه انتظار برای تایید قیمت شاهد افزایش است.

الگوی هارمونیک گارتلی Gartley

 

۲٫الگوی هارمونیک پروانه Butterfly

 

در الگوهای قیمتی هارمونیک یا پترن های قیمتی هارمونیک، پروانه نوعی است که با دیگر نمونه ها تفاوت داشته و دارای نقطه D و فراتر از آن نقطه X است. به تصویر زیر نگاه کنید، قیمت در حال سقوط به A است. موج صعودی AB به اندازه ۰٫۷۸۶ Retracement از XA می باشد.

 

BC یک Retracement 0.382 تا ۰٫۸۸۶ از AB است. CD یک پسوند AB از ۱٫۶۱۸ تا ۲٫۲۴ هست. D در امتداد ۱٫۲۷ موج XA بوده و D منطقه ای است که باید یک تجارت کوتاه را در نظر گرفت. اگرچه انتظار برای تایید قیمت شروع به حرکت پایین تر توصیه می شود. با تمام این الگوها، برخی از تجار به دنبال هر نسبتی بین اعداد هستند، این در حالی است که دیگران به دنبال یکی از آنها یا نمونه های دیگر هستند. به عنوان مثال، CD یک پسوند AB از ۱٫۶۱۸ تا ۲٫۲۴ است. بعضی از معامله گران فقط به دنبال ۱٫۶۱۸ یا ۲٫۲۴ هستند و اعداد مابین را نادیده می گیرند؛ مگر به این اعداد خاص نزدیک تر باشند.

 

الگوی هارمونیک پروانه Butterfly

 

۳٫الگوی هارمونیک خفاش Bat

 

الگوی خفاش در بین انواع پترن های هارمونیک از لحاظ ظاهری شبیه Gartley است اما از نظر اندازه گیری تفاوت زیادی دارد. در تصویر می بینید که در XA افزایش وجود دارد. در اصل، B از ۰٫۳۸۲ تا ۰٫۵ را در XA ردیابی می کند. همچنین، BC از ۰٫۳۸۲ تا ۰٫۸۸۶ از AB را بازیابی می کند. در CD دیده می شود که ۱٫۶۱۸ تا ۲٫۶۱۸ پسوند (extension) AB است و D در ۰٫۸۸۶ اصلاح شده ی XA است. D منطقه ای است که باید در مدت طولانی جستجو کنید، گرچه بهتر است صبر کنید تا قیمت شروع به افزایش کند.

 

الگوی هارمونیک خفاش Bat

 

۴٫الگوی هارمونیک خرچنگ Crab

 

در بین الگوهای قیمتی هارمونیک (پترن های هارمونیک)، الگوی خرچنگ یکی از دقیق ترین الگوها در نظر گرفته شده است و در آنچه اعداد فیبوناچی نشان می دهد معکوس می شود. این الگو شباهت زیادی با الگوی پروانه دارد، اما در اندازه گیری کاملا فرق دارند. در یک الگوی صعودی، نقطه B 0.382 تا ۰٫۱۸۸ از XA را عقب می اندازد و همچنین BC از ۰٫۳۸۲ تا ۰٫۸۸۶ را در AB بازگرداند. سی دی ۲٫۶۱۸ تا ۳٫۶۱۸ را در AB گسترش می دهد. نقطه D پسوند ۱٫۶۱۸ در XA است.

الگوی هارمونیک خرچنگ Crab

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *