تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال (TA) اغلب به پیاده‌سازی اطلاعات بر روی نمودارها اشاره داد. هدف این شیوه‌ی تحلیل این است که رفتار آینده‌ی بازار را بر مبنای تحرکات قیمتی پیشین و حجم معاملات پیش‌بینی کند. این روش تحلیل به شکل گسترده‌ای در بازار سهام و سایر دارایی‌ها در بازارهای مالی سنتی کاربرد دارد. اما نمی‌توان از اهمیت آن در بازارهای ارز دیجیتال غافل شد. این شیوه‌ی تحلیلی یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر در این بازارها به شمار می‌رود.

کاربرد تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

کاربرد تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

بر خلاف تحلیل بنیادی، که فاکتورهای متعددی را در خصوص قیمت و دارایی مدنظر قرار می‌دهد، تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال کاملا بر تحرکات قیمت در بازه‌های زمانی پیشین تمرکز دارد. بر همین اساس، این شیوه‌ی تحلیل به عنوان ابزاری برای بررسی میزان نوسان‌های قیمتی و حجم معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از معامله‌گران از این شیوه برای شناسایی روندها و فرصت‌های معاملاتی مناسب بهره می‌گیرند.

بررسی تاریخچه‌ی تحلیل تکنیکال

شکل ابتدایی تحلیل تکنیکال در آمستردام قرن ۱۷ و هم‌چنین ژاپن قرن ۱۹ پدید آمد. اما ساختار و شکل مدرن آن به چارلز داو (Charles Dow) منتسب است. این شخص یک روزنامه‌نگار و هم‌چنین موسس روزنامه‌ی Wall Street Journal بود. وی از جمله نخستین افرادی بود که دریافت بازارها و دارایی‌های فردی اغلب بر اساس روندهایی حرکت می‌کنند که می‌توان آن‌ها را تقسیم‌بندی و سپس بررسی کرد. حاصل تلاش‌ها و نظریات او بعدها به ایجاد نظریه‌ی داو منجر شد. این تئوری موجب تحولات بیشتر تحلیل تکنیکال شد.

رویکرد ابتدایی تحلیل تکنیکال در مراحل اولیه، بر اساس محاسبات دستی بود. اما پیشرفت تکنولوژی و رشد محاسبات مدرن، تحلیل تکنیکال رشد کرد و به شکلی گسترده به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای تحلیلی در اختیار سرمایه‌گذاران و معامله‌گران قرار گرفت. بر همین اساس اکنون شاهد کاربردهای فراوان تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال هستیم.

نحوه‌ی سازوکار تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال چگونه است؟

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، تحلیل تکنیکال به طور اساسی به تحقیق و مطالعه در خصوص یک دارایی و قیمت‌های پیشین آن مربوط است. فرض اصلی و اساسی در تحلیل تکنیکال این است که  نوسان‌های قیمت در یک دارایی به صورت تصادفی و بی‌قاعده رخ نمی‌دهند. بلکه به طور کلی با گذشت زمان به شکل روندهای قابل‌شناسایی ظاهر می‌شوند.

سازوکار تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

کارکرد تحلیل تکنیکال

هسته‌ی اصلی و مرکزی تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به بررسی و تجزیه‌ی نیروهای عرضه و تقاضا مربوط است. عرضه و تقاضا را می‌توان دو بال اصلی بازارهای مالی دانست که نشان‌دهنده‌ی احساسات و واکنش‌های کلی بازار هستند. به عبارت دیگر، قیمت یک دارایی بازتابی از نیروهای خرید و فروش است. این نیروها به شکلی کاملا نزدیک با احساسات معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مرتبط هستند. در میان این احساسات، دو حس ترس و هم‌چنین طمع بارزتر از سایر موارد هستند.

یک نکته‌ی بسیار مهم و قابل‌توجه در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال این است که این شیوه‌ی تحلیلی در بازارهایی که تحت شرایط عادی و با نقدینگی و حجم معاملات بالا فعالیت می‌کنند، از اعتماد و اثرگذاری بالاتری برخوردار است. در بازارهایی که حجم معاملات در آن‌ها بالاتر است، کمتر امکان دستکاری قیمت‌ها وجود دارد. هم‌چنین عوامل خارجی غیرعادی اثرات کمتری بر بازار می‌گذارند. منظور عواملی هستند که می‌توانند منجر به ایجاد سیگنال‌های اشتباه و نادرست شوند و به این ترتیب اثر و اعتبار تحلیل تکنیکال را خنثی کنند و از بین ببرند.

به منظور تخمین قیمت‌ها و در نتیجه یافتن و کشف فرصت‌های معاملاتی مناسب در بازارهای مالی، معامله‌گران از ابزارهای نموداری متعددی که با نام اندیکاتور یا شاخص شناخته می‌شوند استفاده می‌کنند. اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند که روندهای موجود را شناسایی کند و هم‌چنین اطلاعات بسیار مهم و شفاف و مشخصی را در مورد روندهای محتمل در آینده در اختیار معامله‌گران بازارهای ارز دیجیتال قرار دهند. از آن‌جایی که اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال ممکن است تحلیل‌گران را گمراه کنند، بسیاری از معامله‌گران از ترکیب چند اندیکاتور استفاده می‌کنند تا به این شیوه خطرات موجود را کاهش دهند.

اندیکاتورهای رایج در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

به شکل معمول، معامله‌گرانی که از تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، به انواع مختلفی از اندیکاتورها و معیارها متوسل می‌شوند تا بتوانند بر این اساس تمام تلاش خود را در راستای تشخیص روندهای بازار به کار بندند. این تشخیص روند، بر اساس نمودارها و تحرکات پیشین قیمت انجام می‌شود.

معروف‌ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

معروف‌ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

در میان اندیکاتورهای متنوع تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، اندیکاتور میانگین متحرک ساده (SMA) یکی از پرکاربردترین و معروف‌ترین نمونه‌های موجود است. همان‌گونه که از نام این اندیکاتور می‌توان حدس زد، SMA بر اساس قیمت‌های پایانی یک دارایی در یک بازه‌ی زمانی مشخص محاسبه می‌شود.

میانگین متحرک نمایی (EMA) نیز یک نسخه‌ی تغییریافته و اصلاح‌شده از اندیکاتور SMA است که در آن آخرین قیمت‌های پایانی وزن بیشتری از قیمت‌های پایانی قبلی دارند.

اما یکی دیگر از اندیکاتورهایی که به میزان زیادی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال  به کار می‌رود، شاخص قدرت نسبی یا RSI نام دارد. این شاخص در دسته‌ای از اندیکاتورها قرار می‌گیرد که با نام اسیلاتور (oscillator) شناخته می‌شوند. بر خلاف اندیکاتور میانگین متحرک ساده که تغییر قیمت‌ها را در طول زمان به شکلی ساده دنبال می‌کند، اسیلاتورها فرمول‌های ریاضی را برای قیمت‌گذاری داده‌ها به کار می‌گیرند. بر همین اساس، محدوده‌هایی از پیش‌تعریف‌شده ایجاد می‌کنند که می‌توان بر اساس آن وضعیت دارایی را دریافت. مثلا در مورد اندیکاتور RSI این محدوده می‌تواند از صفر تا ۱۰۰ حرکت کند.

اما یکی دیگر از شاخص‌های تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، اندیکاتور باند بولینگر (BB) است که این مورد نیز در دسته‌ی اسیلاتورها قرار می‌گیرد. این اندیکاتور در میان معامله‌گران بسیار محبوب و پرکاربرد است. اندیکاتور باند بولینگر دو باند بالایی و پایینی دارد که در بالا و پایین یک خط میانگین متحرک نوسان می‌کنند. این اندیکاتور به منظور شناسایی شرایط خاصی از بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن شاهد اشباع فروش (فروش بیش از حد) و اشباع خرید (خرید بیش از حد) هستیم. هم‌چنین به کمک این اندیکاتور می‌توان نوسان‌های بازارهای مالی را هم اندازه‌گیری کرد.

علاوه بر ابزارهای اساسی و ساده‌ی تحلیل تکنیکال، برخی دیگر از اندیکاتورها هم وجود دارند که خود برای تولید اطلاعات و داده‌ها به سایر اندیکاتورها نیاز دارند. به عنوان نمونه می‌توان از اندیکاتور RSI تصادفی نام برد که به کمک افزودن محاسبات ریاضی به اندیکاتور RSI معمول، اندازه‌گیری می‌شود.

یکی دیگر از نمونه‌های مطرح این دسته، اندیکاتور مکدی (MACD) یا شاخص میانگین متحرک هم‌گرایی/ واگرایی نام دارد. این اندیکاتور با تفریق دو میانگین متحرک نمایی بلندمدت و کوتاه‌مدت ایجاد می‌شود. به این ترتیب خط اصلی یا همان خط مکدی ساخته می‌شود. سپس از خط اول برای تولید EMA دیگری استفاده می‌شود. این امر منجر به ایجاد خط دیگری می‌شود که به خط سیگنال معروف است. سپس معیاری با نام هیستوگرام مکدی بر اساس اختلاف میان این دو خط محاسبه می‌شود.

سیگنال‌های معاملاتی

علاوه بر این امر که اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال برای شناسایی و تشخیص روندهای عمومی به کار می‌روند، کاربرد دیگری هم دارند. می‌توان از آن‌ها برای یافتن سیگنال‌های خرید و فروش بالقوه و احتمالی استفاده کرد. شناسایی این نقاط برای ورود به دارایی یا خروج از آن اهمیت دارد. سیگنال‌های مذکور ممکن است زمانی تولید شوند که اتفاقات و شرایط خاصی در نمودارهای اندیکاتور رخ دهد. به عنوان مثال زمانی که نمودار اندیکاتور RSI در نواحی ۷۰ یا بالاتر قرار گیرد، می‌تواند حاکی از این باشد که بازار در شرایط اشباع خرید قرار دارد. به شکلی مشابه، نوسان منحنی تا نواحی ۳۰ یا پایین‌تر حاکی از اشباع فروش است. این امر نشان‌دهنده‌ی این است که شرایط بازار به گونه‌ای است که میزان فروش در آن زیاد است.

سیگنال‌های خرید و فروش

سیگنال‌های خرید و فروش

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، سیگنال‌های معاملاتی که توسط تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال صادر می‌شوند، همیشه هم صحیح و دقیق نیستند. به همین دلیل است که ممکن است میزان قابل توجهی از سیگنال‌های اشتباه توسط این اندیکاتورها صادر شود. به این امر دقت کنید که بازار ارزهای دیجیتال بسیار کوچک‌تر از بازارهای مالی سنتی و معمول هستند. به همین دلیل است که این بازارها نوسان‌های بیشتری دارند. از همین رو صدور این سیگنال‌های نادرست، در بازار ارز دیجیتال نگران‌کننده‌تر است. بنابراین بسیاری از معامله‌گران از ترکیب چند اندیکاتور به صورت همزمان استفاده می‌کنند.

منتقدان تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بر خلاف این که در انواع بازارهای مالی به میزان زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما به اعتقاد بسیاری از متخصصان و خبرگان امر، یک شیوه‌ی بحث‌برانگیز و غیرقابل اعتماد به شمار می‌رود. از این شیوه‌ی تحلیلی اغلب با نام «پیشگویی خودتحقق‌پذیر» یاد می‌شود. این اصطلاح برای توصیف وقایعی به کار می‌رود که تنها به این دلیل اتفاق می‌افتند که بسیاری از مردم چنین تصور می‌کنند که این اتفاق رخ خواهد داد.

منتقدان معتقدند که در بستر بازارهای مالی اگر شمار زیادی از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بر انواع یکسانی از اندیکاتورها تکیه کنند (مثلا خطوط مقاومت و حمایت)، شانس و احتمال این‌که این اندیکاتورها و خطوط مطابق پیش‌بینی‌ها عمل کنند بیشتر می‌شود.

نقطه‌ی مقابل این منتقدان، افرادی قرار دارند که از تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال حمایت می‌کنند. آن‌ها معتقدند که هر شخصی که نمودارشناسی بلد باشد، شیوه‌ای منحصربه‌فرد برای تحلیل نمودارها دارد و در این راستا از اندیکاتورهای متعدد و فراوانی بهره می‌گیرد. این امر به آن معناست که تقریبا محال است که بگوییم تمام افرادی که از تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال بهره می‌برند از یک استراتژی یکسان استفاده می‌کنند. چرا که شمار فراوان اندیکاتورها، منجر به ایجاد روش‌های تحلیلی فراوانی می‌شود و بر همین اساس احتمال یکسان بودن استراتژی‌های بسیار ضعیف و حتی غیرممکن است.

تحلیل تکنیکال در برابر تحلیل بنیادی

پیش‌فرض اصلی استفاده‌کنندگان تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال این است که قیمت‌های بازار، بازتاب عوامل بنیادی هستند که به یک دارایی خاص مربوط است. اما تحلیل بنیادی بر خلاف تحلیل تکنیکال که به طور اساسی بر تاریخچه‌ی قیمت‌ها و حجم معاملات (نمودارهای بازار) تمرکز دارد، رویکرد بررسی و پژوهش گسترده‌تری را در پیش می‌گیرد که موجب می‌شود عوامل کیفی در این تحلیل اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

تحلیل تکنیکال در برابر تحلیل بنیادی

مقایسه‌ی تحلیل تکنیکال و بنیادی

تحلیل بنیادی به این امر توجه می‌کند که عملکرد آینده‌ی یک دارایی به موارد دیگری هم بستگی دارد و تنها تاریخچه‌ی قیمت‌ها نیست که در این میان حائز اهمیت است. به طور کلی تحلیل بنیادی رویکردی است که برای تخمین و برآورد ارزش ذاتی یک شرکت، کسب‌وکار یا دارایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این میان شرایط اقتصاد خرد و اقتصاد کلان مانند مدیریت شرکت و اعتبار آن، رقابت بازار، نرخ رشد و هم‌چنین میزان صحت و سلامت صنعتی که شرکت در آن حوزه فعالیت می‌کند از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

بنابراین می‌توانیم این‌گونه در نظر بگیریم که تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال معمولاً به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی تحرکات قیمتی و رفتار بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سمت دیگر تحلیل بنیادی قرار دارد که شیوه‌ای است که به کمک آن می‌توان مشخص کرد که آیا دارایی کمتر از ارزش ذاتی‌اش قیمت‌گذاری شده یا بیشتر از آن.

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال غالباً مورد استفاده‌ی معامله‌گرانی قرار می‌گیرد که استراتژی معاملاتی کوتاه‌مدت دارند. اما سرمایه‌گذارانی که اهداف بلندمدتی دارند، معمولا به استفاده از تحلیل بنیادی روی می‌آورند.

یکی از فواید و مزایای تحلیل تکنیکال این است که به داده‌های کمّی متکی است. به همین ترتیب، این شیوه‌ی تحلیل، یک چارچوب برای بررسی تاریخچه‌ی قیمت‌ها فراهم می‌کند. به این ترتیب برخی از حدس‌وگمان‌هایی که بر اساس رویکردهای کیفی‌تر تحلیل بنیادی تولید می‌شوند، حذف می‌شود.

با این‌همه، تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به رغم پرداختن به داده‌های تجربی، هم‌چنان تحت تاثیر سوگیری‌ها و ذهنیت‌های فردی است. به عنوان مثال، یک معامله‌گر که به شدت در پی دستیابی به یک نتیجه‌ی خاص در مورد یک دارایی است، احتمالا می‌تواند ابزارهای تحلیل تکنیکال خود را دستکاری کند تا به این شیوه از سوگیری‌ها و تصوراتش حمایت کند. در بسیاری از موارد این اتفاق به شکلی ناآگاهانه می‌افتد. یعنی سوگیری‌ها و ذهنیت‌ها می‌توانند به شکلی کاملا ناخواسته بر تحلیل اثر گذارند. به‌علاوه، تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال در بازه‌های زمانی که بازار از الگو یا روند خاصی پیروی نمی‌کند، قابل استفاده نخواهد بود.

کلام پایانی

در کنار انتقادها و مباحثات طولانی در خصوص این‌که کدام یک از شیوه‌های تحلیلی مناسب‌تر هستند، بسیاری از تحلیل‌گران و معامله‌گران رویکردی را اتخاذ می‌کنند که طی آن هم از تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال و هم از تحلیل بنیادی بهره می‌برند. به نظر می‌رسد این شیوه منطقی‌تر باشد. در حالی‌که تحلیل بنیادی معمولا در استراتژی‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت مورد استفاده قرار می‌گرد، تحلیل تکنیکال می‌تواند اطلاعات شفاف و روشنی را در خصوص شرایط بازار در کوتاه‌مدت ارائه دهد. این اطلاعات می‌تواند برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مفید باشد. به عنوان مثال از این اطلاعات می‌توان برای تعیین نقاط ورود و خروج به یک دارایی استفاده کرد.

در این رابطه به شما پیشنهاد می‌کنیم خبرهای تحلیل و پیش بینی سطح بعدی قیمت بیت کوین چیست؟ ، تحلیل قیمت ایاس در هفته سوم آگوست و تحلیل ارزش تتر و بیت کوین را مطالعه کنید

منبع:

https://academy.binance.com/en/articles/what-is-technical-analysis

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *